54 találat a(z) lízingdíj cimkére

Operatív lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nyílt végű pénzügyi lízing esetén a szerződés első lízingdíja 900 ezer forint+áfa. Ezt követően havonta 40 ezer forint tőke+20 ezer forint kamatot kell fizetni. Kérem, hogy kontírozza a gazdasági eseményeket. Köszönöm.

Lízingelt tehergépkocsival kapcsolatos szja Kérdés

Tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó lízingelt tehergépkocsiját nullára írta, de a fizetendő lízingdíjból még 2 év van hátra. Bevétel hiányában már nem tudja fizetni a lízingdíjat. Amennyiben sikerül eladnia, vagy visszaadni a lízingbe adó cégnek a gépkocsit, akkor milyen fizetési kötelezettségei lesznek (szja, eho...)?

Nyílt végű pénzügyi lízing – levonható áfa utólagos módosítása Kérdés

A mai fantasztikusan jó cikket (Tárgyi eszközök áfakorrekciója: mikor kötelező? Példákkal) továbbgondolva merült fel a következő kérdés: Ha a gépkocsit nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban szerzi be a cég, s az első nagyobb részlet esetén a várható használatot úgy méri fel, hogy 80 százalékban vállalkozási célú teljesítményt fog elszámolni, ez alapján levonásba helyezi az első részlet áfatartalmának a 80 százalékát, majd a gyakorlat azt bizonyítja, hogy a használat ennél jóval kisebb -50 százalék, s fél év múlva már csak 20 százalék, mikor és hogyan kell az első részlet, illetve a havi lízingdíjak áfatartalmát utólagosan módosítani? (Persze feltételezzük, hogy csak áfaköteles tevékenységet végez a cég, illetve a valós magáncél és hivatalos cél közötti arányokat hitelt érdemlő útnyilvántartással dokumentálják.) Nagyon szépen köszönöm előre is a választ!

Személygépkocsi-lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. három éve személygépkocsit vásárolt nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban. Az értékcsökkenési leírást 5 évben határozta meg (évi 20 százalékban). A lízing három éves volt, most lejárt, és egy harmadik fél vásárolta meg a személygépkocsit. Ebben az esetben az el nem számolt értékcsökkenést hogyan kell elszámolni? Mivel a személygépkocsi kikerül a cég könyveiből, illetve már nem a kft. használja, keletkezik-e áfa-visszafizetési kötelezettsége a kft.-nek? (A lízingdíjakból – a magáncélú használatot figyelembe véve – levonásra került az áfa. Hogyan kell számvitelileg helyesen eljárni? Társasági adóban hogyan mutatkozik meg az ügylet? Egy kolléga tájékoztatása szerint, mivel az eszközt kivonom a vállalkozásból, ezért áfa-visszafizetési kötelezettségem keletkezik. A még el nem számolt értékcsökkenést és a maradványértéket, ha kivezetem, azzal valóban meg kell növelnem a társasági adóalapot? Köszönöm!

Nyílt végű pénzügyi lízing könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2015 áprilisában kötött egy bankkal nyílt végű pénzügyi lízingszerződést egy személygépkocsi vonatkozásában. Az autókereskedés leszámlázta a gépkocsit a banknak bruttó 9 200 000 forintért, a bank kiadott egy számlát ennek a feléről a kft.-nek (ennyi volt az első lízingdíj), a kft. ezt kifizette a banknak. A kft. havonta számla ellenében fizeti a lízingdíjat. Ennek a könyveléstechnikájában szeretnék segítséget kérni. Ebben az esetben a kezdő lízingdíj beruházásnak minősül-e, a fennálló lízingdíjak teljes összegét elő kell-e írni annak ellenére, hogy csak a kezdő lízingdíjról van számlánk? Illetve a havi lízingdíjak (költség) minek minősülnek? Válaszát előre is köszönöm!

Lízingdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a bank által küldött értesítő alapján hogyan könyveljük a lízingdíjat? A havi törlesztésről szóló értesítésben szerepel a tőke, a kamat, illetve ezekre kiszámolt árfolyamkülönbözet (általában veszteség). Nem tudom, hogy a tőke árfolyamkülönbözete az alaptartozást csökkenti (4-es számlaosztály), vagy árfolyamveszteségként (87-es számlaosztály) könyvelendő? Ugyanígy a kamat esetében is, bár itt a kamat és az esetleges árfolyamveszteség is a 87-es főkönyvi számon szerepel majd, de nem mindegy, hogy a kamat része-e, mert egy beruházási hitel kamatánál a társaságiadó-kedvezménynél a kamatra fizetett összeget vesszük figyelembe. Válaszát előre is köszönöm!

Lízingdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném a segítségét kérni: 1. Korábban az átvett könyvelés szerint a személygépjármű-lízing havi díját nem rendezték, így a gépjárművet a lízingbeadó lefoglalta. A könyvekből a személygépjármű (tárgyi eszközként) kivezetésre került. A kötelezettség egyéb bevételként könyvelésre került. 2. Most, három évvel később megegyezés történt a bankkal 800 ezer forint értékben, ami kifizetésre került. Hogyan kell lekönyvelni ezt a 800 ezer forintot? Hogyan érinti a társaságiadó-alapot? Válaszát előre is köszönöm.

Árfolyam-különbözet könyvelése devizaváltáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíveskedjen a következő problémámra válaszolni: Ügyfelem tárgyi eszközt szerzett be 2012. évben; a finanszírozásra lízingbe adó céggel kötött szerződést, 189,64 Ft/CHF árfolyamon. 2014. 01. 30-án a még fennálló tőketartozás 1 201 023 CHF, azaz 227 762 002 Ft kötelezettség. 2014. január 31. nappal módosult a szerződés devizaneme EUR-ra, a következők szerint: 1 201 023 CHF x 255,80Ft/CHF= 307 221 683 Ft; és 307 221 683 Ft/308,38 Ft/EUR = 996 244 EUR. A módosítás eredményeként a kötelezettség 79 459 681 forinttal emelkedett. Ennek könyvelését szeretném megtudni. A szerződés az új árfolyammal számított értéket tekinti a lízingdíj tőkeösszegének. Helyesen járok-e el, ha így könyvelem: T87- K 44,45 számlák, azaz 2014. évben árfolyamveszteség az egész 79 459 681 Ft. Lehetséges-e, hogy halasztott ráfordításként, majd az év végén elszámolandó árfolyamveszteséggel együtt a még hátralévő futamidőre elszámoljam. Van-e mód egy olyan megoldásra, hogy nem halasztott ráfordításként, hanem időbeli elhatárolásként könyvelném le a futamidő hátralévő részére felosztva? (Az új futamidő 2017. 10. hó, míg a módosítás előtti 2016. 04. hó volt.) Segítségét köszönöm! Szilasné

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság személygépkocsit vásárol pénzügyi lízing keretében. Mivel a nyílt végű pénzügyi lízing bérbeadásnak minősül, az áfája visszaigényelhető. A személygépkocsi nem kerül a társaság tulajdonába, csak a lízingdíj teljes kifizetése után. Kérdésem: hogyan kell az eszközt nyilvántartásba venni, a forgalombahelyezés költségeit hogyan kell elszámolni (illeték, regisztrációs adó stb.)? A bank szerződéskötéskor lízingdíjat számlázott áfásan, első esedékességként pedig tőkerészt és kamatrészt szintén áfásan. Ez akkor is megfelel-e lízingtörlesztésnek?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közösségen belüli gépjármű beszerzés

Bunna Erika

adótanácsadó

Német gépjármű tartós bérlete

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink