546 találat a(z) bt. cimkére

Cégalapítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bt. beltagja (ügyvezetője is) alapíthat egy kétszemélyes kft.-t 50 százalékos tulajdoni hányaddal? Amennyiben igen, akkor van-e valamilyen kikötés, feltétel, hogy milyen jogviszonyban teheti ezt meg? Ha nem – én úgy gondolom, hogy ilyen feltételekkel nem alapíthat a bt. mellett 50 százalékos tulajdoni hányaddal egy kft.-t, mivel az korlátlan felelősséget jelent –, abban az esetben változtat-e a helyzeten, ha nem lesz többségi tulajdonos (például a tulajdoni hányada 49 százalékos lesz vagy annál kevesebb)? Köszönettel. Orbán Ágnes

Katás bt. megszüntetése: mérlegek, bevallások, járulékok Kérdés

Tisztelt Szipszer Tamás Szakértő! Egy 2017.05.14-ei cikkhez szeretnék kiegészítést kérni, katás bt. végelszámolásával kapcsolatosan. Ha nem a bt. beltagja, hanem a kültag (aki főállású egyéni vállalkozó) lesz a végelszámoló megbízási jogviszonyban, akkor a bt. beltagja mentesül a minimálbér járulékai alól és a végelszámoló pedig elláthatja nulla forintért is a végelszámolási teendőket? Köszönöm szépen a válaszát!

Bt. ügyvezető járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: bt.-ben az ügyvezető heti 36 órát meghaladó alkalmazotti jogviszonyban (főállás mellett) látta el az ügyvezetést. Az ügyvezető a bt. beltagja. Jogviszonyában változás állt be, miszerint heti 20 órát meghaladó alkalmazott lett egy másik cégben. A saját bt.-jében is heti 20 órás alkalmazottként látná el a továbbiakban az ügyvezetői feladatait. Ilyen esetben kell-e járulékot fizetnie a saját bt.-jében maga után vagy kiváltja a 2x20 órás munkaviszony a járulékfizetést? Vagy elég az, hogy a saját bt.-ben a heti 20 órás alkalmazotti jogviszony után megfizeti maga után a járulékokat, mivel van mellette heti 20 órája máshol? Esetleg meg kell fizetnie a tagi jogviszony emelt járulékait a saját bt.-ben mint főállású tagnak így is? Válaszát köszönöm

Kft. átalakulása bt.-vé Kérdés

Kft. milyen módon alakulhat át bt.-vé, hogyan kell lezárni a kft.-t, a meglévő eredménytartalék felosztása, könyvvizsgáló szükséges-e az átalakuláshoz?

Átalakulás Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Egy bt. beolvadhat-e egy másik bt.-be? Vagy előtte át kell alakulni mindegyiknek kft.-vé? Válaszát előre is köszönöm. G.Lajos

Katás foglalkoztatás Kérdés

Munkaviszony mellett egyéni vállalkozóként katás adózást választottam. Emellett egy bt. kültagja vagyok, a bt. beltagja EU-ban él és dolgozik (biztosított). A bt. választhatja-e a katás adózást, és ekkor ki lehet kettőnk közül a bejelentett személy?

Haszonkölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja a magánszemélyként tulajdonában lévő személygépkocsiját díjmentesen bérbe adhatja (haszonkölcsön) a bt.-nek? Ha igen, akkor van bármilyen adó- vagy illetékvonzata, akár magánszemélyként, akár a bt.-nek? Köszönöm szépen.

Bt. végelszámolása Kérdés

A bt.-t a tulajdonosok szeretnék megszüntetni, ügyvéd által el is indították a végelszámolást. Most jött egy végzés, mely szerint a társaság "végelszámolás alatt" van, változás időpontja: 2017.12.28, bejegyzés kelte: 2018.03.21, a létesítő okirat kelte: 2017.12.28. Szeretném kérdezni, hogy mi most a pontos tennivalója a könyvelőnek. Először is gondolom 2017.12.27 dátummal be kell adni egy beszámolót, ha igen, akkor ennek mi a határideje, illetve mi a további teendő? A végzésben az is szerepel, hogy a Cégközlönyben való megjelenéstől számított 40 napon belül a követeléseket jelenteni kell, de mikor jelenik meg a Cégközlönyben? Állítólag az ügyvéd azt mondta, hogy a többi a könyvelő feladata, de mire gondolhatott a beszámolón kívül?

Végzettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó esetében mely jogszabály(ok) ír(nak) elő kötelezettséget a tevékenységéhez szükséges végzettség meglétéről? (Elsősorban építőipari tevékenységekre vonatkozóan.) Ha olyan tevékenységet szeretne végezni, amelyhez nincs végzettsége, akkor azt milyen módon tudja megoldani? Egyszerűbb-e a helyzet, ha nem egyéni vállalkozó lesz, hanem egy bt.-t alapít, vagy átalakul egyéni céggé? Ott a tapasztalatok alapján egyszerűbben végezhetőek a tevékenységek, mint egyéni vállalkozóként? Ezt jogszabály is igazolja? Vagyis bt.-ként más előírások vannak a végzettség meglétére? Mit lehet javasolni annak érdekében, hogy el tudjon olyan munkát is vállalni, amelyhez nincs végzettsége? És azt az építőipari tevékenységet végzők nyilvántartásában is tudja szerepeltetni, illetve tevékenységként felvehesse? Mielőbbi megtisztelő, segítő válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm!

Tagi jövedelem nagysága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas bt.-beltag havonta kap tagi jövedelmet. Évente egyszer kapna nagyobb összeget tagi jövedelemként. Van-e összeghatár a tagi jövedelemre vonatkozóan? Hatással van-e a tagi jövedelem összege a nyugdíjjogosultságra ? A bt. tagjainak hozzá kell járulniuk a tagi jövedelm kifizetéshez vagy milyen dokumentum szükséges ehhez? A tagi jövedelem pénztárból való kifizetésére van-e korlátozó összeg? Köszönöm.

GDPR Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám! Betéti társaságunk 1 éve szünetelteti tevékenységét, előtte volt alkalmazottja. Másik betéti társaság katás, 1 fős, mellékfoglalkozásban, alkalmi alkalmazottakkal dolgozik esetenként. Ebben az esetben is szükséges adatkezelési szabályzatot készíteni?

Részleges cégeladás számvitele és adózása Kérdés

Bt. ingatlanok és készpénz nélküli eladása (cégnévvel, vevő és szállító szerződésekkel stb.) esetén a számvitel rendezése és az adózás lenne a kérdésem. Dr. Hamar Péter Dr. Hamar Péter

Bt. értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem a segítségét, a véleményét. Egy 10 milliós tagi hitellel terhelt bt. kerülne eladásra. A tagi hitel mellett van a cégnek 4 milliós árukészlete. A terv: belép az új tag, befizet 10 millió forintot, tulajdonképpen ez a vételár. Az eladó tag kilép, felveszi a tagi hitelét. Járható ez? Hogyan könyveljük? Esetleg tudna tanácsot adni, hogy milyen lehetőségeink vannak? Válaszát előre is köszönöm!

Kata és bt. Kérdés

Kérem segítségüket az alábbi kérdésben. A férj katás főállású egyéni vállalkozó. A feleség (beltag) és a férj (vagy a gyermekük) alapítanak egy bt.-t. Az egyéni vállalkozó a családi bt.-nek (piaci értéken) számlázna. Milyen szankcióra lehet számítani? Köszönettel: Gál Ágnes

Kata adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő!Egy bt. a 2017. évben áttért a kata hatálya alá. A bt. beltagja, mielőtt megszületett a gyermeke, heti 40 órában dolgozott egy cégnél. Amikor katás lett, a bt. beltagja gyeden volt. A gyermek súlyos fogyatékossággal született, ezért a beltag a mai napig nem tud dolgozni, mert a gyermekét ápolja. A bt.-nek a 2017. évben árbevétele volt, a munkát a kültag végezte és megfizette a havi 50 000 Ft kötelező adót. Év végén a kültag elindította az egyéni vállalkozását is, árbevétele nem volt. Kérdésem a következő: a bt. beltagjának meg kell fizetni a 25 000 Ft kötelező adót? A kültag megfizette a kötelező adót, de az egyéni vállalkozói tevékenységnél milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Áprilistól át szeretne lépni a kata hatálya alá, akkor milyen adófizetési kötelezettsége lesz a bt.-nél és az egyéni vállalkozásnál? Válaszát előre is köszönöm. Betty

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Pótbefizetéssel terhelt kft. üzletrészének eladása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Duális képzés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink