110 találat a(z) rezsiköltség cimkére

Egyéni vállalkozó székhelyének rezsiköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy egyéni vállalkozó, amennyiben a szüleinél lakik, elszámolhatja-e a rezsiköltség valahányad részét a vállalkozásának költségei között, az alábbi esetek valamelyikében: – felerészt tulajdonos, de nem az ő nevére jönnek a számlák, viszont családi megállapodás alapján ő is fizet a rezsiköltségbe, – egyáltalán nem tulajdonos, de az ő nevére jönnek a számlák. Válaszát előre is köszönöm.

Közüzemi díjak áfalevonása befektetési cél esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk három lakóingatlant adott bérbe fizető vendéglátásra. Elszámolási vita miatt az ingatlanok több hónapja nincsenek kiadva, azok hasznosításából semmilyen módon bevétel nem keletkezett (keletkezik), elképzelhető, hogy hosszabb ideig csak befektetési céllal tartjuk meg őket. A felmerülő rezsiköltséget (áram, víz, telefon, internet, kábeltévé stb.) jelenleg nem hárítjuk át a bérbevevőre, és a társaságunk sem folytat az ingatlanokban adóköteles tevékenységet. Véleményünk szerint ebben a formában a lakások rezsije nem kapcsolódik adóköteles bevételszerző tevékenységhez, ezért azok áfatartalma nem vonható le. Helyesen gondoljuk-e?

Bt. rezsiköltségének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy takarítással foglalkozó bt. székhelye megegyezik a beltag lakóhelyével. A lakáson belül egy irodát alakítottak ki a bt.-vel kapcsolatos ügyek intézése céljából. Lehetősége van-e a bt.-nek arra, hogy területarányos megosztás alapján elszámolja a lakás irodára eső rezsiköltségét (víz, gáz, áram, szemétszállítás)? A számlák a bt..-beltag néhai férjének a nevére szólnak. Lehetőség van-e a bt. nevére szóló internetszámla alapján a teljes internetköltség elszámolására (arányosítás nélkül)? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Bérelt üzlet rezsiköltségének áfalevonása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. 5 üzletet bérel, különböző kerületekben. Ebből kettőt magánszemélytől, hármat másik kft.-től. Mind az 5 üzlet rezsiköltségét közvetlenül a bérlő kft.-nek számlázzák a közüzemi szolgáltatók (ELMŰ, FŐGÁZ, DBH). Három üzletben áfamentes a bérleti díj, kettőben áfás. Melyik esetben vonható le a közüzemi számlák áfája? Válaszukat köszönöm.

Alapítvány – rezsiköltség továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Abban az esetben, ha egy alapítvány alapcél szerinti tevékenysége egy közösségi épület üzemeltetése, és kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végez (áfamentessége erre vonatkozik), de a rezsiköltség egy részét továbbszámlázza az épületet használó másik szervezet felé, akkor a rezsiköltség számlája szintén tárgyi adómentes tevékenység lesz, vagy áfát kell rá felszámítani? 2. Ha áfásan kell továbbszámlázni a rezsiköltség egy részét, akkor az erre vonatkozó szolgáltatói számla áfaösszegét vissza lehet igényelni vele párhuzamosan? 3. Ha az eddigi gyakorlat az volt, hogy tárgyi adómentesen számlázták tovább a rezsiköltséget, hogyan kell ezt javítani, illetve 5 évre visszamenőleg kell-e? Köszönöm a segítségét! üdv., P.Zs.

Bérbeadó által kiszámlázott rezsidíjak könyvelése a bérbevevőnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a bérbeadó a gáz-, víz-, áramköltséget változatlan áron továbbszámlázza a bérbevevőnek (az eredeti rezsiszámlák másolatát mellékelve a számlához), a bérbevevő anyagköltségként könyvelheti azt? Előre is köszönöm a válaszát!

Adószámos magánszemély – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadással foglalkozik, tételes költségelszámolással vallja be a jövedelmét. Cégnek (kft.-nek) adja bérbe az ingatlanát. A bérbeadással kapcsolatban felmerült 2013-ban energiaköltség, melyet 2014. évben számlázott ki az ELMŰ, ezt továbbszámlázta a bérbevevő felé a magánszemély egyösszegben 2014-ben. Mivel a költség nagyösszegű volt, részletfizetést kapott a magánszemély: 2 év alatt, havi egyenlő részletben (lejár 2016 júniusában) kell az összeget megfizetnie. A kérdés az lenne, hogy ezt a költséget mikor és hogyan számolhatja el a magánszemély? Egy összegben 2013-ra (de ekkor még nem is számlázták, és nem fizette ki), esetleg 2014-ben, amikor a számlát megkapta, vagy amikor a részleteket befizeti, annak megfelelően? Mivel áfakörbe van bejelentkezve, így a számla áfatartalmát a befizetett részleteknek megfelelően lehet levonásba helyezni? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Levonható áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaságnak, melynek a fő tevékenysége szakmai középfokú oktatás (teáor 8532) a legtöbb bevétele a szakképzési hozzájárulás visszaigényléséből adódik, mely az egyéb bevételek között kerül kimutatásra. A szakmai vizsgáztatáshoz szükséges anyagok, például kőműveseknél, gépi forgácsolóknál az anyagok, eszközök (zártszelvények, köracél, vágókorong, stb.), bolti eladóknál az élelmiszerek, egyéb anyagok beszerzése esetén ezen anyagok áfája levonásba helyezhető-e? Másik kérdésem, hogy a cégnek az értékesítés nettó árbevétele különböző vevőknek gyártott anyagok (például ablakdeszka, rakományrögzítő kengyel, rámpakorlát) és szolgáltatások (festési munkálatok, eszközbérbeadások) értékesítéséből adódik, melyeket áfásan számláz a társaság (a munkát szintén a diákok végzik). Az ezekhez kapcsolódó anyagok és eszközök áfáját a cég levonásba helyezheti-e? Ugyanez merül fel a rezsiköltségek (telefon, internet, villany, távhő, stb.) esetében is: levonhatja a cég a rezsiköltségek áfáját vagy nem? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné

Ingatlan-bérbeadás katásként Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozó vagyok. Résztulajdonosként (a társtulajdonosok hozzájárulásával) egy cégnek szeretném a közös tulajdonú ingatlant bérbeadni. A leendő bérbevevő a rezsiköltségekről is számlát (továbbított szolgáltatás?) kér. Szeretném, ha tájékoztatnának a feladataimról és kötelezettségeimről. Eddig még nem volt ilyen jellegű feladatom, és nem szeretnék az adóhatósággal vitába keveredni. Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlan-bérbeadáshoz kapcsolódó közüzemi díjak Kérdés

Ingatlan-bérbeadási szerződésben kikötötték, hogy az ingatlan használata során felhasznált villany, víz és felmerült rezsiköltségek változatlan áron továbbszámlázza a bérbeadó a bérlőnek. Ezen költségeket anyagköltségként, eladott áruként vagy közvetített szolgáltatásként kell-e könyvelni? Csökkenthető-e vele az iparűzési adó alapja?

Ingatlan-bérbeadás + rezsi szja Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemélyként egy kis lakást szeretnék bérbeadni szintén magánszemélynek havi 40 000 forintért. Év végén egy számviteli bizonylatot állítanék ki az összegről, 10 százalékos költséggel számolva a 90 százalék után fizetném negyedévente az szja-t. Több helyen is olvastam, hogy a rezsit is bele kellene számítani a bérleti díjba? Hiszen így a 10 százalék költségelszámolás értelmét veszti, valamint egy nem létező bevétel után miért kellene adózni? Pédával: bérleti díj: 480 000 forint, rezsi havi 15 000 forinttal számolva 180 000 forint. Erre jutó szja 95 040 forint lenne. Rezsi nélkül: 69 120 forint. Kérdésem az lenne, hogy a szerződést hogyan kell írni, vagy mi a megoldás, hogy a rezsiköltség ne számítson bele a bevételbe? Költségként tudom, hogy le lehet vonni, de sok pluszmunkával járna a rezsiköltségek gyűjtögetése, vezetése. Én úgy érzem, hogy ez egy szükséges rossz, plusz teher nekem, amit, ha lehetséges – természetesen törvényes keretek között – szeretnék elkerülni. Üdvözlettel, várom válaszukat.

Bérbeadás – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe ingatlant magánszemélynek. A szerződés szerint a bérleti díjon felül fizetendő a rezsi. A bérbeadó minden hónapban számlát állít ki a bérleti díj plusz a rezsiről. Kérdésem az lenne, hogy az szja-bevallásban az adó alapja csak a bérleti díj vagy a bérleti díj plusz a rezsi? Illetve, ha a rezsi is az alapja az szja-nak, akkor abból is érvényesítem a 10 százalékos költséghányadot, vagy az 100 százalékban adóalap? Köszönöm.

Bérbeadott lakás rezsiköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakást vásárolt bérbeadás céljából. Havonta számlázza a bérleti díjat, és továbbszámlázza a járulékos költségeket (gázdíj, áramdíj, vízdíj, csatornadíj, közös költség). A járulékos költségek könyvelésére többféle megoldást is találtam a szakirodalomban. Kérem írják meg, hogyan kell könyvelni helyesen a továbbszámlázott rezsiköltséget, illetve a továbbszámlázott közös költséget? Üdvözlettel: Tulogdi Mária

Önkormányzati támogatás áfája Kérdés

Nonprofit gazdasági társaság vagyunk, cégünk 100 százalékban önkormányzati tulajdonban van. Az önkormányzattal közhasznú megállapodást kötünk a közfeladatok ellátására – a szerződést 10 évre szeretnénk megkötni. Feladataink többek között: köztemetők, közutak fenntartása, nem veszélyes hulladék gyűjtése. A társaság a közfeladatok ellátásáért, a közszolgáltatásért ellenszolgáltatást kap támogatás formájában, amelyről nem készülne számla, hanem a támogatási megállapodásban meghatározott összeget kapjuk havi bontásban, amivel elszámolunk. Ezen kívül a társaság működési támogatást is kap az önkormányzattól, havonta egyenlő részletekben, amivel szintén kötelesek vagyunk elszámolni. Társaságunk ezen kívül az önkormányzatnak és egyéb más intézményeknek, egyedi megrendelés alapján szolgáltatásokat nyújt, amely szolgáltatásokról számla készül. Kérdésünk az áfa elszámolására vonatkozik. – A közhasznú megállapodás alapján közszolgáltatásért kapott összeg (támogatás, ellentételezés) áfásnak minősül-e, be kell-e utána fizetni az áfát, illetve az ezzel szemben felmerülő költségek, beszerzések áfája visszaigényelhető-e? – Kardinális kérdés, hogy a társaság a közfeladatok ellátására támogatást kaphat-e az önkormányzattól, vagy az ellátott feladatokat számláznia kell, mivel azok szolgáltatásnyújtásnak minősülnek? – A telephely rezsiköltségeinek (általános vállalatirányítási költségek) áfája milyen mértékben igényelhető vissza, milyen módszer alkalmazható, ehhez milyen nyilvántartás szükséges?

Bérleti díj, közüzemi számlák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély több lakással rendelkezik, amiket bérbe szeretne adni. Jól gondolom, hogy mivel több lakás bérbeadásáról van szó, adószámos magánszemély nem lehet, hanem valamilyen vállalkozási formában kell a bérbeadási tevékenységet folytatni? Másik kérdésem, hogy ha a közüzemi számlákat nem íratják át a bérbevevők nevére (de a rezsiköltséget kifizetik a bérlők), akkor a bérbeadónál ez is bevételnek fog minősülni, és ki kell majd azt számláznia? Illetve mi a helyzet akkor, ha átíratják a közüzemi számlákat a bérbevevő nevére, és úgy fizeti be a számlákat? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink