41 találat a(z) tulajdoni hányad cimkére

Katás bt. kültagjának tulajdoni hányadára fizetett jövedelem Kérdés

Katás cég éves adózott jövedelméből a kültag hogyan részesül, ha nem közreműködik? Ha kap jövedelmet, az hogyan adózik? Van-e valami kötelezettség a jövedelemmegosztására vonatkozóan, például a tulajdoni hányad?

Kapcsolt vállalkozások-e? Iránytű a kérdés eldöntéséhez Cikk

Közeli hozzátartozó cégtulajdonosok társaságai gyakran vannak üzleti kapcsolatban egymással. Két olvasói kérdés apropóján Erdős Gabriella adószakértő válaszai alapján ismertetjük, mikor minősülnek a vállalkozások kötelékeik alapján kapcsolt vállalkozásnak.

Egszemélyes kft.-tulajdonos lakása a székhely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. székhelye a tulajdonos családi házában van. A tulajdonjog 50-50 százalékban a tulajdonos férj és feleség tulajdona. Köthet-e az egyszemélyes kft. bérleti szerződést, a családi ház egyik helyiségére mint irodára? Amennyiben a rezsidíjak a magánszemélyek nevére szólnak, a bérleti szerződésben lehet-e rendelkezni arról, hogy négyzetméter-arányos rezsiköltség - a bérleti díjon felül -, a bérleti díj részét képezi? A szerződésben kiköthetik-e, hogy nem az 50-50 százalékos tulajdoni hányad arányában részesülnek a bérbeadásból származó jövedelemből? Lehet-e csak a kft. tulajdonos férj a bérbeadó? Válaszát előre is köszönöm.

Tulajdoni hányadoktól eltérő osztalék ehója Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy kft. társasági szerződését 2016 májusában úgy módosították, hogy az osztalék a tagokat törzsbetéteik arányától eltérő mértékben illeti meg. A társaság már a 2015. évre megállapított osztalékot is az új szabályok figyelembe vételével szeretné kifizetni. Önök szerint van-e erre lehetőség, illetve mi a véleményük azzal kapcsolatban, hogy az osztalék utáni egészségügyi hozzájárulási kötelezettséget is az "eltérített" arányok szerint, a tagok nyilatkozatát alapul véve kell megállapítani? Így ugyanis mindösszesen kevesebb ehót kell vonni ahhoz képest, mintha az osztalék kifizetésére a törzsbetétek arányában került volna sor. Előre is köszönöm a segítségüket! Tisztelettel: KSI

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. a 2015-ben képzett, fejlesztési tartalékából (mely a 2015-ös mérlegben lekötött tartalékként szerepel) egy társasház teremgarázsában parkolóhelyet szeretne vásárolni. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan megnevezése: „mélygarázs meghatározott tulajdoni hányada a parkolóhely átruházható kizárólagos használati jogával.” A vételár a telekért fizetendő (250 ezer Ft) és a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetendő ( 1250 ezer Ft) összegből tevődik össze. Kérdésem, hogy szabályosan járunk-e el, ha nem a teljes összeg, hanem csak a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetett összeg (1250 ezer Ft) erejéig a beruházás a fejlesztési tartalékból valósul meg. Ez a társasági adótörvény 7. § (15) pontja szerinti beruházásnak/felhasználásnak minősül-e, vagyis a lekötött fejlesztési tartalékból a tulajdoni hányadért fizetendő 1250 ezer Ft-os összeg feloldható-e anélkül, hogy a törvényben meghatározott késedelmi pótlékot meg kéne fizetni a feloldott összeg után? Mivel a telek után értékcsökkenés nem számolható el, kell-e külön szerződést kötni a telekrészre, és külön a tulajdoni hányadra, vagy elég, ha majd a fejlesztési tartalék feloldásánál vesszük figyelembe azt, hogy a vételár telekárat is tartalmaz. Válaszát köszönöm!

Osztalék felosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2014. évi beszámolót most készítjük, a tulajdonosok osztalékról döntöttek. A társasági szerződésben három tag szavazati és osztalékrészesedési arányát 2015. márciusban megváltoztatták. Az osztalék kifizetésekor melyik dátumra vonatkozó érvényes tulajdonosi arányokat kell figyelembe venni: a 2014. december 31-eit, vagy a beszámoló elfogadásának dátumakor érvényeset, például az április 30-ait? Köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás tulajdon alapján, anya-leánycég között Cikk

Rendszeresen kapunk kérdéseket a vállalkozások kapcsoltságának megítéléséről. Ezúttal Erdős Gabriella adószakértő (TaxMind Kft.) válaszait ismertetjük.

Kft. tulajdoni viszonyok kényszertörléskor Kérdés

Tisztelt Szakértő ! "A" Kft.-nek 2 tagja van, egy offshore cég 51% tulajdoni résszel (ez rendben van), és a "B" Kft. 49 % tulajdoni résszel. "B" Kft.-nek szintén 2 tagja van, az egyik magánszemély 47% tulajdoni résszel, a másik tag a "C" Kft. 53% tulajdoni résszel. A "C" Kft.-t 2013-ban kényszertörölték. A "C" Kft. ügyvezetője a "B" Kft. ügyvezetője is. Kérdésünk, hogy a "C" Kft. kényszertörlése után a "B" Kft.-ben az 53% tulajdoni rész hogyan alakul, és a "B" Kft.-ben maradhat-e ügyvezető a "C" Kft. ügyvezetője, vagy el lesz tiltva? "A" Kft.-t hogyan érinti a "C" kényszertörlésének 53%-os tulajdoni része? A "B" Kft. a helyzet megoldásában nem akar együttműködni az "A" Kft.-vel, az "A" Kft.-nek milyen lehetősége van a tulajdoni viszonyok rendezésére? Válaszát előre is köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Kapcsolt vállalkozás Tisztelt Szakértő! ,,A" cég egy egyszemélyes kft. (100% tulajdonrész). A ,,B" cég kétszemélyes kft., ahol a tulajdoni hányad 50-50 százalék, és az egyik tulajdonos az ,,A" cég tulajdonosa. A vállalkozások egymással nem folytatnak gazdasági tevékenységet. Kérdésem: ez kapcsolt vállalkozás-e? Köszönöm a válaszukat.

Kapcsolt vállalkozás (konkrét megítélés) Kérdés

Tisztelt Adózóna! Igazam van-e, hogy az alábbi 3 családi vállalkozás egymással kapcsoltnak minősül? A kft: férj 25 %, feleség 11 %, 1. gyerek 32 %, 2. gyerek 25 % B kft: férj 70 %, feleség 10 %, 1. gyerek 10 %, 2. gyerek 10 % C bt: férj 0 %, feleség 16,7 %, 1. gyerek 45,625 %, 2. gyerek 45,625 % Kérném szépen a megítélésüket. Különleges kikötés, szavazateltérítés, egyéb nincs a vállalkozásokban. Köszönettel! Jné

Osztott osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft.-ből az öregségi nyugdíjas tagok a megalakulás óta felhalmozott osztalékot kivennék. (Eddig ilyen kivét nem volt.) 2010.július 1-jén alakult a kft.-ben "A" tagnak a tulajdoni hányada a megalakulás óta, 2013. január 31-éig 30 százalék volt. "B" tag tulajdoni hányada 70 százalék volt a megalakulástól 2013. január 31-éig. 2013. február 1-jétől a tulajdoni hányad megfordult. (A tag 70 százalékos tulajdoni hányad birtokosa, B tag 30 százalékos tulajdonosa lett a kft.-nek. 2010. július1-jétől 2013. december 31-éig milyen arányban vehetik fel az osztalékot? Például ha az osztalék teljes összege 10 millió forint. Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Nagy Norbert

adószakértő

Elkésett külföldi számla áfabevallásban

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink