14 találat a(z) hagyatéki végzés cimkére

Munkavállaló halála – hagyatéki végzés Kérdés

Örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Számlázás halott személynek Kérdés

Örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Öröklés (fel nem vett bér és osztalék öröklése) Kérdés

Hitellel terhelt, örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Háziorvos halála Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy háziorvos néhány napja elhalálozott. A háziorvosi praxist bt.-ben működtette, kültag a feleség. Két gyermeke van, tudomásom szerint végrendelete nincs. Szeretném megkérdezni, hogy milyen teendőink vannak most közvetlenül, illetve a későbbiekben, amikor a praxisjogot értékesítik? Jelenleg helyettesítés történik. A bt. működésképtelenné vált, az elhalálozott háziorvos volt a beltag, a kültagnak nem volt semmilyen jogosítványa. A bankszámlán is csak neki volt aláírási joga. A bevallások az orvos ügyfélkapuján mentek be. Én csak könyvelem a bt.-t. Nem tudunk adókat, szállítókat, munkabért fizetni. Jelen pillanatban ez a legsürgősebb dolog. A hagyatéki eljárás később lesz. Segítsen, legyen szíves, a bankszámlához való jogosultságot a kültag hogyan szerezheti meg? Amennyiben a bt.-be nem lép be még egy tag, akkor mi a teendő, és mikor? Köszönöm.

Áfa-visszaigénylés határozat alapján Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó haláleset miatt megörökölte egyenes ági rokona (édesapja) egyéni vállalkozását, akinek szintén hasonló tevékenységi volt. Folytatni azonban nem tudta, a kettő vállalkozást mégsem lehetett egybevonni. Így a megszűnésre vonatkozó szabályok alapján kerültek megállapításra a fizetendő adók (szja, áfa, eho) az édesapa vállalkozásának megszűnését illetően a haláleset miatt. A hagyatéki végzés alapján a meglévő egyéni vállalkozásba kerültek nyilvántartásba vételre a végzésben megfogalmazott értékben a tárgyi eszközök, anyagok. A NAV megküldte Rendelkező Határozatát a fizetendő adókról az örökösnek. A Rendelkező Határozatban az egyéni vállalkozó neve mellett adóazonosítónak a vállalkozás adószámát tüntették fel. Kérdésem arra irányul, hogy az édesapa egyéni vállalkozását lezáró határozatban megállapított adók megfizetése után a meglévő egyéni vállalkozásba bevitt vagyontárgyak áfája visszaigényelhető-e? A visszaigénylés alapjának tekinthetem-e a NAV Rendelkező Határozatát, Számlával egy tekintet alá okirat-e? Várom szíves válaszukat. Tisztelettel Irodavezető

Ingatlan értékesítése öröklés után Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy fiú az édesapja után 1991-ben örökölt egy ingatlant. Ez az örökös 2016-ban elhunyt és leánya örökölte. A hagyatéki végzésben nem szerepel az ingatlan értéke, nem határozták meg. Felértékelve sem lett, mert egyenesági leszármazottként nem kellett illetéket fizetni. Most az örökös el akarja adni 9,5 millióért. A 28 év alatt semmiféle anyagi ráfordítás nem történt, az állaga nagy mértékben megromlott. Köszönöm a válaszukat.

Örökölt ingatlan értéke eladásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi lakás eladásánál szeretném megtudni az adó összegét: A tulajdonszerzés: – a lakás 50 százalékát 2014-ben örökléssel szereztem, a hagyatéki okiratban "beköltözhetően X1 Ft" és "lakottan Y1 Ft" szövegezéssel is szerepel lakásár. – ugyanezen lakás 50 százalékát 2017-ben örökléssel szereztem, a hagyatéki okiratban "forgalmi értéke X2 Ft" és "lakottan Y2 Ft" szövegezéssel is szerepel lakásár. A lakást 2018-ban eladnám, kérdéseim: – A hagyatéki okiratokból melyik lakásárakkal kell számolnom, és hogyan? – A hagyatéki eljárás közjegyzői díja csökkentheti-e a számítandó adóalapot? – Érdekes-e az, hogy a 2017-es hagyatékiban a lakás értéke körülbelül a duplája a 2014-es hagyatékiban szereplőnek (emelkedtek a lakásárak, de azért nem a duplájára)? Köszönöm, üdvözlettel: Miklós Attila

Jelzáloggal örökölt ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély édesapja 2013-ban elhalálozott. A hagyatéki végzés 2014. januárjában született. A végzésben az ingatlan adó- és értékbizonyítvány szerinti forgalmi értéke 25 millió forint, lakott értéke 17 millió 500 ezer forint volt. Az ingatlant jelzálog terhelte, ezt a hagyatéki végzés nem tartalmazta. Az ingatlant a tulajdonos 2017 júniusában értékesítette 48 millió forintért. Az adásvételi szerződés rögzíti a jelzálog összegét, 39 millió forint értékben. Ez utóbbit a vevő közvetlenül az eladó kölcsönt folyósító bankjának fizette meg, így a magánszemély az eladótól csak 9 millió forintot kapott. Hogyan kell megállapítani ebben az esetben az ingatlanátruházásból származó jövedelmet, keletkezik-e egyáltalán jövedelem, melyik összeget kell számításba venni megszerzésre fordított összegként, figyelembe vehető-e a kölcsön összege kiadásként? Válaszát köszönöm!

Elhunyt tag törlése a tagyjegyzékből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Soktagú kft.-nknek több tulajdonosa is van, akik már elmúltak 70 évesek. Sajnos az utóbbi időben többen is elhunytak. Ennek kapcsán már kétszer is előfordult, hogy a cégbíróság felhívta a cég figyelmét (jelentős bírság kiszabhatóságának figyelmeztetésével), hogy nem kértük az elhunyt tag törlését a tagjegyzékből. Ugyanakkor ügyvédünk szerint csak akkor törölhető egy tag, ha a hagyatéki végzés megszületett. Ez azonban a jelenlegi ügyben is már 7. hónapja tart, de még mindig nincs vége. Kérdésem, hogy ezt az "ördögi kört" hogyan lehet feloldani? Hogyan kérjük a cégbíróságtól az elhunyt tag törlését a tagjegyzékből, ha még nincs meg a hagyatéki végzés? Köszönettel: Lőrinczné Krisztina

Örökölt, ajándékozott ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2015. évben megörököltem testvéremmel (50-50 százalékban) édesapám ingatlanát. A hagyatéki végzésben az ingatlant 2,3 millió forintban állapították meg. Még ugyanebben a hagyatéki végzésben a testvérem a saját megörökölt részét ajándékozással átadta nekem. Így 100 százalékban én lettem a tulajdonos (50 százalékát örököltem, 50 százalékát ajándékozással kaptam meg). 2015-ben el is adtam az ingatlant 2 millió forintért. Úgy tudom, hogy örökség esetében a hagyatéki végzésben megállapított érték a szerzés értéke, ajándékozás esetében pedig a 75 százalékos szabály lép életbe. Azaz az ajándékozással kapott rész utáni bevétel (1 millió forint) 25 százaléka után meg kell fizetni a 16 százalékos szja-t. A kérdésem az lenne, hogy az esetemben így kell eljárnom? Bár az ingatlan kevesebbért lett értékesítve, mint a hagyatéki végzésben megállapított érték, de csak az 50 százalékot örököltem. Köszönettel.

Öröklés-pereskedés Kérdés

Ingatlan értékesítéssel kapcsolatban érdeklődöm: 2006-ban meghalt az édesapa, akinek egyetlen örököse a lánya volt. Az öröklés tárgyát egy fél lakóingatlan képezte. Sajnos a hagyatéki végzést megtámadták, s egy hosszú pereskedés kezdődött. A jogerős bírósági ítélet 2012-ben mondta ki, hogy a tulajdonjogot a lány javára kell bejegyezni. A földhivatal a tulajdonjogot 2013-ban jegyezte be. Ezt az ingatlan 2014-ben értékesítette a lány. Kérdés: Tekinthető-e a tulajdonjog szerzési évének a 2006-os év, amikor az édesapja meghalt? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink