47 találat a(z) visszavásárlás cimkére

Lakáseladás után fizetendő szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki 2008 októberében a feleségével vásárolt egy lakást devizahitelre. Egy idő után a hitelt nem tudták fizetni. 2015. évben az eszközkezelő átvette tőlük a lakás tulajdonjogát, és kb. havi 10 000 forint bérleti díjat fizettek, így a 3 gyerekükkel ott maradhattak a lakásban. 2016 szeptemberében a lakást 6 millió 300 ezer forintért (ennyiért adták el 2015-ben) visszavásárolták, majd 2017-ben 16 millióért eladták. Kérdésem az, hogy ebben az esetben kell személyi jövedelemadót fizetniük? Köszönöm a válaszukat.

Biztosítási szerződés átvállalása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem belföldi kft., amely 2007-ben kötött egy befektetési egységhez kötött, határozatlan idejű, kizárólag halál esetére szóló életbiztosítást, melynek rendszeres díját félévente fizeti a társaság. Kedvezményezettje a társaság munkaviszonyban álló két ügyvezetője. Ezt a biztosítási szerződést a továbbiakban szeretnék a tulajdonukban álló kataalany betéti társaságban fizetni tovább, és a biztosítóval a szerződés ennek megfelelően módosulna. Így az esetleges visszavásárlás a kataalany cégben valósulna meg a következő években. Kérdésem ehhez kapcsolódóan, hogy az eddig költségként elszámolt díjak után keletkezik-e a kft.-nek adó, illetve illetékfizetési kötelezettsége, valamint amennyiben a biztosítás visszavásárlásra kerül a bt.-ben, akkor az a kata szabályai szerint számít-e bevételnek a betéti társaságnál. Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné

Beolvadásnál saját üzletrész Kérdés

Tisztelt Szakértő! RC Kft. beolvad IA Kft.-be: 1.) Tulajdoni szerkezet átalakulás előtt: IA Kft.: 50% UE 50% UI magánszemélyek RC Kft.:99% IA Kft. és 1% TL magánszemély 2.) Beolvadás után az új tulajdoni szerkezet az új átalakult IA Kft.-ben UP 18% UE 18% TL 2% IA Kft. 62% Beolvadás azt a helyzetet hozta, hogy IA Kft.-ben 62 százalékban saját maga IA Kft. a tulajdonos. Ezt hogyan kell kezelni? Saját üzletrész visszavásárlása? El kell adni a kft.-nek egy éven belül, illetve a kft. magánszemély tualjdonosainak? Mennyiért adhatja el? Eladhatja csak a jegyzett tőke ráeső részéért (62%), vagy csak a saját tőke rá eső részéért (62%) adhatja el ? Hogyan kell ezt könyvelni? Mikor mi a teendő? Nagyon szépen köszönöm a választ. Polyák Márta

Lejárati idő nélküli, élethosszig tartó életbiztosítás visszavásárlása esetén bevallandó közterhek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem részére a munkáltatója sok évvel ezelőtt olyan életbiztosítást kötött, amelynek volt rendszeres(éves) díja, illetve lehetett rá eseti befizetéseket is teljesíteni. Az életbiztosításnak nem volt lejárati ideje (élethosszig tartó), de a visszavásárlásra lehetőséget adott a szerződés. Induláskor a szerződő a munkáltató volt. Ekkor a munkáltató részére a rendszeres díj adómentes volt, az eseti befizetések után pedig, mint egyes meghatározott juttatás után az adókat a munkáltató megfizette. Aztán pár év múlva szerződésmódosítás történt, ahol már a magánszemély ügyfelem lett a szerződő. Ekkor már befizetés nem történt. 2016-ban a magánszemély megszüntette a biztosítási szerződését, és a biztosító levonta a személyi jövedelemadót a visszavásárlási értékből, és kifizette az szja-val csökkentett összeget a magánszemélynek. A magánszemélynek kiadott igazoláson pedig a biztosító jelezte, hogy a kifizetést még 27 százalék eho terheli., amit a magánszemélynek kell rendezni. Időközben a NAV által elkészített bevallástervezet (mivel a magánszemély nem változtatott rajta) véglegessé vált. Ebben azonban az ehonem lett előírva. Kérdésem: ilyenkor önellenőrzéssel kell-e korrigálni a bevallásomat? A biztosítónak volt-e erről az eho-kötelezettségről adatszolgáltatási kötelezettsége? Ha igen, milyen nyomtatványon kellett (volna) a biztosítónak erről adatot szolgáltatni? Köszönettel: Baáné Balogh Éva

Befektetési életbiztosítás visszavásárlása Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2017.02.27-én feltett kérdésemre köszönöm Surányi Imréné válaszát. Egy példán keresztül szeretném értelmezni az Ön válaszát, hogy jól értelmezem-e. 8 000 e Ft-ot fizettek be befektetési életbiztosítás címen. Ezt 2 200 e Ft-ért vásárolták vissza. 5 800 e Ft az ebből keletkező veszteség. Írta, hogy a korábban költségként elszámolt összeget vissza kell tenni az adóalapba. Akkor a 8 000 e Ft-al megnövelem az adóalapot? És hova könyvelem a 2 200 e Ft-ot? Gondoltam a 96-ba, de akkor ez is adóalap lesz? Kérem a számok alapján vezesse lesz feladatomat. Segítségét nagyon szépen köszönöm!

Befektetési életbiztosítás visszavásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. 2011-ben befektetési életbiztosítást kötött, ahol az ügyvezető a biztosított. Ezt a kft. költségként elszámolta. 2016-ban a társaság visszavásárolta a biztosítást. Kérdések: 1. A cég, illetve az ügyvezető részéről milyen adófizetési kötelezettség merül fel? 2. Az ügyvezető (a biztosított) milyen módon juthat hozzá ehhez az összeghez?

Életbiztosítás visszavásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Befektetési egységhez kötött életbiztosítási szerződés 5 év után visszavásárlásra került, a befizetett összeg kb. 65 százalékáért. A befizetett összegek után éves szinten adókedvezményt nem érvényesítettek, tehát a visszafizetés nem merül fel. A visszavásárlási érték személyi jövedelemadó, esetleg eho alapja-e? Köszönettel. Csákányos Katalin

Lakás eladásából származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 2008. évben vásárolt egy lakást 12 millió forintért, amiből 10 millió 800 ezer forintra svájci alapú hitelt vett fel. Sajnos azonban a hitelt nem tudták fizetni, így a hitel összege kamatokkal együtt 23 millió forintra nőtt. A tulajdonosok és a bank közös nyilatkozata alapján a tulajdonjog átszállt a magyar államra, így a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő lett a tulajdonos, akitől a vagyonkezelés jogát a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. átvette. A szerződésben szerepelt, hogy a tulajdonosok a későbbiekben élhetnek visszavásárlási jogukkal. 2016. októberében a házaspár visszavásárolta a lakást a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.-től 6 millió forintért. A házaspár 2017. február 10-én a lakást eladta 16 millió 500 ezer forintért. Kérdésem: hogyan és mennyit kell adóznia a házaspárnak? Köszönöm a válaszát.

Saját üzletrész visszavásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Négy tulajdonos közül három eladja az üzletrészét összesen 60 százalékos arányban piaci értéken, melyet a kft. visszavásárolna. A Ptk. paragrafusa szerint ezt a törzstőke 50 százalékáig tehetné meg, ezért a volt tulajdonos névértéken (sokkal kevesebb összeg mint amit érte kapott) visszavásárolna üzletrészt, melyet a kft. nem szeretne. Kenesei Judit Gazdasági jog 2014. 7-8 számában megjelent cikk szerint, hivatkozva KIM álláspontra, a kft.-nek lehetősége van az 50 százaléknál nagyobb (60%) saját üzletrészt is 1 évig megszerezni, ha gazdasági érdeke azt kívánja. Köszönettel, kérem szíves véleményét!

Biztosítási összeg részleges visszavásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 9 éve kötött egy G65S Aranyszárny Exkluzív befektetési egységekhez kötött életbiztosítást, ahol a szerződő a kft., a biztosított pedig a kft. alkalmazottja. A biztosítási összeg költségként elszámolásra került. Most részleges visszavásárlást eszközöl, de a szerződést nem szünteti meg, továbbra is fizeti a havi díjat. Kérdésem az, hogy a biztosító által kifizetett összeg hogyan adózik a kft.-nél, illetve a magánszemélynél, és számviteli szempontból mi a helyes eljárás? Válaszukat köszönöm.

Visszáru-kötelezettségből fakadó várható veszteség könyvelése Kérdés

Tisztelt Adózóna Szerkesztőség! Cégünk egy multinacionális céghez kereskedelmi árut szállít. Szerződésünk értelmében a multicég által kilenc hónap alatt el nem adott termékre 100%-os visszavásárlási garanciát kellett vállalnunk. Éves szinten az árbevételünk 4-5%-át kitevő veszteségünk keletkezik áruvisszaszállítás miatt. Az éves beszámolóban szeretnénk kimutatni a visszaszállításból várható jövőbeni veszteségünket, kötelezettségünket. Hogyan tehetjük ezt meg, mi a helyes eljárás? Válaszukat előre is köszönöm!

Kft.-üzletrész visszavásárlása Kérdés

A kft.-nek két üzletrész tulajdonosa van, 60-40% arányban. A kisebbségi tulajdonos (40%-os) üzletrészét a kft. visszavásárolná. Mire kell figyelemmel lenni a visszavásárlásnál? Van-e korlátja a visszavásárlásnak? Cégbiróságon a visszavásárlást be kell-e jegyeztetni? Várom megtisztelő válaszát.

Mikor adóköteles, mikor adómentes a biztosítási díj? Cikk

A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint, ha valamely személybiztosítás díját nem a biztosított magánszemély, hanem más személy fizeti, a biztosított magánszemélynél (akire vonatkozóan a díjfizetés történik) adóköteles jövedelem keletkezik, hacsak a törvény valamely külön rendelkezése értelmében az nem adómentes. Hogy is van ez? Vegyük sorra!

Beolvadás után saját üzletrész visszavásárlás Kérdés

2016.05.31-ével X Kft. (beolvadó) beolvadt Y Kft.-be (befogadó és jogutód). Y Kft. eredménytartaléka (ET) 2016.05.31-én -4 M Ft, a cég 2016.évben a beolvadásig veszteségesen működött, adózott eredménye (AE) 2016.05.31-én -1,3 M Ft veszteség, ez összesen -5,3 M Ft. Mivel a beolvadás után a jogutód saját tőkéje csak pozitív összegeket tartalmazhat, a beolvadás során Y befogadó -4 M Ft negatív ET-át és a beolvadásig megtermelt veszteségét, -1,3 M Ft-ot a beolvadó 200 M Ft tőketartalékából (TT) rendeztük, így a jogutódban: ET nulla, TT 194,7 M Ft. Y jogutód kft. 2016.09.hónapban visszavásárolná az egyik tulajdonos 1 M Ft névértékű üzletrészét, névértéken, 1 M Ft-ért, melynek feltétele, hogy a közbenső, például 2016.08.31. napjával elkészített mérlegben kimutatott AE és szabad ET összege fedezetet nyújtson erre, azaz legalább 1 M Ft legyen. Y Kft. 2016.01-05.havi AE: -1,3 M Ft, 06-08.havi AE: 1,1 M Ft, 2016.01-08.havi AE összesen: -0,2 M Ft. Y kft-ben ET nulla, a 2016.01-05.havi AE -1,3 M FT, TT-vel ellentételezve. Kérdésem: ha Y Kft. AE–e 2016.08.31-én -0,2 M Ft, viszont ebből -1,3 M Ft TT-vel rendezve, akkor a 2016.06-08.hónapban , a beolvadás után megtermelt 1,1 M Ft elegendő-e az üzletrész visszavásárláshoz mint AE + szabad ET fedezet? A közbenső mérlegben hogyan, milyen soron kell szerepeltetni: a 2016.01-05.havi AE -1,3 M Ft összegét, a 2016.06-08.havi 1,1 M Ft összegét és a 2016.01-08.havi -0,2 M Ft összegét?

Életbiztosítás visszavásárlása Kérdés

Egész életre szóló életbiztosítás visszavásárlása esetén a biztosító társaság a visszavásárlási összeget az szja levonását követően kifizette a biztosított részére. A biztosító egyben munkáltató és kifizető is. A kiadott igazolásban az szerepel, hogy a biztosított a részére kifizetett összeg 78 százalékának a 27 százalékát köteles eho jogcímen a továbbiakban a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig megfizetni. A fenti esetben a magánszemélynek milyen számítási képlet szerint van eho-fizetési kötelezettsége, mely határidőig és mekkora összeget kell (kellene) megfizetnie?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink