35 találat a(z) szabadság megváltása cimkére

Szabadság megváltása Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám! 2017. 04. 21-én fenti tárgyban feltett kérdésemre adott válaszát köszönöm. Azonban kérdezem, hogy nem kell-e alkalmazni az adott esetben az Mt. 115. § (2) e) pontját, és ha igen, hogyan kell azt értelmezni jelen esetre? Tisztelettel várom szíves válaszát.

Egyszerűsített foglalkoztatott szabadsága és munkába járás költsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmaz bolti eladókat. Munkavégzésük általában 1-2-3, 5 napon át történik, megszakításokkal, legfeljebb havi 15 napban. Előfordul, hogy egy-egy hónap, vagy esetleg több idő kihagyásával ugyanaz az eladó ismét foglalkoztatásra kerül, hasonló körülmények között. Kérdésem, hogy az arányosan járó fizetett szabadság napjainak számát hogyan kell megállapítani. Alkalmanként? Havonta esetleg többször is? Ha az esetleg járó szabadságot megváltjuk, akkor az véleményem szerint nem jár együtt plusz közteherfizetési kötelezettséggel. Amennyiben az egyszerűsített foglalkoztatott állandó lakóhelye nem a munkavégzés helyén van, a munkába járási költségtérítés a munkáltató döntésétől függ. 1./ Ha havi bérlettel rendelkezik a munkavállaló, úgy a havi bérlet ára 86%-ának arányos része illetheti meg a munkában töltött napok arányában. 2./ Ha bérlettel nem rendelkezik, a napi jegy 86%-a a munkában töltött napokra. 3./ Ha a fentiek közül egyik sem, akkor szóba jöhet a gépkocsihasználat, a munkáltató döntésétől függően, kilométerenként 9 Ft és 15 Ft közötti összeg figyelembe vételével. Válaszát köszönöm: Pap Józsefné

Munkaviszony megszűnése, szabadságmegváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vezetői pozícióban lévő munkavállalónk 5 éves határozott idejű munkaszerződése szeptember 30-án lejár. Nyílt pályázat útján ismételten pályázott a pozíciójára, és mára már ismertté vált, hogy a következő hónaptól, azaz október 1-jétől újabb 5 éves, határozott idejű munkaszerződést fognak vele kötni. Az új munkaszerződés az ismételt pályáztatás miatt önmagában keletkeztethet egy teljesen új jogviszonyt ugyanazon magánszemély esetében? Kérdésem, hogyan kell majd eljárnunk ebben az esetben? Ki kell léptetnünk szeptember 30-ával, azaz kifizetni a szabadságmegváltását (mert sok ki nem vett szabadsága is van), és megszüntetni a munkaviszonyát? Majd a következő nappal ismét bejelentenünk és megállapítani az időarányos szabadságát, mintha egy teljesen új jogviszonyról lenne szó? Válaszát nagyon köszönöm. Tisztelettel: B.Gy.

Gyed alatt felhalmozódott szabadság Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Munkatársunk 2011. 11. 06-án szülte első gyermekét. Jelen pillanatban második gyermekével van gyeden 2016. 05. 27-ig, amikortól szándékában áll visszajönni dolgozni. Milyen feltétellel mondhatunk fel a kismamának, ha a helyét évek óta más tölti be, és teljesen meg vagyunk elégedve új kolleganőnk személyével? 2011. óta a gyedről visszatérni szándékozó kollégánknak 113 nap szabadsága halmozódott fel. Kötelező-e ezt kiadni neki, avagy pénzben megválthatja-e a társaság? Ha kötelező kiadni neki, mi a helyzet akkor, ha a 113 napos szabadsága alatt talál más munkahelyet, és azonnal ki akarna lépni?

Második babával gyesről visszatérő kismama szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. 09. 10-étől gyes mellett napi 6 órában dolgozott a cégünknél a kismama, mindössze 20 napig (a kifizetett bérénél figyelembe vettük a szochokedvezményt). 2013. 10. 01-jétől táppénzen volt veszélyeztetett terhesként, a második babával, egészen 2014. 02. 11 napjáig. 2014. 02. 12-én megszületett a második gyermek, akivel a kismama a szülés napjától tgyáson volt, majd gyeden van a mai napon is. A 2. gyermek után a gyes 2017. 02. 12-én jár le. A munkáltatónál előkészítés alatt áll a cég eladása. Az új vezetőség átvenné a második babával anyasági ellátásban lévő kismamát a gyes lejártáig, akinek a szabadság megváltását már az új cégtulajdonosok vezetésével működő cég fizetné ki. Kérdéseim: – Hogyan kell megállapítani az adott esetben a kedvezményezett foglalkoztatás 3 évét? Azt a véghatáridőt, ameddig a szochokedvezmény igénybe vehető? Mely napon jár le a kedvezményezett foglalkoztatás 3. éve? – A 2017. február 12-én lejáró gyes után kifizetendő szabadságmegváltás idejére igénybe lehet-e venni szochokedvezményt a vázolt esetben(természetesen a mai jogszabályokat véve figyelembe)? Köszönöm a segítséget.

Munkavállaló elhalálozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. munkavállalója elhalálozott hó közben. Mi a teendő a számfejtett bérével, illetve a ki nem adott, de időarányosan még járó szabadságával? Várom válaszukat!

Szabadságmegváltás Kérdés

Munkaviszony megszűnése esetén a túlvett időarányos szabadságot a munkáltató visszavonhatja-e? A 2012. évi I. törvény nem tartalmazza ezt, szemben a régi munka törvénykönyvével. A 2012. februárban megjelent Munkajog 2012 című kiadvány változásként hozza, hogy 2013. január 1-jétől nem lehet visszavonni. Kérhetnénk ehhez törvényi vagy kormányrendeleti hivatkozást?

Szabadság megváltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy munkavállaló, akinek 2012-ben született babája. A gyermek a 2. életévét betöltötte, az anya jelenleg gyesen van. Időközben újra babát vár, júliusra várható a szülés. Tehát ezalatt az idő alatt nem tért vissza a munkahelyére. Az első babával otthon töltött idő alatt felhalmozódott szabadság megváltható részére pénzben? Vagy a szabadság csak a munkaviszony megszüntével váltható pénzre? Köszönettel: MVGYOSZ

Gyedről visszatérő dolgozó szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a dolgozó a gyermek egyéves kora után vissza szeretne jönni dolgozni, és a munkáltató igényt tart a munkájára, az addig felhalmozódott szabadság kifizethető-e egyösszegben? A szabadságkifizetés esetükben célszerű lenne, mert a dolgozó munkájára szükség lenne, viszont, ha kiveszi a szabadságot, akkor a munkába állás csúszik még több mint egy hónapot. Van-e lehetőség erre, esetleg külön megállapodás alapján? Én úgy emlékszem, volt ilyen, de megszüntették. Várom válaszukat. Kisfaludyné

Pótszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszony megszűnése esetén az arányosan járó szabadságot ki kell fizetni a munkavállalónak. Érvényes ez a gyermekek után járó pótszabadságra is?

Szabadságmegváltás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyvédi iroda munkavállalója 2012. 06. 06. óta van fizetés nélküli szabadságon. Most közös megegyezéssel megszüntetnék a munkaviszonyát úgy, hogy a munkavállaló nem áll újra munkába. Kérdésem, hogy ki kell-e fizetni részére a felhalmozódott, rendes szabadságra járó munkabért? Segítségüket köszönöm, üdvözlettel: Hain Zoltán

Szabadságmegváltás betegállomány idején Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk gyesről visszajött 2014. május 11-én, és azonnal táppénzes állományba került. Most állapitják meg a rokkantsági ellátását. Kérdésem, hogy 2014. május 12-étől a mai napig terjedő időszakra mennyi szabadság(megváltás) jár neki, mert ebben a kérdésben is változott tudomásom szerint a munka törvénykönyve. A betegállomány első 30 napjára, vagy a teljes időszakra kell kifizetni a szabadságmegváltást? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Császár Judit

Szabadságmegváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közalkalmazott óvónőként dolgozik. 2016 márciusában tölti be a 62. évét, 2016. április 1-jével megy nyugdíjba. A felmentési idő 8 hónap, ebből 4 hónapra igényt tart a munkáltató. Az utolsó munkában töltött nap 2015. november 30., a munkaviszonya 2016. március 31-ével szűnik meg. A munkáltató szerint a felmentési időre 22 nap szabadság jár, amit nem tud kiadni a munkavállalónak, illetve nem tudja azt igénybe venni a munkavállaló. Kérdés: ebben az esetben a 22 nap pénzbeli megváltása jár-e? (Ettől a munkáltató elzárkózik.)

Szabadság megváltása munkavállaló kérésére Kérdés

Kedves Szakértő! Dolgozónknak 2014. évre 28 nap szabadság jár. Egy részét már kivette, a többi 10 napot szeretné, ha a cég kifizetné neki szabadság megváltása címen. Megteheti-e a cég, hogy a dolgozó írásbeli kérelmére a szabadságot kifizesse? Köszönettel várjuk a választ.

Szabadságmegváltás munkaviszony megszünésekor Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. munkavállalója, aki 30 nap szabadsággal rendelkezik január 1-jétől december 20-áig egyetlenegy napot sem vett még igénybe. Szabályos-e, ha a munkaviszonyát december 23-án megszüntetjük, s részére szabadságmegváltás címén a december 23-áig járó időarányos szabadságát egy összegben kifizetjük? A dolgozót a következő év január elején újból foglalkoztatni szeretné a kft. Nem von-e maga után bírságot, hogy a munkáltató nem rendelkezett a ráeső szabadság kiadásáról a munkavállaló pedig nem akart szabadságra menni az eredmény orientált bérezés miatt? Válaszukat köszönettel várjuk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink