4275 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó alapíthat-e családi gazdaságot, ha igen, akkor hogyan adózik?
Így lehet levonni az áfát családi gazdaságban
Cikk
Családi gazdaságban elromlott egy eszköz, amely az egyik tag tulajdona. A javításért fizetett összeg áfáját levonhatja-e a családi gazdaság, s osztható-e a költség, ha nem a gazdaság vezetőjének a nevére szól a számla? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.
Egyéni vállalkozó szünetelés – átmeneti rendelkezések
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy az az egyéni vállalkozó, aki még 2017. előtt kezdte meg a szüneteltetést, meddig szüneteltetheti a vállalkozását? 5 évig? Vagy már csak két évig? Nem találtam átmeneti rendelkezést, de van több ügyfelem, amelyek 2-3-4 éve szünetelnek. Ők maradhatnak 5 évig, csak azokra vonatkozik a jogszabályváltozás, akik 2017-től kezdik meg a szüneteltetést? Köszönöm!
Fontos szempontok az adózási forma választásánál
Cikk
„Adott egy másodállású egyéni vállalkozó, jelenleg a kata hatálya alatt, havi 25 ezer forintos járulékfizetéssel. A jelenlegi főtevékenységét, ami biztosítási ügynök, szeretné befejezni, a többi tevékenysége nem termel állandó és magas jövedelmet (átlagban havi 50 ezer forint, de nem állandó rendszerességű). Mi lenne számára az ideális, ha evás lenne, vagy ha bevételarányosan adózna, vagy az átalányadózás?” Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.
Kata
Kérdés
Kata szerint adózó, kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó (nők 40 éves munkaviszonnyal nyugdíjas, még nem érte el a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt) egy kft.-ben ügyvezető. A kft.-ben megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot, jövedelmet nem vesz fel, nem munkaviszonyos ügyvezető. A katás egyéni vállalkozó számlázhat a kft.-nek szolgáltatást mindenféle "adózási zűrzavar" nélkül?
Családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságot működtetünk, melyben kettő fiú gyermekünk is tag. Szeretnénk indulni a fiatal gazda pályázaton, melynek feltétele, hogy egyéni vállalkozóvá kell válniuk. Kérdésem lenne, hogy ki kell-e válniuk a gazdaságból, vagy így is lehetnek egyéni vállalkozó őstermelők? Előre is köszönöm a válaszukat.
Folytatott tevékenység és a minimum járulékalap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy mi alapján dönthető el, hogy egy egyéni vállalkozónak a minimálbér vagy a garantált bérminimum-e a kötelező legkisebb járulékalapja? (Nálunk egy tápboltos, valamint egy baromfitenyésztő egyéni vállalkozó kapcsán merült fel ez a kérdés.) A választ keresgélve az interneten, egy honlapon találtuk, hogy a gépjárművezető munkakörben foglalkoztatott munkavállalóknak, mivel nem kell rendelkezzenek sem középfokú iskolai végzettséggel, sem középfokú szakképzettséggel, nem jár a garantált bérminimum. Viszont FEOR alapján nem a 9-es osztályba kerülnek besorolásra, ezért nem tudom, hogy ez így helyes-e? Köszönöm!
Többes jogviszony gyes alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi többes jogviszony esetén fizetendő járulékok meghatározásában szeretnék segítséget kérni: Az adóalany gyesben részesül 2017. 05. 01-jéig, munkaviszonyban van az rt.-nél, ahonnan szülni ment, de azon a munkahelyen jelenleg nem dolgozik(munkabért nem kap). Egyéni vállalkozása van, mezőgazdasági tevékenységet végez, vállalkozói kivétet nem vesz fel, tényleges havi jövedelme nincs, vállalkozói jövedelem szerint adózik. Kft.-ben ügyvezető, tagi jogviszonya van, tagi jövedelme 0 Ft, innen jövedelme nincs. 4 órás munkaviszonyt létesít egy kft.-nél 2016. december 01-jétől, munkabért kap. Az egyes jogviszonyokban milyen járulékokat kell fizetnie? A 4 órás munkaviszonyban, a többes jogviszonyokat is figyelembe véve, igénybe vehető utána a szocho kedvezmény? Ha születik egy további gyermeke, melyik jogviszonyból igényelhet csed-et, gyed-et? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó járulékai: új szabályok a többes jogviszonyra
Cikk
Januártól új szabályok szerint kell fizetni a járulékot, ha hóközben válik többes jogviszonyúvá az egyéni vállalkozó, illetve ha hóközben szűnik meg többes jogviszonya.
Egyéni vállalkozó által kapott támogatás elszámolása, egyéni vállalkozó járulék-elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kapott a vállalkozás indításához támogatást eszközbeszerzésre, ez a támogatás bevételnek minősül a vállalkozónál? Ha az egyéni vállalkozó csak megfizeti a minimálbér után a járulékokat, nem vesz fel jövedelmet, akkor mely járulékokat lehet költségként elszámolni a szochon és a szakképzésen kívül? Költsége-e a vállalkozásnak a nyba 10%, eba 7%, mpj 1,5%? Vagy adóalapba nem tartozó kiadás? Válaszukat köszönöm.
Nyugdíj korlát – katás vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ha valaki korhatár előtti nyugdíja mellett dolgozik és túllépi az úgynevezett kereseti korlátot, szüneteltetni kell a nyugdíját. Ezt a szabályt hogyan kell alkalmazni egy katás egyéni vállalkozónál? A katás bevételt, vagy annak 60 százalékát kell figyelni, vagy az itt szerzett jövedelme nem befolyásolja a nyugdíjat?
Egyéni vállalkozó adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni, a következő kérdésem lenne: egyéni vállalkozásként fitnessedzéseket tartok, de még egyetemre járok nappali szakon. Pénztárgép-kötelezett lennék, de ha a kézzel kiállított számlákat lejelentem a NAV felé, akkor nem kell pénztárgép, ugye? Mi a nyomtatvány neve, amin le kell majd jelenteni a NAV felé a számlákat? S ugye 27%-os áfás számlát kell kiállítani? Előre is köszönöm a válaszukat.
Egyéni vállalkozó adózása II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 01. 17-én ugyanezzel címmel feltett kérdéshez még azt szeretném tudni, hogy a vállalkozói jövedelmet csökkentő gép 2016. évi nettó értéke később nem lesz-e adóalap-növelő tétel.
Egyéni vállalkozó vállalkozói kivétje
Kérdés
Az egyéni vállalkozó a nettó vagy a bruttó vállalkozói kivétet számolhatja el költségként?
Áfa visszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Címzett! Egy magánszemély, aki őstermelő jelenleg is, másik tevékenységet is végzett. Mindkét tevékenység végzését általános szabályok szerinti áfaalanyként végezte 2016. dec. 31-éig. 2016. december 31-ével az egyéni vállalkozói tevékenységet megszüntette, az őstermelésre 2017. jan. 1-jével kompenzációs felár mellett alanyi mentességet választott. A gondunk az áfa: jellemzően az őstermelőnek ez esetben a fordított áfa miatt visszajáró áfája van. A probléma az, hogy a 2016. IV. negyedév végéig – mivel negyedéves bevallóról van szó, – nem jött össze a 250 000 forint visszaigényelhető áfa. Nem sok, de hiányzik belőle. Ugyan az egyéni vállalkozás jogutódlás nélkül az év utolsó napján megszűnik, de az őstermelés folyamatosan megy tovább, ahol már nem lesz áfafizetési kötelezettség.Visszakérhetjük ezt az áfát? Mert ha nem, akkor ez az őstermelő számára elveszett lesz, mert elévül. Úgy érzem, hogy ezekkel az átállási szabályokkal az áfatörvény nem foglalkozik kellő mértékben. Vagy tévedek?