37 találat a(z) kivét cimkére
Vállalkozói kivét
Kérdés
Nyugdíjas vállalkozó osztalék utáni szociális hozzájárulási adó fizetése
Kérdés
Egyéni vállalkozó gyeden
Kérdés
Egyéni vállalkozók, őstermelők, figyelem! Ezekre érdemes ügyelni az év végén
Cikk
Mindkét adózói körnél a jövedelemszámítás fő szabálya a pénzforgalmi szemlélet. Összefoglaltuk a vállalkozói kivéttel, az őstermeléssel és a nyilvántartásokkal kapcsolatos aktuális tudnivalókat.
Nyugdíjas – kivét
Kérdés
Szja-bevallás, jövedelemkivét
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdálkodó egyéni vállalkozóként végzi tevékenységét. Eltérő véleményeket, gyakorlatot láttam, hallottam arról, hogy az egyéni vállalkozói kivétet be kell-e írni az szja-bevallásba. Egyéni vállalkozóként csak a járulékokat fizetjük, bevételünk nincs. Költségként nincs elszámolva. Egy régi NAV-os állásfoglalás szerint nincs olyan, hogy egy családi gazdaságból csak egy fő vesz ki jövedelmet. Az eddigi gyakorlat szerint ezt így fogadták el. Most átkerültünk egy másik megyébe székhelyileg. Tanácstalan vagyok , hogy mit tegyek. Segítségüket előre is köszönöm!!!
Csed-gyed maximum vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megerősítést szeretnék kérni csed-gyeddel kapcsolatos gondolatmenetre. A dolgozó határozott idejű munkaviszonya 2020. augusztus 31-ével megszűnik. Úgy szeretné, ha 2021. február körül szülne. Ha 2020. december 1-jétől egyéni vállalkozást indítana, s abban 322 ezer forint kivétet számolna el, 2021 januárjában, a szülés előtti 28 nappal pedig megigényelné a csedet, akkor megkapja a gyed maximumot. Ha nem lenne kivét, hanem csak a minimálbér után fizetné meg a járulékokat, akkor pedig a csed-gyed alapja a minimálbér másfélszerese (2020-ban 241 500 forint) lenne? Ha esetleg a két jogviszony (munkaviszony és egyéni vállalkozói) közötti időszakban bejelentkezik a munkaügyi központba s álláskeresési járadékot kap, az ez esetben sehol nem fog beszámítódni? Segítségét köszönöm!
Gyet melletti egyéni vállalkozó
Kérdés
T.Cím! Van egy egyéni vállalkozóm, aki gyetre jogosult, mert 4 gyereke van, ebben az esetben főállású egyéni vállalkozóként kell-e járulékokat és szociális hozzájárulást fizetnie, vállalkozói kivétet nem számol el,mert kicsi a bevétele. Egy kft. ügyvezetője mint főállású egyéni vállalkozás mellett. A kft.-nek van-e fizetési kötelezettsége ebben az esetben? Nem számolunk vállalkozói kivétet, megbízási díjas 0 forintért. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Rajnicsné Andrea
Családi gazdálkodó vállalkozói kivétje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozói tevékenységet is végez. A vállalkozói kivét összegét az egyéni vállalkozás vagy a családi gazdaság költségei között kell elszámolni? Köszönöm a válaszukat!
Vállalkozói kivét
Kérdés
Saját jogán nyugdíjas kft.-nél megbízási jogviszonyban áll, havonta a kft.-től kapja a megbízási díjat. Mellette nyugdíjas egyéni vállalkozó. Kérdésem: a leírt esetben vehet-e ki a nyugdíjas vállalkozó vállalkozói kivétet? Véleményem szerint igen, de kérem szíves válaszukat. Köszönettel: Négyökrűné
Vállalkozói kivét II.
Kérdés
Köszönöm a választ, de nem ez volt a kérdés. Lehet, hogy nem volt pontos a kérdés feltevése. Az a kérdés, hogy december hónapra a NAV követelheti-e a december hónapban lekönyvelt összeg után a járulékokat, mikor azokat a vállalkozó év közben már megfizette, ráadásul a kötelező szintet meghaladó összegben? A vállalkozó havonta megfizette a kivét utáni személyi jövedelemadót is.
Egyéni vállalkozó – táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni vállalkozása mellett 36 órás biztosítási jogviszonnyal rendelkezik. Az egyéni vállalkozásában nem vesz ki kivétet, így nullás 1858-as bevallást készít. 2018 januárjában lebetegedett, az egyéni vállalkozásában sem tud munkát végezni. Kérdésem, hogy jogosult-e az egyéni vállalkozásában is táppénzre, attól függetlenül, hogy ott nem fizet járulékot, vagy csak a biztositási jogviszonya után, ahol a járulékokat megfizeti: Köszönettel: Kocsis Lászlóné
Kellemetlen fordulat: amikor magasabb a járulékalap a vártnál
Cikk
Főszabály szerint az egyéni vállalkozó a kivét (az átalányadózó esetében az átalányadó alapja), míg a társas vállalkozó a tagi jövedelem után köteles megfizetni a szociális hozzájárulási adót, illetve az egyéni járulékokat. Mindez a biztosított (tehát kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő) és többes jogviszonyban nem álló vállalkozók vonatkozásában annyival egészül ki, hogy a havonta fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja nem lehet kevesebb, mint a minimálbér (garantált bérminimum) 112,5 százaléka, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék havi alapja nem lehet kisebb, mint a minimálbér (garantált bérminimum) 112,5 százaléka, és végül a 10 százalékos nyugdíjjárulék alapjának el kell érnie a minimálbér (garantált bérminimum) összegét.
Tőkekivét könyvelése bírósági végzés miatt
Kérdés
Az adóhatóság vizsgálatot indított egy egyéni vállalkozóval szemben, az ügy bíróság elé került. A végzés szerint a bíróság azt állapította meg, hogy nem tekinti igazoltnak a pénztárkönyvben 2010. évben szereplő tőkekivétet. Ez alapján a tőkekivét összegének még mindig benne kell lennie az egyéni vállalkozás pénztárában. Hogyan könyveljük le helyesen ezt a tételt? Visszamenőleg 2010-től javítsuk ki minden év pénztár egyenlegét, vagy mivel 2017-ben emelkedett jogerőre, a 2017-es egyenleget növeljük meg, és külön nyilvántartásban vezessük le a korábbi évekre visszamenőleg?
Vállalkozásból kivont jövedelem – ingatlan kivét
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég végelszámolással megszűnik. A cégnek ingatlanai vannak, amelyeket a tagok a végelszámolás lezárásakor vállalkozásból kivont jövedelemként kívánnak kivenni. Felmerül-e társaságiadó-fizetési kötelezettség, illetve a tagok milyen érték után fizetnek szja-t és ehót? A válaszadást köszönöm.