121 találat a(z) törzstőke cimkére

Törzsbetét készpénz részének utólagos befizetése Kérdés

Kft.-ben két tag van, 50-50 százalékos üzletrésszel. A 21/2006. IM-rendelet 6. számú melléklete szerinti társasági szerződés szerint mindkét tag esetén a törzsbetét: 1 millió 500 ezer forint (készpénz 900 ezer, nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás: 600 ezer forint). 1. tag: cégbejegyzésig szolgáltatandó összeg: 540 ezer forint, a tag pénzbetétjének 60 százaléka, a szolgáltatás módja: befizetés a társaság házipénztárába. 2. tag: cégbejegyzésig szolgáltatandó összeg: 90 ezer forint, a tag pénzbetétjének 10 százaléka, a szolgáltatás módja: befizetés a társaság házipénztárába. A cégbejegyzéshez csatolva lett az ügyvezető nyilatkozata az összesen 630 ezer forint befizetéséről, valamint a könyvelésben is bevételezésre került a házipénztárba az összeg. Mindkét tag esetén a pénzbetétjéből még fennmaradó összeg befizetéséről a társasági szerződés akként rendelkezik, hogy azt "2020.01.20-ig a társaság pénzforgalmi számlájára fizeti be". A cégbíróságtól végzést kaptunk, mely szerint "felhívja a céget, hogy 30 napon belül csatolja a pénzforgalmi szolgáltató igazolását a pénzbeli vagyoni hozzájárulás befizetéséről – a létesítő okirat 6. pontjának megfelelően". Kérdés: 1.) Teljesíthetik-e a tagok az összesen 1 millió 170 ezer forint utólagos befizetését házipénztárba annak ellenére, hogy az alapító okiratban az lett megadva, hogy "2020.01.20-ig a társaság pénzforgalmi számlájára fizeti be"? Esetleg oly módon, hogy a közgyűlés határozatot hoz az ügyben, hogy az utólagos befizetés házipénztárba is teljesíthető. 2.) Lehetséges-e a társaság adózott eredményéből kifizetni?

Üzletrész értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyik tulajdonosa értékesíti üzletrészét névértéken. 3 millió forintos törzstőkéből 40 százalékos tulajdonrészét 1,2 millió forinton értékesíti. A cég jegyzett tőkéje 3 millió, eredménytartalékban van 11,5 millió. Nincs más sajáttőke-elem. Ebben az esetben az eladó eladja az 5,8 millió forintos üzletrészét 1,2 millió forintért. A magánszemély vevő 4,6 millió forint vagyoni előnyhöz jut. A vevőnek a vétel időpontjában keletkezik adófizetési kötelezettsége, vagy csak akkor keletkezik, amikor ezt majd osztalékként kiveszi a cégből? Amennyiben a vétel napjával is keletkezik adófizetési kötelezettség, úgy pontosan mennyi az adó? A cégnél van-e ezzel kapcsolatban valami adófizetési kötelezettség?

Törzstőke értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. 1500 e Ft törzstőkével alakult. A kötelező emeléskor még 1500 e Ft törzstőkét emelt eredménytartalékból. Új tulajdonosok kerültek a kft.-be. A 3000 e Ft törzstőkéből elad az egyik tulajdonosnak 1500 e Ft értékű tőkét. Kérdésem: a magánszemélynek milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik? Melyik 1500 e Ft értékű tőkét adja el, vagy arányosítani kell, az adózott pénzéből elad 750 e Ft, eredménytartalékból 750 e Ft-értéket mint értékpapír-értékesítés árfolyamnyeresége (bekerülési érték 750 e értékesítés 750 e Ft). Vagy a teljes eredménytartalékból keletkezett törzstőkét adja el (1500 e)? Válaszát előre is köszönöm! Reményik Anikó

Tag kilépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: amikor egy kft.-ből (két magánszemély tag, 50-50%) az egyik tag ki akar lépni, és a másik szeretné őt kifizetni, akkor azt hogyan teheti meg? Van a kilépő tagnak tagi kölcsöne és pótbefizetése is a cégben a másik taggal együtt egyenlő összegben, melyeket – gondolom – szintén vissza kell neki fizetni. A saját tőke és a jegyzett tőke közötti különbség nagyobb, mint a tag pótbefizetése, tehát ha kifizetik neki, akkor a saját tőke nem csökkenne a törzstőke alá. Ezekről kellene dönteni egy taggyűlésen, illetve az üzletrész-adásvételi szerződésben ezeket is beírni? Válaszukat előre is köszönöm.

Cég megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Egy egyszemélyes kft. 2017 novemberében alakult és ezen időtartam alatt nem teljesítette a teljes törzstőke befizetését (más követelése és kötelezettsége a cégnek nincsen). Most szeretné a tulajdonos a céget megszüntetni. Milyen módon teheti meg? Köszönettel: Kovács Edit

Törzstőke leszállítása, felemelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. három tulajdonosa 60 százalékos üzletrészét értékesítette 2017-ben, melyet a kft. megvásárolt. A visszavásárolt üzletrészből 2017-ben 10 százalékot egy munkavállalói csoport, míg 2018-ban 10 százalékot egy munkavállaló vásárolt. A maradék 40 százalék bevonásra, illetve törzstőke leszállításara, ugyanakkor a tőketartalék és eredménytartalékból a törzstőke régi értéke "visszaállításra" került. Kérdésem, hogy ezt a NAV-nak be kell-e jelenteni és milyen nyomtatványon? Köszönöm szépen a választ.

Törzstőkecsökkentés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nek 17 millió forint a törzstőkéje 2005-től, most csökkenteni szeretné 7 millió forintra. Hogyan lehetséges ez? Kérdésem: mi történik a tőkekivonáskor? Kell-e az ügyvezetőnek osztalékadót fizetni, vagy adómentes? Egyszemélyes kft.-ről van szó, nincs tőketartaléka és értékelési tartaléka. Előre is köszönöm a segítségét, üdvözlettel: Kutasi G.

Főállású katás másodállásban egyszemélyes kft.-tulajdonos Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg főállású katás vagyok. És egy olyan kérdésem lenne, hogy lehetek-e főállású katás és mellette másodállásban egyszemélyes kft. tulajdonosa? Valamint tudok-e most is kft.-t alapítani, ha nincs meg a 3 millió forint törzstőkém? Valamint milyen havi fix költségeim lennének ha lenne másodállásban egy kft.-m, ami mondjuk csak néha termel? Valamint ha nem adok magamnak fizetést a kft.-ből, akkor is fizetnem kell a járulékokat minden hónapban? A katás vállalkozásommal van rá mód, hogy beszámlázzak a kft.-m be? Köszönöm!

Törzstőkebefizetés Kérdés

Egy kft alapító okiratában az szerepel, hogy a tag a fennmaradó törzstőkét (2 millió 500 ezer forint) 2019. 03. 31-ig fizeti be a társaság pénzforgalmi bankszámlájára. Arra vonatkozóan nincs "kikötés", hogy ezt egyszerre vagy többször kisebb összegben teszi meg. Kérdéseim: 1. A tag a törzstőke befizetésénél a bankban elég, ha csak jelzi, hogy nem sima készpénzbefizésről van szó, hanem ő a kft. törzstőkéjeként kívánja befizetni az összeget? 2. Kell-e erről külön igazolást kérni a banktól, vagy megfelelő az a bizonylat, amit a bank a készpénzbefizetésről ad, és abból egyértelműen kitűnik, hogy a tag fizette be a pénzt, illetve a megjegyzésben ott szerepel, hogy törzstőke? 3. Ha az alapító okiratban csak az szerepel, hogy 2019.03.31-ig fizeti be a tag a hiányzó összeget, akkor megengedett, hogy akár több részletben teljesítse azt? 4. Ha több részletben fizeti be, és mindig kap róla bizonylatot, akkor bizonylatonként kell a törzstőke befizetésének tényét jelenteni a cégbíróságnak, vagy csak akkor, és egyszer, ha teljes egészében megtörténik a hiányzó törzstőke befizetése? Az alapító okiratban csak annyi szerepel, hogy a tag köteles bejelenteni, ha a törzstőke befizetése megtörtént. Ebből számomra nem világos, hogy az egész törzstőkére utal, vagy annak egy részére. 5. Ha befizette a bankszámlára a törzstőkét, onnantól az a kft. pénzeszköze. Ebből rögtön rendezhetők a kft. kiadásai? Például be lehet belőle fizetni járulékot, áfát stb.-t?

Törzstőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! X Kft. (egyszemélyes) alapít egy Y Kft.-t 3 millió forint törzstőkével, amit X Kft. átutal Y Kft. számlájára. A törzstőke fizetését hogyan kell könyvelni, milyen konkrét könyvelési tételek vannak? Ezek után a két cég kapcsolt lesz? És kell transzferárszabályzatot készíteni? Válaszuk előre is köszönöm

Bt.-beltag és kültag cseréje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a beltag (200 ezer forint készpénzbetét) és a kültag (100 ezer forint értékű apport) jogviszonyait meg szeretném cserélni, vagyis a kültag lenne a beltag, azt hogyan tudom a legegyszerűbben megtenni? A kültag törzsbetétjének megemelésével, hogy legalább a mostani beltagéval megegyezzen, vagy csak a társasági szerződés módosításával? Ha csak a szerződést módosítjuk, annak milyen adóvonzata van a tagok szempontjából? A választ előre is köszönöm: Renáta

Törzstőkeemelés cégbírósági bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen kedves az alábbiakban segíteni. 2016 augusztusában alakult egyszemélyes kft-nél a bejegyzésig 300 000 forint törzstőke került megfizetésre, és a fennmaradó összeg rendezésére 2018. augusztus 1-jéig kapott "haladékot" a társaság. 2018. augusztusában meg is történt a társaság pénzforgalmi számlájára a befizetés, vagyis a törzstőkeemelés. A kérdésem az lenne, hogy cégbíróság felé jelezni kell-e a fennmaradó összeg befizetésének a megtörténtét? Nagyon köszönöm a válaszát!

Saját üzletrész bevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem konkrétan a saját üzletrész bevonásával kapcsolatos adózási és számviteli kötelezettségekre vonatkozik. Adott egy 3 millió forint törzstőkéjű magyarországi kft., amely visszavásárolt saját üzletrésszel rendelkezik. A Ptk. 3:175. paragrafusa szerint ezt egy éven belül meg kell szüntetni. A tagság 100 százalékban úgy dönt, hogy az üzletrészt bevonja a törzstőkeleszállítás szabályainak figyelembe vételével. A tagság szerkezete: 4 természetes személy plusz 1 saját üzletrész azonos arányban. Ebben az esetben első lépésként törzstőkeemelést kell végrehajtani a tagságnak, vagy alkalmazható a Ptk. 3:202. paragrafusának (4) bekezdése, amely szerint a saját üzletrész bevonásából adódó törzstőkeleszállítással egy időben elhatározható a törzstőke olyan mértékű emelése, hogy az elérje a törvényben meghatározott minimum értéket (3 millió forintot)? Adózásban van-e különbség a két módszer között? Válaszát előre is köszönöm.

Üzletrész szerint fizetendő osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., melynek 3 tagja van, és a 3 millió forintos jegyzett tőke 400 ezer – 400 ezer és 2,2 millió forint arányban lett befizetve. A harmadik tag még 2,3 millió forintot tőketartalékként is befizetett Elkértük társasági szerződést, amelyből kiderül, hogy üzletrészek 48,274-47,226-4,5 százalékos arányban oszlanak el. Tehát van egy társaság, melynek 3.000,000 a törzstőke tagjegyzék szerint: I. tag. törzsbetét 400 000 (üzletrész 48,274%-ot testesíti meg) II. tag: törzsbetét 400 000 (üzletrész 47,226%-ot testesíti meg) III.tag: törzsbetét: 2 200 000 (üzletrész 4,5% testesíti meg) Sajnos ebben a tagjegyzékben egy szó nincsen a tőketartalékba befizetett összegről, de a befizetés ezzel a jogcímmel történt. Hol kell keresni erről információt? Társasági szerződésben sem találtuk erről információt. Kérdés: ha ez a társaság 10 millió forintos osztalékot hagyja jóvá, akkor milyen arányban kell ezt kifizetni tagok részére? Törzsbetét arányában vagy üzletrész arányában? Szavazati arány megegyezik az üzletrész arányával, ez társasági szerződésből kiderül. Köszönettel:

Saját üzletrész bevonásának könyvelése, adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Saját üzletrész bevonása milyen adófizetési kötelezettséget eredményez a társaságnál, illetve a magánszemély tagoknál milyen könyvelési tételeket kell könyvelni? A kft. a saját üzletrészét 140 millió forinton tartja nyilván, a törzstőkéje 50 millió forint, ebből 12 millió a saját üzletrészre jutó. A saját tőkéje 600 millió forint. A kft.-nek természetes személy tagjai vannak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink