18 találat a(z) beszerzési érték cimkére

Különbözet szerinti adózás Kérdés

Hipa eszközarányos megosztása telephelyek között Kérdés

Magánszemély – bérbeadás esetén értékcsökkenés levonása Kérdés

Különbözeti áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Különbözeti adó alapjának pontos meghatározásában kérem segítségét! Cégünk használt autókat (személyautókat) szerez be jellemzően Németországból. Ezek az autók többnyire kisebb-nagyobb hibával kerülnek az országba, így értékesítés előtt jelentős a felújítási költség. Kérdésünk, hogy a különbözeti adó alapjánál az értékesítésből levonható-e ezeknek a javításoknak, felújításoknak a költsége vagy csak a beszerzés értékét vonhatjuk le. Köszönettel: Mátrai-Ignácz Éva

Festmény értékesítése magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértők! Van két darab nagy értékű festményem, amelyek közül most az egyiket adásvételi szerződéssel megvásárolna tőlem egy cég. Semmiféle adószámmal nem rendelkezem, nyugdíjas vagyok, így a kérdésem az, hogy ha 30 millió forintért eladom a szóban forgó festményt, akkor leadózhatom-e ingó vagyontárgy értékesítéssel? Mivel nagyon régóta a családom tulajdonában van a festmény, így nincs meg a beszerzéséről a bizonylat. Azt olvastam, hogy ebben az esetben az eladási ár 25 százaléka minősül jövedelemnek, és ez után kell megfizetni a 15 százalék adót, ami jelen esetben 1,125 millió forint lenne. A kérdésem az, hogy helyesen számoltam-e, illetve hogy számít-e, hogy több mint 12 millió forintot kapok érte, van-e áfafizetési kötelezettségem? Valamint kérdésem az, hogy ha a másik festményt is eladnám, akkor azt is leadózhatom ingó vagyontárgy értékesítésként, vagy ez esetben ez már így rendszeres tevékenységnek minősülne (több festményem nincs, amit eladhatnék)? Ha az nem lehet ingó értékesítés, akkor hogyan kell adóznom? A másik kép forgalmi értéke kb 10 millió forint. Válaszukat előre is köszönöm.

Tárgyi eszköz bekerülési értéke Kérdés

Energetikai rendszer korszerűsítése során kötelezően előírt feltétel volt az energetikai tanúsítvány beszerzése. Ennek díja beszámítható-e a majdan üzembe helyezendő napelemrendszer értékébe, vagy külön költségtételként szerepeltetendő?

Lakáseladás adózása Kérdés

Lakást vásároltam testvéremmel 1/2-1/2 tulajdoni hányaddal 2016-ban 12,5 millió forintért, eladtuk 2017-ben 13,8 millióért, nem vásároltam újabb ingatlant. A reám eső 6,9 millióból levontam 6,25 milliót, a különbözetet, azaz 650 000 forintot csökkentettem a vásárláskor kivetett 125 000 forint illetékkel (első lakáshoz jutó), az ügyvédi dij felével, 31 250 forinttal, a 493 750 forint után szja fizetési kötelezettségem 74 063 forint. Helyesen állapitottam meg az adóterhet? Az illeték összegének levonása mint szerzésre forditott kiadás bizonytalanított el. Köszönöm válaszukat!

Üzletrész értékesítése Kérdés

Egy egyszemélyes, 30 millió forint jegyzett tőkéjű kft. kiválással átalakult. A kiválási vagyontervezetben a tulajdonos megosztotta a két cég között a jegyzett tőkét, könyvszerinti értéken: 30% változatlanul tovább működő kft. 70%-ban új kft. A 30 millió forint jegyzett tőkéjű kft. 100 százalékos tulajdonrészének megszerzésére a tulajdonos a múltban szerződésekkel igazolhatóan mindösszesen 47 millió forintot fizetett. A végleges vagyonmérlegben a kiválást követően mindkét cég 3 millió forint jegyzett tőkével lett bejegyezve, A jegyzett tőke 3 millió forint feletti része tartalékba került, illetve eredménytartalékban maradt az új kft.-ben, illetve a változatlanul tovább működő kft.-ben. Kérdések: Amennyiben a tulajdonos a változatlanul továbbműködő kft.-t értékesíti 15 millió millió forintért, keletkezik-e szja kötelezettsége? A kiválási vagyontervezetben meghatározott jegyzett tőke elosztási arányát kell figyelembe venni a beszerzési érték arányosításánál? A jövedelem utáni adót mikor kell befizetni, magánszemély vásárló esetén?

Eladott áruk beszerzési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan adásvétellel foglalkozó kft.-nél felmerül az adásvételi szerződés költsége mint ügyvédi költség. Kérdésem, hogy ez csökkentheti-e az ipa alapját, tehát elszámolhatom-e ELÁBÉ-ba (az ingatlan értékesítéskor) vagy egyéb igénybevett szolgáltatások között kell kimutatni? Köszönöm.

Tárgyi eszköz beszerzési értéke Kérdés

Tisztelt Adózóna! Korábban feltett kérdésemre adott válaszhoz: http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_20_Targyieszkoz_beszerzesi_erteke_ddy kérdeznék még. Abban az esetben, ha a beszerzéshez kapcsolódó költségek (vám, vám ügyintézés, szállítás) nem a kft.-t terhelik, mert azt továbbszámlázom szerződés alapján a szállítónak, akkor is az eszköz beszerzési értékét növelik? Mivel leszámlázásra kerülnek (árbevétel), közvetített szolgáltatásként könyvelhetők-e, így nem növelve a beszerzési értéket?

Tárgyi eszköz beszerzési értéke Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. beszerzett egy gépet Amerikából, melyhez pályázatot is nyert. A felek abban állapodtak meg, hogy az eszköz beszerzési számlán szereplő értéke annak leszállításáig minden egyéb, utólag felmerülő költséget is tartalmaz. Sajnos a szállítási szerződésben ezt nem rögzítették, ezért a kft. külön megbízási szerződést kötött a szállítóval ezen költségek számla ellenében történő megtérítésére. Fentiek alapján a pályázatban bekerülési értékként csak az amerikai szállító által kiállított számla ellenértéke lett feltüntetve, így a pályázati menedzser szerint a tárgyi eszköz kartonon is csak ez az összeg szerepelhet. Az eszköz beérkezéséig az alábbi költségek merültek még fel: vám, vám ügyintézés, szállítás, mely költségek tudomásom szerint a számviteli törvény előírásai alapján az eszköz beszerzési értékét növelik. A vámolást, szállítást a kft. intézte, a vámhatározat és a számlák a kft. nevére szólnak, melyeket ki is fizetett. Kezelhetőek ezek a költségek felmerülésükkor közvetített szolgáltatásként, vagy ebben az esetben is (hogy ezek a költségek utólag meg fognak térülni és árbevételként kerülnek a könyvekbe) az eszköz beszerzési értékét növelik? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné

ELÁBÉ Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. főtevékenységként nyílászáró-kereskedelemmel foglalkozik. Az általa megvásárolt termékeket elsődlegesen a 814. ELÁBÉ főkönyvi számlára könyveljük. Esetenként előfordul, hogy az általa értékesített nyílászárót be is kell építeni. Ebben az esetben a nyílászáró beszerzési értéke anyagköltségnek minősül-e, vagy maradhat a 814-es számlán? Köszönettel: Vadkerti Ilona

Adófizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem lenne, hogy értékesített mezőgazdasági tárgyi eszköz után hogyan állapítják meg a fizetendő adót? Az eladás értékéből levonható-e a beszerzési érték és más egyéb költségek?

Különbözeti áfa alapja Kérdés

Üdvözlöm! Autókereskedő cégünk különbözeti áfa szerint adózik. A kérdésem az lenne, hogy különbözeti áfa alapja számításánál a beszerzési értékbe pontosan mi tartozik bele? Csak az autó vételára vagy pedig a beszerzéshez kapcsolódó egyéb költségek, mint például regisztrációs adó, felújítási költségek, szállítási költségek? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel: Centrovet Bt.

Árubeszerzési számlában foglalt szállítási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cég beszerez árut belföldön, azt továbbszámlázza belföldi vevőnek úgy, hogy az áru közvetlenül megy a vevőhöz. A bejövő számlán szerepel szállítási költség, viszont a kimenő számlán olyan, mint külön tétel, már nem szerepel. Kérdés: a bejövő szállítás lehet beszerzett áru értékének a része, vagy azt igénybe vett szolgáltatásként kell könyvelni? Köszönöm szépen!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink