35 találat a(z) cégvásárlás cimkére

Cég vásárol céget Kérdés

Munkáltatóm "A" Kft. Az ügyvezető egyben 100%-os tulajdonosa is "A" Kft.-nek. "B" Kft.-ben 30% tulajdonrésszel rendelkezik. "B" Kft.-től "A" Kft. megvásárolja a 70% tulajdonrészt. Lehet-e mindkét cégben ügyvezető ugyanaz a személy? "B" Kft. alvállalkozója lesz "A" Kft.-nek. Ez kapcsolt vállalkozás? "B" Kft.-ben eszközök, tehergépkocsik vannak. A vételárban külön kell szerepeltetni az eszközöket? Mert gondolom, ezekre áfát kell fizetni, és mi van az eszközök vételárán felüli vételárral áfa vonatkozásban? A vételár várhatóan magasabb lesz a cég valódi értékénél, ezzel mi a teendőm? Mire kell különös gondot fordítanom az ügylet könyvelése során? Köszönöm előre is a segítségüket!

Törzstőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! X Kft. (egyszemélyes) alapít egy Y Kft.-t 3 millió forint törzstőkével, amit X Kft. átutal Y Kft. számlájára. A törzstőke fizetését hogyan kell könyvelni, milyen konkrét könyvelési tételek vannak? Ezek után a két cég kapcsolt lesz? És kell transzferárszabályzatot készíteni? Válaszuk előre is köszönöm

Elveszett iratanyag Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magánszemély megvásárolt egy gazdasági társaságot. Ennek a társaságnak semmilyen iratanyaga nem áll rendelkezésre. Az ügyfélkapun a kb. egy éve beadott utolsó járulékbevallás található csak meg, a többi bevallás (2017. éves áfa, tao, beszámoló) nem került benyújtásra. A könyvelőtől nincs átvett könyvelési anyag. Milyen módon hozható ez rendbe? Köszönöm iránymutató válaszukat.

Éves beszámolókészítési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy kft. (mikrovállalkozás, 10 millió forint árbevétellel, 3 fő létszámmal, 11 millió forint mérlegfőösszeggel) 97 százalékos tulajdonrészt szerez egy másik kft.-ben (szintén mikro, alkalmazott nincs, bevétele, mérlegfőösszege 2 millió forint alatti), akkor ilyen esetben az "anyavállalat" éves beszámolót köteles-e készíteni? Könyvvizsgálati kötelezettség keletkezik-e? Köszönöm.

Cégváltás jogutódlással – munkaszerződések? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem: ha egy külföldi vállalat megveszi egy magyar vállalat egy részét jogutódlással, akkor az átvett alkalmazottaknak kell-e kapniuk új munkaszerződéseket? Köszönöm a választ: Rita

Cégvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott "A" Kft, amely 2018-tól a kivát választotta. "B" Kft. társasági adóalany. A "B" Kft. meg szeretné vásárolni az "A" Kft.-t úgy, hogy a "B" Kft. lenne az "A" Kft. tulajdonosa, de önállóan működne a két cég. Lehetséges-e ez a megoldás, ha adózási formájuk különböző? Amennyiben igen, mik a szükséges teendők és számviteli feladatok, ha az adásvétel létrejön? Kérem részletes és mielőbbi válaszát. Tisztelettel.

Céget vagy ingatlanát vásárolja? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. telephely létesítése céljából belterületi telket vásárolna egy másik társaságtól. A kft. több ingatlannal is rendelkezik, és minden tekintetben az áfás adózói kört választotta. Azaz beszerzéskor az áfát levonhatná, és az építés költségeinek áfáját is, és persze ezek után áfásan is értékesítene és hasznosítana. Mi történik, ha nem az ingatlant, hanem a társaságot vásárolja meg? Áfa ebben az esetben nem jön szóba, vagyonszerzési illeték igen a forgalmi érték alapján, amit a NAV állapít meg. Milyen előnyök és hátrányok jöhetnek még szóba? Köszönettel: kgyk

Evás cég vásárlása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Evás céget vásároltunk, és 100 százalékban új tulajdonos lett, tehát – ha jól értelmezem –automatikusan megszűnt az evaalanyiság. Kérdésem az lenne, hogy van-e valamilyen bejelentési kötelezettség a NAV felé még ezzel kapcsolatosan? A törzsadatokban még nincs jelölve hogy áfa- és társasági adóalany a cég, és az adószámunk is 3-43-mal végződik. Köszönöm szépen.

Cégvásárlás számviteli elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cég megvásárolja egy másik, Magyarországon bejegyzett cég valamennyi üzletrészét (14 külföldi illetőségű tulajdonostól). Az adásvételi szerződés szerint az üzletrészek névértéke összesen: 20 millió forint. A társasággal szemben fennálló tagihitel-követelésük: 178 721 924 forint, melyet a vevő engedményezés ellenértékeként 160 millió forintért szerezhet meg. Vevő által fizetendő összesen 180 millió forint megfizetésre került. Főkönyvi kivonat szerint befejezetlen beruházás (ingatlan) értéke: 206 429 816 forint, a pénzeszközök értéke 183 631 forint. Az összes forrás értéke: 207 219 006 forint. Hogyan kell számvitelileg elszámolni a tagi hitel engedményezését, és az üzleti vagy cégérték megállapítását, illetve könyvelését, kérem főkönyvi számokkal mutassa be. Fennáll-e illetékfizetési kötelezettség? Köszönöm szépen segítő válaszát.

Részesedés értékelése Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Részesedés értékelésével kapcsolatosan kérdeznék: Egy kft. megvesz egy másik kft.-t (100 százalék), és pozitív üzleti vagy cégérték keletkezik. Jól gondolom, hogy év végén ezt nem kell értékelni a számviteli törvény 59/A paragrafus 7) bekezdésének c) pontja szerint? " Nem alkalmazható a valós értéken történő értékelés: c) a leányvállalatban, közös vezetésű vállalkozásban, társult vállalkozásban lévő, a befektetett pénzügyi eszközök közé tartozó tulajdoni részesedést jelentő befektetésre". Nincs más részesedése az adott cégnek. Köszönöm szépen válaszát!

Céltartalékképzés bírósági ügyben Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég megvásárolt egy másik kft.-t. A cégvásárlás értékét a cég utólag nem tartotta megfelelőnek, mivel több ponton problémák jelentkeztek. Bíróságra ment a cég hogy a vásárlási ár reális mértékét újból megállapítsa. A bíróság I. fokú ítéletet hozott ezen ügyben 2015 októberében, majd felfüggesztette ezen ítélet végrehajtását azzal, hogy a felek 2016 júniusáig peren kívüli egyezségre juthatnak. Az egyezség 2015 novemberében létrejött, de az egyezségben foglaltak megvalósítását folyamatosan kell teljesíteni 2016 júniusáig. A bíróság 2016. júniusban megvizsgálja az egyezség megvalósulását, és lezárja az ügyet. A 2015 novemberében megkötött egyezség tartalmaz ingatlanadásvételt is, a földhivatalban az ingatlan tulajdonjogát átírták a másik fél nevére, a birtokba adás 2016. júniusban lesz. Kérdésem, hogy a megállapodás alapján 2015. évre céltartalékot kell képezni? Illetve az átírt ingatlant le lehet könyvelni 2015. évre?

Magánszemélytől való cégvásárlás Kérdés

Egy magánszemély kft.-ben való részesedését megvásárolja egy másik kft. A vételár megfizetésekor van-e a vásárló kft.-nek szja-, eholevonási, -bevallási, -befizetési kötelezettsége, vagy ezt majd a magánszemély teszi meg?

Cégvásárlás áron alul? Kérdés

Tisztelt Szakértő! „A” Kft.-nek két magánszemély tulajdonosa van, 51 (C magánszemély), illetve 49 százalékban (D magánszemély) birtokolják a céget. A kft. jegyzett tőkéje most lett megemelve 3 millió forintra, a tagok pénzbeli hozzájárulásával. „A” Kft. kizárólagos tulajdonosa „B” Kft.-nek. Az üzletrész könyv szerinti értéke 2 350 ezer forint, ekkora „B” Kft. jegyzett tőkéje. „B” Kft. tulajdonosa egy ingatlannak, melynek könyv szerinti értéke 2015. december 31-én 18 337 ezer forint. (Az ingatlan megvásárlásának finanszírozása támogatásból, hitelből és saját erőből történt) „C” magánszemély megvásárolta „A” Kft.-től „B” Kft.-t 695 ezer forintért. Keletkezett-e ezzel „C” magánszemélynek adóköteles jövedelme? Ha igen, hogyan állapítható meg annak nagysága? Köszönöm szépen! Vágner Emília

Elhatárolt veszteség cégvásárláskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy amennyiben egy magánszemély megvásárol egy kft.-t, amelyben 100 százalékos tulajdonrészt szerez, a felhalmozott elhatárolt veszteségekkel hogyan számol el? Az új tulajdonos teljesen más tevékenységet fog folytatni, mint a korábbi cég. Csökkentő tételként felhasználhatja-e a következő években? Köszönöm válaszát.

Tagi hitel cég eladásakor Kérdés

"A" Kft. megvásárolja a jelentős tagi hitellel rendelkező "B" Kft.-t a tagoktól névértéken. Helyes-e, ha csak a részesedést könyveljük, a cégértéket nem? (A megvásárolt cég tovább működik, de már a tulajdonos "A" cég termékeit fogja árulni az üzleteiben.) Mi a teendő a megvásárolt cég tagi hitelével? Visszafizethető az új tulajdonosnak? Van adóvonzata? Segítségüket előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink