49 találat a(z) feleség cimkére

Fizető vendéglátás, bérbeadás Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy számlázással és adózással kapcsolatos kérdésben szeretném a segítségét kérni. Adva van egy ingatlan, ami házastársak 50-50 százalékban tulajdonolnak. Fizető vendéglátó tevékenységre a férj kiváltotta az engedélyt. Szeretnék megosztani ezt a bevételt. Kérdés: Ha a férj bocsájtja ki a számlát, mivel neki van rá engedélye, akkor a feleség minek alapján tudja a bevételét érvényesíteni? Lehetséges, hogy egy ingatlanra két fizető vendéglátó engedélyt adjanak ki? Nyáron az ingatlant fizető vendéglátóként érvényesítik. Télen diákoknak adják ki. Ebből az elgondolásból a feleség kiváltotta a bérbeadásra vonatkozó adószámot és ezen tevékenységről ő bocsájt ki számlát. A fizető vendéglátó tevékenységnél az alanyi adómentességet választották. A férjnek főállású katás vállalkozása van, ahol szintén alanyi adómentes. Az áfa küszöbérték figyelembe vételénél milyen összeget kell figyelni? Katás vállalkozás bevétele+fizetővendéglátás teljes összegének bevétele+bérbeadás bevétele? Vagy katás vállalkozás bevétele+fizető vendéglátás megosztott része+bérbeadás megosztott része? A fizető vendéglátó tevékenység bevétele történik átutalással, kártyafizetéssel, készpénzzel. Pénztárgépre kötelezett a fizető vendéglátó tevékenység. Ezzel kapcsolatos kérdés PTGSZLAH adatszolgáltató lapon kell-e jelenteni az átutalásos meg kártyás fizetésekkel teljesített bevételeket? Vagy csak a készpénzben átvett bevételeket kell tartalmaznia az adatszolgáltatásnak?

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Szeretném kérdezni, hogy családi gazdaságban férj-feleség, a támogatások a férj nevére jöttek (mert csak neki van MVH regisztrációs száma), azt is kétfelé kell-e osztani a szja-bevallásban? És a 2017. évi viharkár miatti elmaradt jövedelemre kapott támogatást is, amit 2018 évben kapott meg a családi gazdaság? Akkor még az asszony (2017. évben) nem volt tagja a csalági gazdaságnak. Köszönöm válaszát

Szálláshely-szolgáltatás és -bérbeadás Kérdés

Férj és feleség kft. tulajdonosai, akik bérbeadják ingatlanukat a kft.-nek, ahol a kft. működik, telephelye van. Keszthelyen van egy lakás, aminek mindkettőjük tulajdonosa, ahol szálláshely-szolgáltatást szeretnének nyújtani az engedélyek beszerzése után. Kérdés: 1. a telephelyet bérbeadhatja-e a feleség, azaz ő szedi be a bérleti díjat és adózik, vagy mindkettőjüknek kell kiadni az ingatlant? 2. kérdés: a keszthelyi lakás szálláshely-szolgáltatása történthet-e a férj neve alatt, akinek erre a tevékenységre adószámot kell kérnie, és a férj adózik ezen bevétel után? Az szja-bevallásban a feleség az egyik ingatlant adózza, a férj a másik szálláshely után adózik?

Kapcsolt fél meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kft., amelyben a férj és a feleség 50-50 százalékban tulajdonos. A tagok kölcsönt biztosítanak a kft. részére, kamatmentesen. Kérdés, hogy ebben az esetben létrejön-e a kapcsoltsági jogviszony a magánszemély és a cég között? És ha igen, akkor a kamatmentesen adott tagi kölcsön következtében a társaságiadó-bevallásban be kell-e állítani adóalapnövelő tételként a piaci kamatot? Amennyiben igen, akkor annak, hogy történik a könyvelése? Köszönöm!

Adómentes lakáscélú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég a munkavállalójának még idén, 2018-ban szeretne nyújtani 5 millió forint adómentes lakáscélú támogatást, a lakáshitele törlesztéséhez. A munkavállaló megfelel minden feltételnek (méltányolható lakásigény...stb.). A munkavállaló felesége társtulajdonos a lakásban és adóstárs a hitelszerződésnél. A feleség 3 éve már kapott az ő munkáltatójától ugyanerre a hitelügyletre 5 millió forint ugyanilyen támogatást. Kérdésem, hogy az 5 milliós korlát együtt számítandó házastársak esetén, vagy függetlenül ettől a férj is jogosult most a támogatásra?

Őstermelés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott a férj, aki őstermelő, és most szeretné a feleségét is rávezettetni az őstermelőire (közös őstermelői). A feleség kezdő őstermelőnek minősül ebben az esetben? Válaszát köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól gondolom-e, hogy kapcsolt vállalkozás az a két egyszemélyes kft., amelyikben az egyiknél a férj, a másiknál a feleség a tag, és egymás között számlázás történik? Amennyiben készpénzmozgás van, azt 1 millió forintot elérően, vagy meghaladóan kell jelenteni a 40-es nyomtatványon? Válaszát köszönöm: Némethné T. Krisztina

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Cím! Kapcsolt vállalkozásnak tekintendő-e (a társasági adó és számviteli törvény szerint) egy kft. és egy zrt. viszonya, ha: a kft.100 százalékos tulajdonosa a feleség és a zrt.-ben 100 százalékban részvényes a férj? Gazdasági kapcsolat van a két cég között. Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta

Kapcsolt vállalkozás, rokoni kapcsolatok Kérdés

Tisztelt szakértő ! Adott A és B Kft. ahol az A Kft.-ben férj és feleség 50-50 százalékban tulajdonosok, és a férj az ügyvezető. B Kft.-ben a férj és a feleség testvére ugyancsak 50-50 százalékban tulajdonosok, a feleség az ügyvezető. Kapcsolt vállalkozásnak számít-e A és B Kft.?

Ha 3. országbeli a kapcsolt vállalkozás Kérdés

Belföldi cégben ügyvezető a kérdéses magánszemély (itt a felesége a tulajdonos). Fogorvosi tevékenységet végez. Külföldi (arab emirátusi) cégben ügyvezetőként dolgozik (a tulajdonosi háttér egészen más). A külföldi cég munkát szerez a belföldinek, amit a belföldi kiszámláz felé. A külföldi páciens felé a a külföldi cég számláz. Mire kell nagyon figyelnünk? Kapcsolt vállalkozásnak minősül? Ha igen, ez hogyan jelenik meg a két cég között? Válaszát előre is köszönöm.

Mögöttes felelősség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem bt.-jét 2014 januárjában, kft.-jét pedig 2015 márciusában számolták fel adótartozás miatt. Saját céggel rendelkezem, amelyből osztalékot veszek ki. Kérdésem, hogy ha veszek egy gépjárművet a saját nevemre, akkor a férjem miatti mögöttes felelősség révén akár el is veszíthetem? Úgy tudom, hogy a mögöttes felelősség a felszámolástól számított 5 éven belül bármikor fennállhat, és emiatt én mint feleség, az ingóságaimmal felelek. Kérem, hogy ebben engem megerősíteni, vagy ellenkező esetben cáfolni szíveskedjenek. Az is érdekel, hogy mikortól vehetek valamit a saját nevemre. Előre is köszönöm a válaszukat.

Kapcsolt vállalkozás? Kérdés

Az alább vázolt esetben kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két cég? " A" Kft. tulajdonosa 50% P és 50% N, akik testvérek. " B " Kft .tulajdonosa 50% E és 50% I, akik az "A" Kft. tulajdonosok feleségei. Az A és B Kft. között szerződéses kapcsolat esetén kapcsolt vállalkozási jogviszony jön-e létre?

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két társas vállalkozás ha: az "A" Kft.-ben a férj és édesapja 50-50 százalék tulajdonrésszel rendelkezik és a "B" Bt.-ben a feleség és testvére 50-50 százalék tulajdonrésszel rendelkezik? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Kapcsolt vállalkozás II. Kérdés

Tisztelt Bagdi Lajos! Köszönöm válaszát. Előző kérdésem az volt, hogy két egyéni vállalkozás lehet-e kapcsolt vállalkozás, illetve férj egyéni vállalkozása és feleség bt.-je. Ön válaszában (1. 2. pontban) azt írta, hogy amennyiben a férj nem tag a bt.-ben, nem beszélhetünk kapcsolt vállalkozásról, amennyiben a feleség részesedése/szavazati aránya 50% és a másik tag nem közeli hozzátartozó. Miért nem valósul meg a többségi befolyás, ha a közeli hozzátartozók tulajdoni részesedését össze kell számítani, illetve azokat a közeli hozzátartozókat, akik az adózóban és a más személyben többségi befolyással rendelkeznek, harmadik személynek kell tekinteni? Hiszen az egyéni vállalkozó férj részesedése 100%, a feleség bt.-je 50%. Összeszámítva ezeket már nem minősül többségi befolyásnak?

Egyéni vállalkozó lakásbérbeadása Kérdés

Szja-s egyéni vállalkozó magánszemélyként több lakást szeretne bérbe adni. Ezt be kell jelentenie a NAV-hoz? A férj és feleség 50-50%-ban tulajdonosai a lakásoknak. A feleség lemondhat-e a hasznositás jogáról, és lehetsége, hogy csak a férj adja bérbe a lakásokat? Ő szerződik és csak az ő jövedelemadó-bevallásában szerepel a bérbeadás. köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Védelmező személybiztosítás adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Biztosítási adó sávváltozás 2024

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Átalányadós továbbszámlázása

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink