25 találat a(z) szerződésmódosítás cimkére

Több munkáltató általi foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégcsoport egyik vállalkozásánál alkalmazásban áll egy főállású dolgozó. A foglalkoztatást ezen cégünkben továbbra is szeretnénk fenntartani. A társcégünkkel szeretnénk több munkáltató általi jogviszonyt létrehozni a munkavállalóval. Ennek a gyakorlati kivitelezéséhez kérném tanácsát. Elegendő-e a már meglévő munkaszerződést több munkáltató általira módosítani, vagy meg kell szüntetni, és újat kell kötni, amelyben már az új foglalkoztató is benne lenne? Ha a szerződésmódosítás megfelelő,abban az esetben szükséges-e külön új munkaszerződést készíteni az új munkáltató esetében, vagy a módosítás tekinthető-e egyben új munkaszerződésnek is az ő esetében?

Ingatlanépítés áfájának visszaigényelhetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Konkrét esettel kapcsolatban szeretném kérni a tanácsát. Egyik ismerősöm új ingatlan építéséhez igényelte pénzintézeténél a csok-ot és a kedvezményes hitelt. A szerződés megkötésekor még nem volt biztos, hogy fővállalkozóval építtetnek (5%-os áfateherrel), vagy saját szervezésben. Ezért nem kérték az adó-visszatérítési támogatást. Közben véglegessé vált, hogy nem kivitelezővel építtetnek, saját szervezésben elindult az építkezés. Felkeresték a bankot, és szerződésmódosítást kértek, hogy foglalják bele az adó-visszatérítési támogatás igényüket is. (Eddig még a bank semmit nem folyósított számukra, most érték el az első folyósításhoz szükséges készültségi fokot.) A pénzintézet megtagadta a módosítást, azt mondták, erre nincs már lehetőségük, mert a szerződést aláírták. Abban kérem a tanácsát, hogy erősítse meg, valóban nincs módosítási lehetőségük, s ha így van, van-e más mód az építkezési költségeket terhelő 27 százalékos áfa más módon történő visszaigénylésére? Köszönettel: Vági Zsuzsanna

Tárgyieszköz-értékesítés Kérdés

Bérleti szerződés alapján egy pótkocsit a fuvarozó vállalkozásunk egy másik vállalkozás használatába adta. Évek óta fizetik a bérleti díjakat, számla ellenében, azonban a legutolsó számlánkat nem fizették ki, azzal indokolták, hogy megállapodás született a két vállalkozás tulajdonosai között, hogy 18 ezer eurót fizetnek ki, és a tulajdonukba kerül a pótkocsi. Elégséges-e a szerződésmódosítás? Hogy részletre vételről és nem bérleti szerződésről kellett volna a számlákat kiállítani? Hogyan tudjuk a már kibocsátott és kifizetett vevői számláinkat helyesbíteni? Mikor kell ebben az esetben az adásvételi szerződést kiállítani? Lehet-e kompenzálni a már megfizetett bérleti díjak összegével az adásvételről kiállítandó számlát? Tisztelettel: Vajda Sándorné

Tagi kölcsön visszafizetése: így lehet forint helyett valutában elszámolni Cikk

Egy kft. tagja forintban tagi kölcsönt nyújtott társaságának, melyet később a valutapénztárból, euróban fizettek neki vissza. Mi a helyes bizonylatolás módja? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

Hátrasorolt kötelezettség szerződésmódosítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezném, hogy hátrasorolt kötelezettségek közé sorolt tartozás szerződését lehetséges módosítani, hogy 5 év előtt is vissza lehessen fizetni?

Beruházó nem akarja csökkenteni a lakás vételárát Kérdés

Elolvastam Bartha László adóügyi szakjogász cikkét. Mivel érintettek vagyunk, 2015-ben kötöttünk szerződést, 2016. évi lakásvásárlásra, előleget is fizettünk. A beruházó hallani sem akar a szerződésben levő vételár áfacsökkenéssel arányos vételárának csökkentéséről. Vagyis nem lehet szerződést módositani. Akkor a vevő hogyan tudja valahogyan mégis érvényesíteni a kedvezményt? Itt milliós összegekről van szó, amit ne nyeljen le a beruházó.

Munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ruházati kiskereskedéssel foglalkozó cég most, decemberben időlegesen bezárta a boltját, ahol a munkavállalói eddig dolgoztak, és a munkavállalóit (3 fő) piacozni küldi (piacon árulják ugyanazokat a ruhákat). De a munkavállalók eddigi munkarendje hétfőtől péntekig tartott. Most a piacozást csütörtöktől vasárnapig kéne végezniük. Ez lenne december-január hónapban a munkarendjük. Utána visszaáll az eddigi rend. Mi a teendője a munkáltatónak? Munkaszerződés-módosítás elég? Ha a rendes munkaidejük munkaszerződés-módosítással csütörtöktől vasárnapig tartana, akkor kell hétvégére pótlékot fizetnie a munkáltatónak? Köszönettel: Hoffmann Helga

Ezeket minden bt.-nél, kkt.-nél, szövetkezetnél tudni kell! Cikk

Kötelező-e a szerződésmódosítás a szerződésminta alapján alapított cégeknek? Mivel kell számolniuk a késlekedőknek? Módosult a jogszabály, közöljük a hivatalos állásfoglalásokat.

Családi gazdaság Kérdés

Családi gazdaság vezetője az áfa hatálya alá bejelentkezett. Minden bevételi és kiadási számla az ő nevére került kiállításra. Év végén az összes bevétel és kiadás a családi gazdaság tagjai részére felosztásra került. 2014-ben a családi gazdaságról szóló szerződést módosították, mely szerint a családi gazdaság vezetője a volt családi gazdálkodó (vezető) felesége lett, akinek nincs áfás adószáma (1-es alanyi mentes adószáma van). A volt családi gazdaság vezetője (áfás adószámmal rendelkezik) maradt a családi gazdaságban. Kérdéseink: Kell-e a családi gazdaság új vezetőjének áfás adószámot kiváltania, vagy az áfás adószámmal rendelkező volt családi gazdaság vezető nevére továbbra is kiállíthatók a kimenő illetve a bejövő számlák? A fenti családi gazdasági szerződésben végrehajtott módosítás hatással van-e a bevételek és kiadások év végi felosztására?

Üdülési jggal kapcsolatos kérdés folytatása Kérdés

Kérdésünk a következő lenne, melyben segítséget kérnénk: 1. Valóban megszűnik-e az üdülési jogra vonatkozó igényünk a tulajdonosváltás következtében? Hiszen az új tulajdonos az apartmanházat vette meg, az üdülő-használati jogokról biztosan informálódott, egyébként hogyan tudott volna bennünket megkeresni? 2. Joga van-e az új tulajdonosnak azért pénzt kérni, hogy a szerződést módosítani kell, arra hivatkozva, hogy egyébként megszűnne az üdülő-használati jogunk? 3. Mi nem kértük, hogy a korábbi tulajdonossal kötött szerződésünkben szereplő konkrét apartmant felújítsák, ezt ők tőlünk függetlenül tették. Amennyiben nem fizetjük ki a kért összeget, akkor másik apartmant bocsátanak rendelkezésünkre, erre van-e módjuk?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Civil szervezet ingatlanhasznosításának adózása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Könyvvizsgáló választásának határideje

Pölöskei Pálné

adószakértő

Működési költség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink