58 találat a(z) magáncélú használat cimkére

Cégautó dolgozó lakhelyén történő tárolása Kérdés

Telefonszámla áfájának visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A telefonszámláknál a feltételezett magáncélú használat miatt a bruttó számla 20 százaléka után megfizetjük az szja és a szocho összegét. Az áfa visszaigénylésénél a teljes számlaértékre vonatkozóan alkalmazzuk a 70-30 százalékos arányt (a 30 százalékot nem igénylünk vissza), Kérdésünk, hogy helyesen járunk-e el? Válaszukat tisztelettel megköszönjük.

Cégtelefon magáncélú használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egy alvállalkozónak számlázza ki a cégtelefon részletes számlából kimutatott, rá eső részét. A kérdés az, hogy ennek az áfáját levonásba helyezheti-e. Köszönjük!

Gépkocsi magánhasználata Kérdés

Cégünk a dolgozók magáncélú személygépkocsi-használatának csak az üzemanyag-fogyasztását kívánja kiszámlázni. Az a kérdésünk, hogy cégünk hogyan jár el helyesen: – amikor a munkavállalók felé a megtett kilométerek alapján kiszámlázza a magánhasználatra jutó üzemanyag-felhasználás összegét, vagy – vizsgálja a szokásos piaci árat napi vagy havi szinten, és azt hárítja át, vagy – vizsgálja az említett aránytalanul alacsony ellenértéket a szokásos piaci árhoz képest, és ez alapján dönt számlázásról? Ez esetben mi számít szokásos piaci árnak, illetve mi számít aránytalanul alacsony ellenértéknek a szokásos piaci árhoz képest? Hogyan tudja cégünk vizsgálni a szokásos piaci ár és az aránytalanul alacsony ár (üzemanyagár) különbségét? Jól gondoljuk, hogy ha nem élhet a munkáltató előzőleg az áfalevonási jogával az üzemanyagra vonatkozóan az áfatörvény 124. § 1) bekezdés a) b) pontja alapján, akkor a továbbhárított üzemanyag felhasználás esetén az Áfa törvény 87. § b) pontja alapján nincs áfa felszámítási kötelezettségünk? Ha eltekintünk a szokásos piaci ár alkalmazásától, nincs bevétel növelő tényező sem? Előre is köszönjük segítségüket.

Egyéni vállalkozó gépjárműhasználata Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ügyfelünk vásárolt egy hatszemélyes tehergépjárművet, melyet bevitt a vállalkozásba. Ezt a gépjárművet magáncélra is szeretné használni. Ezt hogyan, milyen feltételekkel tudja megtenni adózás szempontjából? Hogyan tudja elkülöníteni a magáncélú és a vállalkozás részéről történő járműhasználatot szabályosan?

Munkahelyi számítógép, okostelefon magáncélra: új szabályok jöhetnek Cikk

Új korszak köszönt be a munkahelyi számítástechnikai eszközök magáncélú használatának megítélésében, ha az országgyűlés elfogadja a T/4479. számú törvényjavaslatot. Kérdés, hogy milyen változást jelent ez az adózást érintően.

Bérelt személygépkocsi első törlesztő áfa levonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk 2017-ben nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit "bérelt". 90 százalékban határoztuk meg a magáncélú használatot. Útnyilvántartás alapján a magáncélú használat továbbszámlázásra került. Amennyiben 2019. január 1-jétől nem kívánunk útnyilvántartást vezetni és az 50 százalékos áfalevonási hányadot alkalmazzuk, kell-e arányosítani az első nagy összegű törlesztőrészlet áfalevonási hányadát? A további törlesztőrészletek áfalevonásával úgy gondolom nincs gond, mivel azokat alátámasztják az útnyilvántartások.

Céges személyautó Kérdés

Üdvözlöm! Kérdésem arra vonatkozik, hogy egy kft.-ben lévő személyautó magáncélú használatának kiszámlázását áfásan vagy áfa-mentesen kell elszámolni? A cég maga áfás. Előre is köszönöm!

Személygépkocsi nyílt végű lízingjének áfája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. nyílt végű lízing keretében személygépkocsit üzemeltet. A futamidő 60 hónap. Eddig útnyilvántartás vezetésével elkülönítettük a magán és a céges utakat. A havi lízingdíj áfájának annyi százalékát nem vontuk le, ahány százalékot az adott hónapban a megtett magánút képvisel. Ezzel egyidőben a kezdőrészlet korábban levont áfájának 1/60-ad részét is kiigazítottuk ezzel az arányszámmal, kvázi "visszafizettük" a magánútra eső kezdő részlet áfáját. A kérdésem az, hogy ha az útnyilvántartás nélküli megoldást választjuk (50 százalékos magánhasználatot, 50 százalékos céges használatot feltételezve), akkor mi a helyzet a kezdőrészlet levont áfájának 1/60-ad részével? Most annak az 50 százalékát kell minden hónapban beállítani fizetendő áfaként? Mert ez azt jelentené, hogy egy 5 millió forintos kezdőrészlet áfájának az 50 százalékát szép lassan vissza kellene fizetni a költségvetésbe. Vagy rosszul értelmezem?

Internetes telefonálás: magáncélú használat, áfa Cikk

A vállalkozások működéséhez nélkülözhetetlen, hogy telefonos elérhetőségekkel rendelkezzenek, legyen ez akár „vonalas”, akár mobiltelefon. Már nem újdonság a telefonálás utáni adókötelezettség a vállalkozások körében, azonban az még viszonylag új helyzet, hogy interneten keresztül is lehet telefonálni, és ez egyre elterjedtebb. De mi van akkor, ha az internetet magáncélú telefonálásra is használja a munkavállaló? Csorbul-e az internet utáni adólevonás joga és magánhasználatot kell-e itt is feltételezni, vagy vélelmezhető az adóköteles célú használat és nincs magánhasználat feltételezése sem?

Szünetelő egyéni vállalkozó (katás) bankszámla-használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel szeretnék Önhöz fordulni: Katás egyéni vállalkozó szünetelteti tevékenységét 2018.01.01-től. Bevétele, költségei nem keletkeznek ez idő alatt. A bankszámláján (melyet kifejezetten egyéni vállalkozása pénzforgalmára nyitott és használt, úgynevezett mikrovállalkozói számla) felhalmozódott összeget (katás bevételéből származott még a szünetelés kezdetét megelőzően) fordíthatja-e személyes és családi kiadásainak kiegyenlítésére? Arra várnék megerősítést, hogy igen, használhatja, mivel a kata megfizetésével ez adózott jövedelemmé vált. Mégis aggályos számomra, hogy mivel ez egy vállalkozói bankszámla, jogszerű-e erről magán kiadásokat fedezni? Amennyiben erről a bankszámláról történik magáncélú költés, kifogásolhatja-e ezt az adóhatóság? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika

Cégautó magáncélú használatának szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, mert cégünknél pontatlan információkkal rendelkezünk a cégautók használatával kapcsolatosan és szeretném a helyére tenni az alapfogalmakat. Egy átfogó iránymutatást szeretnék kérni, amely alapján a részletszabályokat mi ki tudjuk dolgozni, csak nem vagyunk abban biztosak, hogyan kell értelmezni az egymás mellett álló jogszabályok összefüggéseit ebben a témában. A kérdéskör az, hogy ha a cég tulajdonában álló, illetve lízingelt személy- és tehergépjárműveket a tulajdonosok vagy a munkavállalók magáncélra is használják, mely jogszabályokat kell figyelembe venni a költségelszámolás, illetve az áfa tekintetében, milyen nyomtatványokat kell vezetni és milyen adófizetési kötelezettségek keletkeznek a cég, illetve a magánszemély részéről. Felmerült kérdések: mikor kötelező útnyilvántartás vezetése? Az útnyilvántartást csak a magáncélú használatról vagy az összes használatról kell vezetni? A cég elszámolja a számlák alapján a költségeket, a magánszemély által vezetett útnyilvántartás ezt hogyan befolyásolja? Mit jelent az adózásban, illetve a dokumentálásban, ha kiszámlázzák a magáncélú használatot, megoldást jelenthet-e ez bármire is, amennyiben igen, hogyan kell az összeget meghatározni? Elég nagy a káosz nálunk ebben a témában és nem tudom honnan induljak el. Köszönöm szépen előre is a segítséget!

Tehergépkocsi magáncélú használatának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégünk tulajdonában lévő teherautók használatával kapcsolatban dolgozóink menetlevelet vezetnek. Mivel telephelyünkön nincs lehetőség a gépkocsik éjszakai tárolására, így a dolgozók az autókkal járnak haza, reggel pedig munkába. Ez több szempontból is megéri nekünk, mivel éjszaka biztonságos helyen vannak az autók, illetve kevesebb a munkába járás üzemanyagköltsége, mintha bérlettérítést fizetnénk a dolgozónak. Ezen kívül előfordul még, hogy kisebb, magáncélú utakra is használják az autót. Kérdéseink a következők: 1. Adómentes juttatásnak minősül-e a dolgozók céges teherautóval történő munkába járása, figyelembe véve a gazdaságossági szempontokat? 2. A magáncélú használatot a NAV által közzétett üzemanyag- és fogyasztási norma és megtett kilométerek alapján számoljuk ki. Helyes-e ez a számítás? 3. A magáncélú használatot ki kell-e áfásan számlázni a dolgozó felé? Ha nem számlázzuk ki, minősülhet-e egyes meghatározott juttatásnak? Ebben az esetben keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? 4. Az üzemanyagköltségek áfája levonásra kerül, kérdésünk az, ha a használat során magáncélú használat merül fel és nem készül számla a dolgozók felé, jogosultak vagyunk-e az áfa 100 százalékos levonására? Válaszukat előre is köszönöm szépen! Tisztelettel: Kaszab Éva

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném a segítségét. Adott egy kft., amely üzleti kapcsolatban áll az egyik lakáskasszával. A kft. dolgozója végzi a pénzügyi tevékenységet. Ehhez a tevékenységhez a kft. a lakáskasszától személygépkocsit bérel, havi bérleti díj ellenében. A bérleti szerződés tartalmazza, hogy a gépjármű javítási költségeket a lakáskassza viseli, továbbá megfizeti a cégautóadót is. A kft. az üzemanyag vásárlásáról saját nevére kér számlát. Ahhoz, hogy az üzemanyagot el tudja számolni a kft., elegendő-e az üzemanyagszámla, illetve kell-e és milyen nyilvántartást kell vezetni a gépkocsi használójának? Terheli-e cégautóadó-fizetési kötelezettség a kft.-t abban az esetben, ha kizárja a magáncélú használatot, illetve ha nem? Válaszát előre is köszönöm!

Autópályamatrica-elszámolás II. Kérdés

Tisztelt Magos Zoltánné! Először is köszönöm szépen a válaszát! Az idézett jogszabályhelyet én is átolvastam, és éppen az utolsó mondat az, ami elbizonytalanított: "...kivéve, ha e törvény a hasznosítást, használatot, igénybevételt vagy annak lehetőségét adóztatható körülményként határozza meg”. Melyek azok a körülmények? Milyen arányban lehet a magáncélú, illetve a hivatalos használat? Vagy teljesen másra gondolt a jogalkotó? Segítségét előre is köszönöm! M. Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink