91 találat a(z) garázs cimkére
Ingatlanhoz tartozó garázs bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő ingatlanhoz tartozó mélygarázst és parkolóhelyet milyen feltételekkel adhat bérbe? A magánszemély mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság tagja, adószámmal rendelkezik. Az ingatlan bérbeadásánál az adómentes bérbeadást szeretné választani. Az ingatlant még nem adta bérbe, de a mélygarázsra és a parkolóhelyre már lenne bérlő. Köszönöm.
Garázs Kérdés
Tisztelt Szakértő! Piacozó egyéni vállalkozó bejelentheti-e székhelyének vagy telephelyének a felesége tulajdonában lévő garázst, amelyben az árut tárolja? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanértékesítés áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjen tájékoztatást adni az alábbiakban körülírt áfakérdésről. (Könyvelő irodaként keresem Önöket, az adott kérdésben több ellentmondásos véleményt ismerek szakmai körökből.) Beruházó cég a saját tulajdonában lévő építési telkén társasházat építtet, több alvállalkozó közreműködésével. (A beruházó nem végez építőipari tevékenységet, csupán szerződik a közreműködő tervezőkkel és kivitelezőkkel.) Az épített társasházak földszinti lakásaihoz kizárólagos kerthasználat (nem tulajdon csak birtok!) és garázs tartozik, a felső lakásokhoz csak garázs. (A garázs és a kert tulajdonjoga a társasházé, ezek birtokjoga az adásvételi szerződés alapján a lakástulajdonosoké a szerződés 2.1 és 2.2 pontja alapján.) Kérdés az, hogy az adásvételi szerződésben, valamint a számlában fel kell-e tüntetnünk tételesen a kert, az épület alatti építési telek, garázs, lakás árait és áfatartalmát, vagy elegendő a teljes vételár és a kedvezményes, 5 százalékos áfatartalom feltüntetése? Amennyiben fel kell tüntetni, akkor a kert, az épület alatti építési telek, valamint a garázs árának mennyi lesz az áfakulcsa? Milyen módon állapítom meg a kert és a garázs birtokjogátadásának értékét? (Mert itt nem tulajdonjogot adunk át.) Hogyan árazom be, és osztom meg az építmény alatti építési telket? A fölső lakások értékesítéséhez kapcsolódik telekár? Amennyiben szükséges az elkülönítés, megadható-e irreálisan alacsony telekár a hozzá kapcsolódó alacsony áfaösszeggel? Tisztelettel: Mátrai Zoltán
Ingatlanáfa 5% Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy generálkivitelező egy régi ház esetében. Építésiengedély-köteles a munka, amit elvégeznek, tetőt cserélnek, és egy új részt húznak fel a ház mellé. Egy ikergarázst, egy tárolót, egy kazánházat és egy alsó konyhát alakítanak ki. Az lenne a kérdés, hogy mivel a megrendelő magánszemély, és új használatba vételi engedély is kell, lehet-e 5 százalékos áfával számlázni, vagy 27 százalék az áfa mértéke? Segítségét előre is köszönöm.
Gépkocsibeálló beruházási céllal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság vásárolhat-e beruházási céllal gépjármű-beállóhelyet, melyet bérbe ad, elsősorban a cég tagjainak, vagy esetleg egyéb személyeknek? Ha igen, a gépkocsi-beállóval kapcsolatos költségek elszámolhatók-e? A vállalkozás tevékenységei között feltétlenül szerepelnie kell az ingatlan-bérbeadási tevékenységnek?
Telek értékesítése házzal – 5% áfa? Kérdés
Tisztelt Szakértők! Építési vállalkozásunk vásárolt 27%-os áfával egy építési telket, amin ebben az évben felépít egy új építésű házat (megfelelnek a paraméterei az 5%-os áfakritériumnak), és azt magánszemélynek eladja. Kérdéseink: – Levonható-e a vásárláskori 27% áfa? – A teljes kivitelezésre (tehát telekkel együtt a ház építése, illetve értékesítése) alkalmazhat-e 5%-os áfát? Ha van garázs, egyéb melléképület, arra tudjuk, hogy csak 27%-ot lehet. – Fel kell-e valahol tüntetni értékesítéskor, hogy mekkora értéket képvisel a telek, vagy sem (tehát kötelező-e megbontani, hogy mekkora a telek és mekkora a ház értéke)? –A társaságunkat terheli-e vagyonszerzési illeték, vagy sem (van-e mentesség, hiszen házat épít a telekre)? A későbbi magánszemély vásárlót sem terheli, mivel ő komplett családi házat vásárol tőlünk telekkel? Köszönettel: Szentesi Péter Virtus Kft.
Lakóingatlan-építés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk 300 négyzetméter alatti ingatlan (egylakásos) építésére szerződött magánszeméllyel (2016. évben). Az új építésű ingatlant hasznos alapterülete alapján megbontottuk a szerződésben, az ingatlant 5%, a garázst 27% áfatartalommal számlázzuk. Az ingatlan szerkezetkészre történő építését alvállalkozó végzi, aki cégünkkel köt szerződést. A kérdésem az lenne, hogy ő fordított áfásan számlázik-e, mivel új építésű ingatlanról van szó, vagy 27 % áfatartalommal? Válaszát előre is köszönöm!
Céges parkoló dolgozónak Kérdés
Egy 90 fős társaság új székhelyre költözik, ahol egy mélygarázsban 30 férőhelyes parkolórészt bérelne. A parkolóhelyek napi 12 órás parkolási lehetőséget biztosítanak 7-19 óráig. A fenntartott parkolót igénybe vennék a dolgozók is, akik a saját gépkocsijukkal járnak be dolgozni. Adózás szempontjából van-e jelentősége, hogy a dolgozók esetleg a saját rendszámuk alapján veszik igénybe a mélygarázs parkolóját? A parkoló igénybevétele juttatásnak minősül-e a dolgozó felé? Van-e adó- és járulékvonzata a társaság, illetve a dolgozók esetében? Ha van adóvonzata, milyen megoldás(ok)ra lenne lehetőség, amellyel ez elkerülhető lenne?
Garázs és lakóingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértők! Szeretném megkérdezni, hogy abban az esetben, ha az adószámos magánszemély ingatlan bérbeadásából származó jövedelme a 6 millió forintot meghaladja az adóévben, és eddig adómentesen számlázott, akkor a garázs kiadását már csak áfakötelesen végezheti-e? Köszönettel
5 százalékos áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Generálkivitelező, áfaalany építési vállalkozó magánszemély részére szeretne családiházat építeni. Az építendő ingatlan megfelel az 5 százalékos kedvezményes adókulcsú áfa feltételeinek. Az ingatlan rendelkezni fog egybeépített garázzsal is, melynek áfakulcsa természetesen 27 százalékos adókulccsal adózik. Kérdés: Hogyan kell kiszámolni az 5 százalékos és a 27 százalékos áfa alapját? Elkülönítetten kell kezelni az 5 százalékos és 27 százalékos áfa alá tartozó anyagok és szolgáltatások összegét már az építés közben is, vagy területalapon (m2) kell elosztani az összeget? Köszönettel:
Garázsvásárlás áfalevonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfás tevékenységet végző cég két garázst vásárolna, melyeket fordított áfával számláznák ki részére. Az egyik garázst a cég tulajdonában lévő személygépkocsi tárolására használnák, a másikat irattárolásra, tekintve, hogy a cégnek nagy mennyiségű iratanyagot kell 5 évig megőriznie, és már nem tudják hol tárolni. Kérdésem, hogy a cégautó tárolására vásárolt garázs után is levonásba helyezheti-e a fizetendőként beállított fordított áfát, ha csak áfás tevékenységet végez?
Fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. a 2015-ben képzett, fejlesztési tartalékából (mely a 2015-ös mérlegben lekötött tartalékként szerepel) egy társasház teremgarázsában parkolóhelyet szeretne vásárolni. Az adásvételi szerződés szerint az ingatlan megnevezése: „mélygarázs meghatározott tulajdoni hányada a parkolóhely átruházható kizárólagos használati jogával.” A vételár a telekért fizetendő (250 ezer Ft) és a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetendő ( 1250 ezer Ft) összegből tevődik össze. Kérdésem, hogy szabályosan járunk-e el, ha nem a teljes összeg, hanem csak a mélygarázs tulajdoni hányadáért fizetett összeg (1250 ezer Ft) erejéig a beruházás a fejlesztési tartalékból valósul meg. Ez a társasági adótörvény 7. § (15) pontja szerinti beruházásnak/felhasználásnak minősül-e, vagyis a lekötött fejlesztési tartalékból a tulajdoni hányadért fizetendő 1250 ezer Ft-os összeg feloldható-e anélkül, hogy a törvényben meghatározott késedelmi pótlékot meg kéne fizetni a feloldott összeg után? Mivel a telek után értékcsökkenés nem számolható el, kell-e külön szerződést kötni a telekrészre, és külön a tulajdoni hányadra, vagy elég, ha majd a fejlesztési tartalék feloldásánál vesszük figyelembe azt, hogy a vételár telekárat is tartalmaz. Válaszát köszönöm!
Garázs bérbeadás áfás tevékenység-e? Kérdés
A társasház alagsorában a lakáshoz tartozó gépkocsim tárolására használt garázsrészt bérbe szeretném adni mint magánszemély. A bérbevevő számlát kér. Kell-e áfás adószámot váltanom, vagy a garázs bérbeadás mentes az áfa alól. (havonta 30 ezer forint a bérbeadás díja)
Új csarnok építésének áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első kérdésem lenne: Cégünk telket vásárol és csarnokot épít rá. Érdeklődnék, hogy a telek után visszaigényelhető az áfa? Illetve, hogy a csarnok összes költsége, anyagköltség és munkadíj után vissza lehet igényelni az áfátt? Második kérdésem pedig, hogy a jelenlegi székhelyen céges autóknak garázs építése révén felmerülő anyagköltség és munkadíj után vissza lehet igényelni az áfát? Köszönöm!
Telephely Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kt. a dolgozójától garázst bérel a cégautó tárolására, gazdasági tevékenységet ott nem folytat. Kérdésem, hogy a bérlemény telephelyként bejelentésköteles-e?