35 találat a(z) import áfa cimkére
Import szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Import szolgáltatásról kapunk számlát, esetenként a számlán teljesitési dátum és számla kelte is szerepel. Melyik dátumon kell a forintosítást elvégezni a kötelezettségek kimutatására, és melyik dátum kell az import áfa beállítására? (A cég MNB-re van bejelentkezve.) Tisztelettel várom válaszukat.
Árrés áfa adóalap kivonandó tag (vásárolt szolgáltatás áfaelszámolás)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az utazásszervezési szolgáltatások árrés áfájának az adóalap megállapítás kivonandó tagjának áfa-meghatározásával kapcsolatos. Adott egy magyar székhelyű kft., ami utazásszervezéssel foglalkozik. Albániába szervez körutazást magyar utasoknak (nem adóalany magánszemélyek). A körutazás több szolgáltatás tartalmaz. A szállást és az ellátást albániai szolgáltatótól veszik, az út többi részét magyar szolgáltatótól vásárolják. Az áfamegállapítás szempontjából konkrétan az érdekelne, hogy az árrés áfa adóalap megállapításánál a kivonandó tag milyen áfaelszámolás alá esik a következő esetekben: a) Mivel a szállás-ellátás harmadik országból származó szolgáltatás, a számla import áfa köteles lesz-e? Ha igen, akkor az utazásszervezőnek (számlabefogadónak) ez fizetendő áfakötelezettséget képez-e, mivel az árrés áfánál a jellegadó miatt a vásárolt szolgáltatás áfája nem helyezhető levonásba? b) Amennyiben a szállást vagy az ellátást egyedileg közvetíti az utazásszervező az albán irodától (nem utazásszervezés keretében), akkor a bejövő albán számla import áfa köteles lesz-e? c) Ha a körutazás az EU-n belüli országba történik és az EU területén bejegyzett szolgáltatótól vásárolja a magyar utazásszervező a szállást-ellátást, akkor a szolgáltatás közösségi szolgáltatásként fizetendő áfát eredményez-e (fordított áfa)? Tehát az árrés áfa szempontjából nem a kimenő számla viszonylatából érdekelne az áfa elszámolás, hanem a kivonandó tag áfa szempontjából.
Import – számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy fuvarozó vállalkozó az alábbi számlát juttatta el hozzánk: A számlán szereplő szállító a Shell Austria GmbH, közösségi adószám is szerepel a számlán mindét fél részéről (a vevő érvényes közösségi adószáma is). A kártyakibocsátó a magyar Shell Hungary Kft. Az összes adata, cím, adószám, bankszámlaszám is szerepel ezen a számlán. A teljesítés helye (ami a számlán is fel van tüntetve) Ausztria. De a számlán az osztrák nettó összeg, áfa és bruttó összeg szerepel. A társaság a bruttó végösszeget fizeti – ami ebben az esetben 20 % áfával növelt. A kérdés, hogy a nettó – áfa – bruttó osztrák számlát hogyan könyveljük le szabályosan? Mint közösségen belüli beszerzés? És az áfabevallásban, illetve az összesítő nyilatkozatban szerepeltessük attól függően, hogy termék vagy szolgáltatás van a számlán? Ezekben a számlákban szereplő áfát a Shell Hungary segítségével egy Dániában (dán közösségi adószámmal rendelkező cég) az áfát jóváírja utólag. De, hogy ez melyik számlához tartozik, azt utólag szinte lehetetlen megmondani. A teljesítés helye Európa. Ezzel mit lehet kezdeni, hogy szabályosan járjunk el? Ez minek minősül: szolgáltatásnak vagy termékértékesítésnek? Válaszát előre is köszönöm.
Áfaemelés, utazási irodák, számlázás: mi változik 2009-ben?
Cikk
Júliustól 20-ról 23 százalékra emelik az áfakulcsot, de az emelés nem vonatkozik az 5 százalékkal adózó gyógyszerekre, könyvekre, újságokra, illetve a vakok segédeszközeire - ez 2009-ben a legjelentősebb változás az általános forgalmi adótörvényben. Feltéve, ha a két hét múlva benyújtandó kormányjavaslatot megszavazzák a parlamentben. A már életbe lépett változások közül a legfontosabb az utazási irodákat, az utazásszervezéssel foglalkozókat érinti.
Önadózói engedély: kik úszhatják meg az import áfát február 1-től?
Cikk
2009. február 1-jétől szigorodnak az import áfa önadózói engedély megszerzésének feltételei. A korábban teljesítendő 10 milliárd forintos értékhatár 12,5, míg a 20 milliárd forintos értékhatár 25 milliárdra emelkedik.