20 találat a(z) káresemény cimkére
Káresemény számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalatunk egy németországi anyavállalat magyarországi fióktelepeként eszközöket ad bérbe, jellemzően pár napra, ritkábban pár hétre vagy hónapra. Az eszközök az anyavállalat tulajdonában vannak, illetve előfordul, hogy olyan eszközt adunk bérbe, amelyeket korábban mi is bérbe vettünk másik vállalkozástól. Az eszközök természetesen a használat során sérülnek, vagy hiányoznak alkatrészek adott esetben, mikor visszakerülnek a bérlés végén. Ilyenkor az ügyfél kap egy jegyzőkönyvet, hogy milyen sérüléssel kaptuk vissza az eszközt, és számlát állítunk ki a káreseményről. A jelenlegi gyakorlat szerint ezt minden esetben áfamentesen tesszük meg, és egyéb bevételként kezeljük a könyvelésben a bevételt. A káresemény összege azon alapszik, hogy adott esetben mennyibe kerül harmadik fél által megjavíttatni az eszközt, vagy mennyibe kerül pótolni a hiányzó vagy sérült alkatrészt, illetve van, amit saját magunk tudunk javítani, de ennek az összegszerűsége nincs számszerűsítve. Kérdés: helyes-e, hogy a fentiekben felsorolt esetekben áfamentesen számlázunk, és egyéb bevételként könyveljük a bevételt, vagy sem? Külön kéne választanunk az olyan eseteket, amikor javíttatjuk az adott eszközt vagy pótalkatrészt vásárolunk, és azokat áfásan számlázni? Köszönöm előre is.
Juttatás felhőszakadás, jég, aszály, mezőgazdasági káresemény miatt Cikk
A földművelésügyi tárca a héten figyelmeztetett a kárenyhítési hozzájárulás közelgő befizetési határidejére. Összefoglaltuk, mi számít káreseménynek, továbbá, hogy a kapott juttatást miként minősíti a személyi jövedelemadóról szóló törvény.
Káresemény könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonában lévő, 2013-ban vásárolt nagyobb értékű tehergépjármű totálkáros lett, a kivezetésével kapcsolatos könyvelési tételekben kérem a segítségét. A káresemény időpontjáig elszámoltuk az értékcsökkenést, a káresemény után viszont még értékesíteni tudtuk a totálkáros járművet minimális áron. Nem tudom, hogy ebben az esetben hulladékként esetleg készletre kell-e venni az eladási áron vagy tárgyi eszköz értékesítésként kezelem. 2013. évben beruházási kedvezményt is igénybe vettük, ebben az esetben van teendőnk, mivel a 4 év még nem telt el?
Bérbeadott eszköz káreseménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbeadott személygépkocsin közúti balesetben kár keletkezett a bérbevevő hibájából.(Biztosítós kártérítés nem lesz.) Terven felüli értékcsökkenést számolunk el, a gépkocsit megjavíttatjuk, a felújítást ráaktiváljuk. Kérdéseim: – Mik lesznek a könyvelési tételek? – A javíttatás teljes áfatartalma levonásba helyezhető-e bérbeadás esetén? – Hogyan alakulnak az adóalap-növelő, -csökkentő tételek? – Ebben az esetben alkalmazható-e a külső, elháríthatatlan ok az adóalap-korrekciónál? Köszönöm.
Káresemény elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megbízóm termelőüzemében 2014. május hónapban tűz keletkezett, amely következtében leégett a tetőszerkezet az ott található elektronikával, megsérült a főépület, gépek, berendezések semmisültek meg. A katasztrófavédelem szakértői véleménye szerint a tűz oka ismeretlen. Megbízóm vagyonbiztosítással rendelkezik, a biztosító kártérítési felelősségét egyelőre nem ismerte el. Az épület, elektronika helyreállítási költsége közel 157 millió forint volt. Ezt a számviteli tv. 3. § (7) bekezdése értelmében igénybe vett szolgáltatásra könyveltük. Helyesen számoltuk el a helyreállítási költséget igénybe vett szolgáltatásként? Mivel a biztosító kártérítése bizonytalan és a mérlegkészítésig biztosan nem érkezik meg a társasághoz, ezért nem tudjuk a Sztv. 77. § (2) bekezdése szerint egyéb bevételként elszámolni 2014. évben. A Sztv. összemérés elvének alkalmazása miatt gondot jelent az, hogy a tűz miatti kár helyreállítási költségei 2014. évben merültek fel, viszont a kártérítésből várható bevétel összege nem fog befolyni a társasághoz a mérlegkészítésig. A számviteli alapelv betartása miatt kötelesek vagyunk a vagyon-biztosítás önrészét igénybe vett szolgáltatáson kimutatni, a várható kártérítés árbevétel összegéig viszont időbeli elhatárolásba kell tennünk az igénybe vett szolgáltatások között kimutatott ráfordításaink további részét. Jól értelmezzük a rendelkezéseket? Köszönettel:Borsosné Pál Ildikó