144 találat a(z) javítás cimkére
Használt autó – áfa Kérdés
1. Különbözet szerinti adózásra bejelentkezett magyar használtautó-kereskedő használt tehergépkocsit vásárol Magyarországon egy, az általános szabályok szerint adózó adóalanytól, továbbértékesítési céllal. Az eladó nem tartozik az áfatörvény 216. paragrafusában felsoroltak közé, a számla tartalmaz felszámított áfát. A használtautó-kereskedő levonhatja-e a beszerzési számlában szereplő áfát? A tehergépkocsi továbbértékesítésekor az áfát az általános szabályok vagy a "különbözet szerinti áfa" alapján kell megállapítani? 2. A fenti használtautó-kereskedő az EU-ból használt személykocsit vásárol magyarországi továbbértékesítési céllal, olyan autókereskedőtől, aki az általános szabályok szerint adózik, nem tartozik az áfatörvény 216. paragrafusában felsoroltak közé. A számlán az általános forgalmi adó „0”, a külföldi kereskedő a saját országa joga szerint nem különbözet szerint adózik. A közösségi beszerzés után az adót Magyarországon kell felszámítani, bevallani. Ez a felszámított adó levonható-e? A személygépkocsi magyarországi továbbértékesítésekor az áfát az általános szabályok vagy a "különbözet szerinti áfa" alapján kell megállapítani? 3. A fenti használtautó-kereskedő magánszemélytől személyautót vásárol, továbbértékesítési céllal. A személyautón az eredeti rendeltetésének megfelelő használhatóság érdekében javításokat végez, melyekhez alkatrészeket is beszerez. Levonható-e a javítási és alkatrészköltségek áfája?
Bérbeadott ingatlan javítási költségeinek elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Testvéremmel örököltünk egy családi házat, melyet bérbeadunk. A bérbeadás miatt kértünk adószámot, alanyi mentességet választottunk. A ház tetőszerkezete erősen felújításra szorul, a tulajdonba kerülés óta többször, több helyen is beázott. Ezért úgy döntöttünk, hogy felújítjuk a tetőt: a tartószerkezetet megtartva új borítás kerül rá, aminek a költsége mintegy 2 millió forint munkadíjjal együtt. A rossz állapotú tető ellehetetleníti a bérbeadást, kénytelenek vagyunk megcsináltatni. Ha az egész tetőt újra építtetnénk kb 6 millió forintba kerülne. Milyen jogcímen és milyen mértékben tudjuk elszámolni magánszemélyként a tetőjavítás költségeit? Van lehetőség 20 év helyett mondjuk 10 év alatt leírni?
Bajt okoz, ha rossz a szöveg a termékdíjzáradékban Cikk
A gazdasági események leképezésének alapeleme a számla, amelyre különleges formális szabályok vonatkoznak a magyar szabályozásban. Apróságok miatt is hibás teljesítésnek minősülnek, ha például nem megfelelő a termékdíjzáradék szövegezése.
Céges autó – káresemény, javítás számlája Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Új céges autóba parkolóban beletolattak, a javítás számlájának kontírozásához kérek szépen segítséget, az alábbi adatok alapján: 1. Számla összesen: 400 013 2. Gépkocsibérlés 15% 1535 3. Bruttó kár 398 478 4. Áfa-visszatérítés 42 358 (?) 5. Önrészalap 356 120 6. Önrész 0 7. Ügyfél fizet (2+4+6) 43 893 8. Biztosító fizet (5+6) 356 120 _________________________________ Mi a 42 358 forint áfa sorsa? Köszönettel: előfizető kérdező
Pénztárgép – helytelen beütés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy alanyi mentes egyéni vállalkozó, akinek van pénztárgépe. A könyvelés átvételekor derült ki, hogy 5 éve mindent rosszul üt be a pénztárgépe: 27%-os áfás tételként. Mit lehet ilyenkor az elmúlt időszakkal kezdeni? Hogy tudjuk javítani? Válaszát előre is köszönjük: Pallós Ivett
Káresemény számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalatunk egy németországi anyavállalat magyarországi fióktelepeként eszközöket ad bérbe, jellemzően pár napra, ritkábban pár hétre vagy hónapra. Az eszközök az anyavállalat tulajdonában vannak, illetve előfordul, hogy olyan eszközt adunk bérbe, amelyeket korábban mi is bérbe vettünk másik vállalkozástól. Az eszközök természetesen a használat során sérülnek, vagy hiányoznak alkatrészek adott esetben, mikor visszakerülnek a bérlés végén. Ilyenkor az ügyfél kap egy jegyzőkönyvet, hogy milyen sérüléssel kaptuk vissza az eszközt, és számlát állítunk ki a káreseményről. A jelenlegi gyakorlat szerint ezt minden esetben áfamentesen tesszük meg, és egyéb bevételként kezeljük a könyvelésben a bevételt. A káresemény összege azon alapszik, hogy adott esetben mennyibe kerül harmadik fél által megjavíttatni az eszközt, vagy mennyibe kerül pótolni a hiányzó vagy sérült alkatrészt, illetve van, amit saját magunk tudunk javítani, de ennek az összegszerűsége nincs számszerűsítve. Kérdés: helyes-e, hogy a fentiekben felsorolt esetekben áfamentesen számlázunk, és egyéb bevételként könyveljük a bevételt, vagy sem? Külön kéne választanunk az olyan eseteket, amikor javíttatjuk az adott eszközt vagy pótalkatrészt vásárolunk, és azokat áfásan számlázni? Köszönöm előre is.
Áfakulcs javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megkért egy egyéni vállalkozó, hogy könyveljem le a tavalyi évüket, mert elégedetlenek az eddigi könyvelőjükkel. Egy 8 szobás panziót üzemeltetnek, a szobákat reggelivel vagy félpanzióval lehet igénybe venni. Szeszesitalt nem árulnak a panzió speciális jellege miatt. Tudomásom szerint 2017-től mind a szoba reggelivel, mind a félpanzió (a feltételek teljesülése mellett) már 18% áfával számlázandó. Nekik nincs is másfajta bevételük. Ennek ellenére a pénztárgépben valamennyi beütés 27%-os áfával szerepel, mert úgy tájékoztatták őket, hogy ez megfelelő százalékos kulcs. Sőt évek óta így ütnek be mindent. Kérdésem az lenne, hogy a 2017 évvel tehetek-e valamit. Van-e lehetőség vagy valamilyen mód a javításra? Én nem találom a megoldást. Köszönettel.
Tehergépjármű – menetlevél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk gépjárművek javításával foglalkozik és a javítás idejére csereautóként másikat biztosít az ügyfelének. Amennyiben a csereautóként kiadott jármű tehergépjármű, kell-e az ügyfélnek vezetnie a menetlevelet a használat idején? A tehergépjárművet egyébként a vállalkozás nem kizárólag csereautóként használja, hanem a vállalkozási tevékenységéhez általában. Válaszát előre is köszönöm!
Káresemény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tehergépjárműve balesetet szenvedett, káresemény érte, de nem lett totálkáros. Kell-e elszámolni ebben az esetben terven felüli értékcsökkenést? A javítást követően a tehergépkocsi használhatóvá vált. A javítási számlát hogyan kell elszámolni? Köszönöm.
Ingatlanértékesítési számla javítása Kérdés
Egyik ügyfelünk ingatlanértékesítésére áfakötelezettséget választott. Július hónapban értékesített egy két évnél régebbi ingatlant, de a számlát fordított adózás helyett egyenes adóval állította ki. A vevő adóalany, kifizette a számlát, levonásba helyezte az áfát, az eladó bevallotta és befizette az áfát. Ki kell-e javítani a számlát, illetve kell-e önellenőrzést benyújtani?
Kezdő egyéni vállalkozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kezdő egyéni vállalkozó hibásan állított be két dolgot az ügyfélkapus nyilvántartásba-vételnél: az áfafizetésnél az általános szabályokat választotta alanyi mentes helyett és főállásúként jelentkezett be, holott 36 órát meghaladó alkalmazásban áll. Van-e lehetőség ezeket javítani, és ha igen, akkor ennek mi a módja? Köszönöm válaszát
Számla javítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan lehet beszámolóval lezárt évben kibocsájtott számlát stornózni, illetve helyesbíteni? Milyen teljesítési dátumot tüntetek fel a számlán? Kapcsolódik-e hozzá áfa- és társaságiadó-bevallási önellenőrzés? Eljárásban van-e különbség a belföldi, illetve az EU-s ügyletek között? Ha devizás ügyletről van szó milyen árfolyamot alkalmazok? A konkrét ügyben EU-s devizás értékesítésről van szó, ahol dupla számlázás történt. Köszönöm a válaszát!
Számla javítása – közvetített szolgáltatás feltüntetése Kérdés
Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Köszönöm válaszát! Azt kérdezném még, hogy megoldható-e vevőnként 1 db "Számlával egy tekintet alá eső okirat" kiállításával több számla helyesbítése? Köszönettel
Tárgyi eszköz üzembehelyezése után kapott jóváírás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 3 éves kombájnba tönkrement a motor. A garancia 2 év volt. Az elmúlt év októberében motorcsere történt. Felújításként könyveltem. Az üzembehelyezés is megtörtént. Ez év májusában kaptunk egy jóváíró számlát a kombájn motor összegéből, mert megállapították, hogy az eredeti motor gyári hibás volt. A kérdésem az lenne, hogy a bekerülési értéket kell ezzel az összeggel csökkentenem vagy egyéb bevételként könyvelődik? A motorfelújítás fejlesztési tartalékot is érint. Válaszát előre is köszönöm
Szja-bevallás önellenőrzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 16SZJA bevallásból kimaradt a táppénz összege (más bérjövedelem) és annak levont adója. Kitöltési útmutató szerint, a 16-01-es lap 1. sor c. oszlopába kerülne a bevallás 61. sora kötelezettség különbözete, a d. oszlop viszont egyenlő 0-val, tehát nincs kötelezettség /+,-/ változás, mivel a táppénzből az adó levonásra került. Ebben az esetben adózói javítás/helyesbítés-t, vagy önellenőrzést kell benyújtani? Válaszát köszönöm.