61 találat a(z) szakképzettség cimkére

Munkabér-átsorolás munkajogi kérdése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló több, mint 9 éve dolgozik egy cégnél adminisztrátori, titkári munkakörben 3641-es FEOR alatt, az eddigi bruttó bére 4 órában 69 000 Ft volt (2016-ban). A 2017. januári munkabérét szintén ennyivel számfejtette a cég, arra hivatkozva, hogy még így is több, mint a minimálbér. Amikor szóvá tette, hogy a munkaköre a szakképzettséget igénylő munkakörökhöz tartozik, tehát emelni kellett volna a bérét, azt a választ kapta, hogy akkor áll módjukban javítani a bérét, ha bemutatja a legmagasabb iskolai végzettségét bizonyító papírt. Mivel már 9 éve ott dolgozik, ezt a papírt eddig még nem kellett benyújtani, mert annak idején nem kérték. Van középfokú végzettsége, papírja, de az a kérdés, hogy jogosan jár-e el a munkáltató, hogy ehhez köti a bérfizetés rendezését? Válaszukat előre is köszönöm!

Ruházati kereskedelemben eladó Kérdés

Mai munkajogi cikkük alapján úgy értelmezem, ha van egy főiskolát végzett alkalmazott eladói munkakörben, de a diplomája nem kereskedelmi, és nincs eladói szakképesítése sem, akkor kaphat 127 500 forintos minimálbért is? Eddig arról volt tudomásom, hogy csak a 9-es FEOR alatt találhatókat lehet minimálbérrel figyelembe venni, és a többi mind szakképzettséghez kötött munkakör.

Garantált bér állattartásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy mezőgazdasági cég sertéstartó és szarvasmarhatartó munkakörben foglalkoztat munkavállalókat. A munkaköri feladatok alapján 6121-es a FEOR számuk. A dolgozók többsége 8 általános iskolai végzettséggel rendelkezik, vagy pedig nem mezőgazdasági végzettségűek. A munkáltató szerint e feladatok ellátásához nem szükséges középfokú iskolai végzettség, szakképzettség. A kérdésem a következő: van-e hatályos jogszabály, ami ezekben a munkakörökben előír kötelező szakképzettséget? Adható-e minimálbér ezekben a munkakörökben, vagy pedig a garantált bért kell adni? Szabályos-e, ha ugyanabban a munkakörben a mezőgazdasági végzettséggel rendelkező munkavállalóknak garantált bért ad, a 8 általános végzettségűeknek pedig minimálbért? Válaszát előre is köszönöm. Katona-Fazakas Tünde

Óvodai dajkák besorolása II. Kérdés

Kedves Szakértő! A napokban kérdeztem óvodai dajkák besorolásával kapcsolatosan – Dr. Kéri Ádám úrtól kaptam választ –, de nem voltam elég pontos. Ha intézményünkben az óvodai dajka a Kjt. szerint a B besorolási osztályba került besorolásra, akkor a 326/2013. kormányrendelet 32. § (3) bekezdése szerint mindenképpen meg kell kapja a garantált bérminimumot, függetlenül attól, hogy a dajka végzettség nem minősül középfokú szakképzettségnek? Köszönöm. Tamus Mária

Egyéni vállalkozó szakképzettségi besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, ha lehet, hogy a 4619 TEAOR kódú főtevékenység szakképzettséghez kötött-e vagy sem? Sajnos a neten nem találtam erre vonatkozó információt, ahol ezt meg tudtam volna nézni. Köszönöm a segítségét!

Minimálbér vagy garantált bérminimum. Kérdés

Kérem segítségüket az alábbi témában. Vállalkozásunk több olyan alkalmazottat foglalkoztat, akik szabással, varrással, és összeállítással foglalkoznak. Jelenleg a FEOR besorolásuk 7212 szabó, varró. A dolgozók betanított munkások, szakképesítéssel nem rendelkeznek. Számomra nem egyértelmű, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum vonatkozik-e rájuk. A 9-es FEOR, amelyik a szakképzettséggel nem rendelkezők besorolását tartalmazza, rájuk vonatkozó munkakört nem tartalmaz. Kérem segítségüket, hogy melyik bért alkalmazhatom esetükben. Segítségüket nagyon köszönöm.

Targoncavezető bérbesorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Targoncavezető munkakört ellátó munkatársunk, aki az OKJ 32 582 02 számú 90 órás tanfolyamot elvégezte, és a FEOR 8425 besorolással van, a képzéshez szükséges előképzettségi szintje az alapfokú iskolai végzettség, vagy ennél kevesebb, szakképzett munkavállalónak minősül a 90 órás tanfolyam elvégzését követően, vagy egyéb szakirányú képzettségűnek minősül? Megalapozott-e az a munkáltatói álláspont, hogy az ilyen képzettséget szerzett munkavállalókat 2017. január 1-jétől csak a havi 127 500 forintos minimálbérhez sorolja be, vagy a szakmunkásnak és középfokú végzettségűnek kell besorolni, és minimum havi 161 ezer forintos bért kell neki fizetni? Tisztelettel: Toronicza István

Minimálbér vagy garantált bérminimum Kérdés

3910-es FEOR számú ügyintéző munkakörben történik a dolgozók alkalmazása. Ezen munkakör betöltése jogszabályilag semmilyen középfokú iskolai végzettséget, szakképzettséget nem igényel. A munkakör betöltéséhez a munkáltató nem követelte meg a gimnáziumi érettségit. Minimálbér vagy garantált bérminimum jár?

Garantált bérminimum Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Ezzel a cikkel kapcsolatban szeretnék kérdezni: http://adozona.hu/munkajog/Kinek_jar_garantalt_berminimum_Igy_kell_meg_DA6DTT Az világos, hogy a garantált bérminimumra jogosultságnak kettős feltétele van, jogszabálynak kell előírnia, hogy az adott munkakörben szakképzettség szükséges, illetve ezzel a végzettséggel a munkavállalónak rendelkeznie is kell, de a kettő között ellentmondást érzek. A mindennapokban a munkáltatókat nem a bizonyítványok, hanem a gyakorlat és a személyes kompetenciák érdeklik. Egyszerűbb feladatokra, például pékségben eladó vagy koktélbárban pultos nem várnak el szakképzettséget vagy középfokú végzettséget, amikor pár nap alatt betanítanak egy 8 általánossal rendelkező, vagy egy érettségi bizonyítvánnyal le nem zárt gimnáziumi tanulmányokat folytató, esetleg egy egészen más szakképzettséggel (például varrónő vagy könyvelő végzettséggel) rendelkező munkavállalót. Ha jól értem, a kettős feltétel értelmében ilyen esetben elegendő a minimálbér. Felmerül azonban, hogy a munkáltató megteheti-e, hogy az ágazati jogszabályokban megfogalmazott, szakképzettségre vonatkozó követelmények ellenére szakképzettség nélkül foglalkoztat valakit? Milyen hivatal, milyen jogszabály alapján ellenőrzi ezt, kell-e a valamilyen szankciótól tartania, amennyiben szakképzettséget igénylő munkakörben az adott szakképzettséggel nem rendelkező munkavállalót alkalmaz? Köszönettel: Fehér Beáta

9-es feor plusz ügyvezetőség II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ezt a kérdést tettük fel korábban, és az itt olvasható választ kaptuk: http://adozona.hu/kerdesek/2016_12_2_9_FEORugyvezetoseg_tkm Megpróbáljuk másként feltenni a kérdést, mert nem sikerült azt a részét kidomborítani, amely problémát okoz nekünk. Tehát: az a gondunk, hogy tudomásunk szerint ügyvezetést el lehet látni 9-es FEOR-ral, mert erre a tevékenységre nincs előírva szakképzettség (nem írta elő sem a cégnél senki, sem szakmai előírás nem rögzíti stb.) Ebben az esetben érvényesíteni lehetne a szakképzetlenség után járó szochokedvezményt. Viszont nem tudjuk besorolni az ügyvezetőt a 9-es FEOR-ba, mert ott nincs ilyen jellegű alábontás. Miként oldható fel ez az ellentét? Attól, hogy valaki ügyvezető, mindenképp gazdasági egység vezetője lesz (nem 9-es FEOR), így pedig elesik a szochokedvezménytől, mely csak a 9-es FEOR-osoknak jár? Pedig a kérdéses ügyvezető szakképzetlen, és nem is kéri senki tőle, hogy szakképzett legyen. Válaszát köszönjük!

Kevés a dolgozó, sok a munka: kell-e mindig szakképzettség? Cikk

Meghatározhatja-e a munkáltató a munkakör betöltéséhez szükséges végzettséget abban az esetben, ha jogszabály írja elő az adott tevékenységhez kapcsolódó szakképzettség meglétét, tekintettel a szakemberhiányra? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Szakképzettség Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségüket kérni. A munkáltató meghatározhatja-e a munkakör betöltéséhez szükséges végzettséget abban az esetben, ha törvény írja elő az adott tevékenységhez kapcsolódó szakképzettség meglétét? Tehát, ha kormányrendelet előírja, hogy bizonyos tevékenységhez milyen szakképzettség szükséges, de ezzel nem rendelkezik a munkavállaló, akkor a munkáltató alkalmazhatja a munkavállalót a meglévő végzettség hiánya nélkül is? Például a munkaköri leírás vagy a tájékoztató szerint az adott munkakör betöltéséhez a munkáltatónál elég a 8 általános iskolai végzettség (bár jogszabály szerint a munkakör betöltéséhez kellene szakképzettséggel rendelkeznie a munkavállalónak), akkor foglalkoztatható? Azért fontos a kérdés, mivel az adott területen szakemberhiány van, nincs elég szakképzett munkaerő, ezért kénytelen a munkáltató betanítani embereket az adott munkakörök ellátására. Nyomdaipari területről van szó, és elviekben a 21/2010. NFGM-rendelet előírja a szakképesítést a nyomdaiparnál És ebben az esetben, ha felveszi a cég a munkavállalót az adott munkakörre betanított munkásként, mert nem ragaszkodik a képesítés meglétéhez, akkor ezzel megsért bármilyen jogszabályt? És mivel nincs szakképzettsége a munkavállalónak az adott munkakör betöltéséhez (bár a jogszabály előírja a szakképzettséget), ezért a béreknél a kiindulásai alap az lehet a minimálbér, vagy nem, mivel a munkakör igényel szakképzettséget, és ebben az esetben a garantált bérminimumot mindenképpen meg kell neki adni? 9-es feorba besorolhatóak?

Arccal a szakképzettség és a termelékenység felé Cikk

Már nem az az elsődleges cél, hogy minden területen vonzzuk a beruházásokat, a teljes foglalkoztatottság küszöbén ugyanis előtérbe kerül a gazdaság igényeinek megfelelő szakképzettség és a termelékenység is – jelentette ki Varga Mihály a Joint Venture Szövetség 30 éves jubileumi gálaünnepségén.

Szakképzettség Kérdés

Tisztelt Szakértők! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy új munkavállalók bejelentésénél mely végzettségeket kell bejelenteni, milyen jogszabályok vonatkoznak erre? Nem egyértelmű számunkra, hogy csak azokat a végzettségeket kell-e bejelenteni, amelyek szakképzettségek, és a 8 általánost, illetve a sima érettségit nem? Hogyan kelll ezt helyesen értelmezni? Köszönettel: Krcsik Eszter

Egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kéz- és lábápoló tevékenységi körben tevékenykedő egyéni vállalkozóm. Szeretne a tevékenységével kapcsolatos krémet, spray-t ,egyéb illatszereket is értékesíteni. Ehhez néztem az egyéb illatszer-kereskedelmet, de ugyebár az szakképzettséget igénylő és kereskedelmi végzettséggel nem rendelkezik. Milyen más mód lenne ennek a megoldására? Illetve van rá mód? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Területfoglalási díj, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tervezési szolgáltatás, fordított áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink