43 találat a(z) áfa levonása cimkére
EU áfa Kérdés
Önkormányzati áfa Kérdés
Nonprofit kft. áfa levonhatósága II. Kérdés
Céges üdülővel kapcsolatos költségek és áfa Kérdés
A társaság tulajdonában van egy üdülő, melyet az ügyvezető bérel, számla ellenében. Eddig nem volt áfa alá vonva a bérbeadás, de 2019. 08. 01-jétől lakó- és nem lakóingatlan bérbeadására adókötelessé lett téve. Eddig a bejövő számlák áfája nem került levonásra. 2019. 08. 01-jétől felmerülő üdülővel kapcsolatos költségek áfája levonhatóvá válik? Természetesen a bérbeadásra kiállított számla is áfás lesz.
Le nem vont áfa könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy vállalkozás úgy dönt, hogy bizonyos költségek áfáját nem vonja le, akkor a le nem vont áfa összegét hova könyveljük, az egyéb ráfordításokba vagy a költségekbe? Különbözik-e az az eset, amikor az áfa levonása az áfatörvény szerint tilos (személygépkocsi, benzin) attól, amikor a vállalkozás dönt úgy, hogy bizonyos költségek áfáját nem vonja le? Köszönettel
Sorozatjellegű ingatlanértékesítés – áfa levonása 6 db lakás értékestésénél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély idén 6 db lakást értékesít. Az építkezés költségiről a kivitelezőktől, illetve az anyagokról nem kért és nem kapott lakásokra lebontva számlát. Mivel a 4-5-6 lakás a sorozat jelleg miatt áfaköteles, az értékesítést be kell jelenteni a NAV-nak. Az előzetes áfa ezeknél a lakásoknál levonható. Hogyan állapítom meg, hogy milyen arányban vonhatom le a kiadásokból az áfát, mikor nincs tételes elkülönítés? Köszönöm. Hegedűsné
Nyílt végű pénzügyi lízing – kezdő részlet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem személygépkocsi nyílt végű pénzügyi lízing keretében történő beszerzését tervezi, és az áfa levonását a tényleges üzleti érdekű használat alapján, útnyilvántartással alátámasztva tervezi végrehajtani. Kérdésem, hogy az első törlesztőrésznél ebben az esetben mi alapján kell az üzleti rész/magánhasználat arányt kiszámolni? Vagy ilyenkor a teljes áfa levonásba helyezhető, mert az első részlet fizetése pillanatában még nem értelmezhető az üzleti használat aránya? Köszönettel.
Áfa-visszaigénylés NAV által zárolt cég számlája után Kérdés
Ügyfelem alvállalkozójának cégénél a NAV Bűnügyi Igazgatósága március elején zár alá vételt rendelt el (cégkivonatinfo). A januárban teljesített folyamatos szolgáltatás alapján kiállított, februári számla áfatartalma levonható-e? Köszönöm válaszukat.
Nyílt végű személygépkocsi-lízing Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft-nél a személygépkocsi nyílt végű lízingje 2019 előtt kezdődött, útnyilvántartással dokumentált üzleti/magáncélú használat alapján történt az áfa levonása, minden év decemberében az addigi összes használat arányában a kezdőrészlet áfájára vonatkozó arányt újraszámoltuk, szükség esetén korrigáltuk a többlet-áfa levonást. Idén útnyilvántartás vezetése nélkül, az áfa 50 százalékát szeretnék levonni. Kérdésem: a korábbi időszakok és a kezdő részlet áfalevonási hányadával mi a teendő?
Helyközi, illetve helyi bérlet áfatartalma Kérdés
A helyi bérlet esetében "bruttósított" bérlet értékét javaslom alapul venni, amely szerintem könnyen kezelhető. A nettó összeg így megegyezik a bérlet árával, hiszen a nettó jövedelemből származna a bérlet megvásárlására fordítható összeg, De mi a helyzet ezek számlájának az áfatartalmával? Hiszen magánhasználat egyáltalán nem zárható ki, sőt egy szombat-vasárnapi magánhasználat is vélelmezhető. Alaphelyzetben ha a munkáltató saját nevére kiállított számlával rendelkezik, az áfa levonása megnyílna, de a magánhasználatot nem tudom kizárni. Tisztelettel Boronkay László
Cégautó-magánhasználat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt olvastam, 2019. január 1-jétől nem szükséges nyilvántartást vezetni a bérbe vett céges személygépkocsik magáncélú használatáról, a bérbevételhez kapcsolódó kiadások áfájának 50 százaléka igazolás nélkül is levonható. Hol találom a jogszabályi hátteret?
Céges autó áfájának kezelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk jelenleg lízingeli a céges autókat, és a magánhasználatért jelképes hozzájárulást kér a munkavállalóktól. Ha jól tudom, ebben az esetben a jelenlegi szabályozás szerint levonhatja a teljes lízingdíj után az áfát, és fizetendő adója keletkezik a munkavállalóktól kapott összeg miatt (piaci alapon kell számolni az áfát). Így a fizetendő és levonható áfa összege megegyezik. Lehet változtatni ezen a gyakorlaton az új módosítás miatt (hogy 50%-a az áfának levonásba tehető útnyilvántartás nélkül)? Lehet máshogy kalkulálni a fizetendő áfát? Lehet kedvezőbben kezelni a fizetendő és visszaigényelhető áfát? Segítségüket előre is köszönöm!
Munkavállalónak bérelt lakás és rezsi – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk a véleményét kérni. Cégünk munkavállalóinak bérel lakást. Az áfás lakás bérleti díj után az áfa, illetve az ehhez kapcsolódó rezsiköltség áfája levonásba helyezhető a cégnél? Ha igen, milyen feltételekkel? Köszönettel.
Pénzügyi lízing: áfalevonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném állásfoglalását kérni. Ügyfelem alaptevékenysége gépjármű-kereskedelem, kapcsolódó tevékenységek: gépjárműjavítás, műszaki vizsgáztatás, gépjármű-bérbeadás. Az értékestésre szánt gépjárműveket a társaság több konstrukcióban (készletfinanszírozás, pénzügyi lízing, saját beszerzés) szerzi be. A társaság a 2014. évben az egyik nagy értékű személygépkocsit nyíltvégű pénzügyi lízing konstrukcióban szerezte be bemutató autó céljára. Az első törlesztőrész és a további törlesztőrészekhez (havonta) kapcsolódó előzetesen felszámított áfa nem került levonásra. A társaság jelen személygépkocsi vonatkozásában útnyilvántartást nem vezetett. A lízing lejárata: 2018 október vége. A személygépkocsi megvásárlására egy EU-adóalany vásárlási szándékot jelentett be, majd 2018 augusztusában megvásárolta a személygépkocsit. A lízingbeadó a szerződést lezárta, az utolsó törlesztőrészt és a maradványértéket leszámlázta, ezt a társaság kifizette. A lízingelt személygépkocsit a kereskedő ügyfelem továbbértékesítette. A kérdés: az utolsó törlesztőrészre, illetve a maradványértékre jutó áfa részben vagy egészben levonásba helyezhető-e? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó áfabevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általános áfakörbe tartozó egyéni vállalkozónak mikor kell bevallania és levonnia a kibocsátott és a befogadott számlák fizetendő, illetve levonható áfatartalmát? Függ-e a bevallás, levonás a számlák kiegyenlítésétől vagy beállíthatók a számlán szereplő teljesítési időpont alapján? Segítségét előre is köszönöm!