168 találat a(z) főállású cimkére

Ha gyes alatt egyéni vállalkozó, így kell járulékot fizetnie Cikk

Gyes alatt milyen formában folytathatok egyéni vállalkozást? És mik a járulékvonzatok? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Egyszemélyes társaság tagja lehet-e katás egyéni vállalkozó? Kérdés

Egyszemélyes társaság tulajdonosa a társasági szerződés szerint munkaviszonyban látja el az ügyvezetői teendőket. Jelenleg heti 1 órában, ami után megfizeti a járulékokat. A kérdés, helyes-e ez az eljárás, miszerint a főállasú katás egyéni vállalkozó a társaság tulajdonosa (egyszemélyes) megfizeti az 50 ezer forint havi adót és a társas vállalkozásban a heti egy órára eső járulékot? Vagy nem elegendő a katás jogviszony (főállású), a társas vállalkozás jogviszony kiváltására?

Egyéni vállalkozó főállás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne. Adott egy másodállású egyéni vállalkozó, jelenleg a kata hatálya alatt. Havi 25 ezer forintos járulékfizetéssel. A jelenlegi főtevékenységét, ami biztosítási ügynök, szeretné befejezni, a többi tevékenysége nem termel állandó és magas jövedelmet (átlagban havi 50 ezer forint, de nem állandó rendszerességű). Az lenne a kérdésünk, hogy mi lenne számára az ideális, ha evás lenne, vagy ha bevételarányosan adózna, vagy az átalányadózás? Köszönöm válaszukat!

Főállású kisadózó biztosított társas vállalkozó? Kérdés

Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Idén január elején több hasonló kérdést is kapott kiadózó vállalkozó egyidejűleg fennálló több vállalkozói jogviszonyának járulékkötelezettsége témában. http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_5_Tobbes_jogviszony_fni http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_Katas_ev__tarsas_vallalkozo_yds http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_KATAs_egyeni_vallalkozo_es_ugyvez_csf A kérdés feltevői, és jómagam is arról szeretnénk bizonyosságot nyerni, hogy megúszható-e 50 ezer forinttal a járuékkötelezettség főállású katásként, ha mellette kft.-ben is társas vállalkozó valaki. 2016-ban a főállású kisadózás nem mentesítette másik vállalkozásban a társas vállalkozót a minimumjárulék-fizetési kötelezettségek alól. 2017.01.01-től azzal, hogy a Tbj. 5. §-ában a főállású kisadózó biztosítottnak minősül, alkalmazhatók-e a 31. § (5)–(6) bekezdései? Azaz a biztosított főállású (bt.-beltag) kisadózó "társas vállalkozóként biztosítottnak" minősül-e?

Gyed melletti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyed-en lévő kismama munkaviszonyon kívül milyen formában dolgozhat, hogy a gyed folyósítása ne szűnjön meg? Egyéni vállalkozóként, katás egyéni vállalkozóként vagy bt. bel- vagy kültagjaként? Milyen jogviszonynak minősülnek ezek a formák? Főállású vagy mellékállású? Milyen járulékokat és mennyit kell fizetnie? Kérem a jogszabályhelyeket is legyen kedves megadni. Köszönöm.

Katás egyéni vállalkozó és ügyvezető biztosítása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Adott egy egyéni vállalkozó, aki egyben egy kft. résztulajdonosa és egyik ügyvezetője, továbbá részt vesz a társaság termelő tevékenységében is. A vállalkozó 2017.01.01-től kisadózást választott. Ezzel egyidejűleg a kft.-ben a főállású társas vállalkozói jogállását 2017.01.01-től munkaviszonyra változtatta (ügyvezetőként, de a munkaköri leírásában a kft.-ben végezhető munkatevékenységek is szerepelnek), ahol a heti munkaideje 10 óra. Ez a munkaidő elegendő a kft.-ben végzett valamennyi tevékenységének lefedésére. Mivel ez nem éri el a heti 36 órát, ezért kisadózóként „főállásúnak” jelentette be magát. Kérdésem, hogy helyesen járt-e el a 2017. évi bejelentésekkel, mert olvastam olyan véleményt is, hogy ha a társas vállalkozásban ügyvezetői feladatot ellátó tulajdonosnak nincs sehol „főállásnak” minősülő jogviszonya, akkor ügyvezetőként a társas vállalkozásban főállású társas vállalkozónak fogják minősíteni. (A katatörvény alapján a főállású kisadózói státusz nem minősül az egyéb jogviszonyok elbírálása tekintetében főállásnak). Azonban a Tbj. rendelkezései szerint csak az az ügyvezető lesz e tevékenységéből fakadóan társas vállalkozó, aki azt nem munkaviszony keretében – és e tekintetben nincs óraszámmegkötés – látja el. Tehát elegendő-e a részmunkaidős ügyvezetői munkaviszony megléte ahhoz, hogy a társas vállalkozókénti biztosítási jogviszonyt kizárja, ezáltal lehetővé téve a főállású kisadózói státuszt? Válaszát előre is köszönöm! Hatlaczki László

Bt.-be több katás bejelentése Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyik bt.-nk a kata alanya, és az ügyvezető be van jelentve 36 órás munkaviszony melletti katásnak..2017.01.01-től a két alkalmazottját is szeretné bejelenteni a kata alá. Ez lehetséges-e, ha ők az eddigi 40 órában foglalkoztatott dolgozók voltak és nem tulajdonosok? Továbbá jól tudjuk-e, hogy a biztosításnál a minimálbér csökkentett összegét számolnák utánuk, 50 000 forint/hó/fő összeget kellene fizetni utánuk. Ki kell jelenteni őket a 17T1041-en, és a jövedelmük egységesen az összes bevétel 60-át kell elosztani így a három katás között. Egyenlően a főállású és mellékállású között? Jövedelemigazolást a NAV-tól kapnak az előző év bevétele után számított összegről? Ebben az esetben a statisztika szerint nincs alkalmazottunk, hiszen nincs T1041-en bejelentett munkavállaló? Kell továbbra is a munkaszerződés, jelenléti ív stb.?

Belépés katába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaságnak egy főállású és egy mellékállású tagja van. Szeretne katás adózó lenni. A bevétele nem haladja meg a 7 millió forintot, a felhalmozott nyeresége 8 millió 500 ezer forint. A nyereséget ki kell venni? Hogyan kezdjünk hozzá? Van határideje a bejelentésnek? Köszönjük tisztelettel válaszát. Üdvözlettel: Tné

Katás bevétel egy megbízótól Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az alábbi egyéni vállalkozó bejelentkezhet-e a kata hatálya alá: – főállású egyéni vállalkozó, de van őstermelői tevékenysége is; – egyéni vállalkozóként egyetlen céggel áll szerződéses kapcsolatban; akinek közvetítői szolgáltatást nyújt az alábbiak szerint; – munkavégzési idejét saját maga osztja be, nem időhöz kötött a tevékenysége; – munkáját saját eszközeivel végzi (telefon, számítógép stb.) – nem egy irodában ülve, hanem a partnerek felkeresésével; – a felkeresett partnereket saját maga választja ki; – megbízási díjat a szerződésben meghatározottak szerint kap, jutalékos formában; – ez a munka nem végezhető egy irodában ülve, mivel a partnereket személyesen kell felkeresni és akkor, amikor nekik ez megfelel. Ezt a fajta üzletviteli tanácsadást végzi egyéni vállalkozóként a megbízott, és szeretne a kata hatálya alá bejelentkezni. Úgy gondolom, hogy mivel ez a tevékenység munkaviszonyban nem végezhető – nincs meghatározva a munkavégzés helye, a munkavégzés ideje és a munkavégzés módja, valamint a munkát saját eszközeivel és nem a munkáltató eszközeivel végzi –, így talán nincs jogszabályi akadálya annak, hogy az egyéni vállalkozó bejelentkezhessen a kata hatálya alá. Várom szíves válaszukat köszönettel.

Evából katába, többes jogviszony Kérdés

Tisztelt szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: egy házaspárnak két vállalkozása van. Egy kft., melyben a feleség a többségi és a férj a kisebbségi tulajdonos, illetve egy bt., melyben a férj a többségi, a feleség a kisebbségi tulajdonos. Mindkét társaság az eva hatálya alá tartozik. Jelenleg a férj is és a feleség is a bt.-ben töltik ki a teljes biztosítási jogviszonyukat, a férj tagként, a feleség alkalmazottként, és itt fizetik meg a teljes adó- és járulékkötelezettségüket. 2017. január 1-jétől a bt. ki szeretne lépni az evából és katás vállalkozóvá kíván válni. A férj a havi 50 ezer forint befizetésével szeretne eleget tenni az adó- és járulékkötelezettségének. A feleség mindkét vállalkozásban folytat tevékenységet. Kérdésem, hogy a feleség is eleget tehet-e a bt.-ben (kisebbségi tagként) a havi 50 ezer forint megfizetésével a rá vonatkozó adó- és járulékkötelezettségének, és ha igen, akkor őt is be kell jelenteni, mint főállású katást? A kft.-ben a tervek szerint (hasonlóan a jelenlegi állapothoz) az eva megfizetésével van lehetősége az osztalék kivételére. Köszönöm a segítségét!

Kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó Kérdés

Főállású alkalmazottat is foglalkoztat, 2017.01.01-től katás vállalkozó lesz. Megteheti-e, hogy maga helyett a főállású vállalkozóját jelenti be katás alkalmazottnak?

Bt.-beltag és kültag lehet katás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes bt. beltagja egyben a bt.-ben ügyvezető, a kültagja nem működött közre a bt.-ben 2016-ban. 2017-től a beltag és a kültag is katás szeretne lenni, és az áfakörből szeretne kijelentkezni a bt. A kültagnak heti 36 órás munkaviszonya van egy másik kft.-ben, ő nem lenne főállású katás, csak az ügyvezető. A kisadózókra vonatkozó törvény szerint ez lehetséges-e?

Gyes mellett katás vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 14 hónapos gyermekemmel gyesen vagyok. Szülést megelőzően Ausztriában voltam/vagyok biztosítva. Decembertől szeretnék katás egyéni vállalkozó lenni. Jövő év február 16-án meg fog szűnni az osztrák jogviszonyom a korábbi munkáltatómnál. Kérdésem, hogy főállásúnak vagy másodállásúnak minősülök-e a kata keretében decembertől február 16-áig, majd február 17-étől ez változik-e? Előre is köszönöm válaszukat.

Főállású egyéni vállalkozó – kötelező kivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni azt, hogy a főállású egyéni vállalkozó milyen feltételek fennállása esetén mentesülhet az szja-előleg megfizetése alól? A jogszabály szerint a járulékoktól eltérően a személyi jövedelemadó alapját minden esetben a ténylegesen felvett összeg képezi. Tehát adódik a kérdés, hogy mikor lehet ezt figyelembe venni, milyen feltételek megléte mellett, hogy a főállású egyéni vállalkozó nem vesz ki jövedelmet és így szja-előleget sem fizeti meg? Található-e erre jogszabályi előírás, vagy az egyéni vállalkozó maga eldöntheti ezt a kérdést egyoldalúan, hogy nem vesz ki jövedelmet, mert mondjuk veszteséges a vállalkozása, vagy nem akar annyi adót fizetni? Köszönöm válaszukat

Kisadózó táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó tartósan táppénzen van. Harminc napon túl, szeptember hónaptól mentesül a kisadó megfizetése alól. Van neki alkalmazottja. Aki dolgozik, bevétel származik ebből. A mentesülés miatt az elérhető éves árbevétele csökken. Kérdésem, hogy ilyenkor mit kell/lehet tenni, hiszen az alkalmazott dolgozik, ő termeli a bevételt? Meg kell mégis fizetni a kisadót, hogy bevétele lehessen? Amennyiben mégis meg kell fizetni a kisadót, úgy jogosulatlanul veszi fel a táppénzt? (A válasznál kérném, hogy a főállású és munkaviszony melletti kisadózókra is térjen ki!) Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink