5 találat a(z) sorozatjellegű cimkére

Társaság ingatlant épít magánszemély telkén Kérdés

Új ingatlanok sorozatjellegű értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2012. évben egy külföldi állampolgár (aki tartózkodási engedéllyel rendelkezik Magyarországon) megvásárolt ingatlant, melyen 6 lakásos társasház építése volt folyamatban. A készültségi fok nem érte el az 5 százalékot. Most 2019-ben az építkezés befejeződött, a tulajdonos még az idén értékesíteni kívánja az ingatlanokat. Kérdésem: adóazonosítójellel rendelkező magánszemélynek az értékesítés miatt kell-e adószámot kiváltania? Az értékesítés áfa tekintetében hogyan szabályos? Sorozatjellegű már az elsőnél? Minimális számlával rendelkezik. azok áfája levonható? Szja: az ingatlanértékesítésre vonatkozó szabályok alkalmazhatók? Kiadásairól számlával nem rendelkezik. 75 százalékos módszer? vagy értékbecslés a bekerülési értékről? Ha az önálló tevékenységként adózik, akkor mi számolható el költségként, a jövedelemnek milyen adó, szocho vagy egyéb vonzatai vannak? Köszönöm: Hegedűsné

Sorozatjellegű értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy előadáson azt hallottam, hogy ha egy telket 2 névre vásárolja meg egy házaspár, akkor az a sorozatjellegű értékesítésnél (ahol a 4. értékesítés már áfaköteles) 2 értékesítésnek számít. Furcsán hangzott, mivel egy telek értékesítéséről van szó, nem telekmegosztásról. Ön szerint hogy van ez? Másik kérdés pedig, hogy az ajándékozás bele számít-e a sorozatjellegű értékesítésnél a 4 darabba, illetve hogy lényeges-e a sorrend? Ha először ajándékoz el 2 telket a magánszemély és utána értékesít kettőt, akkor Ön szerint a 2. értékesítés áfakörös lesz-e már? Válaszát előre is köszönöm!

Magánszemély ingatlanértékesítései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben értékesített 1 db ingatlant, és 2016-ban értékesített 3 db ingatlant. Mind a 4 olyan ingatlan volt, ami az áfatörvény 6. § (4) ba., pontjában meghatározott, beépítés alatt álló ingatlannak minősültek, és amikor értékesítette őket (a szerződés létrejött) a rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg (tehát nem volt jogerős használatbavételi engedély). Az aláírt ingatlan adásvételi szerződések keltezése alapján az 1. értékesítés és a 4. értékesítés között több mint 2 év telt el, tehát ez alapján a sorozatjellegű értékesítést nem lehet rá vonatkoztatni. Ezt jól gondoljuk? Ha az adott ingatlanok birtokbaadását nézem, akkor is több mint 2 év telt el az 1. és a 4. ingatlan birtok-átruházása között. Viszont ha a jogerős használatbavételi engedély keltét nézem, akkor a 4 ingatlan 2 éven belül van. Az alábbi kérdéseink merülnének fel: 1. Mi számít az áfatörvény szerint értékesítésnek, és egyáltalán teljesítésnek? Az ingatlanok birtokbaadása? 2. Vizsgálni szükséges-e az sorozatjelleget, ha netalántán az üzletszerűség fennáll? Kivett beépítetlen telket, vagy annak egy részét vásárolta, azon építetett új lakásokat. 3. A magánszemély adóalanynak minősül-e az áfatörvény miatt, vagy sem? 4. Ha igen, és most jelenti ezt be a NAV-nak, akkor csak a 2014-es eladása lesz 27 százalékos áfatartalmú, a 2016-os eladások csak 5 százalékos áfatartalmúak? Köszönjük válaszát!

Megosztott telek értékesítése, áfa vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély több mint 15 éve építési telket vásárolt (bár ez a kérdés szempontjából lényegtelen). A vásárolt építési telket felosztotta 4 db építési telekké. A telkeket 2016-ban szeretné értékesíteni. Az értékesítés során alkalmazhatja-e az áfatörvény 259. § 18. pontjának következő részét: "darabszámba beleszámít ugyan, de önmagában nem minősül sorozat jellegűnek, továbbá azon – lakóterület besorolású – építési telkek (telekrészek), amelyeket telekmegosztással egyazon építési telekből (telekrészből) alakítottak ki – darabszámtól függetlenül – az előzőekben említett darabszámba egy építési telekként (telekrészként) számítanak be". A telekértékesítés sorozatjellegűnek minősül-e, tehát a 4. telek értékesítése áfás lesz-e? Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély, megszüntetés

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Anyavállalatnak továbbszámlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink