102 találat a(z) nonprofit cimkére
Osztalékkivétel Kérdés
Van egy kft. Jogszabályi feltételek miatt kellett felvenni a nonprofit elnevezést a cég nevébe alapításkor. Soha nem végzett nonprofit tevékenységet, csak vállalkozásit. Ezek alapján vehetnek-e ki a tagok osztalékot a vállalkozási tevékenységük során felmerült adózott eredményükből? Ha nem, akkor az adózott jövedelmet (eredménytartalékot) milyen módon, hogyan tudja felhasználni?
Nonprofit kft. mint vadásztársaság Kérdés
A nonprofit kft. mint vadásztársaság a társasági adót mi után fizeti? Vadásztatásból, vadhús-értékesítésből, valamint tagdíjból keletkezett bevétele. Mi számít a Tao. alá és mi nem adóköteles? Kell-e helyi adót fizetnie?
Alapítvány megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alapítványról 02. 07-én kaptam meg a végzést, hogy 2017. 11. 30-án "megszűnt", jogerőre emelkedett a végzés. Kinek, milyen bevallásokat, milyen igazolásokat kell beadnom, milyen dátummal? Köszönettel: Fidler Gáborné
Közhasznú társaság, tao Kérdés
2017 májusától vagyunk közhasznú nonprofit zrt. Az év végi tao elszámolásnál kell a jövedelemminimum szabályt alkalmazni, ha a normál Gt.-nél szükséges lenne ennek alkalmazása? Közhasznú nonprofit társaságnál van vállakozási tevékenységre vonatkozó korlát?
Vagyonkezelői szerződés Kérdés
Önkormányzati tulajdonú közhasznú nonprofit zrt. vagyunk. Az önkormányzat vagyonkezelésbe adja az önkormányzat tulajdonában lévő építményeket a vagyonkezelői jog a földhivatalnál bejegyzésre kerül. - műemlék épületekre is érvényes ez az eljárás? - működési költségünkre adhat az önkormányzat közfeladat ellátásáért támogatást? Elszámolható-e ennek a támogatásnak a terhére egyéb költség? (Például őrzés, takarítás.) Ebben az esetben önkormányzattal való elszámolás csak pénzügyileg történik (bérleti díj bevételekből fedezzük az éves kiadásokat /üzemeltetés, karbantartás /Év végén számolnánk el az önkormányzattal. Elég vsak pénzügyileg elszámolni?
Nonprofit közhasznú gazdasági társaság iparűzési adója Kérdés
Nonprofit közhasznú gazdasági társaság célja a fogyatékkal vagy egészségkárosodással élő, valamint az egyéb okból megváltozott munkaképességű személyek egészségi állapotának, illetve fogyatékosságának megfelelő munkahelyi környezetben történő foglalkoztatása, a munkavállalók képességeivel elérhető legmagasabb szintű foglalkoztatás megvalósításának, valamint ezen személyek egészségi állapota javításának és rehabilitációjuknak az elősegítése. A társaság által létrehozott és működtetett valamennyi munkahely a megváltozott munkaképességű dolgozók rehabilitációs célú foglalkoztatását, illetve annak megvalósításának segítését szolgálja. A társaság közhasznú tevékenység folytatására jött létre, vállalkozási tevékenységet csak közhasznú céljainak megvalósítása érdekében, azokat nem veszélyeztetve végez. A közhasznú szervezetekre vonatkozó jogszabályban előírt erőforrásokkal rendelkezik, amelynek rendelkezésre állását folyamatosan biztosítja, továbbá rendelkezik a közhasznú működéshez szükséges, megfelelő, kimutatható társadalmi támogatottsággal. Kérdés: 2017. január 1-jétől a teljes nettó árbevétel figyelembe vételével, az általánosan megállapított adóalap után köteles-e iparűzési adót megfizetni, annak ellenére, hogy az előző évben csak a vállalkozói tevékenysége okán van taofizetési kötelezettsége, tekintettel a helyi adókról szóló 3. §. (3) bekezdésének módosítására?
Nonprofit társaság áfa-visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérdésem áfa-visszaigényléssel kapcsolatos. Egyesületünk 100 százalékos tulajdonában van egy nonprofit kft. A nonprofit kft. 2018. évtől kezdődően termékeket kíván értékesíteni. Terveink szerint a nonprofit kft. és az egyesület megállapodásban rögzíti az alábbiakat: • az egyesület felhatalmazza a nonprofit kft.-t, hogy az értékesítheti az általa tulajdonolt védjeggyel ellátott termékeket; • az egyesület megbízza a nonprofit kft.-t a termékek értékesítésével; • az egyesület szerzi be a termékek értékesítéséhez szükséges termékek és szolgáltatások egy részét, majd azokat a beszerzési áron továbbértékesíti a nonprofit kft. részére. A fenti helyzettel kapcsolatos kérdéseim a következő: 1.) Az egyesület visszaigényelheti-e az áfa összegét a beszerzett termékek és szolgáltatások után? A beszerzett termékek a később védjeggyel elátott, brandingelt termékek, a szolgáltatások a termékek eladásához kapcsolódnak, azt közvetlenül segítik elő (például termékek dizájnja). 2.) A nonprofit kft. visszaigényelheti-e az áfát a termékek értékesítését követően az azok érdekében igénybe vett szolgáltatásokkal és termékekkel kapcsolatosan (attól függetlenül, hogy a szolgáltatást/termékeket az egyesülettől vagy egyéb külső partnertől szerezte be)? Válaszukat előre is köszönöm.
Alanyi adómentes közhasznú társaság támogatást nyert el. Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Egy nonprofit kht. például 10 millió forint támogatást nyert el, amelyet költségei fedezetére kap önerő nélkül. Ezzel a támogatással együtt a "bevételei" meghaladják majd 2018-ban a 12 millió forintos alanyi adómentességi határt. Kérdés: a költségek fedezetére kapott támogatás beleszámít-e az adómentes határba vagy sem? Válaszát előre is köszönöm.
Nonprofit számvitel és társasági adó Kérdés
Közhasznú alapítvány, vállalkozási tevékenységet nem végez, hagyatékként örökölt egy lakást. A lakást nem használja, értékesíteni fogja. A kapott vételárat a végrendelet szerint az alapítvány céljaira fogja használni. Hogyan kell könyvelni az öröklést, illetve az értékesítést? A társaságiadó-bevallásban a megszerzést, illetve az értékesítést kell-e szerepeltetni? Kell-e társasági adót fizetni? Hogyan történik a könyvelés és adózás ha 1. idén lesz értékesítve? 2 jövőre lesz értékesítve? Köszönöm
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy önkormányzati tulajdonú nonprofit kft. által üzemeltetett sportlétesítmény költségeinek áfalevonásával kapcsolatos a kérdésem. A vállalkozás rendelkezik áfaköteles és áfamentes bevételekkel is, plusz a bevételeinek mintegy 75 százaléka önkormányzati támogatás. Az arányosítás képletébe történő behelyettesítés során figyelembe kell-e venni a támogatás összegét? A kft. árképzését nem befolyásolja a kapott támogatás mértéke. Mi a helyes eljárás a beszerzések áfájával, valamint ha egy adott beruházás teljes mértékben a kapott támogatásból valósul meg? Köszönöm!
Magánóvoda üzemeltetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nonprofit kft. által fenntartott magánóvodával kapcsolatban lenne kérdésem. A magánóvoda külön adószámot kapott, de az állami támogatást a nonprofit kft. kapja. Első kérdésem ezzel kapcsolatosan, hogy a kft.-nek minden esetben ezt a támogatást tovább kell számláznia a magánóvoda felé, és a kiadási számlákat így a magánóvoda nevére kell kérni, illetve az alkalmazottakat is a magánóvoda foglalkoztatja, így a bejelentést is a magánóvoda teszi meg, nem a nonprofit kft.? Ez valóban így van vagy ellenkezőleg, minden számlát a kft. rendez, és az alkalmazottakat is a kft. foglalkoztatja?
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa (folytatás) Kérdés
Tisztelt Magos Zoltánné! Köszönöm kérdésemre adott részletes válaszát. Egyet szeretnék visszakérdezni: Az áfatörvény 120. paragrafusa így fogalmaz az adólevonási jog terjedelméről: "Abban a mértékben, amilyen mértékben az adóalany – ilyen minőségében – a terméket, szolgáltatást adóköteles termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, jogosult arra, hogy az általa fizetendő adóból levonja azt az adót..." Ez azt jelenti, hogy adólevonási jog csak az adóköteles (nem "tárgyi" vagy alanyi adómentességgel érintett) gazdasági tevékenységhez kapcsolódik. Kérdésem: mi a helyzet azzal az áfával, amit a gazdasági tevékenységnek nem minősülő tevékenység végzéséhez szükséges beszerzéseken hárítanak a civil szervezetre? Példa: az egyesület egyfelől kulturális tevékenységet (ének-zenei előadóművészet) folytat, melynek költségeit önkormányzati támogatásból és az adó 1 százalékából finanszírozza; másfelől magánénekórákat tart, melyért fizetnek (gazdasági tevékenység). A kizárólag a fellépésekhez szükséges eszközök beszerzését terhelő áfa levonhatósága a kérdés ebben a példában. Szíves válaszát nagyon köszönöm.
Nonprofit szervezet GINOP pályázata – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választott, jelenleg gazdasági tevékenységet nem folytató nonprofit szervezeteink (alapítvány, egyesület, NGT) új társadalmi vállalkozást szeretnének indítani GINOP pályázati konstrukcióban. A pályázat sikeressége esetén az új tevékenység gazdasági tevékenységnek fog minősülni, azonban a várható éves bevétel nem feltétlenül éri el az alanyi adómentességi határt. Azonban, mivel a pályázati költségvetésben a nettó tételeket szeretnénk maximalizálni, felmerült, hogy a projekt sikere esetén feladnák az alanyi adómentességet a szervezetek, és a továbbiakban tételesen elkülönítenék a jelenleg is futó, nem gazdasági tevékenység alaptevékenység (A), valamint a pályázati gazdasági tevékenység (B) számláit. Így (A) tevékenység továbbra is az áfa tárgyi hatályán kívül maradna, adólevonási jog nélkül, míg (B) tekintetében a szervezetek áfásan számláznának, és – ami rövid távon a legfontosabb – levonási jogot gyakorolnának a GINOP pályázat keretében beszerzett eszközök, szolgáltatások vonatkozásában, azaz a pályázati költségvetést már nettó áfabontásban készítenénk el. Kérem, legyen kedves megerősíteni, hogy ez az eljárás jogszerű lehet; illetve, ha nem (vagy további feltételekkel), legyen kedves arról is tájékoztatni. Segítségét nagyon köszönöm.
Nonprofit kft. adománya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e adófizetési kötelezettség, ha egy nonprofit kft. adományt ad az őt alapító egyesületnek, és fordítva? Mindketten közhasznú jogállással rendelkeznek? Köszönöm.
Nonprofit kft. – kiva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. választhatja a kiva adózási módot? Köszönettel.