10 találat a(z) ingatlan adásvétele cimkére

Saját tulajdonú ingatlan adásvétele (6810 TEÁOR) tevékenység bejelentése az illetéktörvény tükrében Kérdés

Ingatlan adásvétele Kérdés

Ingatlan áfa Kérdés

Saját tulajdonú ingatlan adásvétele – Pmt. Kérdés

Előszerződés ingatlan Kérdés

Tisztelt Cím! Társaságunk egy társasházban meglévő irodahelyiségre előszerződést kötött szeptemberben. A vevő szintén tulajdonos a társasházban. Az előszerződés szerint a végleges adásvételi szerződés megkötésére 2020 nyarán fog sor kerülni. A vevő a vételárat 2019. december 15-ig köteles átutalni. A vevő a megvásárolandó irodahelyiségnek már birtokában van, ezt a tényt az előszerződés is rögzíti. Kivezethető az ingatlan az eladó nyilvántartásából a fentiekben ismertetett előszerződés alapján? Illetve ezzel összefüggésben az irodahelyiség számlázható a vevő részére? Milyen teljesítési időponttal? Válaszukat köszönjük!

Ingatlan-adásvételi szerződés felbontása, annak illetékvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 'A' cégtől 2016-ban vásárolt egy építési telket. A NAV-tól kérte, és megkapta a 4 éves beépítés miatti illetékmentességet. A magánszemély 2017-ben eladta az ingatlant 'B' cégnek, aki aztán eladta 'C' cégnek, és mindkét cég kérte a beépítés miatti illetékmentességet. A pénzügyi rendezés mindegyik adásvétel esetében megtörtént, a földhivatal valamennyi tulajdonosváltozást bejegyzett a tulajdoni lapon. 2018-ban a szerződő felek ('C' és 'B' cég, valamint 'B' cég és a magánszemély) megállapodtak, hogy az adásvételi szerződéseket, az eredeti szerződések időpontjára visszamenőleges hatállyal fel akarják bontani, a vételárakat visszafizetik. Kérdések: 1. A megállapodások alapján adásvételi szerződés felbontása jogcímen a földhivatal visszajegyzi-e a tulajdonváltozásokat, vagy más egyéb dokumentum is szükséges ehhez? Ha nem jegyzi be, kérem jogszabályhellyel alátámasztva a válaszát. 2. Hogyan alakul a 4 éves illetékmentesség a felsorolt szereplők (magánszemély, 'B' cég, 'C' cég) esetében az adásvételi szerződés felbontása után (földhivatali bejegyzést követően)? A magánszemélynek az eltelt idővel csökkent a beépítési kötelezettség teljesítésére nyitva álló határidő (az illetékmentesség miatt), vagy a szerződés felbontásával újrakezdődött a 4 év? 3. Hogyan alakul (kinek kell kiállítani számlát) a számlaadási kötelezettség felbontáskor az egyes ügyletek esetében (magánszemély vs "B' cég, 'B' cég vs 'C' cég)? Köszönöm: Sz. Zsolt

Ingatlanáfa 5% Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk új lakóingatlant vásárolt 2016-ban, melyet a kivitelező 5%-os egyenes áfával számlázott részünkre. Az ingatlanértékesítésre cégünk áfakötelezettséget választott. Kérdésünk az, hogy ha az ingatlant magánszemélynek adjuk el mielőtt a használatbavételtől számított két év eltelne, nekünk is 5% egyenes áfával kell számláznunk az ingatlant? Ha két év után adjuk el, akkor 27% áfával kell számláznunk? Válaszukat köszönjük.

Közösségi beszerzés áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amely általános szabályok szerint állapítja meg az áfáját, és használt ingatlan vételével, eladásával foglalkozik, tehát áfamentesen ad el, és nem vonja le az áfát a beszerzések után. Viszont elkezdett Romániából termékeket beszerezni (10 ezer euró alatt volt), amihez rögtön megkértük a közösségi adószámot. A számlán fel is van tüntetve az adószám. Ezeket a termékeket továbbértékesítési céllal veszi meg, amit az ingatlanba beépít, és áfamentesen ad el az ingatlan értékesítésekor. Kérdésem, hogy ez esetben meg kell-e fizetni az áfát az EU-s beszerzések után, vagy a továbbértékesítés miatt levonásba is helyezhetem a forgalmi adót, és így nem keletkezik áfafizetési kötelezettség ezen továbbértékesített termékek után? Valamint gondolom, termékdíjköteles is lesz a vállalkozás? Köszönöm.

Céltartalékképzés bírósági ügyben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég megvásárolt egy másik kft.-t. A cégvásárlás értékét a cég utólag nem tartotta megfelelőnek, mivel több ponton problémák jelentkeztek. Bíróságra ment a cég hogy a vásárlási ár reális mértékét újból megállapítsa. A bíróság I. fokú ítéletet hozott ezen ügyben 2015 októberében, majd felfüggesztette ezen ítélet végrehajtását azzal, hogy a felek 2016 júniusáig peren kívüli egyezségre juthatnak. Az egyezség 2015 novemberében létrejött, de az egyezségben foglaltak megvalósítását folyamatosan kell teljesíteni 2016 júniusáig. A bíróság 2016. júniusban megvizsgálja az egyezség megvalósulását, és lezárja az ügyet. A 2015 novemberében megkötött egyezség tartalmaz ingatlanadásvételt is, a földhivatalban az ingatlan tulajdonjogát átírták a másik fél nevére, a birtokba adás 2016. júniusban lesz. Kérdésem, hogy a megállapodás alapján 2015. évre céltartalékot kell képezni? Illetve az átírt ingatlant le lehet könyvelni 2015. évre?

Ingatlan/ingó adásvétel tulajdonjog-fenntartással Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ingatlan-, illetve ingóvásárlás könyvelésére vonatkozóan kérném szakvéleményüket: Egy magánszemély (eladó) és egy kft. (vevő) 2015. szeptemberben adásvételi szerződést kötöttek, amelyben a vevő megvásárolja az eladó ingatlanát 24 millió forintért, a vevő a vételárat 24 hónap alatt, egymillió forintos havi részletekben fizeti ki. Az ingatlan birtokbaadása 2016 augusztusában fog megtörténni. Az eladó a vételár teljes kiegyenlítéséig (2017. szeptember) tulajdonjog-fenntartással él, a szerződés aláírásakor hozzájárult a tulajdonjog-fenntartással történő eladás ingatlannyilvántartásba történő bejegyzéséhez. Ugyanehhez az ingatlanhoz kapcsolódóan külön szerződésben a kft. megvásárolja az ingatlanban található néhány ingóságot 6 millió forintért, a vételárat 24 hónap alatt, 250 ezer forintos havi részletekben fizeti ki. Az ingóságok birtokbaadása 2016 augusztusában fog megtörténni. Az eladó a vételár teljes kiegyenlítéséig (2017 szeptember) tulajdonjog-fenntartással él, a vevő az ingóságokon a tulajdonjogot a vételár teljes megfizetése esetén szerzi meg. Kérdésem az lenne, hogy a fenti esetekben, a vevőnél (kft.) hogyan történik az adásvételek könyvelése a 2015-2017. évet érintően, az ingatlan, illetve ingóság nyilvántartásba vételét beruházásként mikor kell könyvelni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink