72 találat a(z) áfaköteles cimkére
Szolgalmi jog értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ingatlanértékesítési szerződéscsomag részeként ingatlan szolgalmi jog értékesítése valósult meg. Ez az értékesítés áfaköteles 27 százalékos mértékben. A fordított adózás alkalmazható rá?
Családi gazdaság tagjának katás vállalkozása Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! A családi gazdaság az áfatörvény általános szabályai alapján adózik. Az értékesítést a családi gazdaság vezetője folytatja egy személyben. A családi gazdaság tagja egyéni vállalkozást kíván indítani kozmetikusként a kata szabályaival élve. A katás vállalkozó áfaköteles lesz-e a vállalkozásában vagy választhatja a vállalkozásában az alanyi mentességet?
Építési telek áfavonzata Kérdés
Már nagyon régi téma, de most egy ügyféllel kapcsolatban ismét felmerült. Az áfatörvény 86. § (1) k pont szerinti értékesítés: " beépítetlen ingatlan (ingatlanrész) értékesítése, kivéve építési telek" értelmezése. Az adóalany élt a 88. § szerinti választás jogával. Az értékesítés tárgya építési telek. Ebben az esetben a telek értékesítése áfaköteles, de vonatkozik-e rá a 142. § (1) e) pontja, vagyis a fordított adózás szabálya? Várom megtisztelő válaszukat.
Áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő ! A 6612 és a 6619-es TEÁOR tevékenységek áfakötelesek, vagy a 86. § alapján adómentesek? Tisztelettel Arany Tamás
Garázs és lakóingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az adószámos magánszemély ingatlan bérbeadásából származó jövedelme a 6 millió forintot meghaladja az adóévben, és eddig adómentesen számlázott, akkor a garázs kiadását már csak áfakötelesen végezheti-e? Köszönettel
Termékértékesítés EU-n belül harmadik országbeli partnernek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy szingapúri megrendelőnek gyárt le kiállítási installációt (fából készült stand és pavilon), amelyet ügyfelünk egy párizsi kiállításon használ fel, azaz nem hagyja el az unió területét a termék. Lehet-e a termék értékesítését áfamentesen számlázni? Illetve milyen egyéb körülmények figyelembevétele szükséges ahhoz, hogy az áfakérdést (mentes vagy áfaköteles-e az értékesítés) eldönthessük:
Szabadidős képzés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítést kérnék, jól tudom-e, hogy a 855101 Sport Szabadidős képzés tevékenységi kör áfaköteles tevékenység?
Ezt tudnia kell, ha bérbeadná házát, mutatjuk, hogy jár jól Cikk
Nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Milyen kötelezettségeim vannak a NAV felé? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné okleveles közgazdász válaszolt.
Üzembentartói jog átruházása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. (A) a saját tulajdonában lévő hajó üzembentartói jogát ingyenesen átadja egy másik (B) kft.-nek. (A) Kft. 100 százalékos tulajdonosa (B) Kft.-nek. Amikor az (A) Kft. a hajót megvette, áfalevonási jog nem illette meg. Kérdésem: áfaköteles szolgáltatásnyújtásról lenne-e szó, illetve illetékköteles lenne-e az ügylet? Válaszukat előre is megköszönve, üdvözlettel: Timi
Újnak nem minősülő ingatlan értékesítése Kérdés
T. Szakértő! Cégünk 2014 évben négyes társasházat épített, értékesítési céllal, melyből egy lakást idén eladtunk, a törvény szerinti áfamérték megfizetésével, A használatbavételi engedélyt 2014 év végén megkaptuk, tehát az áfatörvény szerint, idén év végével a fennmaradó lakások már nem számítanak újnak. Ha jövőre értékesítjük a lakásokat, akkor azokat már áfamentesen tesszük, hiszen nem választottuk az áfakötelessé tételt. Viszont mi lesz a 2014-ben visszaigényelt áfával? Az értékesítéssel arányosan meg kell fizetni? Válaszát köszönöm!
Kiállítás, rendezvény asztalbérlet áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét. Kiállítást szervező vállalkozás a rendezvényen kiállítóktól asztalbérlet címén bérleti díjat szed. Tulajdonképpen hívhatjuk "helypénznek". A kiállítás helyszíne nem a szervező tulajdona, számára terembérletként számlázza az ingatlan tulajdonosa a hely igénybevételét. 1. A szervező által számlázott asztalbérlet a kiállítóknak ingatlanbérletnek minősül? 1.a) Ha ingatlanbérlet, akkor fel kéne venni külön a tevékenységek közé az ingatlan bérbeadást a rendezvényszervezés mellé? 1.b) Ha nem tette áfakötelessé a szervező a ingatlanbérbeadást, akkor tárgyi mentesen kéne számláznia, nem? (Egy másik vállalkozás alanyi mentes jelölést alkalmaz a számlán 2-es adószáma ellenére, mert állításuk szerint az mondta nekik egy ügyintéző, hogy ebben az esetben alanyi mentes jelölést kell alkalmazni a számlán.) A szervező egyébként áfakörös, nem alanyi mentes. Nagyon köszönöm válaszát!
Építési telek értékesítése Kérdés
Egy kft. 2015 decemberében magánszemélytől adásvételi szerződéssel (áfa nélkül) építési telket vásárolt. Ezt az építési telket 2016 márciusában magánszemélynek eladja. Az eladó kft. áfakörbe tartozik. A telek értékesítése áfaköteles-e? Az értékesítés után hány százalékos áfát kell bevallani és fizetni? Tisztelettel: Kecskemétiné HK
Kártérítés:áfaköteles-e? Kérdés
"A" Kft. határozatlan idejű szerződést kötött "B" Kft.-vel. A szolgáltatás igénybevevője A, a szolgáltatás nyújtója B. A szerződés X. évében A felmondta a szerződést. A szerződés szerint, ha a szerződést A felmondja, szerződés-felbontási díjat kell fizetnie. A szerződés-felbontási díj atipikus kárátalány, azaz nem foglaló, nem bánatpénz, nem óvadék, nem kötbér. Az áfatörvény 2. § a) és a 259. § 1/A 6) szerint, ha a szerződés-felbontási díj kártérítésnek minősül, nem tartozik az áfatörvény hatálya alá. A törvény a kártérítés fogalmát nem határozza meg. Ha a Ptk. szerinti fogalom-meghatározásra gondolt volna a jogalkotó, akkor a törvény szövegében erre utalt volna, ezt több helyen meg is teszi. Mivel a Ptk. fogalmi rendszerét nem hívja fel, ezért a nyelvtani értelmezés szabályai szerint, a szavak általános elfogadott jelentése alapján kell a „kártérítés” tartalmát meghatározni. A Ptk. különbséget tesz a jogellenes, illetve a jogos károkozás között, amit jogi műszóval is megkülönböztet. A jogellenest kártérítésnek, a jogost kártalanításnak nevezve. A köznapi beszéd nem tesz különbséget a kártérítés/kártalanítás között, azaz a kártérítés alatt az okozott kár megtérítését érti, függetlenül attól, hogy a kárt jogos vagy jogellenes magatartással okozták-e. Például a magyar nyelv ismeri a károm keletkezett, de nem ismeri, hogy kártalanításom keletkezett. Kérem, ítéljék meg, hogy a fenti gazdasági esemény áfaköteles-e? Válaszukat előre is köszönöm!
Alanyi mentesség szüneteltetés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (katás) év közben alakult, és 4 hónap után szünetelteti a tevékenységét. Alanyi mentességet választott, és e szerint számlázott. Kérdésem, hogy az alanyi mentesség értékhatárát arányosítani kell-e? Mivel egy nagyértékű kibocsátott számlája van, ez a számla teljes egészében áfaköteles lesz? Előre is köszönöm válaszát.
Társasház padlástere értékesítésének áfája Kérdés
Társasház az osztatlan közös tulajdonából eladja a tetőtér egy részét már a házban lévő egyik magánszemély tulajdonosnak, és a tulajdons lakás céljára átalakitja át. A szerződés aláírásakor ügyvédi letétbe került a vételár. Ha elkészül az átalakítás, akkor kerülhet sor a földhivatalnál az alapító okirat módosítására. Kérdés, hogy áfaszempontból ez az értékesítés áfaköteles vagy sem?