53 találat a(z) áfaarányosítás cimkére
Ingatlanértékesítés áfakötelezettsége
Kérdés
Kedves Kollégák! Kérem segítségüket az alábbi eset áfa- és számviteli törvény szerinti megítéléséhez. Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft. minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2014. évben azonban a cég áfa felszámításával értékesített egy ingatlant, amely már nem minősült újnak. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során – helyesbítő számlát bocsát ki, melyben a már nem új ingatlan értékesítését mentesként tünteti fel, – a helyesbítő számla kibocsátásának, illetve a vevő részére történő átadásának bevallási időszakában szerepelteti a keletkező áfatöbbletet, tehát nem az eredeti bevallási időszakot helyesbíti, – 2014. évben elszámolt levonható áfáját arányosítással megosztja az áfatörvény 123. §, illetve az 5. számú melléklete alapján? Segítségüket előre is köszönöm.
Nyílt végű lízingelt személygépkocsi áfaelszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-mnél nyílt végű lízingelt személygépkocsi áfájának elszámolásához kiküldetési rendelvényt használunk, melynél szeretnénk hivatalos- és magánhasználat alapján arányosítani az áfát. Elfogadható-e a megtett kilométerek alapján, vagy a kilométer*üzemanyag az alapja az arányosításnak? Havi bevallók vagyunk, így elég-e havonta arányosítani, vagy év végéig göngyölíteni kell? Csak a tőketörlesztés+áfa, ami arányosítható a felhasználás alapján, vagy az üzemanyag (gázolaj), alkatrészek és egyéb üzemeltetéssel kapcsolatos költségek is (például téli gumik)? Hogyan számlázzuk ki a magánhasználatot, hogy ne kelljen arányosítanunk? Milyen költségeket érvényesítsünk a számla összegének meghatározásakor (minden az adott hónapban felmerülő költséget, például törlesztés, üzemanyag, karbantartás)? Köszönettel: Géczi Sándorné
Áfaarányosítás
Kérdés
Egy társaság januártól-júniusig áfaköteles tevékenységet végez. Az időszakos bevallásaiban a fizetendő és levonható áfa egyenlegét bevallja, és befizeti. Júliusban a befektetései között nyilvántartott üzletrészt értékesít, amely magas értékesítési ára miatt nem tekinthető eseti jellegűnek. Ezt követően a társaság az áfatörvény 123. § előírásait követve alkalmazza az arányosítást azoknál a beérkező számláknál, melyeknél nem határozható meg, hogy áfaköteles vagy áfamentes tevékenység érdekében merült fel. Júliustól kezdve a göngyölítés módszerét alkalmazva, bevallási időszakonként meghatározott arányszám figyelembe vételével, számolja el az arányosítva levonható áfát. Kérdésem az, hogy visszamenőleg kell-e korrigálni az első félév megosztással nem érintett bevallásait, és így a megosztással nem érintett időszakban elszámolt levonható áfa 100 százaléka levonásban maradhat? A választ előre is köszönöm.
Áfa arányosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. amely negyedéves áfabevalló, sörözőt üzemeltet és kiegészítésként sorsjegyeket is árul.Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kell-e az áfát arányosítani? Köszönöm előre is válaszukat.
Áfaarányosítás – eseti jelleggel végzett tevékenység
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 5. számú melléklet 4. pontja értelmezésében kérek segítséget. Ha a 3/c. pontban leírt tevékenységet az adóalany eseti jelleggel végzi, ezt a göngyölített adatok alapján elkészített havi bevallásnál is figyelembe lehet venni, vagy csak év végén? És hogyan kell értelmezni, kiszámolni a 4. pontban leírt részarányt? Hogyan lehet egy részarányt az 1. pont szerinti levonási hányados nevezője értékének 10 százalék alatti összegéhez viszonyítani?
Áfaarányosítás
Kérdés
Étterem kft.-nek 18 és 27 százalékos beszerzéseiből van levonható áfája, 27 százalékos értékesítése mellett adómentes terembérleti díjat is kiszámláz. Kérdésünk, hogy kell-e arányosítani a bérleti díj miatt (vagy a 18 százalékos étel alapanyagok miatt)? Ha igen, tételes elkülönítés alkalmazható-e, ha csak a közüzemi számlákból és az ingatlanbérleti díjból nem vonunk áfát, négyzetméter arányosan a bérbeadott különteremre?
Áfaarányosítás
Kérdés
Ügyfelem (kft.) 2013.07.01-jén adott ki először 2013. során adómentes számlát az áfatörvény 85p. § 1. bek. alapján. Az év első félévében csak áfaköteles tevékenységet végzett, és számlázott. Kérdés: az áfa arányosításának számításakor a (7. havi bevallástól indulva a 12. havi bevallásig) bejövő áfa és az árbevételi adatokat lehetséges-e csak júliustól figyelni, vagy a teljes évi bejövő áfa és árbevételi adatokkal kell számolni? Azaz figyelmen kívül lehet-e hagyni az első félévben keletkezett bejövő áfát az arányosítás számításakor arra való hivatkozással, hogy ez a tevékenység csak 2013.07. hóban indult? Köszönöm, CSK
Így kell arányosítani az előzetesen felszámított áfát
Cikk
A forgalmi adó rendszerében az értékesítések, szolgáltatás nyújtások kapcsán fizetendő áfa mellett – a levonási tilalmaktól eltekintve – a beszerzések, szolgáltatás igénybe vételek során a vevőre áthárított előzetesen felszámított áfa levonásának joga biztosítja a semlegességet. De milyen szabályok mentén kell eljárni, ha az adózót korlátozott levonási jogosultság illeti meg, ha adólevonásra jogosító és arra nem jogosító tevékenységet egyaránt végez?