59 találat a(z) veszélyeztetett terhes cimkére

Táppénz-hozzájárulás: kinek kell, és kinek nem kell fizetnie? Cikk

A társadalombiztosítási fedezeti rendszernek talán egyetlen eleme a táppénz-hozzájárulás, amely az elmúlt 20 évben lényegében semmit sem módosult, ha csak a táppénz maximum összegének meghatározását nem tekintjük terhet csökkentő változásnak. Ugyanakkor az utóbbi időben több kérdés is felmerült a témában, különös tekintettel a várandósággal, illetve szüléssel összefüggésben, amelyek időszerűvé teszik, hogy áttekintsük a tudnivalókat.

Katás vállalkozás mellett táppénzigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni abban, hogy van egy katás egyéni vállalkozóm, aki a vállalkozása mellett 6 órás munkaviszonyban dolgozik és pluszban veszélyeztetett terhes. A hölgy a munkaviszonyával kapcsolatban jogosult táppénzre menni? Ha táppénzre mehet, de a vállalkozása folytat tevékenységet, mert nem ő, hanem egy alkalmazott dolgozik, akkor az 50 000 Ft tételes adót ugyanúgy meg kell fizetni, jól gondolom? Köszönöm a válaszokat. Üdvözlettel: Slága Andrea Zsuzsanna

Gyesen lévő munkavállaló táppénzjogosultsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő munkavállaló, akinek a gyes 2019.04.04-ig tart, most terhes a második babájával. Közel 5 éve dolgozik folyamatos jogviszonyban a cégnél. A kérdésünk az lenne, hogy most, miután megtudta, hogy ismét babát vár (2 hónapos terhes), elmehet-e azonnal veszélyeztett táppénzes állományba, és kapni fogja-e az táppénzesellátást, vagy szükséges előtte visszajönnie pár napot dolgozni, vagy akár a felhalmozódott szabiját kivenni, hogy táppénzre legyen jogosult? Kaphat-e egy időben táppénzt és gyest is együtt, jár-e a dupla ellátás?

Gyesen lévő anyuka táppénzigénylése Kérdés

Ügyfelem felvett egy jelenleg gyesen lévő anyukát, mert az előző munkahelyén megszüntették a munkaviszonyát. Két hónap betegállományba ment, veszélyeztetett terhes. Meddig jár a táppénz? Beleszámít-e a munkaviszonyába a gyes, vagy csak a ledolgozott munkaidő után 2 hónapra kaphat táppénzt? Köszönöm válaszukat.

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk ukrán-magyar állampolgár. Augusztus végéig táppénzen volt veszélyeztetett terhesként. Augusztus végén szült, a szülésről csak egy kórházi igazolást adott le. Nem igényelt semmilyen ellátást, illetve fizetés nélküli szabadságot sem, a gyermekkel visszaköltözött Ukrajnába, nem elérhető. Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeink vannak a munkavállalóval szemben? Bérszámfejtésnél igazolt nem fizetett vagy igazolatlan napokat számfejtsünk neki? Tudjuk, hogy szült, bár nem láttunk születési anyakönyvi kivonatot sem. Ilyen esetben nem védett a munkavállaló. Felszólításokra nem reagál. Válaszukat előre is köszönöm.

Táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egy magánszemély (fiatal nő) heti 36 órát meghaladó jogviszonyban rendőrként dolgozik, és emellett kiváltotta a vállalkozói igazolványát, mert edzőként is tevékenykedik, tehát főállás melletti egyéni vállalkozó is. Az adózó gyermeket vár, és főállásából veszélyeztetett terhes címmel táppénzre küldték, mivel a rendőri feladatok ellátása során számos esetben találkozhat olyan élethelyzettel (vér, szennyeződés stb.), mely a magzat életét is veszélyeztetheti. Ugyanakkor a várandós anyuka nem beteg, nem érzi rosszul magát, és pillanatnyilag még semmilyen módon nincs akadályozva mozgásában. Kérdésem az lenne, hogy elláthatja-e az anyuka az edzői feladatait így, hogy a rendőri munkájában veszélyeztetett terhesként felmentésre került? Nem minősül-e ez visszaélésnek vagy bármilyen módon szabályszegő magatartásnak? Válaszát előre köszönöm!

Veszélyeztetett terhes – cafeteria Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Sajnos feltett kérdésemre nem kaptam számomra egyértelmű választ, ezért szeretném pontosítani a kérdésemet: – adott egy kismama, akinek a munkaszerződésében rögzítve van, hogy cafeteriát is kap, nincs kitétel a szerződésben, hogy az táppénz alatt nem jár; – a cég cafeteriaszabályzata nem rendelkezik a cafeteria táppénz alatti visszavonásáról; – a gyakorlatban a cég a táppénz alatt teljes összegben adja a munkavállalóknak a cafeteriát (ez évben az adott kismama is volt már táppénzen, és kapott az idő alatt cafeteriát). Kérdésem a fentiek tekintetében az, hogy a munkaadó megtagadhatja-e a kismamától – aki veszélyeztetett terhesként táppénzt kap – a cafetéria kiadását? Válaszát köszönöm!

Szabadság kiadása Kérdés

A várandós anyuka veszélyeztetett terhes, az idei évi szabadságát még nem vette ki. Ezt mikor tudja kivenni? Vagy elmehet-e betegállomány helyett szabadságra, kivenné az egész évre járót előre. Ez lehetséges-e?

Veszélyeztetett terhesség és ügyvezetőség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy hölgy, aki jelenleg 9-es táppénzen van, januárban várható a baba születése. A barátnőjével van egy közös tulajdonú cége, ahol ő többségi tulajdonban van. Szeretné átvenni az ügyvezetést. Veszélyeztetett terhesként van akadálya megbízásival őt lejelenteni ügyvezetőnek? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Anna

Biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell kitölteni, és mi kerül a munkavállaló OEP-kiskönyvébe? Alkalmazotti munkaviszony 2013. janiár 1-jétől 2016. október 24-éig tartott, mely időszak alatt a következők történtek: 2013. folyamán egészen októberig dolgozott a munkavállaló, majd terhes lett. 2013 októberében – 2 hét betegszabadságot követően – 2013 november 11-éig még dolgozott a munkavállaló, majd 2014. január 5-éig táppénzen volt veszélyeztetett terhesként, majd 2014. január 6-án szült. A munkaviszony közös megegyezéssel ért véget úgy, hogy a kismama már nem dolgozott a gyermek születése után. Nem tb-kifizetőhelyről van szó. Köszönettel: Bodnár Zsuzsa

Táppénz, csed, gyed számítása Kérdés

Kedves Szakértők! Valaki 2017. júniusra várja a babáját, de életkora miatt már a terhessége elejétől fogva veszélyeztetett terhes, bruttó munkabére 2016.01.01-től mostanáig 130 000 forint, biztosítási jogviszonya bőven eléri a 2 évet. Mi lesz a számítás alapja, ha most 2016 októberében elmegy táppénzre, a táppénznek, később a csednek és a gyednek? Köszönettel

Gyes után táppénz, illetve csed és gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kislányommal (másfél éves) jelenleg gyesen vagyok, a gyest alanyi jogon kapom, a 365 nap biztosítási időm nem volt meg. 2016. szeptember 1-jétől gyes mellett dolgozom. Most derült ki, hogy újra babát várok. Az első babával veszélyeztetett terhes voltam. Kérdésem, ha az orvos betegállományba vesz, jár nekem a táppénz? A terhesség teljes idejére vagy csak a munkaviszonyban töltött időre? Ha jár, mi lesz a táppénz alapja? (Munkaszerződésem szerinti bérem bruttó 220 ezer forint.) Ha kaphatom a táppénzt, utána igénybe vehetem a csedet, illetve a gyedet, vagy csak a gyest kaphatom? Köszönettel várom válaszát.

Csed – kata Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! Szeretnék segítséget kérni csed/gyed//kata kérdésekhez. 2007. 03. 26. – 2015. 12. 15.: alkalmazotti munkaviszonnyal rendelkeztem. 2015. 12. 16. – 2016. 03. 14.: munkanélküli/álláskeresési járadékban részesültem. 2016. 03. 15. – 2016. 09. 30.: csak a 7050 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettem magánszemélyként a NAV felé 2016. 10. 01-től a havi 75 ezer forintos katafizetést választom a 136 250 forint ellátási alappal. Kislányom várható születése 2017. 01. 19., veszélyeztetett terhes vagyok. Csedre a szülést megelőző 28. naptól december 22-étől szeretnék menni (vagy ettől eltérően az esetleges koraszületés időpontjától), ezt megelőzően táppénzen szeretnék lenni novembertől vagy decembertől. Kaphatok-e táppénzt és csedet, és mekkora összeget? Előre is nagyon köszönöm a válaszát.

Ellátás alatti átjelentések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelünk egy céget, amely hamarosan egy másik cégbe szeretné az összes alkalmazottját átjelenteni. Valószínű, hogy a tartozások miatt a cég majd felszámolás alá fog kerülni. Van kettő dolgozó, az egyik veszélyeztetett terhes és táppénzen van, a másik pedig gyesen van még. Jól gondolom-e, hogy nem lehet őket átjelenteni, s valószínű, hogy a dolgozók sem fognak belemenni a közös megegyezésbe, és az ellátások miatt sem lenne túl jó. Esetleg erre lenne valamilyen megoldás? Előre is köszönöm szépen a segítséget.

Betegszabadság veszélyeztetett terhesség után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk veszélyeztetett terhes volt 2015. októbertől folyamatos betegállományban. Februárban sajnos elment a baba 15-én, és 16-ától már táppénzt írtak a beteglapjára. A tb megszüntette a táppénzt 15-ével, tekintve, hogy mivel már nem veszélyeztetett terhes, innen 15 nap betegszabadság, és majd azután van újra táppénz. Amikor folyamatosan beteg valaki, 8-as vagy 9-es kód nem mindegy? Megszakítja a táppénzt a betegségi mód váltás? Köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink