14 találat a(z) falusi turizmus cimkére

Falusi turizmus adószámos magánszemélyként Kérdés

Egyéni vállalkozóként falusi turizmus szálláshely bérbeadása Kérdés

23 milliárd forint a falusi turizmus fejlesztésére Cikk

Egyebek mellett a falusi turizmus fejlesztését szolgálja az a mintegy 23 milliárd forint támogatás, amelyet a Miniszterelnökség első körben megítélt a Vidékfejlesztési Program nem mezőgazdasági tevékenységek támogatására meghirdetett pályázatában; ezáltal 550 vállalkozás részesülhet támogatásban – közölte a Miniszterelnökség.

Munkavégzés előre meghatározhatatlan időben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Falusi turizmussal foglalkozó adószámos magánszemély akadályoztatása esetén a szomszédját bízza meg a kulcsok átadásával, kisebb ház körüli munkák elvégzésével, a vendégek spontán kéréseinek teljesítésével. A munkavégzés ideje, hossza előre nem meghatározható. (Előfordul, hogy a vendég telefonon, interneten foglal szállást.) Milyen formában lehet ezt legálissá tenni, elkerülendő a bejelentés nélküli munkavégzést? Köszönöm válaszát!

Pénztárgép, napi nyitás, zárás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem falusi turizmus szintű szálláshely-szolgáltatást végez, hivatalosan nem kötelezett pénztárgép üzemeltetésre. Ennek ellenére a vezetőség úgy döntött, hogy 2017-től pénztárgépet használnak. Szükséges-e minden nap nyitást-, zárást végezni a pénztárgépen, akkor is, amikor például több napon keresztül nem érkezik, nem érkezhet új vendég, mert teltház van? Pénztári esemény napokig nem történik, vagy azért, mert új vendég nem érkezik, vagy mert már több hónappal előre rendezték a szállásdíjat. Lehetnek e ilyen "szünetek" a NAV felé történő adatszolgáltatásban? Van-e lehetőség arra, hogy az "eseménytelenségről" naplóban rögzítsék, miért nem nyitották meg napokig a pénztárgépet? Van-e erre valamilyen rendelkezés, ami ezt szabályozná? Köszönettel: Gergely Julianna könyvelő

Fejlesztési támogatás átvállalása Kérdés

Egy bt. falusi turizmussal kapcsolatosan vissza nem térítendő támogatást kapott, melyre a működtetési feltétel 5 év. A bt. más tevékenysége igen lecsökkent, a falusi turizmus viszont nemigen indult be. A bt. fenntartása igy nem jövedelmező. A bt. tagjai családi gazdaságként is adóalanyok. Kérdésem, hogy van-e mód arra, hogy a családi gazdaság átvállalja a bt.-től a falusi turizmus támogatás előírásainak teljesítését? Amennyiben igen, annak milyen jogi és adózási következményei vannak? Válaszukat Köszönöm Szépen. Tisztelettel Szeles Andrásné

Katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély, aki ingatlan-bérbeadással foglalkozik, áfában alanyi mentességet választott. Jelenleg pályázatot ad be falusiturizmus-fejlesztésre, és katás szeretne lenni, áfában pedig alanyi mentes. Kérdésem: ha ez a magánszemély katás vállakozást indít, a támogatás, amit kap, az katás bevétel lesz-e? Tudomásom szerint költségek fedezetére kapja a támogatást. Katás bevételnek számít-e a bérbeadás bevétele, mivel a vállalkozásnak egy adószáma lesz (vagyis a régi adószáma)? Áfa szempontjából az alanyi mentesség határértékébe beleszámít az a bevétel is, amit elvileg magánszemélyként az ingatlan-bérbeadásból kap? Külön tudjuk-e választani a két tevékenységet (az ingatlan-bérbeadást és a katás egyéni vállakozást)? Szerintem jobb lenne, ha visszaadná az adószámát, és adószám nélkül adná bérbe az ingatlanát, míg vállalkozóként új adószámot kérne, és így el van választva a két bevétel. Mielőbbi válaszát várom: Tisztelettel: Oroszné

Magánszállás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt cég befogadott egy számlát, melynek szövegezése: "bútorozott szállás díja, alanyi adómentes, szja-t magam fizetem". Adószáma van, egyéni vállalkozó nyilvántartási száma nincs (és nem is találtuk meg egyéni vállalkozóként a nyilvantarto.hu-n). Szerettük volna 08-ason bevallani, de azt mondta, hogy ő falusi turizmus keretében adja bérbe a szobákat, ő adózik, tehát nem ad meg több adatot. A számla alapján azonban erre nem utal semmi sem. Nem érezzük úgy, hogy bemondás alapján rendben van ez a dolog, ezért tisztelettel kérjük szíves tanácsukat, hogy az ilyen jogállású személy esetében milyen nyilatkozatot, papírt, egyebet kérjünk be. Enélkül szerintünk bevallást kellene készíteni, továbbá az adótartalmat levonni. Üdvözlettel!

Adószámos magánszemély – falusi turizmus Kérdés

Tisztelt Szakértő! Falusi turizmussal foglalkozó, ha számlát állít ki cégnek, és a kiállított számlán szereplő összeget teljes egészében megkapja, akkor mi a teendője? A kifizető nem vonta le tőle a szja-t, és nem fizetett utána ehót A kifizetőnek minden esetben kötelessége az adószámos magánszemély után a 08-as bevallást beküldeni, és megfizetni az ehót és a szja-t? Példa: ha kiállítok egy számlát 10 000 forint értékben egy cégnek, akkor a cég ezután, mint kifizető, fizet 27 százalék ehót (2 700 forint), 10 százalékos költséghányaddal számolva 9 000 forint uán fizeti meg a 16 százalék szja-t (ami 1440 forint), ezt a 08-as bevallásában bevallja, és nekem, mint számlát kibocsátónak csak a szja-val csökkentett összeget fizeti ki (8 560 forint). Ebben az esetben adni kell-e a kifizetőnek a részemre erről a befizetésről valami nyilatkozatot? Ha a kifizető nekem a számla teljes összegét kifizeti, akkor én köteles vagyok ennek a számlának a szja-ját és az ehóját is bevallani, megfizetni úgy, mintha magánszemélynek adtam volna ki a szobát? Köszönöm.

Falusi szálláshely Kérdés

Tisztelt Cím! Falusi turizmussal foglalkozó adószámos magánszemély vagyok. Érdeklődöm, hogy havi adatszolgáltatásra kötelezett vagyok-e a NAV felé? Konkrétan a PTGSZLAH jelű nyomtatványra gondolok. Várom válaszát.

A bor és a pálinka adószabályai a falusi turizmusban Cikk

Kínálhatják-e vendégeiket borral, pálinkával a falusi turizmussal foglalkozó vállalkozók? Eladhatnak-e néhány palackkal, butykossal az alkoholból? Itt van a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatója.

Fizetővendéglátás adózása Kérdés

Falusi turizmus keretében az adószámos magánszemély kiadta a szobáit. 200 000 forint bevétele van. 10 százalékos költséghányaddal számolva a 180 ezer forint után megfizeti a 16 százalékos szja-t. Mint önálló tevékenységből származó jövedelem számolja el. Helyesen jár el? Kell-e utána fizetni 27 százalékos ehót?

Falusi vendégasztal Kérdés

Őstermelő vagyok, falusi szállásadással foglalkozom. Szeretném falusi vendégasztallal bővíteni. Kell-e működési engedélyt kiváltani? Abban az esetben, ha nem üzleti célú lenne, mi a helyzet?

Falusi turizmus: megszűntek a kedvezmények, hogyan kell adózni? Cikk

Az alkalmi falusi és agroturisztikai szolgáltatás adózási szabályaiból jelenleg mi a hatályos? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla, az Adózóna adószakértője válaszol

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink