386 találat a(z) személygépkocsi cimkére
Személygépkocsi-szerviz áfája Kérdés
Gazdasági társaság tulajdonában lévő, az szja szempontjából személygépkocsinak minősülő gépkocsi szervizköltségének áfájából mekkora összeg érvényesíthető, mint levonható áfa?
Személygépkocsi-javítás áfája Kérdés
Ügyfelem céges személygépkocsijában motort cseréltek szervizben. Áfás számlát kapott, és az áfának az 50 %-át vontam le, amit az ügyfelem kifogásol. Ő a 100 %-ot szeretné, ha levonnám. Továbbá a motorcserét minek könyveljem: javítás vagy felújítás, és aktiváljam rá az autóra? Az autót használtan vette három éve, a cégautóadót pedig fizetjük.
Személygépkocsi értékesítése piaci érték alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság személygépjárművének könyv szerinti értéke 2,5 millió forint. A gépjármű elromlott (káresemény nem történt), és a szerviztől kapott ajánlat alapján 1,5 millió forint a szerelési költség. A társaság ezt a költséget nem tudja vállalni, ezért eladni kényszerül a személygépkocsit 500 ezer forintért. Fenti esetben a szerviztől kapott ajánlat alapján elszámolható-e terven felüli értékcsökkenés, és a gépjárművet át kell-e sorolni a forgó eszközök közé (a szerviz ajánlata és az értékesítés között eltelt két hónap tárgyév közben)? Továbbá fenti esemény hogyan érinti a társaságiadó-alapot? Segítségét előre is köszönöm!
Személygépkocsi-vásárlás, -felújítás, -eladás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában szeretném a segítségüket kérni: gépkocsifényezéssel foglalkozó cég vásárolna cégtől totálkáros személygépkocsit (áfásan), majd felújítás után eladná. Az autó ki lesz vonva a forgalomból. Kérdésem, hogy át kell-e íratni a cég nevére az autót, hogyan kell a beszerzéshez kapcsolódó áfát, a felújításhoz kapcsolódó áfát és az eladáshoz kapcsolódó áfát kezelni? Számvitelben hogyan kell kezelni ezt az autót? Készletre kell venni? Válaszukat előre is köszönöm: Ballai Erika
Cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy gépjármű, amely a forgalmi engedélye szerint M1 kategóriába (azaz személygépkocsi) tartozik, 7 fő szállítására alkalmas a vezetővel együtt, valamint 3080 kilogramm az együttes tömege. Azt szeretném megkérdezni, hogy ez az autó a cégautóadó hatálya alá tartozik-e? Köszönöm válaszukat. Üdvözlettel.
Közösségen belüli, használt személygépkocsi vásárlásának áfavonzata Kérdés
Egy magyar jogi személy (normál áfaalany) egy másik, közösségen belüli országban magánszemélytől (nem adóalany) kíván használt (nem új) személygépjárművet beszerezni, saját használatra. A cég nem rendelkezik közösségi adószámmal. A beszerzés után itthon nem kell áfát bevallania, mert az autó nem számít újnak, vagy áfát kell fizetnie?
Személygépkocsi külföldi bérlése Kérdés
Magyarországi kft. külföldi cégtől bérel személygépkocsit, a bérlet elején nagyobb összeget, kauciót kellett fizetnie, melyet a bérlet végén vagy visszakap, vagy amennyiben megvásárolja a személygépkocsit akkor a vételárba beszámítják. Ezen ügylet számviteli elszámolásával, kaució könyvelésével kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kérni, illetve hogy tárgyi eszközként ki kell-e mutatni a bérlet ideje alatt? A havonta kiszámlázott összeg tartalmazza a bérleti díjat, cascót és egyéb adókat, ezek együttesen bérleti díjként könyvelendők vagy pedig megbontva? Az áfabevallásban csak a bérleti díjat kell szerepeltetni vagy a többi járulékos költséget is?
Áfa muzeális jellegű gépjármű értékesítésekor Kérdés
Társaságunk Magyarországon bejegyzett, áfa tekintetében az általános szabályok szerint adózó kft. Fő tevékenysége TEAOR 6810. Emellett 50-60 éve gyártott, és először ugyanakkor forgalomba helyezett személygépkocsik restaurálásával is foglalkozunk. A restaurálás alapját képező (új korukban értékes) személygépkocsikat részben Németországból, részben az USA-ból szereztük be. Ezek beszerzéskor rendkívül leromlott, üzemképtelen, hiányos, használhatatlan roncsok voltak. A roncsokat nem az áfatörvény szerinti viszonteladóként, nem az áfatörvény szerinti továbbértékesítési céllal szereztük be, hanem nagy anyagi és munkaráfordítással az 1991. évi LXXXII. törvényben meghatározott muzeális jellegű gépjárművekké restauráltuk őket. A roncsokat nem személygépkocsiként, hanem alapanyagként kezeltük, a restaurálás során vásárolt anyagok, alkatrészek áfáját visszaigényeltük. (Az adóellenőrzés ezt rendjén valónak is találta.) Restaurálás után a járművek muzeális minősítéssel és magyar forgalmi engedéllyel rendelkeznek, eredeti rendeltetésüknek megfelelően használhatók. (Vagyis 50-60 éves, de újszerű állapotú személygépkocsik.) Kérdésünk: Hogyan kell a számlában az áfát kezelnünk akkor, ha közösségen belüli, de nem magyar áfaalanynak, illetve akkor, ha közösségen belüli, de nem magyar magánszemélynek értékesítjük a személygépkocsikat? Válaszukat köszönöm.
Személygépkocsi EU-ból Kérdés
Cégünk használt személygépkocsit szerez be EU-ból, autókereskedőtől. Áfakötelezettsége van a kft-nek? A választ előre is köszönöm!
Személygépkocsi üzemanyag, biztosítási költség elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó havi 500 kilométerig üzemanyagköltséget számolhat el számla nélkül. Megteheti ezt abban az esetben is, ha nincs a tulajdonában személygépkocsi? Másik kérdésem az, hogy egyéni vállalkozó elszámolhat-e el kockázati életbiztosítást, rokkantságra szóló kiegészítő biztosítást, nőknek szóló műtéti térítést nyújtó biztosítást, kritikus betegségekre szóló kiegészítő biztosítást, csonttörés esetén térítést nyújtó kiegészítő biztosítást? Köszönöm a válaszát.
Értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. eladja a tulajdonában lévő személygépkocsit. Az autó terv szerinti értékcsökkenési leírása az év végén, lineáris kulccsal, 20 százalékos mértékkel történik. A terv szerinti értékcsökkenés utolsó 20 százaléka idén még esedékes. Kérdésem: ha év közben eladják az autót, eladáskor a terv szerinti értékcsökkenés teljes összege elszámolható-e, vagy időarányosan kell elszámolni az eladásig a terv szerinti értékcsökkenést, a fennmaradó időre pedig terven felüli értékcsökkenést helyes-e elszámolni? Köszönettel.
Értékesített személygépjárműről kiállított számla tartalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk személygépjárművet vásárolt. A számlában nem volt áfa feltüntetve, mert azt járműkereskedőtől vásárolta, aki különbözeti áfás (használtcikk). Most cégünk értékesíti ezt a személygépjárművet. Hogyan kell a számlában feltüntetni, hogy ez áfamentes bevétel? Milyen szöveget kell ráírni a számlára?
Alkalmi munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szives válaszukat kérem arra, hogy 2016. évben mennyi az alkalmi munkavállalók mentesitett keretösszege, vagyis ami adómentesen adható? Ezen kivűl még szeretném tudni, hogy ha személygépkocsi vezetésére alkalmazunk alkalmi munkavállalót, akkor a minimálbéres vagy a bérminimumos bérből kell megállapitanunk a mentesitett kereretösszeget? FEOR: 8416. Válaszukat köszönöm: Borosné
Eladná lízingelt gépkocsiját? Így számoljon az áfával Cikk
Keletkezik-e fizetendő áfa lízingelt személygépkocsi eladásakor, s ha igen, akkor mi az alapja? – kérdezte olvasónk. dr. Kelemen László adószakértőnk válaszolt.
Ismét a nyílt végű pénzügyi lízinggel beszerzett személygépkocsiról Kérdés
Az Adózóna többször is foglalkozott már a témával általánosságban. Kérdésem konkrétan a következőkre vonatkozik. Személygépkocsit nyílt végű pénzügyi lízinggel szerzett be egy kft. A gépkocsi bruttó ára – tegyük fel – 10 millió 500 ezer forint. Mivel személygépkocsiról van szó, a lízingcég áfa nélkül adta ki a számviteli bizonylatot – kerekítve – 8,3 millió forintról, majd a kezdő lízingdíj tőkerészéről és annak áfájáról kiállította a számlát, például bruttó 5,3 millió forintról. Mivel a tárgyi eszközt a lízingbe vevőnél kell állományba venni, felvetődik a kérdés, milyen összeggel kell aktiválni a gépkocsit? (A maradványértéktől most eltekinthetünk.) Mekkora összeget lehet értékcsökkenteni 20 százalékkal? Az áfára vonatkozó szakvéleményüket olvastuk, azzal nincs "gondunk". A könyvviteli elszámolásra vonatkozó kérdést pedig nem tehetem fel, pedig azzal kapcsolatosan is lenne kérdésem. Köszönöm a választ előre is.