23 találat a(z) műtárgy cimkére
Műtárgy-kereskedelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A megfelelő adózási előírások és számviteli szabályok betartása érdekében kérném segítségüket az alábbi tevékenységgel kapcsolatosan: Két belföldi magányszemély kft.-t alapít, melynek tevékenysége csomagküldő kereskedelem. E tevékenység keretében belföldi magánszemélyektől vásárol fel műtárgyakat (például egyedi, értékes herendi porcelánokat stb.), amelyeket aztán az ebay aukciós portálon értékesít. A vevők külföldi magánszemélyek, Paypal útján fizetnek a termékért, amelyet a társaság a Magyar Posta útján juttat el a vevő részére. A társaság az áfakörbe az általános szabályok alapján jelentkezett be, a termékek értékesítésére a különbözet szerinti adózást választotta. Kérdéseim az alábbiak az ügyletek elszámolásával, adózásával kapcsolatosan: 1. A társaság vételi jegyeken vásárolja fel a továbbértékesítésre szánt termékeket. A felvásárlás során van-e a cégnek adóelőleg-levonási, adólevonási kötelezettsége attól a magánszemélytől, akitől az adott terméket megvásárolta? Vagy megfelelő nyilatkozatokkal kiegészítve a vételijegy-bizonylatot, ilyen kötelezettség nem áll fenn? Esetleg megfelelő bizonylat önmagában a vételi jegy, adólevonási kötelezettség az ilyen típusú felvásárlások esetén nincs? 2. Az értékesítésekről a vevő felé számla készül, amely tartalmazza a termék ellenértékét, valamint a szállítás költségeit is. A számlán külön fel kell tüntetni az ellenértéket és a szállítás költségét is? Vagy magába foglalhatja a termék ellenértéke a szállítás díját is?
Ingó értékesités
Kérdés
2014. évben egy magánszemély 4 darab festményt értékesitett, 3 darabot veszteséggel, 1 darabot nyereséggel. Összeségében veszteséges volt a 2014. évi ingó értékesités. A jövedelemadó-bevallásban kell-e szerepeltetni a bevételt és a beszerzésre forditott összegeket? Az értékesitéseket össze lehet vonni? Vagy csak azt a képeladást kell feltüntetni, amelyik pozitív eredménnyel járt? Van-e annak jelentősége, hogy egyidőben vagy különböző időpontokban történt az értékesités? Köszönöm.
Műalkotás tárgyi adómentes értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném válaszát. Egy áfakörbe tartozó gazdasági társaság (kft.) az áfatörvény 8. számú mellékletének I. részében meghatározott műalkotások közül melyeket értékesítheti az üzletében tárgyi adómentesen közvetlenül magánszemélyeknek? Előre is köszönöm segítségét!
Gyűjteménydarabok áfakötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nem közgyűjteménybe tartozó műtárgyak értékesítése áfakörbe tartozik-e vagy sem? A tárgyak besorolása az áfatörvény 8. számú melléklete II. rész 2. pontjának felel meg. A várható bevétel körülbelül 20 millió forint lesz. Az értékesítő egy közhasznú szervezet, az ő tulajdonát képezik a műtárgyak. A szervezet egyébként nem alanya az áfának. Egyéb gazdasági tevékenységet nem végez, kizárólag a cél szerinti tevékenység zajlik, és tagdíjból, adományból, illetve 1 százalékos adófelajánlásokból gazdálkodik. A műtárgyaknak egyébként nem meghatározható a beszerzési értéke, mert korábban adományok formájában kerültek a közhasznú szervezet tulajdonába. Köszönettel: Soltész Nóra
Természetben is lehet adót fizetni
Cikk
Műalkotással is törleszthetik adókötelezettségüket az olaszok Dario Franceschini olasz kulturális miniszter bejelentése szerint. A felajánlott műkincseket szakértő bizottság értékeli.
Műtárgy-értékesítés külföldiek között
Kérdés
Kedves Katalin! Kapcsolódva már korábban a fenti témában adott válaszára, kérem, hogy a pontosított adatok alapján egészítse ki válaszát. A termék műtárgynak minősül. Az EU-ban nem regisztrált – EU-s adószámmal így nem rendelkező – eladó egy magánszemélytől vásárolta azt meg. A műtárgyat közvetlenül ezen magánszemély köteles Magyarországra behozni, és átadni a szintén külföldi jogi személy vevőnek (képviselőjének). Sajnos nem ismert, hogy a magánszemély honnan hozza azt Magyarországra, csak annyi, hogy a szerződést az eladásra vonatkozóan a jogi személy eladó és vevő EU tagállamban kötik meg. Magyarországon a műtárgyat a következő értékesítésig csak tárolják (őriztetik). Köszönöm segítségét! Köszönöm válaszát!
Műtárgy adásvétel magyar áfa megítélése két külföldi társaság között
Kérdés
Két külföldi (nem EU-s) jogi személyiségű társaság termékre (műtárgy) vonatkozóan adásvételi szerződést kötnek. Az adásvételi szerződést a két külföldi jogi személy az EU egyik tagállamában köti meg. A műtárgyak az adásvételi szerződés időpontjában tulajdonjogot váltanak. A műtárgyak helye az adásvétel időpontjában nem ismert, azonban a vevő a szerződéskötéskor a szerződésben kiköti, hogy a műtárgyakat az eladó köteles X napon belül Budapestre szállítani, mégpedig oly módon, hogy azok egy EU-s országból érkezzenek Magyarországra vagy amennyiben esetleg nem EU-s országból érkeznek, akkor az eladó köteles azokat vám (áfa) kezeltetni, és annak minden költségét fedezni. A műtárgyakhoz számla nem tartozik. Kérdés, hogy a külföldi jogi személyiséggel rendelkező vevőnek, aki a műtárgyakat Magyarországon veszi át, be kell-e jelentkeznie az áfa hatálya alá? Van-e különbség akkor, ha EU-ból jön a műtárgy, illetve, ha EU-n kívülről? Ha – valamely esetben – be kell jelentkeznie, és fordított áfa felszámítási kötelezettsége keletkezik, akkor levonhatja-e ezt az áfát? (Mi a feltétele a levonásnak? ) A műtárgyakat a külföldi vevő (aki Magyarországon vette át a műtárgyakat) egy szintén nem magyar illetőségű társaságnak kívánja eladni, amely vevő a műtárgyakat Magyarországról ki fogja szállítani. Ezen értékesítésnek van-e magyar áfa relevanciája? Segítségüket köszönöm!
Nemzeti kincseket akartak kilopni a magyar határon
Cikk
A héten két esetben is műtárgyak kivitelét akadályozták meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőrei a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren.