40 találat a(z) illetékfizetés cimkére

Örökség átengedése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Milyen fizetési kötelezettség mellett – illeték, szja stb. – lehet lemondani, átengedni az örökséget, ellenérték megfizetése mellett, még az örökhagyó életében? Vagyis az unoka megveheti-e a fiú gyermek – nem az apja – részét még a nagymama életében? Válaszát nagyon köszönöm.

Jegyzett tőke emelése tagi kölcsönből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tagi kölcsön apportálásával szeretne jegyzett tőkét emelni. Kérdésem az lenne, hogy az ügylet érint-e illetékfizetési kötelezettséget, illetve, hogy egy későbbi megszüntetés esetén az így megemelt jegyzett tőke rész adómentesen vehető-e ki a cégből? Az ügylet könyvelése helyes-e az alábbi módon: T 476 tagi kölcsön K 479 alapítókkal szembeni r.l.köt. a társasági szerződés módosításakor T 479 alapítókkal sz.r.l.k. K 411 jegyzett tőke a cégbírósági bejegyzéskor A tőkeemeléshez az ügyvédnek szüksége lenne egy közbenső mérlegre a módosítás dátumával, 09.18-ával. Ilyen esetben például az ügyvezető időarányos kivétjét, illetve az azt terhelő járulékokat is könyvelni kell? A banktól kérni kell egy kivonatot 09.18-ai dátumra, és azt is könyvelni kell? Ha a számviteli politika szerint az értékcsökkenés elszámolása negyedévente történik, el kell-e számolni az időarányos értékcsökkenést 09.18-áig? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

Tagi kölcsön és illeték Kérdés

A megjelent "Tagi kölcsön a beszámolóban..." című cikkel kapcsolatos a kérdésem: Bt. magánszemély beltagja nagyobb összegű tagi kölcsönt nyújtott a veszteség fedezetére. A bt. nem működik már. A végelszámolással tervezett megszüntetés előtt van-e arra lehetőség, hogy a jegyzett tőkének tagikölcsön-követeléssel történő emelését a taggyűlés elhatározza? Az ily módon történt tagi kölcsön kivezetése jár-e illetékfizetési kötelezettséggel, mint a tagi kölcsön elengedése esetén? Köszönöm válaszukat, Zsigmond László

Törzstőke emelése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kft. a jogszabályi előírásoknak megfelelően megemelte a törzstőkéjét 3 millió forintra 500 ezerről. 2,5 millió forintot az eredménytartalékból biztosított. A cégbíróság bejegyezte. Kérném, ismertesse, hogy a bejegyzést követően milyen teendők vannak a NAV felé, esetleg más hivatal felé. Hogyan történik a könyvelése ezen eseménynek? Esetleg kell-e illetéket, egyéb adót fizetni mind magánszemélyként, mind kft.-ként? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Katás bt. a tagjának tárgyi eszközt juttat: kell-e adót, illetéket fizetni? Cikk

Milyen adó- és illetékfizetési kötelezettség terheli a katás bt.-t, ha a beltagja nevére íratja a bt.-ben lévő személygépkocsit? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Ingatlanértékesítés adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Ügyfelem 2013-ban elajándékozott a fiának egy építési telket. A telket 2015. évben alacsonyabb áron értékesítenék, mint az ajándékozási szerződésben szereplő összeg. A kérdés az, hogy kell-e a fiúnak adót fizetnie az ingatlan értékesítése után? 2. Örökléssel megszerzett ingatlant (20 millió forint alatt volt az értéke, nem fizettek utána illetéket) értékesítettek 5 éven belül. Kell adózni a megszerzett bevétel után, ha az alacsonyabb, mint a szerzéskori érték? Válaszát megköszönve, tisztelettel.

Lakásvásárláshoz kapott összeg illetéke Kérdés

Nem vér szerinti rokon (keresztapa) nagyobb összeget ad lakásvásárlásra, bankszámlára utalja. Kell-e ezután illetéket fizetni?

Nyaralás ajándékozása nyugdíjazáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjazási ajándékként külföldi nyaralás került szóba. Adható-e a munkavállalónak és milyen feltételekkel, valamint mi a helyzet akkor, ha az út két személyről szól, ahol a másik személy a dolgozó hozzátartozója?

Örökölt erdő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Édesapám testvérével közösen örökölt erdőt, és egyéb földterületeket 2005-ben. 2014-ben értékesítették az erdőt. A hagyatéki határozatban fel van tüntetve a földterületek aranykorona-értéke, illetve a tulajdoni hányad (például 865/13192-ed rész). Nincs külön-külön érték a földterületekre. A földhivatali bejegyzések szerint ezek ingatlannak minősülnek. Az illetékfizetési meghagyáson egy összeg szerepel az összes földterület illetékalapjaként. Kérdésem, hogy mennyi lesz a megszerzésre fordított összeg, illetve, hogy az adó alapjára mennyi kedvezmény lesz az eltelt évek miatt? Köszönettel: Fürjész Ramóna

Belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság Kérdés

2014-ben ingatlannal rendelkező kft. tulajdonosa 100 százalékban egy külföldi cég, a jegyzett tőkéje 500 ezer forint. 2015. évben egymillió forint tőkeemeléssel 66 százalék részesedést szerez egy magánszemély, ez 75 százalék alatti, így a magánszemélynek ingatlannal rendelkező cégben vagyoni betét megszerzése címén nincs 4 százalékos illetékfizetési kötelezettsége. A kft. 2015. évben a Tao.törvény 4. paragrafusának 23/a bekezdésének megfelelő kedvezményes átalakulással átalakul zrt.-vé, ennek során a kft. külföldi cég tagja 100 ezer forint, a magánszemély 3,4 millió forint új vagyoni betétet szerez, a jegyzett tőke 5 millió forint lesz. Külföldi cég vagyoni betétének aránya: 12 százalék, a magánszemélye 88 százalék. A Nemzetgazdasági Minisztérium 1002/2011. – NAV Ügyfélk.Főo.5228732063/2011.sz, a Kedvezményes átalakulás adójogi minősítése: „Kedvezményt biztosít az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv., 26. § (1) bek. g) pontja szerint mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól a Tao. tv. szerinti kedvezményes átalakulás keretében történő vagyonszerzés. A Tao. tv. szerint kedvezményes átalakulásnak minősülő ügylet esetén a jogutódnak nincs illetékfizetési kötelezettsége. Fennáll az illetékmentesség akkor is, ha az adózó az átalakulás kapcsán ingatlanvagyont, vagy belföldi ingatlannal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betétet szerzett. Tehát a jogutódot – a zrt.-t – az átalakulás miatt nem terheli illetékfizetési kötelezettség. Kérdés: az átalakulás során a 4,4 millió forint vagyoni betéttel rendelkező magánszemélyt terheli-e az ingatlannal rendelkező zrt. ingatlanának forgalmi értéke után ingatlanonként 1 milliárd forintig 4 százalékos illetékfizetési kötelezettség amiatt, hogy belföldi ingatlannal rendelkező társaságban 75 százalék feletti részesedést szerzett?

Elévült a tagi kölcsön: kell-e illetéket fizetnie a társaságnak? Cikk

Kell-e illetéket fizetnie az elévült tagi hitel – rendkívüli bevételként elszámolt összeg – után a gazdasági társaságnak? – kérdezte olvasónk. dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Térítés nélkül átadott ingatlanvagyon Kérdés

Szeretnék segítséget kérni az alábbi ügyben: "A" Kft. térítés nélkül átadja ingatlanvagyonát "B" Kft.-nek (az ingatlan földhivatali bejezése: iroda). Kérdéseim: – A térítés nélküli átadás során "B" Kft.-nek van-e illetékfizetési kötelezettsége? – Amennyiben "A" Kft.-nek az ingatlan-hasznosításra áfamentessége van, több mint 10 éve van a birtokában az ingatlan, akkor kell-e neki vagy az átvevőnek áfát fizetni ebben az esetben? Köszönöm a tájékoztatást! Anita

Ajándék magánszemélyek között Kérdés

Magánszemély ad másik magánszemélynek nagyobb pénzösszeget, mi az adóvonzata a nyújtó, illetve fogadó magánszemélynél, és mi a helyzet akkor, ha közeli hozzátartozóról van szó?

Tartozás elengedése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-nk még 2007-ben felvett euróalapú eszközfinanszirozási hitelének egy részét megállapodás alapján a pénzintézet 2015-ben elengedi. Az elengedett rész könyvelésének menetét és az utána felmerülő fizetési kötelezettségeket szeretném megtudni. Értem alatta, egyebek mellett hogy van-e illeték-, illetve társaságiadó-fizetési kötelezettség, illetve a társasági adó alapjának meghatározásakor van-e lehetőség az adóalap csökkentésére? Köszönettel: Borosné

Tagi kölcsön után fizetett illeték, majd újra tagi kölcsön? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság évek óta nem működik. Végelszámolás alatt rendezte az adótartozását, és két szállítóval is lezárta többéves vitatott tartozását. Fenti tartozások a könyvekben nem voltak kimutatva. (Azért volt vitatott a tartozás, mert árfolyam- és kamattartozás utólagos megállapítása történt.) Ezeket a tartozásokat magánszámláról egyenlítették ki, a könyvekben nem mutatták ki. Jelenleg nincs tartozása a bt.-nek. Sajnos van kimutatott tagi kölcsöne 450 ezer forint. Ennek befizetné az illetékét. A kérdésem az, hogy ha a bt.-be befizeti az illeték összegét, és átutalja azt a NAV-nak, akkor újabb tagi kölcsöne keletkezik? Hogyan lehet ezt a helyzetet rendezni? A végelszámolást be kellene fejezni 2015. 03. 10-ére. Tisztelettel: Ildikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink