214 találat a(z) tőkeemelés cimkére

Törzstőke-emelés pótbefizetésből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném a következő témában: Egy kft. saját tőke hiányának fedezésére pótbefizetést eszközölt átutalással még 2013-ban. A tulajdonos által ezen a jogcímen átutalt összegből, ami 7,5 millió forint, megemelhetjük-e a törzstőkét?

Törzstőke befizetésének igazolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a cég tulajdonosa úgy dönt, hogy a cég bankszámlájára fizeti be a törzstőkét, amit a társasági szerződésben előírtak, akkor szükséges-e a banki befizetéskor a közlemény rovatba feltüntetni azt, hogy, törzstőke-befizetés? Illetve kell-e kérni a banktól igazolást arról, hogy törzstőkét fizetett? Abban az esetben, ha a tulajdonos nem jelöli meg azt, hogy törzstőkeként fizeti be a bankszámlára a pénzt, akkor úgy gondolom, hogy "sima" készpénzbefizetésnek kell minősíteni. Valószínűnek tartom, hogy a cégbíróság, ha felszólítja a tulajdonost arra, hogy igazolja a törzstőke befizetését, akkor nem fogja elfogadni, mint törzsőke-igazolást azt, hogy a banki befizetési bizonylatot, mindenféle közlemény híján – ami utalt volna a törzstőke-befizetés tranzakcióra – bemutatja. Ilyen esetben szerintem a cégbíróság el fogja utasítani ezeket a bizonylatokat, mint törzstőkebefizetés-igazolást. Jól gondolom, hogy így van?

Osztalékfizetés be nem fizetett törzstőke esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-nk társasági szerződést módosított a Ptk. szerint. A törzstőkét felemelte 500 ezer forintról hárommillióra azzal, hogy HÁROM éven belül kell ezt befizetni. Kérdésünk egyrészt az, hogy amíg a törzstőke nincs befizetve, addig az éves beszámolók (2015., 2016., 2017. évi) készítésekor a taggyűlés osztalékfizetést szavazhat-e meg, vagy sem; illetve megszavazhat, de a hiányzó tőke befizetéséig nem lehet kifizetni? Osztalék megszavazásánál a törzstőke helyzetét (befizetettségét) a beszámolás évének utolsó napjára, vagy az osztalék megszavazásának napjára kell vizsgálni. Válaszát nagyon köszönjük.

Osztalékelszámolás Kérdés

A társaság 2014. 10. 01-jével törzstőkét emel, ami megváltoztatja a tulajdonosi arányos részt. A tulajdonosokat az adózott eredményből arányos osztalék illeti meg, a tagok között az eredmény a törzsbetéteik arányában oszlik meg. a) A dec. 31-i törzsbetétek aránya alapján kell az osztalékot megállapítani? b) Időarányosítani kell? c) Egyéb módon, és akkor hogyan kell az osztalékot a tulajdonosok részére megállapítani és kifizetni? Tájékoztatásukat köszönöm.

Törzstőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy tagi kölcsönből lehet-e tőkét emelni? Ha igen, akkor hogyan? Hogyan kell könyvelni? Milyen papírok, dokumentumok kellhetnek az ügyvédnek? Válaszát előre is köszönöm.

Jegyzett tőke emelése tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagi kölcsön apportálásával szeretne jegyzett tőkét emelni. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet érint-e illetékfizetési kötelezettséget, illetve, hogy egy későbbi megszüntetés esetén az így megemelt jegyzett tőke rész adómentesen vehető-e ki a cégből? Az ügylet könyvelése helyes-e az alábbi módon: T 476 tagi kölcsön K 479 alapítókkal szembeni r.l.köt. a társasági szerződés módosításakor T 479 alapítókkal sz.r.l.k. K 411 jegyzett tőke a cégbírósági bejegyzéskor A tőkeemeléshez az ügyvédnek szüksége lenne egy közbenső mérlegre a módosítás dátumával, 09.18-ával. Ilyen esetben például az ügyvezető időarányos kivétjét, illetve az azt terhelő járulékokat is könyvelni kell? A banktól kérni kell egy kivonatot 09.18-ai dátumra, és azt is könyvelni kell? Ha a számviteli politika szerint az értékcsökkenés elszámolása negyedévente történik, el kell-e számolni az időarányos értékcsökkenést 09.18-áig? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Ingatlanvásárlás vagy sajáttőke-emelés? Kérdés

Korábban devizahitel miatt a mérleg szerinti sajáttőkesorunk enyhén mínuszba fordult. Idén viszont már újra nyereségesek vagyunk, és van mondjuk 3 millió forint a bankszámlánkon. A kft. jegyzett tőkéje 5 millió forint. Viszont tudjuk, hogy az új törvények szerint a cégeknek meg kell felelniük annak a törvényi kötelezettségnek is, hogy a sajáttőkesoruk a mérlegben eléri a jegyzett tőke felét – esetünkben az 5 millió fele 2,5 millió. Tehát az értelmezésem szerint a mérlegben szereplő sajáttőkesort javítanunk kell, különben felszámolnak bennünket. Amire természetesen felhasználhatnánk az idén megkeresett 3 millió forintot, ami a bankszámlán van, hiszen ha nem költjük el semmire, akkor a mérleg szerinti eredmény megjelenik az éves mérlegben a saját tőkét növelve. Viszont az gond, hogy nekünk semmi szükségünk likviditásra, és így feleslegesen áll a bankszámlán a 3 millió forint. Szívesebben költenénk ezt az összeget ingatlanbefektetésre, ami a cég vagyonát növelné. Ha viszont a 3 millió forintot elköltjük ingatlanra, akkor a mérleg szerinti eredmény már megint nulla lesz, azaz nem fogja növelni a saját tőkét, s az ingatlan viszont, amire a 3 milliót költöttem NEM jelenik meg a saját tőke soraiban, hiszen nincs a saját tőke soraiban ingatlanelem. Jól értem, hogy ebben a helyzetban, ha ingatlanra költöm ezt a 3 millió forintot, akkor valóban nem javul a mérlegben a sajáttőkesorom, és annak ellenére, hogy nő a cég vagyona, felszámolhatják a céget 2016 márciusában, arra hivatkozva, hogy a saját tőke nem éri el a jegyzett tőke felét? kérem segítségüket! köszönöm!

Benyújtott mérleg önreviziója Kérdés

A 2013-as évről benyújtott mérleget szeretném önrevíziózni. A társaság törzstőkeemelést hajtott végre, mely összeg a mérlegben tévesen tagi kölcsönként szerepel. Mi a módja a cégbírósághoz benyújtott mérleg javításának?

Kft. feltőkésítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft.-k 2016. március 15-éig esedékes, 3 millió forintra történő tőkeemelésével kapcsolatosan tenném fel a kérdésemet. A társaságiszerződés-módosítás elvégzésével kötelező rendelkezésre bocsátani a hiányzó tőkét, vagy van lehetőség későbbi befizetésre? A kft. jelenleg 500 ezer forint törzstőkével működik. Köszönettel.

Kötelező feltőkésítés Kérdés

Mit tehet az a kft.-tulajdonos, aki 2016. március 16-áig nem tudja feltőkésíteni a cégét a minimális szintre, de még azt sem képes megtenni, hogy átalakuljon? Ez utóbbi is nagy anyagi terhet jelent számára. Milyen következménye lesz, ha tőkemelés nélkül tovább folytatja a működését?

Átalakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. alakul át kft.-vé. A kft. a jegyzett tőkéjét a bt.-ben felhalmozott eredménytartalékból kívánja rendezni. Ebben az esetben mikor kell megfizetni az szja-t és az ehót? Átalakuláskor azonnal, vagy ebben az esetben is lehetőség van arra, hogy legkésőbb a kft. megszűnésekor fizesse az eredménytartalék utáni terheket? Válaszát köszönöm.

Követelésapport – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik vállalkozásunknál a tulajdonosok, akik belföldi természetes személyek, jegyzett tőkét emelnének. A tőke emelését az egyik tulajdonos az édesapjától ajándékba kapott követeléssel teljesítené. Ez a követelés ettől a vállalkozástól független cégben lévő kölcsön. Kérdéseink: – az ajándékba kapott követelés apportjának milyen szja-vonzata van a magánszemélyre nézve, – a követelés ajándékozását be kell-e jelenteni a NAV-nak? Köszönettel.

Az eredménytartalékból megvalósított tőkeemelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az eredménytartalékból megvalósított tőkeemelés okán kell-e szja-t vagy ehót bevallani, befizetni a kft.-nek?

Tőkeemelés tagi kölcsönből (apportálás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az utóbbi időben ellentmondó értelmezéseket olvasni arra vonatkozóan, hogy a címben jelzett tranzakció keletkeztet-e ajándékozási illetékfizetési kötelezettséget, ezért kérem a véleményüket. Az illetéktörvény szerint ajándékozási illetéket akkor kell fizetni, ha vagyoni értékkel bíró jogról valaki ingyenesen lemond. A tagi kölcsön apportálása esetén fennáll az ingyenesség? Van különbség a tekintetben, hogy a tagi kölcsön apportálására a negatív tőke rendezése érdekében kerül sor vagy nem negatív a tőke és így történik az apportálás? Köszönöm.

Törzstőke és osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2009. évben 500 ezer forint törzstőkével alakult kft. Milyen időpontig szükséges a hárommillióra történő kiegészítés? Jól értem-e: 2016. március 15-éig a döntést kell meghozni a törzstőke felemelésről, de 2019-ig kell valójában befizetni? Amíg nincs befizetve, addig nem fizethető osztalék. De mikortól nem fizethető osztalék? A 2014. évi eredmény terhére osztalékelőleget vettek fel, és most a teljes 2014. évi adózott eredményt osztalékként kívánják felvenni. Ezen kívül a 2015. évben is osztalékelőleget szeretnének felvenni. Kifizethető-e a 2014. évi osztalék? Fizethető-e 2015. évben osztalékelőleg (az egyéb szabályok betartása mellett)? Köszönöm a választ! Tisztelettel: KM

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft.-értékesítés és -megszüntetés

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Könyvelőiroda működése

Nagy Norbert

adószakértő

Hitel elengedés adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink