51 találat a(z) áfaarányosítás cimkére

Szakképző tanulók cafetériájának áfája Kérdés

Egy gazdasági társaság középiskolai tanulók gyakorlati képzésében vesz részt oly módon,hogy a tanulók bekapcsolódnak a társaság gazdasági tevékenységébe, a képzés során a tanulók által előállított terméket, nyújtott szolgáltatásukat az őket foglalkoztató gazdasági társaság, ellenérték fejében értékesíti, ezért a tanulók oktatásához beszerzett anyagok a gazdasági tevékenységét szolgálják, a felmerült előzetesen felszámolt adó véleményünk szerint levonható. Ezek a tanulók tanulószerződés alapján folytatott gyakorlati képzésben vesznek részt, a gazdasági társaság szakképzési hozzájárulási kedvezményt vesz igénybe. Kizárólag az oktatáshoz használt beruházások után nem igényli vissza az áfát a gazdasági társaság. A tanulók szakácsnak, pincérnek, rendezvényszervezőnek tanulnak, és részükre cafetéria keretében a gazdálkodó szervezet helyben meleg étkezést biztosít, mely után sem szja-, sem eho-fizetési kötelezettség nem terheli a kft.-t az idei évtől életbe lépő jogszabályi változások alapján. Ez utóbbi okból merült fel még a kérdés, hogy a gazdasági társaság visszaigényelhető áfáját arányosítani kell-e? Ha igen, akkor az arányszámot milyen tételek befolyásolják? Az adómentesen nyújtott melegétkezés pénzben kifejezett értéke nettó módon van megállapítva, s ezt kellene a mentes bevételnek tekintetni, illetve ezt az összeget növelné-e még a szakképzési hozzájárulási kedvezmény, vagy a helyben fogyasztott melegétkezés nettó értékére kellene felszámítani az 5 százalékos áfát?

Áfaarányosítás horgásztónál 2. Kérdés

Tisztelt dr. Bartha László! Hivatkozva az "Áfaarányosítás horgásztónál" kérdésemre, még az merült fel bennünk, hogy ha valaki nem horgászati területi jegyet, hanem csak halat kíván vásárolni, és azt a tulajdonos fogja ki, akkor a halat milyen áfával értékesíti? Illetve ebben az esetben felmerülhet-e az előzetes felszámított haltelepítés áfaarányosítása? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel: Bodolai Marianna

Áfaarányosítás jogutód esetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan áfaarányosítással kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy ha egy cég átalakul kedvezményes átalakulás keretében, kiválással, a kiváló cég vitte az egyik ingatlant, mely esetében a jogelőd élt az áfalevonási joggal az üzembe helyezéskor. Kérdésem, hogy a 240 hónapos figyelési időt hogyan kell számolni? A kiváló társaság cégbejegyzésének napjától, vagy a jogelőd aktiválási napjától?

Áfaarányosítás horgásztónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó horgásztavat üzemeltet, amelyen az eladott területi horgászjegy 2017. 01. 01-jétől ingatlan bérbeadásnak minősül, így az áfa tv. 86. § (1) bek. l. pontja alapján adómentes. A vállalkozó ezen tevékenység mellett áfaköteles fémipari szolgáltatást is végez, valamint a tónál büfét üzemeltet. A fémipari szolgáltatáshoz és a büféhez való beszerzések előzetes áfát tartalmazó számlái elkülöníthetők. Az el nem különíthető számlák áfáját arányosítjuk. A kérdésem az lenne, hogy a tóba telepített hal előzetesen felszámított áfája levonható, nem vonható le vagy arányosítható? Az áfabevallási határidőre figyelemmel várom mielőbbi válaszukat! Tisztelettel: Bodolai Marianna

Nonprofit kft. áfaarányosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretnénk a segítségét kérni. Adott egy nonprofit kft., melynek bevételei: - 5%-os áfával könyvértékesítés - 27%-os áfával rendezvényre belépőjegy - áfamentesen tagdíjbevételek - áfamentesen adomány A legnagyobb bevétel természetesen az adományokból van. De a működésükhöz áfásan bérelnek irodát, áfás a web-üzemeltetés stb. Mi a helyes eljárás? Arányosítani kell a visszaigényelhető áfát a kapott adományok miatt? Sajnos nem tudjuk elkülöníteni az áfás bevételekhez tartozó kiadásokat, mivel ezek jobbára működési költségek. Köszönjük szépen a tájékoztatásukat!

Áfa arányosítása Kérdés

A gazdasági kamarák önkéntes tagdíjat és kamarai törvény alapján kötelező gazdasági kamarai hozzájárulást szednek be. Ezekről úgy gondoljuk, hogy nem tekinthetők az áfatörvény 13. paragrafusa alapján szolgáltatás ellenértékének, ezért gazdasági tevékenységnek sem. Ebből következően nincs áfafizetési kötelezettség, és ehhez kapcsolódó áfalevonási jog sem. A kamarának azonban vannak adóköteles bevételei, oktatás, terembérlet, rendezvényekre belépődíjak stb. Ezek miatt áfaalany. A kamara épületeiben folyik adóköteles és áfa hatályán kívüli tevékenység is, ezért arányosítással, bevételarányos képlettel (áfatörvény 5. számú melléklete) számítja az arányszámot. Az a kérdés merült fel, hogy a nevezőben rontó tényezőként figyelembe kell-e venni a kamarai tagdíjat és hozzájárulást? A kérdés azért merült fel, mert az áfatörvény 123. paragrafusa szerint a levonásra jogosító és nem jogosító termékértékesítések és szolgáltatásnak betudható részben vonható le az adó. Az áfatörvény 5. számú melléklete is szolgáltatást említ. A kamarai tagdíj és hozzájárulás pedig nem szolgáltatás. Figyelembe kell-e venni az arányszám képletében a nevezőben a kamarai hozzájárulást és tagdíjat?

Áfaarányosítási módszer választása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy cég 2015-ben nyíltvégű pénzügyi lizing szerződés keretében beszerzett egy személygépjárművet, amelyet az ügyvezető magáncélra is használ. 2015 évben a számlákban lévő áfát az útnyilvántartás szerinti vállalkozási célú kilométer és a futott kilométer arányában vonta le. Ezt az arányszámot göngyölítve minden hónap végén megállapította és a számlán szereplő áfát, ezzel beszorozva megkapta a göngyölített levonható áfát és ebből kivonta az előző havi bevallásokban már érvényesített levonható előzetes áfarészeket. Év végére megkapta az addigi vállalkozás érdekében megtett kilométerek arányszámát. Ez a konkrét esetben 91 százalék. Kérdésem, hogy 2016 évben, év közben, használhatja ezt az előző évi arányszámot ideiglenes arányszámként a havi bevallásaiban, az áfatörvény 5 sz mellékletének (9 a.) pontjában foglaltak szerint, majd év végén az utolsó bevallási időszakban elvégezve a végleges arányszám megállapítását és a bevallásban elvégezve a korrigálást az ideiglenes és a végleges levonható áfa között? Válaszát előre is köszönöm.

Áfaarányosítás, le nem vonható áfa könyvelése II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a részletes válaszát, de most teljesen elbizonytalanodtam! Ha jól értem év végén a tárgyévben beszerzett tárgyi eszközöket is. Áfa nélküli nettó értéken kell aktiválni, és az előző évek év végi korrekcióját is egyéb ráfordításra kell könyvelni. Az egyéb anyagokra és szolgáltatásokra meg év végén az arányosan le nem vonható áfát kell költségként visszakönyvelni? Előtte a tárgyi eszközök vonatkozásában teljesen más választ kaptam az Adózónán. Csatolom a korábbi kérdésemet és szakértőjük válaszát is. "Kérem segítségét a helyes elszámoláshoz. Adott egy cég, amely 2008-2011. év tekintetében tárgyi adómentes és adóköteles tevékenységet folytatott, de szerencsére ebben az időszakban nem volt tárgyieszköz-beszerzése. 2012. és 2013. évben csak adóköteles tevékenységet folytatott, így az áfát teljes egészében levonta, az eszközöket nettó értéken aktiválta. 2014-2015. évben ismét vegyesen történt az értékesítés, így az arányosan le nem vonható áfát az egyéb ráfordítások között számoltuk el, az eszközöket nettó értéken aktiváltuk. Évente más és más a megosztási arány, így év végén a tárgyi eszközökre vonatkozó (10 ezer forintot meghaladó) korrekciót is elvégeztük az év végi áfabevallásban. Elég-e a különbözetet az egyéb bevételek vagy ráfordítások között elszámolni, vagy évente kell korrigálni a tárgyi eszközök bruttó értékét? Remélem, jól tudom, hogy 60. hónapon keresztül kell év végén megvizsgálni az eszközök áfáját, és csak azon eszközökre vonatkoztatva, melyek december 31-én állományban vannak. (nem kerültek eladásra vagy selejtezésre). Hogyan kell kiszámolni akkor a levonható áfát, ha egy hároméves eszközt értékesítünk?" SZAKÉRTŐJÜK VÁLASZA: "Évente kell korrigálni a tárgyi eszközök értékét, a figyelési időszak hatvan hónap és az év végén állományban lévő eszközöket kell figyelembe venni, az év közben értékesítésre kerülő eszközök esetén az értékesítéskor kell ezt megtenni. Üdvözlettel: Kneitner Lea Tilea Tanácsadó Kft."

Értékesítés megoszlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tárgyi adómentes tevékenységet (járóbeteg-ellátás) és áfás tevékenységet is végez. Ezzel kapcsolatban a szállítónál hogyan kell elkülöníteni a számlákat, és mire kell áfaarányosítást számolni? Köszönettel: Ildi

Megjelent a szeptemberi VálaszAdó Cikk

Az Airbnb, vagyis a szálláshely-szolgáltatás speciális formája forró téma volt az elmúlt hónapban, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal többször is figyelmeztetett az ezzel kapcsolatos adókötelezettségekre. Az Adózóna ezekről az előírásokról már az augusztusi számában beszámolt. Ezúttal csak arra szeretnénk felhívni olvasóink figyelmét, hogy a – mostani válogatásunkban nem szereplő – témában rengeteg kérdést kaptunk, amelyekre a válaszok, illetve az önálló cikkek az Adózóna oldalán megtalálhatók.

Tárgyi eszközök áfájának arányosítása, figyelési időszak – Példával! Cikk

Az áfatörvény a tárgyi eszközökhöz speciális szabályokat – így az áfa arányosításához úgynevezett figyelési időszakot – kapcsol: ha ezen belül változnak az eredetileg levont adó számítását megalapozó körülmények, akkor a már levont adót később helyesbíteni kell. Az alábbiakban ezt a feladatot vizsgáljuk meg egy példán keresztül.

Áfa – nonprofit társaság Kérdés

Nonprofit gazdasági társaság – arányosítással állapítja meg az áfakötelezettségét – kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra beruházást hajtott végre, a használatba vételi engedély megszerzése előtti – fordított adózás szerinti – számlákat arányosította. Jól tette-e? A megvásárolt berendezések (úgy, mint ágyak, matracok, lámpák) áfája levonásba helyezhető?

Áfaarányosítás telekbérbeadás esetén Kérdés

Egy autószerelő kft. a székhelyén, üres telkének egy részét bérbeadja egy kft.-nek. Eddig áfásan tette ezt, 2015. évtől áfamentesen számlázza. A telekbérbeadással kapcsolatban semmilyen költség nem merül fel. Eddig is meg kellett osztani az áfát egy vizsgáztatással kapcsolatban kiszámlázott, áfakörön kívüli tevékenység miatt. A telekbérbeadást nem vontam be az áfa megosztásba, hiszen költséget nem számolunk el vele szemben. Helyes-e ez így, vagy minden mentes bevétel a nevező része kell, hogy legyen? A vizsgáztatási tevékenységnél a rezsiköltségek és a mérőműszerek használata merül fel, itt az arányosítást választottam.

Ingatlanértékesítés áfakötelezettsége Kérdés

Kedves Kollégák! Kérem segítségüket az alábbi eset áfa- és számviteli törvény szerinti megítéléséhez. Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft. minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2014. évben azonban a cég áfa felszámításával értékesített egy ingatlant, amely már nem minősült újnak. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során – helyesbítő számlát bocsát ki, melyben a már nem új ingatlan értékesítését mentesként tünteti fel, – a helyesbítő számla kibocsátásának, illetve a vevő részére történő átadásának bevallási időszakában szerepelteti a keletkező áfatöbbletet, tehát nem az eredeti bevallási időszakot helyesbíti, – 2014. évben elszámolt levonható áfáját arányosítással megosztja az áfatörvény 123. §, illetve az 5. számú melléklete alapján? Segítségüket előre is köszönöm.

Nyílt végű lízingelt személygépkocsi áfaelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-mnél nyílt végű lízingelt személygépkocsi áfájának elszámolásához kiküldetési rendelvényt használunk, melynél szeretnénk hivatalos- és magánhasználat alapján arányosítani az áfát. Elfogadható-e a megtett kilométerek alapján, vagy a kilométer*üzemanyag az alapja az arányosításnak? Havi bevallók vagyunk, így elég-e havonta arányosítani, vagy év végéig göngyölíteni kell? Csak a tőketörlesztés+áfa, ami arányosítható a felhasználás alapján, vagy az üzemanyag (gázolaj), alkatrészek és egyéb üzemeltetéssel kapcsolatos költségek is (például téli gumik)? Hogyan számlázzuk ki a magánhasználatot, hogy ne kelljen arányosítanunk? Milyen költségeket érvényesítsünk a számla összegének meghatározásakor (minden az adott hónapban felmerülő költséget, például törlesztés, üzemanyag, karbantartás)? Köszönettel: Géczi Sándorné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztárgépes bevétel és számla

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Számlatömb használata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Rossz adószám feltüntetése a számlán

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink