30 találat a(z) fuvardíj cimkére

Importálás áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi import ügyletek helyes számlázásában kérném a segítségét, a 2019. 01. 01-jén hatályba lépő áfatörvény 102. § figyelembevételével: 1. A kft. csak kiszállítást végez egy szállítmányozónak, aki áfamentesen kéri a kiszállítást számlázni, mert az áru T1-gyel megy, vámáru, és szerintük ezért ez áfamentes. Valóban? Elég a T1, vagy kell más okmány is? 2. A kft.-t megbízza egy termelőcég alkatrész szállításával Shanghaiból Budapestre, de Hamburgban történik a vámkezelés, a kft. ügyintézésével. A kft. egy összegben határozza meg a fuvardíjat, például: fuvardíj (Shanghai – Budapest vámraktár) USD X hamburgi vámkezelés EUR Y kiszállítás HUF Z A fuvardíjat 80-20%-ra osztják EU-n kívüli, illetve EU-n belüli fuvardíjra, és bevallják a hamburgi vámkezelésnél az egész összeget, a belföldi szakaszt is. Emiatt az ügyfélnek a teljes fuvardíjat áfamentesen számlázzák, de a hamburgi vámkezelést, kiszállítást áfásan. 3. A kft. csak Hamburg-Budapest fuvart végez szállítmányozó cégnek és végső címzettnek direktben is. Itt két verzió van – T1-et állít ki Hamburg-Budapest raktárra, áfamentesen számlázzák a fuvardíjat – Hamburgban vámkezelt áru, áfamentesen számlázzuk, mert azt mondja az ügyfél, hogy vámkezelésnél bevallotta a teljes fuvardíjat Budapestig. (Elég a nyilatkozata?) Előre is köszönöm segítségét!

Jelentősen nőnek a fuvardíjak 2019-ben Cikk

Kétszámjegyű százalékos díjemelésre kényszerülnek a magyar fuvarozó vállalkozások jövőre az akár 30 százalékos mértéket meghaladó útdíj-emelés és egyéb költségnövekedések miatt – közölték a fuvarozói érdekképviseletek az MTI-vel.

Exporthoz kapcsolódó szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az áfatörvény 102. §-a 2019. 01. 01. hatállyal kiegészül a (3) bekezdéssel. Ezzel kapcsolatban a következő kérdésünk van. Szállítmányozó (A), egy másik szállítmányozó (B) részére végez export termékhez kapcsolódó szolgáltatást, azaz megszervezi az export termék tengerentúlra, EU-n kívülre történő szállítását. A 102. § (3) bekezdés szerint a mentesség alkalmazásának feltétele, hogy a szolgáltatást közvetlenül azon szervezet részére nyújtsák, amely a termékkel az ott leírt tényállást megvalósítja. Ebben az esetben azonban szállítmányozó (A) állít ki számlát a szolgáltatásáról szállítmányozó (B) részére, szállítmányozó (A) a szolgáltatást nem közvetlenül az exportot megvalósító szervezet részére nyújtja). Ez akkor azt jelenti, hogy meg kell bontani a fuvardíjat: 1. a magyar határáig felmerült költségekről 27 százalékos áfával, a Magyaroszágon kívüli fuvardíjat áfamentesen kell számlázni, vagy 2.) az EU határáig felmerült költségekről 27 százalékos áfával, az EU-n kívüli fuvardíjat áfamentesen kell számlázni. Kérjük szíves válaszát: amennyiben helyes az álláspontunk a fuvardíj megosztásáról, az 1. vagy 2. számlázás a helyes? Köszönjük

Fordított áfás termék fuvardíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk több beszállítótól is vásárolt fordított áfás acélipari terméket, azonban a számlán külön sorban feltüntetett fuvardíj 27%-os áfával szerepelt. Kérdésünk az, hogy a szállítási költségnek ebben az esetben is osztania kell a termék áfatípusát (azaz fordított áfás fuvardíjat kellett volna feltüntetni), vagy ezt a szabályt csak a fordított áfás szolgáltatások esetében kell alkalmazni (főszolgáltatás-járulékos szolgáltatás)? Köszönettel: Szentesi Péter, Virtus Kft.

Fuvardíj továbbterhelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk számla alapján vevői részére továbbterheli a megrendelt fuvar díját. Megtehetem, hogy a számla csak egy bizonyos százalékát terhelem tovább, nem a teljes összeget (például: légi és közúti fuvardíj közötti különbség összege)? Ebben az esetben könyvelhetem a fuvardíjszámlát is megosztva 5 és 8 számlaosztályok között? A másik problémám, hogy tehetek-e 10 százalékot a számlára változatlan formában, de az ár lehet más elve alapján és kell-e hozzá szerződéskötés? Köszönöm előre is válaszát!

EU-n kivülre számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy Magyarországon bejegyzett, magyar cég, egy kanadai anyavállalat Csehországban lévő leányvállalatának értékesít terméket, és e termék örökre Csehországban marad. A magyar cégnek áfásan vagy áfa nélkül kell számlát kiállítania? Melyik cég részére kell a számlát kiállítani, a cseh leánynak vagy a kanadai anyának? Megteheti-e azt, hogy a kanadai anyacégnek számláz, mert a cég ezt szeretné, de a cseh leánnyal volt gazdasági kapcsolata? A fuvarozást a TNT végzi, és csak a fuvardíjat számlázza a magyar cég felé.

Kínába szállítás, a megrendelő EU-tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! EU-s partnerünk (közösségi adószámmal rendelkezik) különféle terméket rendelne tőlünk. A megrendelt terméket az EU-s partnernek számláznánk és szállítanánk (EU-ba). Vevőnk ezt továbbértékesíti Kínába. Időnként előfordulna, hogy EU partnerünk kérésére a készterméket mi küldenék Kínába gyorspostával. Ilyenkor a fuvar megrendelését és a vámkezelést mi intéznénk az EU partnerünk megbízása, és az általa megadott vámérték alapján. Ilyenkor a fuvarköltséget - például késve teljesítés miatt - mi fizetnénk, ha a vevő küldte késve a megrendelést - akkor az EU vevő fizetné/továbbszámláznánk felé. A első esetben közösségen belüli termékértékesítésről beszélünk. A második esetben, milyen számlát kell kiállítanunk? A közösségi vevő részére, címére, de megjelölve, hogy az árut 3. országba szállították? Ilyen esetben ez adómentes export értékesítés? Ha a fuvardíjat továbbszámlázzuk, az áfatörvény hatályán kívüli szolgáltatás? Az áfabevallás mely sorában kell ezeket feltüntetni? Köszönöm válaszát

Fuvardíj áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó adóalany belföldi adóalany számára számlázni szeretne nemzetközi forgalomhoz kapcsolódó termék (harmadik ország területére vámhatóság által kiléptetett, illetve harmadik ország területéről vámhatóság által beléptetett termék) fuvarozási szolgáltatását. Helyesen jár el, ha áfamentes szolgáltatásként számlázza a szolgáltatás értékét az áfatörvény 74-75. §-a, illetve 102. §-a alapján, és ezen teljesítések értékét az áfabevallás 1. sorában tünteti fel? Köszönettel.

Fuvardíj áfájának elszámolása Kérdés

Egy közúti árufuvarozással foglalkozó kft.-nek néhány állandó megbízója van. Olyan megállapodást kötött a megbízókkal, hogy egy hónapban kétszer számolnak el a teljesített fuvarokról, az elszámolási időszak 15-én, valamint a hónap utolsó napján. Például január hóban az első számla kelte 01.15., a teljesítés kelte is 01.15., a fizetési határidő pedig 30 nap. A második számlánál a számla kelte 02.03., a teljesítés kelte 01.31., a fizetési határidő pedig 30 nap. Mindkét számla fizetendő áfáját a 01. havi áfabevallásban szerepelteti fizetendő áfaként a kft. (a kft. havi áfabevalló). Megfelel-e ez az eljárás a 2016. 01. 01-től érvényes számlázi szabályoknak?

Fuvardíj áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném abban, hogy ki kötelezett az áfa fizetésére az alábbi esetekben: 1. A fuvarozó magyar adóalany, a megrendelő német adóalany, a fuvarozás Németországban történik, tehát az indulási és érkezési hely is Németországban van. 2. A fuvarozó német adóalany, a megrendelő magyar adóalany, a fuvarozás Németországban történik, tehát az indulási és érkezési hely is Németországban van. Mindkét esetben áfamentes számlát kell kiállítani? Az áfabevallás mely soraiban kell azt szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!

Útdíj és iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy fuvarszervező vállalkozás, akinek az alvállalkozója beszámlázza a fuvardíjat és az útdíjat külön minden fuvarhoz, ő a hasznával növelten továbbszámlázza a fuvardíjat és az útdíjat külön fuvaronként a fővállalkozónak. (A számlákon mind a két esetben külön-külön van feltüntetve a fuvar díja és az útdíj.) Kérdésem iparűzési adó tekintetében az lenne, hogy a közvetített szolgáltatások közé kell besorolnom az útdíjat és az adóalapot tudom vele csökkenteni, vagy a 7,5 százalékával az adót? Válaszát előre is köszönöm!

Fuvardíjak összevont számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk fuvarozással foglalkozik. Jelenleg egy megrendelővel áll üzleti kapcsolatban. Állandó szerződésük nincs egymás között, szükség esetén szóban vagy e-mailen történik a megállapodás a fuvarozás feltételeiről. A teljesített fuvarozások száma egy hónapban általában 6-7 darab. Társaságunk a fuvarozásról egy hónapban egyszer állít ki számlát. A számlán soronként feltünteti a fuvarlevelek sorszámát és a fuvar teljesítési időpontját, a számla fejrészében a teljesítés időpontjához az adott hónap utolsó napját, a számla keltéhez a számla kiállításának napját írja, 8 napos fizetési határidővel. Kérdésem, hogy társaságunk helyesen jár-e el a fenti esetben? Vagy a havi számlázáshoz szükség lenne a két társaság között írásbeli szerződésre, amiben megállapodnak a gyűjtőszámlázásban? És amíg nincs szerződés, szükséges fuvarozásonként a számlát kiállítani a fuvarozás teljesítése után? Válaszukat előre is köszönöm!

Járulékos szolgáltatás áfája Kérdés

Fémipari termékeket értékesítő vállalkozás egy külső fuvarozó közreműködésével kiszállítja a termékeket a vevő kérésére. Ha 27 százalékos áfás terméket szállít ki, akkor a kapcsolódó fuvar is 27 százalékos áfás. Ha fordított áfás terméket szállít ki, akkor kapcsolódó szolgáltatásként a fuvar is fordított áfás lesz. De hogyan kell a fuvart szerepeltetni akkor a számlán, ha azon van 27 százalékos áfás és fordított áfás termék is?

Külföldi árubeszerzés járulékos költségei Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő probléma kapcsán kérném szépen szíves segítségüket: Egy magyar kft. németországi EU-s partnerén keresztül szerzett be árut Kínából. (Így valamivel kedvezőbb áron jutott hozzá a termékhez, ahhoz képest, mintha közvetlenül rendelte volna meg.) Az árut a német cég számlázta le a magyar cég felé, a beszerzést az áprilisi áfabevallásban közösségi beszerzésként bevallottuk, és az összesítő jelentésben is szerepeltettük. Aztán a következő hónapban ehhez a beszerzéshez kapcsolódóan újabb számlák érkeztek, mégpedig a német partner külön leszámlázta (áthárította) az áru kínai kikötőből a német kikötőbe történő eljuttatásának fuvardíját, illetve egy másik, egy német fuvarozó cég közvetlenül a magyar cég részére kiszámlázta a németországi vámkezelés, konténerkezelés, valamint a német kikötőből a német cég raktárába történő beszállítás fuvarköltségét. A kérdésem, hogy a német partner által egy hónap késéssel májusban számlázott fuvardíjat, illetve a német fuvarozó cég által szintén májusban, közvetlenül a magyar társaság felé kiszámlázott vámszolgáltatási költségeket milyen jogcímen és melyik hónapban kellett volna az áfabevallásban bevallani, illetve az EU-s jelentésben szerepeltetni? A magyar kft. havi bevalló, a német partner áprilisi keltezésű számlával számlázta le az árut, a német fuvarozó számlája május 30-án kelt, az árut pedig ténylegesen június elején hozták el Németországból Magyarországra. Segítségüket előre is köszönöm! Tisztelettel: KSI

Euróban kiállított számla, forintban fizetés Kérdés

Tísztetl Adózona! Cégünk nemzetközi szállitmányozással foglalkozik. Belföldi alvállalkozoink többsége a fuvardijakat euróban számlázza, megállapodásunk értelmében. Előfordul, hogy számla lejártakor nincs elég eurónk (mivel az áfát forintban kapjuk vissza) és forintban szeretnénk a számlát kiegyenliteni. Van-e ennek akadálya? A legtöbb számlán a nettó, az áfa és a bruttó összeg forintban is szerepel. Mi a helyzet amikor csak az áfa összeg és az alkalmazott árfolyam szerepel? Köteles-e a partner a forintos fizetést elfogadni? Előre is köszönöm válaszukat. Üdvözlettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink