545 találat a(z) bt. cimkére

Létező bt., de mégsem létezhetne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémában kérném a segítségét. Adott egy bt., ahol a kültag 2 éve meghalt, és a cég sosem rendelkezett bankszámlával. A bankszámla meglétét soha senki nem hiányolta. Felszólítás és bírság sem volt A cég 3 éve "él", de gazdasági tevékenységet nem folytat. A kültag halálával a hagyatéki tárgyalás után sem indult meg a kényszertörlési eljárás. (Ha jól tudom, ezt a közjegyzőnek kellett volna jeleznie a cégbíróság felé.) A NAV sosem jelentkezett a cégnél. A bevallások is hiányosan mentek be évek óta. A bt. az ügyfélkapun és a cégjegyzékben is megtalálható. A kérdésem az lenne, hogy honnan kéne elindulni, hogy a cég véglegesen megszűnjön, azaz meg lehessen szüntetni, a lehetséges legkisebb szankciókkal. Ez esetben bírságol a NAV? (Bankszámlahiány.) Az eljárás elindítása előtt célszerű lenne bankszámlát nyitnia a cégnek? (Ha egyáltalán lehetséges a kültag hiánya miatt.) Az eljárás elindítását a NAV-nál kezdjük? Végelszámolás lehetséges annak ellenére hogy nincs kültagja a cégnek? Vagy a cégbírósághoz kéne fordulni először ügyvéden keresztül és kényszertörlési eljárás lesz a vége? Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!

Ingatlan utáni áfa bt. megszűnésekor Cikk

Van-e áfafizetési kötelezettség bt. megszűnésekor ingatlan után? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Export áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségüket. Egy magyar, áfakörbe tartozó bt. vállalja, hogy csomagot juttat el Magyarországról harmadik országbeli címzetthez. Legtöbb esetben egy magyarországi szálloda bízza meg, hogy a nála megszálló vendég csomagját juttassa ki külföldre. Ehhez alvállalkozót vesz igénybe (posta, FedEx, DPD). Kérdésem, hogy a fenti tevékenység a bt. szempontjából minek minősül? Jól értelmezzük, hogy az áfatörvény 15. §-a alapján úgy kell tekinteni, mint aki (amely) ennek a szolgáltatásnak igénybevevője és nyújtója is? Alkalmazható-e a 102. § (2) bekezdése szerinti adómentesség, vagy az új szabályozás miatt a 102. § (3) bekezdése ezt a bt.-nél kizárja, és hiába kap áfamentes számlát, 27 százalékkal kell továbbszámláznia a szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm.

Nyugdíjas bt.-beltag járulékfizetése 2019-ben Kérdés

Bt. öregségi nyugdíjas beltagja (a bt.-ben egy beltag van) kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak mínősül, vagy alkalmazható munkaviszonyban?

Magánszemély bérbeadott ingatlanán végzett felújítás jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe adja egy egészségügyi szolgáltatást végző bt.-nek a saját tulajdonát képező gazdasági ingatlanát. (Az ingatlantulajdonos a saját bt.-jének adja bérbe ) A bt. az ingatlant rendelővé alakítja át, amelyet idegen ingatlanon elvégzett beruházásként fog nyilvántartani és 6 százalékkal amortizálni . 1. Keletkezik-e a magánszemélynek bármilyen jövedelme a fent leírtak alapján a beruházás megvalósulásakor? 2. Ha a később a bérleti szerződés megszüntetésre kerül, akkor ezen időpontban a bt. terven felüli értékcsökkenésként leírja a beruházás nettó értékét, ezzel kell-e társaságiadó-alapot növelni? 3. A magánszemélynek keletkezik-e esetleg a szerződés felmondásakor jövedelme abból, hogy egy felújított ingatlant kapott vissza, és ha igen, akkor milyen módon lehet ezt megállapítani, és milyen adóterhekkel kell számolni (mintha a jelenben lenne a szerződés megszűnése). Válaszukat előre is köszönöm .

Építőipari bt. a magánszemély tagnak épít Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az építőipari bt. hogyan, milyen feltételekkel építhet lakóingatlant a magánszemély tagnak? Az építtetők férj és feleség, a feleség a bt. kültagja, a férj pedig a bt. alkalmazottja (nem tag), aki végzi a kőműves munkát. Az ingatlan a magántulajdonukban lesz. Az e-naplóban valahogy ezt rögzíteni szükséges, valamilyen szerződés is kellene hozzá, illetve a számlázás kérdése is felmerül. Milyen szerződés szükséges ehhez, illetve milyen díjazás fogadható el ebben az esetben? Lévén, hogy magát a kőművesmunkát a leendő tulajdonos maga végzi. Válaszukat előre is köszönöm!

Tb-fizetési kötelezettség Kérdés

60 évesen saját jogú nyugdíjat kapó (röntgenben dolgozott), ha bt. beltagjaként munkaviszonyt létesít 20 órára, milyen kötelezettségek terhelik a vállalkozót és a bt. beltagját?

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy bt., akinek a beltagja 50 százalékban tulajdonos, a bt.-ből van tagi jövedelemkivétje minden hónapban. Alapíthat-e úgy kft.-t, hogy a jelenlegi jogviszonya mellett 50 százalékban lenne tulajdonos, ügyvezetőként. Milyen feltételek mellett valósulhat ez meg? Milyen jogszabályok támasztják alá? Van-e kizáró oka? Tisztelettel: OÁ

Kapcsolt vállalkozások: bt. és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi esetre nézve kérem a segítségüket és megerősítésüket: Adott egy katás bt. és egy katás egyéni vállalkozás. A katás bt. katás beltagja és az egyéni vállalkozó egyenesági rokonsági viszonyban vannak. A két vállalkozás között egyetlen tranzakció történik, egy darab tárgyi eszközt ad bérbe a bt. az egyéni vállalkozónak. Ügyfélkörük ugyan azonos, de egymás között nem történt semmilyen számlázás vagy egyéb tranzakció. Kérdésem az lenne, hogy a kapcsoltsággal és az egybeszámítással kapcsolatosan milyen teendői vannak a két vállalkozásnak? Véleményem szerint az egyetlen bérbeadással kapcsolatos tranzakciót a bt.-nek be kell jelentenie a NAV-nak 15 napon belül. A kapcsoltsági viszony miatti egybeszámítás pedig nem releváns és nincs teendő, mert nem megrendelő-megbízott viszonylatban áll fenn a kapcsolt viszony. Válaszukat nagyon várom, segítésüket előre is köszönöm.

Pontosítás, bt.-beltag munkaviszonya Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám! Köszönöm gyors válaszát ,és elnézést kérek valóban nem volt a kérdésem egyértelmű, amit most megpróbálok pótolni. A bt.-beltag megbízási jogviszonyban az ügyvezetői feladatokat látja el megbízási díj ellenében, ami jelen esetben 10 ezer forint volt havonta. Ezzel nem is volt semmi gond, amíg a beltag máshol 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezett. Szeretné azonban a számítástechnikai-informatikus végzettséggel (erre értettem, hogy szakképzettséget igénylő munkakör) a saját cégén keresztül végezni a továbbiakban a munkát mint munkavállaló. Munkavállalóként kedvezőbb a járulékfizetés, mint ha beltagként, vezető tisztségviselőként fizetne. Mivel a 36 órát meghaladó munkaviszonya megszűnik a saját cégében már nem a 10 ezer forint után adózna. A kérdésem arra vonatkozott, hogy vezető tisztségviselőként köthet-e szerződést saját magával mint munkavállalóval, mert megengedett, vagy változtassa meg a társasági szerződést, és ne megbízási díjasként legyen ügyvezető, hanem munkaviszonyosként? Tisztelettel, L. Andrea

Ügyvezetés és csed Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Olvasva az "Ügyvezetés bt.-ben katásként, csed mellett" című hasznos válaszát, azt gondolom, hogy az ügyvezetésről mindenképp le kell mondania a beltagnak, mivel ez olvasatomban kimeríti az Ebtv. vhr. szerinti keresőtevékenység fogalmát, ami a csed folyósításának akadálya lehet. Azaz az Ön által javasolt technika ugyan megoldja a minimálbér utáni járulékfizetési kötelezettséget és még a 25 ezer forintos tételes adót is biztosítja, de nem ellenszer a csed melletti keresőtevékenység kivédésére. Tisztelettel: Pap Attila https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Ugyvezetes_katas_btben_csed_mellett_R9IZSA

Bt.-beltag biztosítási jogviszonya, járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Újonnan alakult egy betéti társaság egy beltaggal és egy kültaggal. A beltag a Magyar Államkincstártól gyet juttatásban részesül, és emellett egy másik gazdasági társaságban heti 20 órás munkaviszonya van. Társasági szerződés szerint a kültag vezető tisztségviselőként, ügyvezetőként egyedül jogosult képviseletre megbízási jogviszonyban. A beltag részére a társasági szerződés személyes közreműködési kötelezettséget nem ír elő, illetve a beltag írásban nyilatkozta, hogy ő nem működik személyesen közre a bt. tevékenységében, munkát nem végez. Keletkezik e biztosítási jogviszonya, járulékfizetési kötelezettsége a beltagnak a fentiek ismeretében? Köszönöm válaszát!

Kata-fizetés több jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésünk az, hogy abban az esetben, ha valaki kültagja egy katás bt.-nek, és egyúttal katás egyéni vállalkozó is, havonta a bt. kültagjaként mennyi katát kell fizetnie (50 ezer vagy 25 ezer forintot)? Mennyit kell fizetnie a kültagi minőségében, ha amellett, hogy katás bt. kültagja, főállású katás egyéni vállalkozó mellette, illetve ha nem főállású egyéni vállalkozó mellette? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Molnár Tibor

Katás bt.-ből származó jövedelem elosztása, katafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új katás bt. alapítására készülünk. Mind a beltag, mind a kültag rendelkezik főállású munkaviszonnyal. Kérdésünk az, hogy mind a beltag és kültag köteles-e katát fizetni (25 ezer forintot havonta), és ez függ-e az osztalékfizetéstől, azaz attól, hogy melyikük vesz ki jövedelmet a bt.-ből? A terv az lenne, hogy csak a beltag venne ki jövedelmet a bt.-ből, amennyiben ezt a társasági szerződés/alapító okirat megengedi, elegendő-e, ha katát csak a beltag fizet, aki jövedelmet realizál? Vagy kötelező-e a jövedelmek elosztásától a katafizetés, ilyen esetben mind a beltag és kültag köteles kata fizetésére? Köszönettel: Molnár Tibor

Egyszerűsített végelszámolás katás bt. esetén Kérdés

T. Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy katás bt. egyszerűsített végelszámolást szeretne indítani, akkor milyen záró beszámolót kell közzétennie? Az érthető, hogy a végelszámolási időszakban már nem lehet katás, de mivel nem kötelezett számvitel szerinti könyvvezetésre a katás időszakban a bt., így a végelszámolás kezdő napját megelőző nappal milyen beszámolót kell készítenie, amit közzé is kell tennie? Leltározás alapján felvett adatokkal készítse? Vagy milyen szabály vonatkozik erre? Köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink