28 találat a(z) német állampolgár cimkére
Német munkavállaló – párhuzamos munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy külföldi (német) állampolgárt szeretnénk itthon mint munkavállaló alkalmazni úgy, hogy közben megmarad a német biztosított jogviszonya (anyavállalati kiküldetés). Hogy érvényesülnek itt a párhuzamos munkavégzésre vonatkozó szabályok? Ebben esetben is szükséges a TAJ szám igénylése? TAJ szám nélkül hogyan tudom munkavállalóként bejelenteni a magyar céghez? Magyarországi béréből csak szja-levonási kötelezettség van? Válaszát előre is köszönöm!
Kölcsön Kérdés
Kedves Válaszadó! Az eset a következő: egy német magánszemély egy magyar cégnek kölcsönt adott, amit az nem fizetett vissza, így kamat és késedelmi kamat is felszámításra került. Engedményezi a követelését ellenérték fejében (ami a könyv szerinti érték). Hogyan és hol adózik a kettős adóztatásról szóló törvény szerint az engedményezett tőke, illetve kamat és késedelmi kamat? Válaszát elöre is köszönöm.
Céges kölcsön tagnak: mi lesz, ha jön a végelszámoló? Cikk
Kft. saját tagjának adott kölcsönt, amit a német állampolgárságú tag nem fizet vissza. Milyen adók, járulékok terhelik a kft.-t, illetve a magánszemélyt? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.
Német állampolgár magyarországi ingatlanát bérbe adná Kérdés
Tisztelt Szakértők! Gazdasági társaság bérbe venné egy német állampolgár magyarországi ingatlanát, azonban az ingatlantulajdonosnak nincs magyarországi adószáma. Ebben az esetben mi a teendője a német állampolgárnak? Adószám nélkül is adhat bérbe ingatlant? Előre is köszönettel: Zsuzsanna
Német állampolgár munkaviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk (Magyarországon bejegyzett, magyar magánszemélyek a tulajdonosok) foglalkoztatni kíván egy német állampolgárságú, németországi állandó lakhellyel rendelkező munkavállalót. A munkavégzés helye Németország lesz. Munkakör: kereskedelmi-ügynöki tevékenység. Szerződéskötésre nem lesz jogosult a kereskedő, feladata új ügyfelek megkeresése lesz. Kérdéseink: 1. Ez esetben az adó- és járulékfizetési kötelezettséget melyik országban kell teljesítenünk? 2. Szükséges mindkét hivataltól illetőségigazolást beszerezni (A1-es nyomtatvány és német adóhivatal illetőségigazolása)? 3. Ez a munkavállalás kiküldetésnek számít? 4. Ez az eset, ebben a formában keletkeztet cégünknek fiók-, vagy telephelyet Németországban? Köszönettel: Zsuzsanna
Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés
Tisztelt Ügyintéző! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben állásfoglalást adni: Egy nyugdíjas német állampolgár a beltag egy bt.-ben, ahol a tulajdonosok is német állampolgárok. A bt.-ből nem vesz ki jövedelmet. Ez esetben fizetni kell-e nekik az egészségügyi szolgáltatási járulékot? Köszönettel: Tóth Mária
Kettős adóztatás elkerülése Kérdés
Német lakcímmel rendelkező német állampolgár Magyarországon életvitelszerűen tartózkodik, állandó tartózkodási engedéllyel rendelkezik. Mintegy 20 éve itt működteti a vállalkozását, Magyarországon adóalany, itt fizet szja-t. Magánszemélyként Németországban is rendelkezik bankszámlával, ennek összegét szeretné valamilyen pénzpiaci termékbe befektetni, és hozamot, kamatot elérni. A német pénzintézettől kapott információ szerint az ottani szabályok szerint ezt a hozamot összesen 28,5 százalék forrásadó terheli. A kérdés, hogy a Németországban megszerzett "kamatjövedelem" hol adózik?
Külföldi tartós kiküldetésben Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünknél egy német állampolgárságú magánszemély tartós kiküldetésben tevékenykedik, a kiküldő intézmény Németországban van, a kiküldetésért járó díjazását német köztisztviselőként (Beamter) kapja, ott adózik, és ott biztosított ezen jogviszonya után. Tartós kiküldetésben végzett feladatai mellett Magyarországon megbízzuk meghatározott feladatok elvégzésével, amelyről megbízási szerződést kötünk vele. A magánszemély hoz német illetőségigazolást, de nem hoz A1 igazolást a német biztosítotti jogviszonyáról. Ebben az esetben milyen levonások (szja, egyéni járulékok) terhelik a tőlünk kapott magyar megbízási díját? Abban az esetben, ha hoz A1 igazolást, akkor hogyan járunk el helyesen a megbízási díját terhelő levonásokat illetően? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel B.Gy.:
Óraadó tevékenység megbízással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyetemünkön egy német állampolgárságú vendégprofesszor 2014. 02. 01-2015. 09. 30-ig munkaviszonyban állt, ezt követően megbízási jogviszonyban látja el egyetemi előadói tevékenységét 2015. 10. 01-2015. 12. 31. közötti időszakban. Mivel Németországban biztosított, és erről hozott A1 igazolást, ezért a munkaviszonyában csak szja-előleget vontunk tőle. Kérdésem, hogy a megbízási jogviszonyában vonnunk kell-e tőle szja-előleget, azaz a korábbi kilenchónapos magyarországi munkaviszonya miatt belföldi illetőségűvé vált-e az illető személy? Válaszát nagyon köszönöm. Tisztelettel: B.Gy.
Gépjárműadó-kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem külföldi (német) állampolgár, de Magyarországon él. 80 százalékos rokkantsági igazolása van a németországi orvosi bizottságtól, ami végleges (80 éves), mivel nem várható javulás az állapotában. Magyar rendszámú autóval rendelkezik, de az önkormányzatnál nem veszik figyelembe a gépjárműadó-kedvezményeknél az igazolását. Indoklásuk szerint nálunk ez nem érvényes. Magyarországon kell rehabilitációs vizsgálatról igazolást hozni. Ügyfelem nem érti, hogy ez miért van így, hiszen a mozgássérült igazolványát az egész Európai Unióban elfogadják. Kérem, sziveskedjenek tájékoztatni, hogy mi a teendője ügyfelemnek. Köszönettel: Vallerné Klári
Német állampolgár nyugdíjjogosultsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy egy jelenleg 59 éves, Magyarországon dolgozó, német állampolgár mikor lesz jogosult legkorábban öregségi nyugdíjra?
Külföldi adózása Magyarországon Kérdés
A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: Miként adózik Magyarországon az a német állampolgár, aki egy németországi cégnél munkaviszonyban áll, távmunkát végez Magyarországról, van magyarországi bejelentett lakcíme és Magyarországon a saját tulajdonában lévő magyar cégtől szeretne jövedelmet kapni (bér vagy tagi kivét formájában)? Ezen kívül még két magyarországi cégben látja el az ügyvezetői tevékenységeket, amelyeknek nem tagja. A németországi biztosítási jogviszonyát meg szeretné tartani, de az szja-t Magyarországon szeretné megfizetni. A magyarországi tartózkodása előre láthatóan meghaladja a 183 napot. Lehetséges-e, hogy Magyarországon fizeti meg a németországi bére utáni adót, adóelőleget, és továbbra is Németországban marad biztosított? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a magyar vállalkozást? Válaszukat előre is köszönöm!
Német állapolgár személyi jövedelemadózása tartós magyarországi kiküldetésben Kérdés
Németországban foglalkoztatott német állapolgár egész évben tartós kiküldetésben van Magyarországon.április 25-én adószámot vált Magyarországon, magyarországot választja szja adózásilag adóilletékességnek.Hogyan, mikor és mennyi összeg után kell fizetnie adóelőleget, ha az egész évi jövedelme után Magyarországon kívánja az szja-t megfizetni? Mikor kell adóbevallást adnia, hogyan számol el?