11 találat a(z) maradványérték elszámolása cimkére

Maradványérték elszámolása Kérdés

Személyautó nyílt végű pénzügyi lízing maradványértéke Cikk

Nyílt végű pénzügyi lízingnél a futamidő lejárta után a lízingbevevő nem élt a tulajdonszerzési opcióval. A vásárláskor nyilvántartásba vett személyautó maradványértékét miként lehet szabályosan kivezetni a könyvekből? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Így kell könyvelni a pénzügyi lízinget Cikk

Hogyan könyveljük a pénzügyi lízinget? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Nyílt végű pénzügyi lízingelt személygépkocsi megvásálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nyílt végű pénzügyi lízingel egy személygépkocsit. Az üzemi célú használat (kb. 70 százalék) arányában levonjuk a lízingdíjak áfatartalmát. Amennyiben társaságunk a személygépkocsit a maradványértéken megvásárolja, akkor csak a maradványérték, mint személygépkocsi-ellenérték áfatartalma nem vonható le, vagy utólag felmerülhet az adóhatóság részéről, hogy eleve személygépkocsi-beszerzés volt a cél, és utólag vissza kell fizetni a korábban "kvázi" bérleti díjnak az üzemi célú használattal arányosan levont áfatartalmát is? Ha nem társaságunk, de társaságunk munkavállalója fogja megvenni maradványértéken az autót, akkor felmerülhet-e a lízingügylet adásvétellé minősítésének a lehetősége (Art. 1. § (7) bekezdés alapján), és az áfa-visszafizetési kötelezettség?

Nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának számviteli teendői Kérdés

Milyen számviteli teendői vannak a nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának akkor, ha a lízingtárgyat visszaadjuk, maradványértéken megvásároljuk, illetve harmadik felet jelölünk ki vevőnek? Kinek milyen bizonylatkiállítási kötelezettsége van? Milyen könyvelési lépésekből áll ez a számviteli esemény?

Áfa hatálya alá nem tartozó tételek könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál felmerült a kérdés, hogy szállítónk az áfakörön kívüli megjegyzéssel számlát állított ki részünkre. Ebben a bizonylatban étkezési kártya maradványfülének feltöltését bizonylatolja le számunkra. Áfás számlát akkor állít ki számunkra a partner, ha a munkavállaló fogyaszt a kártya maradványfülére feltöltött összegből. Érdeklődni szeretnék, hogy az áfa hatálya alá nem tartozó ügyletet milyen módon kell könyvelnem, illetve nyilvántartanom a könyvelésében? Tisztelettel.

Maradványérték kivezetésének hatása a tao-alapra Kérdés

Tisztelt Címzett! Egy cégautónak a számviteli nyilvántartásban már csupán maradványértéke van, ugyanis a többit már elszámolták értékcsökkenésként az Sztv. és a Tao tv. szabályi szerint (a könyv szerinti érték a Tao. szerint nulla). Értékesítés kapcsán a szóban forgó cégautó maradványértékét is kivezetik a könyvekből. A kérdés az, hogy ezzel a maradványértékkel csupán növelni kell a tao alapját, vagy ugyanezzel az összeggel csökenteni is lehet? A június 2-ai határidő miatt gyors választ kérünk – joghelymegjelölésekkel!

Értékcsökkenés Kérdés

Értékcsökkenéssel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Egy átvett cégnél a 4-5 éve vásárolt vagyonértékű jogokra, 2 darab (franchise) nem számoltak el értékcsökkenést. Az egyik az idei évben már leíródott volna, a másik még nem. Azt szeretném megtudni, hogy már nem is tudok élni ezzel az adóalap-csökkentő tényezővel? Esetleg elkezdhetném az értékcsökkenési leírást most, a 2013. évre? Ha nem, akkor meddig kell a könyveimben tartanom ezeket a jogokat a teljes értékükön? Mit lehetne tenni, hogy érvényesíteni tudjam az értékcsökkenést? Másik kérdésem: gépjárműveknél maradványértékkel számolták az értékcsökkenést a számviteli- és adótörvény szerint is. Az adótörvény szerinti maradványértékkel mi a teendő, felhasználhatom a következő években, és milyen módon? Válaszukat köszönöm: Pállné Éva

Mikrogazdálkodói beszámoló, maradványérték Kérdés

Tisztelt Szakértő! Készíthet-e mikrogazdálkodói beszámolót az a társaság, aki 2010. évben vásárolt teherautónál maradványértéket állapított meg, viszont az autót 2013. áprilisban értékesítette, és kivezette a könyveiből. Köszönöm szépen.

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

A társaság fejlesztési tartalékot képzett 2012-ben. 2013-ban beruházás történt (tehergépkocsi vásárlása), amire feloldanánk a fejlesztési tartalékot. Az eszközökre 2 hónap elteltével kihagyhatatlan vételi ajánlat érkezett, és ezért a társaság értékesítette azokat. Kérdéseim: lehet-e a fentiekben leírt beruházásra felhasználni a fejlesztési tartalékot? Mi történik a kivezetett nettó értékkel? Eesetleg ugyanúgy nem csökkentő tétel a társasági adóalapnál, mint az értékcsökkenés, arra tekintettel, hogy fejlesztési tartalékból valósult meg? A fejlesztési tartalékból megvalósított beruházásnak van-e olyan jellegű időbeli korlátja, hogy az így megvásárolt eszközre értékesítési tilalom lenne valamennyi ideig? Másik eset: lízingszerződés alapján történik a beruházás, a konkstrukció szerint az eszközt a társaság tartja nyilván a könyveiben, havi díjat fizet, és a futamidőt követően maradványértéken megvásárolhatja az eszközt. Ilyen jellegű beruházásra elszámolható-e a fejlesztési tartalék? Mi történik, ha a futamidő végén nem vásároljuk meg maradványértéken az eszközt , és kivezetjük, kvázi mintha eladtuk volna?

Maradványérték elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő!Egy fuvarozó cég tehergépkocsit vásárol.Bruttó érték 10 millió Ft,tervezett használati idő 2 év,maradványérték 3 millió Ft.A két év elteltével a tehergépkocsit 3 millióFt-ért értékesiti.Mi az eredményhatás az első,második illetve a harmadik évben az SZVT illetve a TAO szerint?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink