50 találat a(z) importáfa cimkére

Bérmunka, importáfa, levonhatóság Kérdés

Nagy-Britanniában vámolva Kérdés

Kérdésem a következő: A társaság Kínából rendelt meg egy árut, amit érthetetlen okból Nagy-Britanniában vámoltak, és a vámügyintéző társaság kifizettette velünk a 20%-os importáfát. Addig nem kaptuk meg a kért terméket, amíg ezt ki nem fizettük. Hogyan lehet ezt visszaigényelni?

Importáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk – amely kereskedelemmel foglalkozik – közösségen kívülről, harmadik országból (Kína) importált terméket, továbbértékesítési céllal. A termék Hamburgba lépett be az unióba, de Magyarországon helyezték szabad forgalomba és került vámeljárás alá. A vámhatározat alapján a vámot, áfát megfizettük. Kérdésem lenne, hogy az áfabevallásban mely sorokban kell adatokat szerepeltetni? A bevallással egyidejűleg a fizetett áfát is be kell vallani, vagy csak a levonhatót? Mely könyvelési tételek fognak hozzá kapcsolódni? Segítségét köszönöm előre, tisztelettel!

Árubehozatal Norvégiából, Svájcból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ruházati termékek Norvégiából és Svájcból történő behozatala esetén kell-e vámkezeltetni az árukat és hogyan kell rendezni az importáfát, ha van ilyen kötelezettség? Köszönöm válaszát.

Svájcból Magyarországra behozni kívánt számítástechnikai eszközök vámolásának folyamata Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magyarországi székhelyű kft. számítógépeket, szkennereket és nyomtatókat vásárolt svájci illetőségű eladótól még 2014-ben. A számla ki lett állítva, ki lett egyenlítve, azonban fizikailag még nem hozták be az eszközöket. 2017. november – decemberben szeretné az ügyvezető személyautóval behozni ezeket Magyarországra. A problémamentes behozatal érdekében felmerült kérdések ezzel kapcsolatban: 1. Milyen dokumentumokat kell a vámnál felmutatni, kell-e előzetesen regisztrálni valamilyen nyilvántartásban? (A cégnek van VPID száma.) 2. 2014-ben kiállított számla és annak melléklete áll rendelkezésre, melyben az eszközök tételesen gyári számmal és eladási értékkel fel vannak sorolva. Gondot fog-e okozni a határon, hogy már 2014-ben ki lettek számlázva, a számla ki is lett egyenlítve még abban az évben, de még csak most, 2017-ben hozzák be fizikailag az eszközöket? 3. Mennyi a vámtétel számítógépes munkaállomások, nyomtatók és szkennerek után? 4. A kiszámlázott érték után kell-e megfizetni a 27 százalék importáfát? 5. A vám és az importáfa megfizetése hogyan történik: a vámnál készpénzben/bankkártyával vagy utólag átutalással? 6. Mikor kell felkeresni vámudvart? 7. Van-e bármilyen előírás, kötelezettség, amit teljesítenünk kell, hogy a behozatal zökkenőmentesen megtörténhessen? Válaszukat előre is köszönöm!

Importáfa és vám könyvelése, adóbevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az importáfát és a vámot hogyan kell könyvelni és az áfabevallásba betenni? Van olyan eset is, amikor a cég maga fizette meg (van hogy csak importáfa van, van, hogy vám is), és van olyan is, hogy külső szolgáltatón keresztül, aki ráadásul meghitelezi a cégnek (például TNT vagy UPS), sőt a harmadik eset kis szolgáltató, aki csak intézi, de nem hitelezi meg a cégnek. Ezeket mikor (teljesítés áfa szempontból) és hogyan könyveljük? A TNT-t/UPS-től kapott számlákat és vámhatározatokat vámra vagy szállítóra (nemcsak a saját díját) tesszük-e? És mikor, hogyan, melyik sorokra tesszük be az áfabevallásba?

Apport utáni áfafizetés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy belföldi székhelyű kft. külföldi tulajdonosa (egy külföldi társaság – AG) apporttal kíván tőkét emelni a kft.-ben. Az apport tárgya egy személygépkocsi lenne, amely jelenleg az apportáló anyavállalat tulajdonában áll. Kérdésem lenne, hogy kell-e az apport tárgya – jelen esetben a személygépkocsi – után importáfát fizetnie a magyarországi apportot kapó kft.-nek, vagy ebben az esetben is az áfatörvény 18. §-át kell alkalmazni? Válaszukat előre is köszönöm. Tisztelettel: Judit

Importáfa mikor nem visszaigényelhető? Kérdés

Kedves Szakértő! Szeretném megkérdezni, milyen esetekben NEM visszaigényelhető az importáfa harmadik országból érkező termékimport esetén? A vám megfizetése rendben van, inkább arra lennék kíváncsi, milyen olyan eset lehetséges, amikor nem igényelhető vissza az importáfa? (Gondolok itt például arra, hogy ha a beszerzendő terméknek még nincs meg a vevője, készletet vásárolnánk, amit apránként értékesítenénk a világ különböző országaiba – adott esetben áfamentesen.) Köszönöm!

Utazási szolgáltatás árrésének kiszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az utazási szolgáltatás áfájának árrésalapját érinti, konkrétan a befogadott számla szempontjából, illetve az ármeghatározás önköltségszámításának szempontjából. Az alább felsorolt csomagként megvásárolt külföldi partnertől származó szolgáltatások importáfa-kötelesek-e? Ha importáfa-köteles valamelyik, akkor miért az, és van-e mód, hogy elkerülhető legyen az importáfa-felszámítás törvényi keretek között (például számla megbontása)? Mivel az árrés számításánál az igénybevett szolgáltatás bruttó (áfával növelt) értékével kell számolnom, nem mindegy az adott út árának kalkulálásánál, hogy a szolgáltatást importáfa terheli-e. I. BALTIKUM és FEHÉROROSZORSZÁG Úticél: BUDAPEST-MINSZK-VILNIUS-RIGA-TALLIN-BUDAPEST Szállító partnerek: 1. Baltikum esetében török székhelyű tour operator partner (ITC Tourism), komplett utazási csomagot értékesít/vásárolunk tőle: szállások, ellátások, busz, belépők egy része, helyi idegenvezető. 2. Fehérorosz rész, saját szervezésben, saját szállásfoglaló partnerportálon keresztül (székhelye Szlovákia) 2. Repülőjegyek, saját jegykiállító partneren keresztül (székhelye Mo.) 3. Biztosítás, saját biztosító partneren keresztül (telephelye Mo.) II. IZLAND és a FERÖER-SZIGETEK Útvonal: BUDAPEST-DÁNIA-FERÖER-SZIGETEK.-IZLAND-BUDAPEST Odaúton a csoport hajóval érkezik Dániából, vissza úton repülnek. Szállító partnerek: 1. hajó:partner hazai utazási iroda (Dánia-Feroer-Izland útvonalon) 2. Izlandi szárazföldi program:egy helyi izlandi tour operator, csomagot veszünk tőle (szállás,ellátás,transzfer,helyi guide, esetleges belépők) 3. repülőjegy: Wizzair (Izland-Budapest) 4. biztosító: saját biztosító partneren keresztül (telephelye Mo.) III. ALBÁNIA Útvonal: BUDAPEST-TIRANA-DURRES-APOLLONIA-VLORA-SARANDA-BERAT-TIRANA-KRUJA-TIRANA Szállító partnerek: 1. A teljes programot egy helyi albán tour operatortól vesszük meg, csomagként 2. repülőjegy: wizzair (Budapest-Tirana-Budapest) 3. biztosító: saját biztosító partneren keresztül (telephelye Magyaro.) Köszönöm segítő válaszukat! Gné Krisztina

Közvetlen vámjogi képviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő!Társaságunk Kínából szerzett be árut. Az import lebonyolításához közvetlen vámjogi képviselőt bízott meg. A vámhatározat megérkezett, rajta társaságunk adószámával. A vámterheket (közterheket) a feladó fizette. Érdeklődnék, hogy ebben az esetben, jogosultak vagyunk-e az importáfa levonására? Köszönöm válaszát előre is.

Import USA-ból, importáfa és vám, majd EU-s továbbértékesítés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az USA-ból (tehát 3. országból) fogok élelmiszeraroma-alapanyagokat importálni. Majd ezek az anyagok magyar adóraktárba érkeznek, vámot és áfát fogok fizetni utána. Átszállítom a saját raktáramba. Az anyagokat továbbértékesítem EU-tagállamokba (főként Szlovákiába). Az EU-s értékesítés uniós áfás, azaz 0 százalékos, mert majd a vevő fogja megfizetni a hozzáadottérték-adót a saját országában. De mi lesz azzal az áfával, melyet én korábban a vámmal együtt megfizettem? Feltételezem, hogy a vám marad az államnál, mert azt meg kell fizetni, de az importáfáz vissza lehet igényleni ebben az esetben? Mert belföldi értékesítésnél vissza lehet, de EU-n belülinél mi a helyzet? Kérem, hogy írja meg tételesen a menetét, hogy teljesen képbe kerüljek. Továbbá kérem, hogy szemléltesse egy 1000 forintos példán keresztül, hogy számszakilag is lássam. Előre is köszönöm szíves segítségét. Üdvözlettel, Kálmán Lajos Csaba

Importáfa Kérdés

Tisztetl Szakértő! Van-e lehetőség arra, hogy egy magyar cégnek harnadik országból történő árubeszerzése után ne vessen ki az adóhatóság importáfát, vagyis ne kelljen importáfát fizetnie? A magyar cég minden esetben úgy importál, hogy az importáfát megfizeti, és utána levonja azt az áfabevallásban. Van olyan lehetőség, hogy az importáfa előírása a vámoláskor, utána a befizetése, és végül a levonásba helyezése (aminek az egynlege tulajdonképpen nulla forint) ne történjen meg, vagy ez mindenféleképpen elkerülhetetlen ilyen ügyletnél? Ha van rá lehetőség, kérem ismertessék a pontos részleteit!

Közvetett vámjogi képviselő által megfizetett importáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A könyvelt cég közvetett vámjogi képviselőt vesz igénybe, aki minden importáfával kapcsolatos ügyletet intéz a cég helyett (megfizetés, visszaigénylés). Kell-e a cégnek az áfabevallásában adatot szolgáltatni ezen importáfa vonatkozásában, és ha igen, mely sorokban? Kell-e az importáfa megfizetéséről nyilatkozatot bekérni a közvetett vámjogi képviselőtől? Nagyon köszönöm a válaszát!

Láncértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésben szeretném a véleményüket kérni: Egy magyar társaság az USA-ból beszerzett terméket értékesít egy román cég részére, de a terméket az amerikai cég közvetlenül Romániába szállítja. Az amerikai cég a magyar társaság részére állítja ki a számlát, és feltünteti rajta a román szállítási címet. A magyar cég számlázhatja-e közösségen belüli értékesítésként a termékeladást? Ha Romániában helyezik szabad forgalomba, akkor ki fizeti az importáfát? Hogyan változik az ügylet megítélése, ha a fuvart a magyar, a román vagy az amerikai partner szervezi? Köszönettel.

Elengedett kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk harmadik országbeli importból származó gépet hozott be, melyet a külföldi partner egy tudományos intézménynek adományozott kutatási célra. A vámeljárás során a mi vállalkozásunk adószámára vetették ki az importáfát a számlán feltüntetett ár alapján. A számla a mi vállalkozásunk nevére szól, kifizetni nem kell, és a gép a tudományos intézményhez került. Hogyan tudjuk ezt a könyveinkben kimutatni úgy, hogy minden adónemnél rendben legyünk, és a számviteli törvénynek is megfeleljünk? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink