36 találat a(z) ingyenes juttatás cimkére

Üzleti ajándék minimális összegért Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kiállításon az értékesítő kvázi ingyenes ajándékot adna bizonyos értékhatár feletti vásárláskor. Ezt a számlán úgy tüntetné fel, hogy az értéke 1 Ft, vagy 100 Ft. Ezzel megúszható az ingyenes juttatás? Köszönöm válaszukat.

Adománygyűjtés adózása II. Kérdés

Tisztelt Hunyadné Szűts Veronika! Köszönjük szépen a válaszát. A művészek a "hirdetésüket" a mi honlapunkon teszik közzé, ezért fogjuk leszámlázni nekik a jutalékot abból a pénzből, amit a támogatók a mi kft.-nk számlájára átutalnak. Csak még az nem világos teljesen, hogy ha az adományoknak több típusa/válaszható összege van, és esetleg a magasabb összeget utalja valaki azért, hogy letölthessen valamilyen anyagot a támogatásáért (ezt a letöltést is a mi honlapunkról tölti le), akkor ezt a plusz "kedvességet", amit kap a magasabb támogatásért, adhatjuk-e ingyenesen. Vagy ezt a szolgáltatást (mivel a mi honlapunkról tölti le) le kellene-e számláznunk nekünk, mint kft.-nek? Hiszen a pénz is hozzánk folyik be. Majd a jutalékunk levonása után természetesen továbbutaljuk a művésznek. Köszönjük szépen a segítséget!

"Ingyenes" gépkihelyezés esetleges adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk kávé forgalmazásával foglalkozik, kizárólag vendéglátó egységek részére. A megkötött – határozott időre szóló – szerződésben a partner kötelezettséget vállal arra, hogy a kávét kizárólag cégünktől szerzi be a szerződés időtartama alatt (általában 3 év), az előre megállapodott minimális mennyiségben. Vállalja, hogy ezen idő alatt csak a cég logóját tartalmazó (vagy sima, logó nélküli) csészékben szolgál ki. Ezek fejében cégünk a tulajdonunkban maradó kávégépeket és darálókat ad át "ingyenes" használatra a partnernek. Ezen túl előre kikötött mennyiségben, 99%-os árkedvezményt biztosítva céglogós csészékkel és egyéb marketingeszközzel is ellátjuk. Valamint gondoskodunk a gépek folyamatos szervizeléséről is. A szerződésben a kávéár úgy kerül megállapításra, hogy fedezetet nyújtson a kávé beszerzési árára, a kihelyezett gép értékcsökkenésére, a várható szervizköltségre és a 99%-os kedvezménnyel eladott csészékre. Erről a szerződés megkötése előtt egy gazdaságossági számítás készül, mint megtérülési kalkuláció. Amennyiben a partner nem teljesíti a vállalt mennyiséget, gépbérleti díjat számlázunk felé. Mi az ügylet áfabeli megítélése? A kávéárban megtérülő vagy a külön számlázott gépbérlet, illetve a logós csészék reklámértéke ellentételezi-e az ingyenes kihelyezést, vagy felmerülhet áfafizetés? Mi a helyes számlázási/számviteli gyakorlat? Mi a helyzet, ha a vállalt vásárlási mennyiség nem teljesül, de a bérleti díj számlázása elmarad?

Előállított termék selejtezése milyen értéken történik? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pékség naponta süti a pékárukat. A nap végén megmaradó árukat egy magánszemély viszi el ingyen az állatainak. Kérdéseim: 1.) A cég könyvelésénél az alapanyagokat 511-re könyveljük. A selejtezett árukat milyen összeggel vezessük át 86-ra? Hogyan kell kiszámítani a bekerülési értéket? Munkabérekkel kell számolni? 2.) Amennyiben ingyenesen adja át a terméket, akkor van-e más könyvelési teendőnk? Keletkezik-e áfafizetési kötelezettségünk? Ha igen, akkor mi alapján? Kérem, a fenti kérdésekre gyakorlatias választ adni szíveskedjenek!

Ingyenes juttatás magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknek lesz egy olyan szerződése, hogy bontott oszlopot ad magánszemélynek, amit vállalkozóval le is fogunk ásatni. Térítés nélküli eszközátadás és szolgáltatásnyújtás lesz. Hogyan adózzuk, milyen adat kell a magánszemélytől? Áfás összeg lesz a nettó egyéb jövedelem? Bruttósítjuk az szja miatt, és erre fizetjük meg a 22 százalék ehót? Vállalkozó számlája NI lesz! Köszönöm megtisztelő válaszát!

Szponzor sportruházatot ad Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fitneszstúdiót üzemeltető kft. nyitott, egész napos sportrendezvényt szervez vendégek fellépésével. Egy sportruházat-kereskedelmi cég szponzorálja a sportnapot olyan módon, hogy sportruházatot ad ingyenesen a fitnesz kft.-nek. Kérem, ha lehetséges, szíveskedjenek tájékoztatást adni arról, hogy ezt számlával milyen módon kell dokumentálni. A szíves válaszadásukat előre is köszönöm!

Ingyenesen kapott termékek Kérdés

Tisztelt Szakértő! • A cég előfizetéshez kapott egy 12700 forint értékű routert, de nem kellett érte fizetnie, mert kedvezményt kapott rá a hűségidő miatt, így 0 forinttal lett kiállítva a számla. Mekkora értéken kell szerepeltetni a tárgyi eszközök között, és számolunk-e rá el értékcsökkenést. Illetve könyvelés technikailag hogy néz ki a könyvelése soronként? • A cég a Telenortól kapott 2 darab készüléket 0 forintos áron, milyen bekerülési értékkel kell feltüntetni a könyvelésben, a tárgyi eszközök között?

Bérletidíjmentes időszak adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bérbeadó cég egy másik cégnek ingatlant ad bérbe (logisztikai ingatlant iroda, raktár céljából). A hosszú távú bérleti szerződésben bérletidíjmentes (ingyenes) időszakot kíván adni. Milyen adózási vonzattal kell számolnia? Ha a bérbeadó nem ingyenesen adja bérbe az ingatlant, hanem minimális bérleti díjat (például egy forint, egy euró) meghatározva számlázza a kedvezményes időszakot, milyen adózási következményekkel kell számolnia? Van-e számszerűen meghatározott határ, hogy milyen kedvezményérték vagy százalék az, ahol ez a kedvezmény, vagy bérletidíj-elengedés nem eredményez speciális adózási következményeket? Segítségét előre is köszönjük.

Gépjárműhasználat partnercég részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két vállalkozás szerződést köt ügynöki tevékenységre. A megbízó a megbízott (harmadik országbeli) rendelkezésére bocsátja az általa bérelt gépjárművet. Az összes költség a megbízót terheli (például üzemanyag, autópályadíj, stb.) A megbízó nem kér díjazást a használatért, sőt magáncélú használatot is engedélyez. Szabályos-e az a megoldás, hogy a megbízási díj összegébe bele van kalkulálva a gépjárműhasználat, vagy ki kell számlázni a megbízott felé a díjat? Esetleg lehet-e ingyenesen nyújtott szolgáltatás? Köszönettel: Karóczkai Enikő

Saját üzletrész térítés nélküli átadása Kérdés

Ingyenes értékpapír-juttatással kapcsolatban lenne kérdésünk. Egy kft. 2015. évben megvásárolta egyik tagjának üzletrészét. E saját üzletrészt a Ptk. 3:175 § (3) bekezdése alapján a másik tag, térítés nélkül kapta meg. Az ingyenes juttatásban részesült tag osztrák adójogi illetékességű. Helyesen gondoljuk-e, hogy Magyarországon az ingyenes juttatás után a tagnak semmilyen adó- és járulékkötelezettsége nem keletkezik (szja és eho), és a társaságiadó-törvény szerint ez a vállalkozás érdekében felmerült költség. A kettős adózást kizáró egyezmény 20. cikkje alapján e jövedelem Ausztriában adóztatandó. Köszönettel.

Ingyenesen juttatott ingatlan könyvelése társadalmi szervnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társadalmi szerv a 2001. évben az MNV-től kapott egy ingatlanrészt ingyenesen. 15 év elidegenitési tilalom volt rajta, mely 2015. 05. hóban lejárt. A tulajdoni lapról ekkor került le a széljegyzet. Az átadáskor (2001) készült jegyzőkönyvben az ingatlanok könyvszerinti értéke fel lett tüntetve. A társadalmi szerv a könyveibe akkor nem vezette fel. Hogyan tudom ezt behozni a könyvelésben? Mely dátummal? Ha 2001-es dátummal, akkor az eddig elszámolhatóvá vált értékcsökkenést egy összegben lekönyvelhetem-e a 2015. évre? Ennek az ingatlannak most egy részét értékesíteni szeretnék. Hogyan történik a bruttó és az értékcsökkenés kivezetése? Válaszukat köszönöm. Üdv. Kugler Béláné

Szakszervezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ezerfős, önálló jogi személyiséggel rendelkező szakszervezet vagyunk. A kérdésem az, hogy megtehetem-e, hogy egy évben kétszer adok 5 000 forintot meg nem haladóan, vagy meghaladóan ajándékcsomagot (például mosószercsomagot) adómentesen, egyszer a szakszervezeti tag részére, aztán a családtagja részére? Az szja-törvény 1. számú mellékletének 3.3 pontja szerint a magánszemélyeknek nem pénzben adott juttatás értéke mennyi lehet (természetesen nem béren kívüli juttatás, nem utalvány)? Az 1. számú melléklet 8.18 pontja szerint évente egy alkalommal (de kérdés, hogy a tagnak és a hozzátartozónak is adhatok-e) 5 000 forintot meg nem haladóan? Melyik az irányadó? Köszönettel.

Teherautó térítésmentes használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. egyik munkavállalója felajánlotta, hogy a tehergépjárművét ingyen a cég rendelkezésére bocsájtja, mivel a kft.-nek még nincs pénze lízingre, vagy teherautó-vásárlásra. Cserébe a cég fizeti a tankolásokat és a szervizt. Erre van lehetőség? Van-e bármiféle adókötelezettsége/bevallási kötelezettsége mind a magánszemély munkavállalónak, mind a cégnek? Elég egy bérleti szerződés? Bármilyen jogszabály előír bármiféle minimum fizetendő bérleti díjat ilyen esetre? Előre is köszönöm a segítséget!

Áruminta vagy repi Kérdés

Kávégépeket és kávét, kakaót forgalmazó cég vagyunk. Meglévő és leendő ügyfeleinknek mintát adunk a termékekből kipróbálásra, valamint, ha már többször rendeltek tőlünk, további ösztönzésként úgymond ajándékba, repiként, természetesen ingyenesen. A számlán – nem sok ilyen volt még – úgy tüntettük fel, hogy például kávé: 1 csomag – repi, értéke pedig 0 forint. Kérnénk segítségüket, hogy helyes-e ez a gyakorlat. Ha nem, hogyan, milyen módon lehet ezt megoldani, hogyan kell a számlán szerepeltetni, hogy ezután ne kelljen adózni, hiszen nekünk ez nem bevétel? Köszönjük a segítséget.

Ingyenes termékátadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Élőállat értékesítésével foglalkozó vállalkozás grátiszban (útközbeni elpusztulás miatt) ad körülbelül 2 százalék grátisz állatot, melyet a számlán szerepeltet darabszámban, de az egységárban már nem, mivel azt ingyen adja. Kérdésem lenne, hogy ez így helyes-e? Ezután az áfát meg kell-e fizetni még akkor is, ha ez a vevővel nem lesz kifizettetve? Tisztelettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink