546 találat a(z) bt. cimkére

Bt. kényszertörlése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Levél át nem vétele miatt a bt. adószámát 2015. november 5-ével törölték. A törlést megelőző időszak már le lett zárva (beszámoló, tao, hipa). Továbbra is be kell adni a NAV-nak a bevallásokat. Volt olyan, hogy nem adtuk be a 1708-as bevallást és jött a felszólító levél. Most akkor mit csináljunk? Ha felhívom a NAV-ot, akkor azt mondják, hogy nem kell beadni, ha nem adjuk be, akkor azt a választ kapjuk, hogy pótoljuk. Hogy tudnánk a kényszertörlést meggyorsítani? Előre is köszönjük.

Katás ügyvezető táppénze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. ügyvezetője jelenleg határozott idejű szerződéssel, mely 2018. 06. hóban jár le, heti 4 órás munkaviszonyban van főállása, a bt. fizeti a havi 25 000 forintot utána mint katás ügyvezető után. Az úr november végével szívműtéten fog átesni és az orvosai nem javasolják, hogy dolgozzon, mert minden megterheléstől óvni kell, a leszázalékolását is javasolják majd. Egyelőre a műtét után táppénzen lesz, ami maximum még 7 hónapig lehetséges, mert a szerződése akkor jár le. 2018. júliustól főállású katássá válik, ha továbbra is táppénzen van, akkor nem kell utána a katát megfizetni. Csak akkor kérheti az orvosi javaslattal a leszázalékolását, ha egy évig táppénzen van? A bt.-nek, ha nincs más alkalmazottja, akkor nem is számlázhat ki semmit? Szakértői, tanácsadói tevékenységet végez a bt., ezért kérdezem? Továbbá a bt. kültagja családtag, de ő 100 százalékos rokkant. Ő végezhet-e munkát a bt.-ben, vagy lehet-e ő a bt. új ügyvezetője?

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy 2017 novemberében alakult bt., amelynek havonta kb: 400 ezer forint nyeresége keletkezik, azt havonta osztalékelőlegben kiveheti? És 2018-ban is havonta 400 ezer forint nyeresége fog keletkezni, amit 2018-ban is havonta szeretne kivenni osztalékelőlegben; megteheti ezt? Előre is köszönöm: Pánti Etelka

Kölcsön bt.-beltagnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az alábbi: egy bt. magánszemély beltagjának kölcsönt nyújtott. A magánszemély tulajdonos elhunyt. A kérdésem az, hogy milyen bizonylat szükséges ahhoz, hogy a társaság ráfordításként el tudja számolni az adott kölcsönt és kell-e társasági adóalapot növelni? Mivel nem az új tulajdonosnak adták a kölcsönt, aki az elhunyt felesége, így az tőle követelhető-e? Ha mégis követelhető, az elengedés után keletkezik-e adófizetési kötelezettsége?

Betéti társaság lakásrezsi elszámolhatósága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lett volna a kérdésem, hogy ha valaki betéti társaságot alapít úgy, hogy a székhelye a lakhelyén van, akkor elszámolhatja-e valamilyen arányban a székhelyen felmerült rezsikiadásait? Erről találtam itt egy állásfoglalást, de ez 2015-ös. Legyen kedves megerősíteni ennek a véleménynek a hatályosságát a mai nappal is! Illetve kíváncsi lennék arra, hogyha mindez egy kft. esetében történik meg, akkor mennyiben más a kérdésemre adott válasza? Azt is szeretném megtudni, hogyha elszámolhatóak valamilyen arányban a bt.-nél a rezsikiadások, akkor csak a székhelyként használt helyiség alapterületének a teljes ház/lakás alapterületéhez viszonyított arányában lehet megképezni az arányt vagy átalánnyal is lehet dolgozni? Ha igen, mekkora lehet ez? Válaszát előre is köszönöm.

Katás bt. beltag csed, gyed Kérdés

Egy katás bt. beltagja (a beltag a kata adózó) kismama. A szülés várható időpontja 2017. 12. 20. Kérdés: Fizetnie kell a katát addig, amíg meg nem szül? A csed 6 hónapig jár, a csed ideje alatt kapja a 90 000 forint alapján a csedet és az 50 000 forint katát nem kell fizetni? A gyermek fél éves kora után már közre működhet a bt. tevékenységében és kapja a gyedet is? A féléves időszakra a bt. kültagját felveheti-e munkaviszonyba mint ügyvezetőt, vagyis az ügyvezetést és a közreműködést munkaviszonyban látná el. Ezzel a megoldással nem kell társaságiszerződés-módosítást eszközölni, a beltagság nem kerülne átadásra senki részére.

1991 bt. beltagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1991-ben és 1992-ben mennyi volta minimum járuléka a beltagnak, aki nem vett fel jövedelmet?

Kisadózó több vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. főállású kisadózóként bejelentett tagja egyéni vállalkozást is létesít. Egyéni vállalkozásában választhatja-e a katát? Ha igen, mennyit kell fizetnie egyéni vállalkozásában? (25 vagy 50 ezer forintot?) Tisztelettel várom válaszát.

Kata bevétel Kérdés

Kedves Szipszer Tamás! Nagyon köszönöm a válaszát, azonban a kérdésemre nem kaptam választ. Az nyilvánvaló, hogy két külön adóalany. A kérdés: egy kisadózó ha egyéni vállalkozásból is van jövedelme és a bt.-ből, aminek kisadózó tagja is kap jövedelmet (átutalja neki a bt. a magánszámlájára, mert az nem egyéni vállalkozói jövedelem, amit számla alapján kap) akkor ezek együttes összege 12 millió forint lehet így is? Válaszát előre köszönöm

Bt. beltagja Kérdés

A betéti társaság beltagja az ügyvezető megbízási jogviszonyban, a társasági szerződés így szól. Személyes közreműködésre tekintettel munkaszerződést köt a saját bt.-vel heti 40 órában. A vezető tisztségviselésre nem vesz ki jövedelmet. Kérdésem: mi alapján fizeti a járulékot? Munkaviszonya alapján vagy tisztségviselő-társas vállalkozóként? Mert ugye a társas vállalkozó emelt szociális járulékot és emelt egészségbiztosítást fizet. A 17T1041-en hogyan jelenti be a két jogviszonyt és a 08-as bevalláson? Köszönöm válaszukat!

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét annak eldöntésében hogy a következő esetben fennáll-e a kapcsolt vállalkozás fogalma: egy bt. (fém, érc, vasanyag nagykereskedelem) beltagja személyesen közreműködik a társaság tevékenységében, 2018. január 1-jétől egy szinte ugyanilyen tevékenységet végző kft.-ben ügyvezetői feladatokat fog ellátni heti 40 órában (tulajdonrészt nem szerez, tag nem lesz). Bt. beltagként lehet ezt így végezni, kapcsolt vállalkozás, ha igen, van jelentési kötelezettség? köszönöm a segítséget.

Kiküldetés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Egy bt. beltagja szeretné a cég érdekében megtett utak költségét a bt.-vel megfizettetni. A bt.-nek autója nincs. A beltagnak autója nincs, illetve az anyukája nevén van a gépkocsi és ő az üzembentartó. Ebben az esetben írhat-e kiküldetést magának? Vagy az édesanya adja bérbe (például havi 10 ezer forintért az autót a lányának)? Akkor neki negyedévente a bérleti díj szabályai szerint (90 százalék után) 15 százalék szja-t kell fizetnie maga után? Vagy cégautóadót kellene bevallania és befizetnie negyedévente a tulajdonosnak? Köszönjük szépen a segítséget!

Katás adózás – beltag, kültag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság kültagja a kisadózó, az 50 000 Ft/hó adót megfizeti. A beltag eddig egyetemi nappali hallgató volt, 2017. 09. 27-ével megszűnt a hallgatói jogviszonya. Kérdésem, hogy ebben az esetben a beltagnak a minimálbér szerinti járulékot kell megfizetni? Vagy őt is kisadózóra be kell jelenteni? A beltagnak nem lesz máshol biztosítása. Köszönettel: Ildikó

Kisadózó bt. kültagjának osztaléka Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kisadózó betéti társaság beltagja főállású kisadózó (havonta utalásra kerül az 50 000 forint), kültagja nem működik közre, "csendestárs". A társasági szerződésben 50-50 százalékos tulajdoni (szavazati) arány szerepel. A kérdésem az lenne, hogy a bt.-hez befolyt bevételből milyen arányban és milyen formában "kell" részesülnie a kültagnak? Kell-e egyáltalán? Kötelező kifizetni a kültag részét is és a '08-as bevallásban közölni az adóhatóság felé ezt az összeget 15 százalékos szja és 14 százalékos eho mellett? Ha csak a beltag vesz ki pénzt a bankból, akkor a kültag részével mi történik? A bevételi nyilvántartáson kívül milyen egyéb dokumentációt kell vezetnie a bt.-nek ahhoz, hogy kiderüljön, mennyivel tartozik a kültagnak. Ha eddig a kültag nem kapott semmit, akkor egy esetleges végelszámolás esetén hogyan tudja a kiszámolni, mi járt volna neki az elmúlt évek alatt? Van olyan megoldás, hogy a beltag által felvett pénzből kifizeti a kültagnak járó részt és minden rendben? Köszönöm előre is válaszukat! Nagy Szabolcs

Katás bt. áfája és bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértők! A katás bt. bevételi nyilvántartást vezet. Ha a számla teljesítése szerinti időben kell az áfát bevallani, akkor a bevételei után fizetendő áfa előbb kerül be a bevallásokba, ha a számlák ellenértéke a tárgyidőszakban esetlegesen ténylegesen nem folyt be, mint az bevételként könyvelésre kerül. Illetve év végén előfordulhat, hogy a decemberi áfabevallásba olyan összeg áfája is bevallásra kerül, mely tétel nem szerepel a kata bevételek között az adott tárgyévben. Jól értelmezzük ezt?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfamentes szolgáltatásnyújtás EU-ba

Bunna Erika

adótanácsadó

Német adóügyi illetőségű egyéni vállalkozó

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink