47 találat a(z) számla javítása cimkére
Hibás számlák javítása: amit lehet, és amit nem Cikk
Hogyan lehet javítani a rossz teljesítési dátummal, illetve hiányos adattartalmú számlákat? – kérdezték olvasóink. Dr. Kelemen László adószakértő válaszolt.
100 ezer forint áfa a számlában Kérdés
Egyes szállítóink nem tüntették fel az adószámunkat a 100 ezer forintot meghaladó áfatartalmú számláikban. A javítás milyen módja nem kifogásolható a jövőben?
Számla javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem számlázással kapcsolatos. Egy általunk kiállított 2016 októberi számlán nem jó a vevő címe. Akkor nem szóltak semmit. Most viszont könyvvizsgáló ezt megreklamálta. Mi számlázóprogrammal számlázunk. 2017 februárjában én mit tehetek a vevőm számlája helyességének ügyében, ugyanis azt kéri, hogy javítsam? Válaszukat előre is köszönöm: Asbóth Istvánné
Számlázóprogrammal kiállított számla javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Egyéni vállalkozó vagyok, a székhelyem megegyezik a lakáscímemmel. Vásároltam árut egy kft.-től, jeleztem a számlázás során, hogy tüntesse fel a nevem mellé az egyéni vállalkozó jelölést, akár rövidítve is (e. v.). Minden adatomat leírtam: név, e. v., lakcím, adószám. A számlán nem lett jelölve az e. v, ezért 8 napon belül visszaküldtem javításra a számlát (a vevői adatok feltüntetésének hiányossága miatt). Az érintett kft. kézzel írta a név mellé az e. v. jelölést és lepecsételte. Kérdésem: a számlázó programmal kiállított gépi számla (vevői adatok) javíthatók-e ezen forma szerint? Úgy tudom, a törvény azt írja elő a számlát befogadó részére, hogy a legkörültekintőbben járjon el, hogy a számla alakilag is megfeleljen a számviteli, áfa-törvényi előírásoknak.
Számlareklamáció pénztártól való távozás után Kérdés
Tisztelt Adózóna! Jogszabályba ütköző-e, ha az adózó a kiállított számláját nem hajlandó utólagos kérésre korrigálni; elegendő-e, ha erről a vásárlás pillanatában bármilyen formában tájékoztatja az ügyfelet, számlabefogadót? Van-e különbség készpénzes és átutalásos változat között? Alkalmazottunk cégcsoportunk rossz cégnevére kért számlát a termékről, melyet annak kiállítója nem hajlandó kijavítani a vevő nevét illetően. A háttér érthető, az ő nagybani elszámolásuk, számlázást szabályzó rendszereik nem teszik ezt lehetővé nekik (s ezért nyilván nem vesznek számlatömböt), mi pedig nem tudjuk szabálykövetően befogadni a "rossz" cégnévre szóló számlát, mert nem mi vagyunk a vevő rajta. Csak egy helyesbítés lenne, lehet-e ezt törvényszerűen megtagadni, ezt dokumentálva (e-mail) mi mégis tao és áfa szempontjából hibásan elkönyvelhetjük-e? Kvázi számvitel bizonylattá visszadegradálni a számlát, mert azt senki nem tagadhatja, hogy a gazdasági esemény, termékbeszerzés megtörtént, s persze a jogszabály a kézi javítást tiltja a gépi számlán. Köszönjük válaszukat.
Időszakos elszámolású számlák javítása III. Kérdés
Reklámtábla bérbeadásával foglalkozó ABC Kft. 2016. 06. 07-ei dátummal számlázza le a 2016. 06. 05 – 2016. 08. 05. időszakra a bérleti díjat. A fizetési határidő a szerződés szerint lett feltüntetve, ami 2016. 06. 20., sajnos ezzel azonosan lett feltüntetve a teljesítés időpontja, helytelenül. 2016. 07. 12-én a szolgáltatás igénybe vevője észrevételt tett a számla miatt, mivel a számla teljesítésének időpontjának helyesen 2016. 06. 07-nek kellett volna lennie. Nem fogadta el a számlát helyettesítő bizonylatot, amit a szolgáltató szövegszerkesztővel állított elő, saját számozással látott el, és szigorú számadás alá vont. Módosító számlát bocsátott ki a szolgáltató 2016. 07. 12-ei számlakeltezéssel, a fizetési határidő 2016. 06. 20-a lett, a teljesítés időpontja pedig 2016. 06. 07. A számlában szereplő sorokban pedig az előző számla tétele lemínuszolva, a következő sorban pedig plusz előjellel szerepel, így a számla végösszege nulla lesz. Helyes-e ez így? Egy másik számla esetében az ABC Kft. 2016. 06. 02-ai dátummal számlázza le a 2016. július havi időszakra szóló bérleti díjat. A fizetési határidő a szerződés szerint lett feltüntetve, ami 2016. 06. 30., sajnos ezzel azonosan lett feltüntetve a teljesítés időpontja, helytelenül. 2016. 07. 12-én a „vevő” észrevételt tett a számla miatt, mivel a számla teljesítési időpontjának helyesen 2016. 06. 02-nak kellett volna lennie. A „vevő” nem fogadta el a számlát helyettesítő bizonylatot, amit a szolgáltató szövegszer..szövegszerkesztővel állított elő, saját számozással látott el, és szigorú számadás alá vont. Módosító számlát bocsátott ki a szolgáltató 2016. 07. 12-ei számla keltével, melynek fizetési határideje 2016. 06. 30-a lett, a teljesítés időpontja pedig 2016. 06. 02. A számlában szereplő sorokban pedig az előző számla tételét lemínuszolva, a következő sorban pedig plusz előjellel szerepeltetik, így a számla végösszege nulla lesz. Helyes-e ez így?
Időszakos elszámolású számlák javítása II. Kérdés
A válaszból úgy ítélem meg, hogy a válaszadó nem vette észre, hogy két bizonylatról és mindkettő javításáról van szó. Ezt azért gondolom így, mert a válaszában a dátumok keverednek. Egyébként a cég számlázó programot használ, ami módosító számla kibocsátására is alkalmas. Kérem, a válasznál ennek a figyelembe vételét. Valamint kérem a kérdésünkre konkrét választ legyen szíves adni.
Téves társasági forma a számlán Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk több számlát állított ki, melyen a vevő neve mellett a társaság formáját tévesen tüntette fel(kft. helyet bt.). Hogyan lehet a számlákat a legegyszerűbben javítani?
Számla helyesbítésének megtagadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem több esetben készpénzben vásárolt egy cégnél, ahol a számlákon tévesen került feltüntetésre ügyfelem címe. Ügyfelem sajnos ezt nem vette észre, csak a könyvelésre történő leadásnál derült ki. Hivatalosan kértük a céget, hogy számlamódosító okirattal helyesbítse a kibocsátott számlákat, azonban ezt megtagadta. Milyen törvényi hivatkozással kötelezhető – ha egyáltalán kötelezhető – a helyesbítésre? Köszönöm.
Bérbeadás áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy cég bérbeadást áfásan számolt fel, amit nem kellett volna, akkor az áfásan kiállított számlák hogyan javíthatók? Van-e lehetőség egy számlán több havi bérbeadást javítani egy összegben, vagy minden egyes számlát egyenként kell korrigálni, majd önellenőrizni? Válaszát előre is köszönöm.
Társasház bérleti díj számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó helyiséget bérel egy társasháztól. A társasház által a bérleti díjról kiállított számlában a szóbeli megállapodott bérleti díjat külön soron, a fizetendő szja-val csökkenti. Így a számla végösszege ennek a különbözete. Szerintem a bevételeiről neki kell bevallást adni és befizetni az adót. A számlát viszont nem hajlandó javítani, számlából szerintem szja-t nem lehet levonni.
Időszakos elszámolású számla javítása, kiállítása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az időszakos elszámolású ügyletekkel kapcsolatban kérdezném: 1. Ha az első hónapokban nem sikerült jól kiállítani az időszakos elszámolású számlákat, tehát az áfa teljesítési időpont nem felel meg az előírtnak (akár saját kimenő számlák esetében, akár a befogadott bejövő számláknál), hogyan lehet ezt jól javítani? Hiszen minden sztornónál, helyesbítésnél változik a számlák kelte és a fizetési határidő, ami így egyre inkább eltér az eredetitől (a számla egyébként helyes volt). 2. Abban az esetben, ha a szerződést felmondják, és az utolsó hónapra – tegyük fel, a február 1-10. között i időszakra – kell számlát kiállítani az addigi teljes hónap helyett, a törtidőszaknál mi minősül elszámolási időszaknak, amihez képest az áfateljesítési időpontot figyelni kell? Példa: számlázás február 1-10. időszakra, számla kelte: február 5., fizetési határidő: február 13., ami, ha a teljes hónapot nézzük, február 5-ei áfateljesítést eredményez, ha a tört időszakot, akkor a fizetési határidő utána van, és február 13. lesz a teljesítési időpont. Válaszukat előre is köszönöm.
Külföldi vevő állítja ki a számlát II. Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Azonos című kérdésemre adott válaszát ezúton is nagyon köszönöm. Válaszának végén azt írja, hogy a kanadai fél által kiállított számlát kellene kiegészíteni a magyar szabályoknak megfelelően. Ez egy számlázó programmal előállított számla. Milyen módon lehet erre kiegészítéseket tenni úgy, hogy azt az adóhivatal is elfogadja? Ugyanakkor tény, hogy a két fél között nem született megállapodás. Ebben az esetben helyes megoldás-e, ha a magyar fél állítja ki a számláját, ahogy minden más megrendelőjének? Köszönöm a segítségét! Vágner Emília
Egy tekintet alá eső okirat Kérdés
Tisztelt Cím! Érdeklődni szeretnék, hogy számla javítása esetén, ha az adószám változik, és egy tekintet alá eső okirat csatolásával kerül javításra, elegendő-e az okirat, vagy az eredeti számlát is kell csatolni az okirathoz? Illetve mit kell tartalmaznia az okiratnak? Várom válaszát.
Számlajavítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét: társaságunk 2012-ben csődvédelmet kért. Most NAV-vizsgálat van (áfa) a csődeljárás időszakára. A csődeljárás alatt a kibocsátott számláinkon feltüntettük, hogy "cs.a.". A revízió valamiért most azt kifogásolja, hogy a befogadott számláinkon a kibocsátóknak is rá kellett volna írni a cégünk neve (mint vevő) mellé a "cs.a."-t . Most azt kéri a revizor (végzésben), hogy küldjük vissza az eredeti számlákat, és javíttassuk ki a számla kibocsátóival, miszerint tüntessék fel a nevünk mellett a számlán a "cs.a."-t ? Nem értjük. Előírja ezt valami? Mi történik, ha visszaküldjük az eredeti befogadott 2012-es számlát most 2015-ben (eredeti számla könyvelési bizonylatunk, áfaanalitikánk tartalmazza 2012-ben), és valamiért nem jön vissza? Egyáltalán kötelező-e a javítás? Ha igen, hogyan? Álláspontunk szerint a csődeljárás alatt álló cégnek van kötelezettsége a kibocsátott számláin feltüntetni a "cs.a."-t, a befogadott számlákon a kibocsátónak nincs ilyen kötelezettsége. Köszönöm a segítséget. L.