58 találat a(z) ingyenes átadás cimkére
FLP forgalmazó könyvelési kérdései
Kérdés
Tisztelt Szakértő! FLP termékeket népszerűsítő kft-.nél merült fel a következő kérdés: A társaság FLP termékbemutatókat rendez, ahol vevőket keres a termékek megvásárlására. Az árut az FLP értékesíti, viszont jutalékot kap az említett kft. A termékbemutatók alkalmával elég sok termék elfogy "bemutató termék" -ként. Ez azt jelenti, hogy a potenciális vevők kapnak ezekből a termékekből, kvázi ingyen, hogy kipróbálhassák, és személyes tapasztalatot gyűjthessenek a rendelés előtt. Jól gondolom-e, hogy ha a bemutató termékek ingyenesen kerülnek átadásra, akkor ez térítés nélküli átadás, és így áfaköteles, esetleg felmerül-e a természetbeni juttatás és annak adókövetkezményei? Mi a helyzet akkor, ha ezeket a termékeket jelképes összegért értékesíti az ügynök kft.? Kérem szíves állásfoglalásukat.
Hűségidővel kedvezményesen kapott termékek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég a telefonszolgáltatótól/internetszolgáltatótól kap készüléket 0 forintos vagy 1 Ft-os áron, hűségidő vállalásáért cserébe. Milyen bekerülési értékkel kell feltüntetni a könyvelésben a tárgyi eszközök között? És számolunk-e rá el értékcsökkenést? Illetve könyveléstechnikailag hogy néz ki a könyvelése soronként? A szállítói számla kedvezményét mivel szemben vonjuk le, mire könyveljük? Pl. a számlán az szerepel, hogy iPad 238 990 Ft és külön soron készülék kedvezmény 238 889 Ft. Ez utóbbit hova tesszük ha a TE-t a tényleges értéken könyveljük? Ezt a hűségidő megszegése esetén ráadásul gondolom vissza kell fizetni. Egyéb bevétel lesz és az rögtön Halasztott bevétel, ami a hűség lejártával oldható fel? És ha kap még 1 Ft-ért SIM kártyát, azt kell TE-ként aktiválni?
Ingyenes termékátadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy, a személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó, az áfafizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó üzleti partnerei részére (társaság és magánszemély egyaránt), illetve rendezvényekre alkalmanként ingyenesen terméket ad át, mellyel az általa árult termék gyártóját népszerűsíti. Jelen esetben 0,75 literes kiszerelésű borról van szó, melyet ugyanilyen formában áruként szerzett be és a beszerzésnél az áfát levonta. Kérdésem, hogy az ingyenes átadás után áfafizetési kötelezettsége keletkezik-e, ha igen, mi az áfa alapja. Hogyan kezelendő az szja tekintetében az átadott termék értéke? Hogyan kell bizonylatolni az átadást? A számviteli bizonylaton értékkel kell szerepeltetni az átadott termékeket? Köszönöm előre is segítségét!
Természetbeni árengedmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnénk egy olyan akciót, ahol bizonyos termékek vásárlásakor vagy bizonyos mennyiség felett kapna a vevő ajándékba ingyen terméket. A múltkor egy áfa előadáson úgy fogalmaztak, hogy ez természetbeni árengedmény, aminek az a lényege, hogy legyen meghirdetve az akció, minden vevő számára hozzáférhető legyen, azonos feltétellel, és feltétele az ellenértékes ügylet. Illetve az ingyenesen adott terméknek szerepelnie kell a számlán, és az engedmény nem előzheti meg az ellenértékes ügyletet (vagy egy időben vagy utólag adhatjuk). Milyen egyéb feltételei kell, hogy legyenek, illetve ha ezek a feltételek fennállnak, akkor nem keletkezik fizetendő áfa az ingyenesen átadott terméken? Esetlegesen felmerül-e egyéb adózási kérdés a természetbeni árengedmény tekintetében? Illetve milyen módon kell számlázni az ilyen akciókat? A számlán nullával szerepeljen, vagy szerepeljen az értéke plusszal és mínusszal is? Előre is köszönöm a segítségüket!
Ingyenes átadás – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015.01.20.-án jelent meg az Adózónán egy cikk "Potyára fizettek áfát? Kúria dönt az ingyenes átadásokról" címmel. Szeretném kérdezni, hogy döntött-e a Kúria, és, ha igen, mi lett a döntés? Mi most a jogi helyzet ebben a kérdésben? Válaszát előre is köszönöm.
Víziközmű ingyenes átadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Kfv.I.35.012/2015/6.számú ügyben 2015. július 6-án tette közzé a Kúria azt a döntését, amely egy adóalany 2012. évben megvalósított víziközművek önkormányzatnak történő kötelező átadásához kapcsolódó áfa problémát tárgyalja. A döntés szerint a víziközművek átadása a víziközmű szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. tv. (a továbbiakban: Tv.) 8.§ (1)-(4) bekezdés szerinti szabályok alapján az áfa szempontjából közcélú adománynak minősül. Itt a Kúria hivatkozik az áfatörvény 11. § (3) bekezdésének, illetve a 14. § (3) bekezdésének 2010. június 17-étől történő módosítására, illetve a törvény rendelkezéseire. Az adóalany a víziközmű beruházás megkezdése előtt tudatában volt annak, hogy az eszközöket közcélú adományként át kell ruháznia az önkormányzatra. Ez a típusú átruházás nem tartozik az áfatörvény hatálya alá, ennek következtében az adóalany a viziközművek megvalósításához kapcsolódó számlák alapján nem jogosult áfalevonási jog gyakorlására, de áfafizetési kötelezettsége sem keletkezett. Fenti Kúriai döntésben foglaltakat hogyan értelmezhetjük a vállalkozásnál 2005-ben megvalósított víziközmű 2016. évi önkormányzatnak történő ingyenes átadására vonatkozóan? A víziközmű megvalósítása során a vállalkozás az előzetesen felszámított áfát minden bizonnyal visszaigényelte, de ennek ellenőrzésére a vállalkozás részéről sincs mód. Mi a teendője az ingyenes átadással kapcsolatban a vállalkozónak áfa és társasági adónemben?
Ingyenesen használatba kapott közoktatási célú eszközök
Kérdés
Egyházi fenntartású intézmény részére egy önkormányzat ingyenesen használatba adta – kizárólag közoktatási célra – a tulajdonát képező oktatási ingatlant, teljes felszerelésével együtt. A számviteli törvény szerint a használatra átadott eszközöket a használatba vevő intézménynél, illetve a használatba adó önkormányzatnál miként kell a könyvekben nyilvántartani, illetve az amortizációt hol kell elszámolni? Az intézmény bérleti díjat sem fizet. Köszönöm válaszukat.
Áfalevonás, ingyenes átadás
Kérdés
Tisztel Szakértő! Áfalevonási jog tárgyi eszköz ingyenes használata esetén című cikkhez kapcsolódva szeretnék kérdést feltenni. Egyéni vállalkozás üzletet bérelt, a szerződése szerint 5 évre. A bérelt ingatlanon karbantartási és elkülönülten felújítási munkákat is végzett a saját tevékenységének megfelelően. Az előzetesen felszámított áfa levonásba került, a felújítás nem volt építésiengedély-köteles. A felmerült felújítási költségeket nem számolta el a felmerülés évében, azt aktiválta. A vállalkozás nem hozta a várt eredményt, ezért az egyéni vállalkozó a tevékenységét megszüntette, az ingatlant, üzlethelyiséget visszaadta a bérbeadónak, ingyenesen, mert nem volt hajlandó fizetni érte. A NAV ezt ingyenes átadásnak nevezve adóhiányt állapított meg áfa vonatkozásában. Kérdésem, hogy az EU Bíróság ítélete az ingyenes visszaadás miatt nem értelmezhető-e erre az esetre is? Válaszukat köszönve, dblaszlo
Áfalevonási jog tárgyi eszköz ingyenes használata esetén
Cikk
Levonható-e az ingyenesen a nyilvánosság használatára bocsátott ingatlan általános forgalmi adója? Az Európai Unió Bírósága nemrég foglalkozott ezzel a kérdéssel a C126/14. számú ügyben.
Búza ingyenes átadása
Kérdés
Egy gazdasági társaság a gazdasági tevékenysége érdekében tárolt búzát egy másik gazdasági társaság részére térítés nélkül átadja. Az átvevő társaság ezt a termeléséhez használja fel. Amennyiben a búzát termékértékesítés keretében adnák át, a fordított adózás szabályai szerint kellene számlázni. Kérdésem, hogy a búza térítés nélküli átadása esetén melyik áfaszabályt kell alkalmazni? Segítségüket köszönöm.
Kft. saját üzletrészének ingyenes átadása tao, szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a saját üzletrészét ingyenesen kívánja átadni a magánszemély tagok részére. A saját üzletrész névértéke: 2 millió forint, a könyv szerinti értéke: 15 millió forint, az üzletrész 30 millió forintot képvisel a kft. saját tőkéjéből. Úgy gondolom, hogy a magánszemélyeknek az így megszerzett értékpapír után az egyéb jövedelmekre vonatkozó rendelkezések szerint kell adózniuk (16 százalék szja, 27 százalék eho). Kérdés: Kell-e, és milyen összeggel növelni a kft. társaságiadó-alapját? A magánszemélyeknek milyen összeg után kell adózni a megszerzett üzletrésszel összefüggésben? Köszönettel.
Kft. üzemeltetője egy kisbusznak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémára keresem a megoldást. Magánszemély tulajdonában van egy 9 főt szállító kisbusz és egy hozzá akasztható vontató. A magánszemély ingyenesen átadná a saját kft.-jének a kisbusz és vonató üzemeltetési jogát. Több kérdés is felmerül ezzel kapcsolatban. A kisbusz nem cégautóadó-köteles, viszont az áfatörvény szerint személygépkocsinak minősül. Ez alapján a költségeket a személygépkocsikra vonatkozó szabályok alapján számolhatom el? A kft. üzemeltetőként jogosult értékcsökkenési leírást igénybe venni, vagy a könyveiben az eszközöket vagyonértékű jogként piaci áron tartja nyilván? Az ingyenes átadás ténye nem keletkeztet adófizetési kötelezettséget mindkét félnél? válaszát előre is köszönöm Üdvözlettel: Tislérné
Potyára fizettek áfát? A Kúria dönt az ingyenes átadásokról
Cikk
Újra a Kúria elé viszi a térítés nélküli közmű- és útátadások áfa-kezelésének kérdését a NAV. A Kúria már több hasonló ügyben állást foglalt, a döntés mégis várhatóan precedens értékű lesz, mert kifejezetten a vállalkozási tevékenységhez szükséges infrastrukturális beruházások, így elsősorban a közművesítés és a közúti hálózathoz csatlakozás adójogi kezelésében fog iránymutatást adni. Az ítélettel egy több mint fél évtizede húzódó jogértelmezési bizonytalanság zárulhat le végérvényesen. A Kúria kedvező döntése esetén a vállalkozásokat sokmilliárd forint értékű áfa-visszatérítés illetheti meg.