110 találat a(z) rezsiköltség cimkére

Rezsielszámolás II. Kérdés

Kedves Lea! A 2016.04.01-én azonos címmel feltett kérdést kérdezném tovább. Ha a magánszemély bérbeadja az ingatlant, akkor a rezsiköltséget elszámolhatja költségként a bérleti díjjal szemben? Ki lehet úgy kalkulálni a bérleti díjat, hogy a magánszemély ne adózzon? Szívességi használatként is átadhatja az ingatlant, vagy mindenképpen nyereségesen kell, hogy bérbe adja azt? Válaszát köszönöm:

Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közös (férj, feleség) tulajdonában álló ingatlan meghatározott részét saját vállalkozásuk részére bérbe adnak. A bérleti szerződést csak a feleség köti és a vállalkozás is neki fizet. A bérleti díjon felül a rezsiköltségek meghatározott részét is megtéríti a vállalkozás, amit szintén a feleség kap meg. Viszont a rezsiszámlák egy része a feleség, a másik része a férj nevére szól. Elszámolhatja-e a feleség a bevétellel szemben költségként azon számlákat is, amelyek a férj nevére szólnak? Köszönettel.

Rezsiköltség elszámolása Kérdés

Közhasznú alapítvány óvodát és családi napközit üzemeltet. Az óvodát külön intézményként. Az alapítvány egy családi házban működik, melynek tulajdonosa 3 felnőtt testvér, haszonélvezők a szülők, ők az épület emeletén élnek. Szeretném megkérdezni, hogy a rezsi elszámolására milyen megoldásokat tudnak javasolni? Jelenleg a szülők nevére jön a számla, és százalékos arányban vették figyelembe, ezt nem tartom így helyesnek. Lehet-e olyan megoldást választani, hogy a nem tulajdonos szülők bérleti díjat és négyzetméterarányos rezsiköltséget számláznak ki az alapítványnak és az óvodának, vagy ezt csak a 3 tulajdonos teheti meg? Vagy esetleg mérőórákat kell felszerelni minden egységnek a megfelelő intézményre számlázva (ezt nem szeretnék)? Keresném a jó megoldást a magánszemélyek tekintetében és az intézmények szempontjából is. Köszönöm a segítségüket.

Rezsielszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válaszra szeretnék további kérdést feltenni. Jelenleg szívességi használatba van adva a kft.-nek a helyiség. A válasz alapján jól gondolom, hogy a rezsit ki kellene számláznia a tulajdonosnak a kft.-nek? Mivel ez egyben költség is számára, így az adóbevallásban az összeg 0 lenne? Köszönöm!

Rezsielszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy, ha a tulajdonomban lévő ingatlanban van egy irodahelyiségem, és egy tárgyaló helyiségem, amit téynlegesen üzleti célra használunk, és a kft. székhelye is ez az ingatlan, akkor a rezsiköltség négyzetméterarányos részét elszámolhatom a kft.-ben? Ha igen, akadálya-e az elszámolásnak, hogy a közüzemi számlák nem a kft., hanem a tulajdonos nevére szólnak? Köszönöm!

Bérbeadás áfája Kérdés

Egy kft. bérbe adja a fogorvosi rendelőjét. A bérbeadás a rendelőben található eszközökre – például sterilizáló készülékre, fogorvosi műszerkészletre, röntgenkészülékre, a külön helységben üzemelő kompresszorra és szívómotorra – is vonatkozik. Utóbbi kettő berendezés az ingatlanban kialakított, előre beépített csőhálózathoz kapcsolódik. A kft. ingatlan-bérbeadásra nem választott áfát. Kérdés: kezelhető-e egységesen áfamentesként az ingatlan bérbeadása, vagy az eszközöket külön, áfa felszámításával kell bérbeadni? Hogyan történik a rezsi továbbszámlázása a bérlő felé? Ha mentes a teljes bérleti díj, akkor a rezsi is az, mint járulékos szolgáltatás? Ha külön kezelendő az eszközök bérbeadása, akkor a rezsit meg kell osztani?

Üzlethelyiség bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbe ad cégnek egy üzlethelyiséget. A rezsiköltség változatlan formában továbbszámlázható-e, vagy be kell építeni a bérleti díjba? Van-e olyan kitétel, hogy a rezsi összege nem lehet változó havonta? A mérőórák a bérbeadó nevén vannak. Köszönettel!

Bérleti díj számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk több helyiséget ad bérbe. A kérdésünk az lenne, hogy a bérleti díjnak tartalmaznia kellene-e a rezsi költségét vagy szabályosan járunk-e el, ha a bérleti díjról és a felmerült víz, villany...stb. költségről egy másik számlát állítunk ki? Vagy meg kellene határozni egy összeget, ami már tartalmazza a rezsiköltségeket, és csak ezt az egy összeget számlázni bérleti díj címén? Válaszát és munkáját előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés Kérdés

A 2015. évi szja-bevallással kapcsolatosan az alábbi kérdésem merült fel ingatlaneladás témájában. 2011. 10. 24-én édesanyám elhunyt (édesapám már korábban), ezért megörököltem a testvéremmel egy házat, telekkel együtt, melyet a közjegyző 20 440 000 forintra értékelt. Az ingatlant 2015. június folyamán sikerült értékesíteni – sajnos, mivel lementek az ingatlanárak – 12 500 000 forintért. Az én részem, a testvéremmel történő megállapodás alapján, 6 500 000 forint. Az ingatlant jelzálog terhelte, a Fundamenta Lakáskassza Zrt. felé fennálló 446 276 forint. összegben. A tartozást én rendeztem. Igaz-e, hogy ha ingatlant örököltem, az átruházásból származó bevétel 50 százalékát kell bevételként figyelembe venni? Az 50 százalékból levonhatom-e a Fundamenta Zrt. felé törlesztett tartozást? A közjegyzői munkadíjat, a földhivatal-bejegyzési költséget, esetleg a temetési költséget, mely közel 600 000 forint volt? Valamint levonhatom-e az egyéb felmerülő költségeket, például a negyedévente felmerülő gáz-, villanyátalányt? A lányomék 2015. évben használt lakást vásároltak. Mi van akkor, ha ajándékba adok nekik a felújításra pénzt. Kell-e nekik az adott összegre 16 százalék jövedelemadót fizetniük?

Rezsiköltségek továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. továbbszámlázná telefon-, illetve internetköltségeit egy másik vállalkozás részére. A számlán szükséges-e valamit feltüntetnie, illetve a számlát kiállító vállalkozás ezen költségeket számvitelileg hogyan számolja el? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Magánszemély ingatlan-bérbeadás, értékcsökkenés-elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély (nem őstermelő és egyéni vállalkozó) a lakást berendezve kívánja bérbe adni. A számlákkal igazolt berendezési tárgyak költségelszámolásával van egy kis gondom. Ha az egyedi értéke 100 000 forint alatt van, akkor azonnal 100 százalékben elszámolhatja tárgyévben költségként. Mi történik a nagyobb értékű berendezési tárgyak elszámolásával (természetesen egyedi nyilvántartás vezetése mellett)? Csak átalányban, és csak a tárgyévre számolhat el értékcsökkenést? Példa: 400 ezer forint tévébeszerzés 2015. 12. hóban. Bérbeadás: 2015. 12. 01-től indul, havi 500 ezer forint. Maximális értékcsökkenés 2015. évi bevétel 1 százaléka 5 ezer forint, és a további adóévekben nincs értékcsökkenés-elszámolás. Ha ezt az eszközt csak 2016. évben számolná el költségként, akkor a 2016. évi árbevétel 6 millió forint, ennek az 1 százaléka 60 ezer forint. Megteheti azt a magánszemély, hogy 2015. 12. havi számlát csak következő évben érvényesít? Ha esetleg egy több éve meglévő bőr garnitúrát kárpitossal áthúzat, javíttat, ez a költség azonnal elszámolható értékhatártól függetlenül? Még egy kérdés áfa vonatkozásában merült fel. Ha az éves bérleti díj, a közös költség és a rezsiköltségek (éves bevétel) összege meghaladja a 6 millió forintot, kötelező bejelentkeznie áfa hatálya alá, még ha tárgyi adómentesen is?

Rezsiáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Kft-nk körülbelül 10 éve élt azzal a választási lehetőséggel, hogy az ingatlanbérleti díjat áfásan számlázta. 2016. január 1-jétől visszatértünk a főszabály szerinti áfamentes számlázáshoz. A korábbi években a rezsiköltségek (áram, fűtés, víz) áfáját levontuk, és a bérlők felé 27 százalékos áfával számláztuk, mivel azok felvették a fő szolgáltatás áfakulcsát. 2016-ban még kapunk a szolgáltatóktól olyan rezsiszámlákat, melyek a 2015-ös évre vonatkoznak. Kérdésem, hogy mikor járok el helyesen? Ha nem vonom le a rezsiszámlák áfáját, és a bérlőinknek is áfa nélkül számlázok? Vagy – mivel ez még a tavalyi bérleti díjhoz kapcsolódó szolgáltatás – levonhatjuk az áfát, és ki is számlázhatjuk áfásan a 2015-ös időszak rezsiköltségeit? Válaszát előre is köszönöm!

Bérleti díjhoz kapcsolódó rezsiköltségek teljesítési ideje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaság áfa hatálya alá bejelentett bérleti díjat számláz ki időszakos elszámolású ügyletként. A bérleti díj fizetési határideje – a szerződés szerint – a tárgyhónap 10. napja. Ennek megfelelően 2016-os ügyleteknél az áfatörvény szerinti teljesítési időpont a számlakiállítás napja, ezt a napot írjuk a számlára teljesítési időpontként, egyben a fizetési határidőt a tárgyhó 10. napjával jelöljük. (A számlát mindig a fizetési határidő előtt állítjuk ki.) A szerződés szerint a bérelt ingatlanhoz kötődő előző havi fogyasztáshoz kapcsolódó áthárított rezsi kiszámlázása az adott hónapot követő hó 25. napjáig esedékes. Ezt eddig is külön számláztuk, megvárva az előző havi fogyasztásról beérkező rezsiszámlákat (víz, gáz, áram). A 2016. évi rezsiköltség kiszámlázásánál milyen teljesítési határidőt kell a számlán megjelölnünk, ha a szerződés változatlanul él, tehát a bérlő rezsifogyasztását az adott hónapot követő hó 25. napjáig köteles kiegyenlíteni, és ezen a szerződésen nem kívánunk változtatni? Lehet-e változatlanul külön kezelni a bérleti díjat, illetve a hozzá kapcsolódó rezsi számlázását? Segítségét köszönöm.

Ingatlan-bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan történik az adózás, ha magánszemély ad bérbe lakást, és a szerződésben meghatározott bérleti díjon kívül a felmerült rezsiköltségeket (közös költség,fűtés, víz, áram) a kifizetett számlák alapján utólag megtéríti a bérlő? (A számlák a bérbeadó nevére szólnak.) Értékcsökkenés ilyenkor számolható-e el? Köszönettel várom a válaszát.

Fűtési díj továbbszámlázása Kérdés

Társaságunk (kft.) tulajdonában lévő gázóra és gázkazánon keresztül központi fűtést szolgáltat a közös épületben lévő vállalkozások számára, akiknek a gázszámladíját a használt épületrész arányában számlázza tovább, közvetített szolgáltatásként. Helyes-e ez a gyakorlat, illetve mi lenne a helyes gyakorlat? Válaszukat előre is megköszönve, Pauer József

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlannal kapcsolatos külföldi teljesítési hely, magyar megrendelő részére

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Munkábajárás 2.

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink