44 találat a(z) importáfa cimkére
Apport utáni áfafizetés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy belföldi székhelyű kft. külföldi tulajdonosa (egy külföldi társaság – AG) apporttal kíván tőkét emelni a kft.-ben. Az apport tárgya egy személygépkocsi lenne, amely jelenleg az apportáló anyavállalat tulajdonában áll. Kérdésem lenne, hogy kell-e az apport tárgya – jelen esetben a személygépkocsi – után importáfát fizetnie a magyarországi apportot kapó kft.-nek, vagy ebben az esetben is az áfatörvény 18. §-át kell alkalmazni? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Judit
Importáfa mikor nem visszaigényelhető? Kérdés
Kedves Szakértő! Szeretném megkérdezni, milyen esetekben NEM visszaigényelhető az importáfa harmadik országból érkező termékimport esetén? A vám megfizetése rendben van, inkább arra lennék kíváncsi, milyen olyan eset lehetséges, amikor nem igényelhető vissza az importáfa? (Gondolok itt például arra, hogy ha a beszerzendő terméknek még nincs meg a vevője, készletet vásárolnánk, amit apránként értékesítenénk a világ különböző országaiba – adott esetben áfamentesen.) Köszönöm!
Utazási szolgáltatás árrésének kiszámítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az utazási szolgáltatás áfájának árrésalapját érinti, konkrétan a befogadott számla szempontjából, illetve az ármeghatározás önköltségszámításának szempontjából. Az alább felsorolt csomagként megvásárolt külföldi partnertől származó szolgáltatások importáfa-kötelesek-e? Ha importáfa-köteles valamelyik, akkor miért az, és van-e mód, hogy elkerülhető legyen az importáfa-felszámítás törvényi keretek között (például számla megbontása)? Mivel az árrés számításánál az igénybevett szolgáltatás bruttó (áfával növelt) értékével kell számolnom, nem mindegy az adott út árának kalkulálásánál, hogy a szolgáltatást importáfa terheli-e. I. BALTIKUM és FEHÉROROSZORSZÁG Úticél: BUDAPEST-MINSZK-VILNIUS-RIGA-TALLIN-BUDAPEST Szállító partnerek: 1. Baltikum esetében török székhelyű tour operator partner (ITC Tourism), komplett utazási csomagot értékesít/vásárolunk tőle: szállások, ellátások, busz, belépők egy része, helyi idegenvezető. 2. Fehérorosz rész, saját szervezésben, saját szállásfoglaló partnerportálon keresztül (székhelye Szlovákia) 2. Repülőjegyek, saját jegykiállító partneren keresztül (székhelye Mo.) 3. Biztosítás, saját biztosító partneren keresztül (telephelye Mo.) II. IZLAND és a FERÖER-SZIGETEK Útvonal: BUDAPEST-DÁNIA-FERÖER-SZIGETEK.-IZLAND-BUDAPEST Odaúton a csoport hajóval érkezik Dániából, vissza úton repülnek. Szállító partnerek: 1. hajó:partner hazai utazási iroda (Dánia-Feroer-Izland útvonalon) 2. Izlandi szárazföldi program:egy helyi izlandi tour operator, csomagot veszünk tőle (szállás,ellátás,transzfer,helyi guide, esetleges belépők) 3. repülőjegy: Wizzair (Izland-Budapest) 4. biztosító: saját biztosító partneren keresztül (telephelye Mo.) III. ALBÁNIA Útvonal: BUDAPEST-TIRANA-DURRES-APOLLONIA-VLORA-SARANDA-BERAT-TIRANA-KRUJA-TIRANA Szállító partnerek: 1. A teljes programot egy helyi albán tour operatortól vesszük meg, csomagként 2. repülőjegy: wizzair (Budapest-Tirana-Budapest) 3. biztosító: saját biztosító partneren keresztül (telephelye Magyaro.) Köszönöm segítő válaszukat! Gné Krisztina
Közvetlen vámjogi képviselő Kérdés
Tisztelt Szakértő!Társaságunk Kínából szerzett be árut. Az import lebonyolításához közvetlen vámjogi képviselőt bízott meg. A vámhatározat megérkezett, rajta társaságunk adószámával. A vámterheket (közterheket) a feladó fizette. Érdeklődnék, hogy ebben az esetben, jogosultak vagyunk-e az importáfa levonására? Köszönöm válaszát előre is.
Import USA-ból, importáfa és vám, majd EU-s továbbértékesítés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az USA-ból (tehát 3. országból) fogok élelmiszeraroma-alapanyagokat importálni. Majd ezek az anyagok magyar adóraktárba érkeznek, vámot és áfát fogok fizetni utána. Átszállítom a saját raktáramba. Az anyagokat továbbértékesítem EU-tagállamokba (főként Szlovákiába). Az EU-s értékesítés uniós áfás, azaz 0 százalékos, mert majd a vevő fogja megfizetni a hozzáadottérték-adót a saját országában. De mi lesz azzal az áfával, melyet én korábban a vámmal együtt megfizettem? Feltételezem, hogy a vám marad az államnál, mert azt meg kell fizetni, de az importáfáz vissza lehet igényleni ebben az esetben? Mert belföldi értékesítésnél vissza lehet, de EU-n belülinél mi a helyzet? Kérem, hogy írja meg tételesen a menetét, hogy teljesen képbe kerüljek. Továbbá kérem, hogy szemléltesse egy 1000 forintos példán keresztül, hogy számszakilag is lássam. Előre is köszönöm szíves segítségét. Üdvözlettel, Kálmán Lajos Csaba
Importáfa Kérdés
Tisztetl Szakértő! Van-e lehetőség arra, hogy egy magyar cégnek harnadik országból történő árubeszerzése után ne vessen ki az adóhatóság importáfát, vagyis ne kelljen importáfát fizetnie? A magyar cég minden esetben úgy importál, hogy az importáfát megfizeti, és utána levonja azt az áfabevallásban. Van olyan lehetőség, hogy az importáfa előírása a vámoláskor, utána a befizetése, és végül a levonásba helyezése (aminek az egynlege tulajdonképpen nulla forint) ne történjen meg, vagy ez mindenféleképpen elkerülhetetlen ilyen ügyletnél? Ha van rá lehetőség, kérem ismertessék a pontos részleteit!
Közvetett vámjogi képviselő által megfizetett importáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A könyvelt cég közvetett vámjogi képviselőt vesz igénybe, aki minden importáfával kapcsolatos ügyletet intéz a cég helyett (megfizetés, visszaigénylés). Kell-e a cégnek az áfabevallásában adatot szolgáltatni ezen importáfa vonatkozásában, és ha igen, mely sorokban? Kell-e az importáfa megfizetéséről nyilatkozatot bekérni a közvetett vámjogi képviselőtől? Nagyon köszönöm a válaszát!
Láncértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésben szeretném a véleményüket kérni: Egy magyar társaság az USA-ból beszerzett terméket értékesít egy román cég részére, de a terméket az amerikai cég közvetlenül Romániába szállítja. Az amerikai cég a magyar társaság részére állítja ki a számlát, és feltünteti rajta a román szállítási címet. A magyar cég számlázhatja-e közösségen belüli értékesítésként a termékeladást? Ha Romániában helyezik szabad forgalomba, akkor ki fizeti az importáfát? Hogyan változik az ügylet megítélése, ha a fuvart a magyar, a román vagy az amerikai partner szervezi? Köszönettel.
Elengedett kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országbeli importból származó gépet hozott be, melyet a külföldi partner egy tudományos intézménynek adományozott kutatási célra. A vámeljárás során a mi vállalkozásunk adószámára vetették ki az importáfát a számlán feltüntetett ár alapján. A számla a mi vállalkozásunk nevére szól, kifizetni nem kell, és a gép a tudományos intézményhez került. Hogyan tudjuk ezt a könyveinkben kimutatni úgy, hogy minden adónemnél rendben legyünk, és a számviteli törvénynek is megfeleljünk? Köszönettel.
Importáfa levonása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Cégünk havi bevalló. Terméket importálunk, a vámhatározat kelte, amely az importot terhelő áfát megállapítja, november 30-a. Az importáfát december 10-én megfizettük. Kérdésünk az, hogy ezt az importáfát szerepeltethetjük-e a novemberi áfabevallásban? Úgy gondoljuk igen, hiszen a levonási jogunk megnyílt november 30-án, és meg is fizettük az importáfát a bevallás benyújtása előtt. Jól gondoljuk?
Importáfa levonási feltétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaság termékimport után fizetendő általános forgalmi adó önadózásra feljogosító engedéllyel rendelkezik. A társaság közvetett vámjogi képviselet is végez. Harmadik országból érkező import vámkezeltetését a társaság végzi. Az importőr harmadik országos vállalkozás, Magyarországon székhellyel, telephellyel nem rendelkezik, magyar adószámot kért. A harmadik országos importőr Magyarországon pénzügyi képviselővel is rendelkezik. Az importáló helyett társaságunk, mint közvetett vámjogi képviselő gyakorolhatja a termék importjához kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonási jogát, ha rendelkezik az adólevonási jog engedélyezéséről szóló nyilatkozattal (Áfa tv. 129. § (1) és (2) bekezdés). Kérdésem a következő: A harmadik országos importőr magyarországi pénzügyi képviselője kiadhatja-e az importáló nevében a nyilatkozatot (Áfa tv. 129. § (1) és (2) bekezdés)? Előre is köszönöm a válaszát! Tisztelettel: Szabóné
Importáfa alapja Kérdés
Vállalkozásunk egy osztrák céget bízott meg azzal, hogy Kínából egy termelő gépet importáljon Magyarországra. Az osztrák partner ajánlatában szerepelt a termelőgép behozatala DAP paritással, valamint a gép installációja, és használatának betanítása külön összeggel meghatározva. A vámköltségeket (kezelés, áfa) megfizettük a termelőgép után. Az ügylet utólagos ellenőrzése során a NAV megállapította, hogy az installáció, betanítás után is meg kellett volna fizetnünk a terheket, adóhiányt, bírságot állapított meg. Jogos-e a megállapítás, ha az osztrák partner nyilatkozatát csatoltuk, hogy a szolgáltatásokat ők nyújtották? Válaszukat előre is köszönöm!
Vámkezelési díj import áfaalap-e? Kérdés
X magyar cég terméket importál, a szállítást X cég rendeli meg és fizeti. Az árut konténerben hajóval szállítják Koperbe, itt a konténert vasútra, majd Budapesten kamionra rakják, az árut Tatabányán helyezik szabad forgalomba. Az importált áruk vámügyintézését Tatabányán közvetett vámjogi képviselő látja el. ÁFA tv. 75. §: az első belföldi rendeltetési helyig felmerült, importáruval kapcsolatos költség értéke az importáru adóalapját képezi. Kérdésem: 1) Az első rendeltetési hely egyértelműen nem állapítható meg, így az áfatörvény 75. § (3) az a hely, ahol az első le- vagy átrakás történik az importáló közösségi tagállamban. Az első magyarországi átrakodás Budapesten történik, így Budapest az első rendeltetési hely? 2) ÁFA tv. 75. § (2): Ha az első rendeltetési helyen kívül a teljesítéskor ismert olyan további rendeltetési hely is, amely a Közösség területén van, az adó alapját növelik azok a járulékos költségek is, amelyek az utóbb említett rendeltetési helyig merülnek fel. Így mivel a teljesítéskor ismert, hogy az importáru végső rendeltetési helye Tatabánya, a Tatabányáig felmerült összes járulékos költséget figyelembe kell venni az importáfa alapjában, tehát a közvetett vámjogi képviselet díját is? 3) A fentiek alapján melyik helyes: 3.1) A vámkezelés díját 27 százalékos áfával számlázza a vámügynök, a felszámított áfát X kft .visszaigényeli vagy 3.2) Be kell építeni a vámügynök díját az importáfa alapjába, a vámügynök a vámkezelésről kiállított számlában áfát nem számíthat fel?
Magyar cég importja Kínából Szlovákiába Kérdés
Magyar cég Kínából rendelt árut, amit egy szlovákiai cégnek értékesít. Az áru hajóval lengyelországi kikötőbe érkezik, ahonnan azt a magyar cég közvetlenül szlovák vevője székhelyére (Szlovákiába) szállíttatja, és ott vámoltatja, Magyarország érintése nélkül. Mi a teendője a magyar cégnek? Szlovákiában ezáltal áfaalannyá válik? Hogyan bizonylatolja (számlázza) az ügyletet, hol, és kinek kell megfizetnie a áfát? Hol keletkezik nyereségadó kötelezettsége?