49 találat a(z) közhasznú egyesület cimkére
Közhasznú egyesület konferenciaszervezése 2. Kérdés
Közhasznú egyesület konferenciaszervezése Kérdés
EU-n belüli jogdíj-értékesítés adóvonzata Kérdés
Költségtérítés önkéntesnek Kérdés
Közhasznú egyesületnek adomány Kérdés
Tagi kölcsön elengedésének adózása Kérdés
Közhasznú egyesület támogatást ad magánszemélyeknek 3. Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Ismételten köszönöm gyors válaszát. Szeretném a témát jól körbejárni és minden részletre kiterjedően elemezni, ezért még pár kérdésem merült fel. 1. Rendszeresek számít-e, ha az egyesület alapszabályában rögzített cél szerint minden évben ad támogatást egy vagy több tanuló vagy frissen végzett volt tanuló részére egyfajta jó tanulásért díj keretében? Az adott évi magánszemélyeknek megítélt díjra, melyet pénzben adnak értelmezhető-e az adómentesség? 2. Ha a konferencián tartott előadás költségeit támogatja az egyesület, a támogatást adhatja adómentesen az egyesületi tag részére is? Az Szja tv. 1. sz melléklet 3.4. pontjában nincs felsorolva a tagsági forma. 3. Ha az egyesület szeretné céljának megfelelően a tanárokat is támogatni, akik az egyetemen oktatnak, kutatómunkát végeznek, részükre a pénzben adott támogatásra adómentesség figyelembe vehető? Az egyetemmel munkaviszonyban állnak folyamatosan, de az egyesülettel maximum tagsági viszonyban állnak. Köszönöm segítségét, válaszát előre is.
Közhasznú egyesület támogatást ad magánszemélyeknek 2. Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Nagyon köszönöm válaszát. Az szja-törvény 1. sz melléklet 3.3. pontjának értelmezése nehéz feladat. Az Ön álláspontja szerint, ha a megítélt pénzbeli támogatás nem rendszeres, nem lehet adómentesen adni? Többször is átolvasva a jogszabályrészt számomra a jogalkotók inkább arra gondoltak, hogy ha az adott nyertes pályázónak nem természetben, hanem pénzben adják a támogatást, akkor az adott összegnek az a része lesz adómentes, ami az adott hónapban nem éri el a minimálbér 50%-át. Nézzünk egy példát: Az egyesület pályázati kiírás alapján a nyertes pályázó(k) konferencián való előadás költségeit kívánják támogatni: 1. Számlával igazolt kiadások (szállás, utazás, belépőjegy, anyagköltség) teljes összegét (vagy akár egy maximált értékben például 500 ezer forintig) utólag támogatja elszámolás alapján. A nyertes pályázók igazolják a felmerült költségeket és az egyesület elszámolás, számlák alapján utalja az összeget utólag a pályázóknak adómentesen. 2. Konkrét összeget ad, melyből a minimálbér 50% adómentes havi összeg és felette adóköteles. Mondjuk 3 havi egyenlő részletben lesz az utalás, akkor mivel a havi összeg nem éri el a minimálbér 50%-t, tehát adómentes lesz és a pénz felhasználásával nem kell elszámolni. A 2. pontban Ön szerint teljesül a havi rendszeresség? Az 1. és 2. pontban leírtak alapján adható adómentesen támogatás? Köszönöm válaszát.
Közhasznú egyesület támogatást ad magánszemélyeknek Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az szja-törvény 1. sz. melléklet 3.3 pontjában leírtak alapján "..közhasznú egyesületből, alapítványból, közalapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek,...... nem pénzben adott juttatás értéke (ide nem értve az e törvény szerint béren kívüli juttatásnak minősülő juttatásokat), pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás,.." A közhasznú egyesület évente 3 pályázatot ír ki konferencián való előadással való részvételre, utazási, szállásköltséget támogatására. A pályázatokon volt egyetemi vagy jelenlegi hallgatók pályázhatnak. A fenti jogszabályra hivatkozva a pénzben adott támogatás adható-e adómentesen az adott határig, és csak a felette lévő összeg adózik, ha csak egyszer nyer az adott hallgató, nem havonta? Ha adható adómentesen, kell-e a nyertes pályázónak igazolnia a kapott összeget mire költötte el? Igazolnia kell az egyesület felé (egyesület vagy magánszemély nevére szóló) számlákkal? Vagy elegendő a nyertes pályázóval kötött szerződésben kikötni, hogy csak a cél szerinti kiadásokra használhatja fel? Nem pénzbeli adott juttatásnak minősül, ha az egyesület kifizeti a nyertes pályázónak az utazási, szállás, konferencia felmerült költségeit a hallgató helyett értékhatár nélkül? A számla itt az egyesület nevére fog szólni, vagy a hallgatóra is szólhat? Ha lehet példákkal kérem a válaszukat.
Ösztöndíj fogalma, támogatás ösztöndíj formában Kérdés
Tisztelt Adózóna Csapata! Két kérdésem van: 1. Melyik jogszabályban található az ösztöndíj fogalma? 2. Közhasznú egyesület adhat-e ösztöndíjat alapcél szerinti támogatás keretében? Nagyon köszönöm jogszabályra hivatkozó részletes válaszukat.
Közhasznú egyesület ingatlan értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület, amely 2019-ben 140 millió forint árbevételt produkált, támogatásokból, adományokból és pályázatokból + 1 millió forintot ingatlan bérbeadásból, összesen: 151 M forint. Eladott egy ingatlant (tárgyi eszköz) 26 milli forintért. Így összesen 167 millió forint árbevétele volt. Hogyan számoljuk ki a társasági adót? Az árbevétel miatt van 15 százalék mentesség, az 25 millió forint. Az eladott ingatlan értéke 26 millió – 25 millió = 1 millió lesz az adóalap? 9 százalék tao-val? Köszönöm!
Egyesület rendezvényt szervez Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú egyesület karácsonyi rendezvényt szervez a településen élők számára, ahol étel- és italfogyasztás lesz, valamint színpadi fellépő. Az egyesület alapszabályában benne van a közhasznú célok között rendezvények szervezése a lakosság számára. A kérdésem az lenne, hogy kell-e ebben az esetben adót fizetnie az egyesületnek?
Közhasznú egyesület tartós támogatása Cikk
Milyen adóvonzata van, ha egy kft. tartósan, többmillió forintos támogatást fizet egy közhasznú egyesületnek? Az egyesület oldaláról merül-e fel bármilyen adóvonzat a kapott támogatás után? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Közhasznú egyesület tartós támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Adott egy közhasznú egyesület, amely amatőrök részére nyújt tenisz oktatást. Adott egy kft., amely nincs közvetlen kapcsolatban az egyesülettel, de mivel a tulajdonos rajong a tenisz sportért, így elhatározza, hogy támogatni szeretné az egyesületet. A kft. 2018. évi adózás előtti eredménye 80 000 e Ft volt, társaságiadó-fizetési kötelezettsége 7200 e Ft. A terv az, hogy a kft. köt egy hosszú távra szóló támogatási (mecénási) szerződést a közhasznú egyesülettel, melynek értelmében évente többmillió forinttal támogatja az egyesületet, mintegy mecénásként és az egyesület ebből a pénzből tehetséges gyerekek részére biztosítaná a fejlődést, versenyeken való indulást, az edzők fizetését, a szükséges eszközöket finanszírozná. A kérdéseink: 1. Ha a kft. kifizeti ezt a többmillió forintos támogatást, akkor van-e valamilyen hátrányos adóvonzata? Például 30 millió forintos támogatás esetében egyrészt csökkentheti a kft. az adóalapját 30 millió forinttal, mivel elismert költségnek minősül és emellett további 20%-kal (6000 e Ft) a társasági adóját is szintén a közhasznúság miatt. Ezt jól gondoljuk? Ha lehet, akkor a példa szerint kérnénk szépen a választ. 2. Az egyesület oldaláról merül-e fel bármilyen adóvonzat a kapott támogatás után, vagy mivel a közhasznú tevékenysége keretében költi el a pénzt, így a költségek elszámolhatóak a bevétellel szemben? Elegendő a kapott támogatásról igazolást kiállítani vagy számlát kell adni róla (ez utóbbi áfás vagy adómentes legyen)?
Támogatás elhatárolása közhasznú egyesületnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú egyesület 2018.12.27-én kötött szerződés szerint támogatást kapott egy cégtől a működési költségeihez. A támogatás összege nem folyt még be, csak 2019-ben fog. Ebben az esetben elhatárolható 2018-ra a támogatás, vagy erre vonatkoznak speciális szabályok? Köszönettel.