22 találat a(z) behajthatatlan követelés áfája cimkére

Behajthatatlan követelés: áfa visszaigénylése idén, leírás 2020-tól Cikk

A behajthatatlan követelések áfatartalmának visszaigénylésére a magyar jogrendszerben fennálló lehetőségeket két részre kell bontani. 2020-tól az áfatörvénybe is beiktatták azt a szabályt, mely lehetővé teszi, hogy – bizonyos szigorú feltételek mellett – behajthatatlan követelés jogcímén lehessen csökkenteni az adóalapot. Azonban a 2020-tól törvénybe iktatott előírás meglehetősen szűkre szabja ezt a lehetőséget, ezért a 2020-tól hatályos rendelkezések alapján vissza nem kérhető áfát még idén, közvetlenül a közösség jogra hivatkozva érdemes visszaigényelni egy, az előzőtől eltérő eljárásra alapozva.

Behajthatatlan követelés áfája: így igényelhető vissza Cikk

A közelmúltban – megérdemelten – nagy sajtónyilvánosságot kapott a behajthatatlan követelések áfatartalmának visszaigénylése mint új lehetőség. Cikkünkben a témakört érintő európai bírósági ügyben közreműködő szakértő mondja el a témával kapcsolatos gondolatait.

Ismételt ellenőrzésre irányuló kérelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ismételt ellenőrzésre irányuló kérelemmel kapcsolatban szeretném segítségét kérni. Egy ellenőrzéssel lezárt időszak áfabevallását szeretnénk önellenőrzéssel módosítani (behajthatatlan követelés áfavisszaigénylése miatt). A 2017. évi CL. törvény az adózás rendjéről 197. § (5) bekezdésének értelmében "Ellenőrzéssel lezárt bevallási időszak tekintetében a (2) bekezdésben meghatározottak szerint benyújtott önellenőrzések az Air. 92. § b) pontja szerinti ismételt ellenőrzésre irányuló kérelemnek minősülnek." Ebben az esetben az ellenőrzéssel lezárt időszakban csak az adott adónem (esetünkben az áfa) kerül ismételt ellenőrzésre irányuló kérelem alá, vagy mindegyik adónem ismételt ellenőrzés hatálya alá kerül(het)? Előre is köszönöm válaszukat!

Behajthatatlan követelés áfájának visszaigényelhetősége Kérdés

Hivatkozva a „Behajthatatlan követelés áfájának visszatérítése” kérdésünkre és a szakértői válaszra, az egyéb körülményeket az alábbiakban ismertetjük: További körülményeik: Vevőnk ellen a felszámolási eljárás 2016. március hónapban indult (2015. júliusban beadott kérelem alapján). Követelésünket a felszámolónak bejelentettük, aki nyilvántartásba vette azt és D kategóriába sorolta. A felszámolási eljárás azóta zajlik, a cég törlésére még nem került sor. Követelésünk a felszámolási közbenső mérleg mellékletében azóta is szerepel. A követelésünk kielégítésére vagyoni fedezet várhatóan nem lesz. Visszatérítési igény érvényesítése esetén az Art. 196. § (3) a) és b) pontjában előírt nyilatkozatokat cégünk jogszerűen meg tudja tenni. Kérdésünk: 1. Megalapozza-e az igény érvényesítését, azaz megfelelő adózói bizonyítéknak tekinthető-e a behajthatatlanság megállapításához, ha a felszámoló behajthatatlansági nyilatkozatot ad? 2. Melyik időszak vagy időszakok bevallását szükséges módosítani, amennyiben az Art. 197. § (2) bekezdése alapján az önellenőrzésre sor kerül: a) az eredeti teljesítést magában foglaló idősza(ok) – esetünkben 2014. december, illetve 2015. január havi bevallásokat vagy b) a behajthatatlanság megállapításának (felszámolói nyilatkozat) dátumának megfelelő havi bevallást? https://adozona.hu/kerdesek/2019_11_5_Behajthatatlan_koveteles_AFA_viss_exv#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Üdv. Valasek László cégvezető Valasek Kft

Behajthatatlan követelés és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A közelmúltban az EUB által hozott döntés kapcsán szeretném, ha pontosítaná, mikor minősül egy követelés behajthatatlannak. Ha például egy cég az adós partner felszámolási eljárása során nem jelentkezett hitelezőként, mert tisztában volt vele, hogy nem fog kiegyenlítést nyerni a követelése (még részben sem), és a felszámoló erről szóló nyilatkozata sem áll rendelkezésre, úgy ez a tétel behajthatatlannak minősül-e? Kérem fejtse ki részletesen, hogy mely feltételek együttes fennállása esetén lesz egy követelés az áfa visszaigénylése szempontjából behajthatatlan. Köszönettel!

Behajthatatlan követelés áfaösszegének visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A „Behajthatatlan követelés áfája: siessen, ha 2014 előtti adót kíván visszakérni!” című cikkükkel kapcsolatban szeretnénk az alábbi kérdéseket feltenni. Cégünk az áfa tekintetében havi bevalló, jól gondoljuk-e, hogy a behajthatatlan követelés áfájának visszaigénylésére 2014. novemberi, decemberi, illetve 2015. évi teljesítésű számlák esetén van lehetőségünk? Ebben az esetben a feltételek a 2020-tól érvényes szabályokkal megegyezőek? (áfaalany, felszámoló által adott igazolás, csődegyezségi megállapodás, vevő írásbeli értesítése a behajthatatlan követelés áfájának visszaigényléséről, NAV felé az önellenőrzéssel együtt küldött nyilatkozat stb.). További kérdéseink: az adott havi áfabevallás önellenőrzésével tudjuk ezeket a tételeket visszaigényelni, vagy lesz erre szolgáló külön nyomtatvány? Az önellenőrzéssel/bevallással együtt az adóhivatal felé küldendő nyilatkozatot (a behajthatatlan követelésként történő elszámolás okáról, számla sorszámáról, összegéről, vevő nevéről, adószámáról stb.) milyen módon, milyen nyomtatványon tudjuk elküldeni? Jól értelmezzük, hogy a 2016. évi teljesítéstől pedig már a 2020. januári törvényváltozások értelmében lesz lehetőségünk önellenőrzéssel visszaigényelni az áfát? Előre is köszönjük válaszukat!

Elévült, behajthatatlan követelés áfaösszegének visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Most olvastam a tájékoztatójukban, hogy az Európai Unió Biróság döntése alapján lehetőség lenne a korábbi, 2014. év elötti áfa visszaigénylése a NAV-tól, amennyiben a követelés behajthatatlan. Ügyfelemnek nagyrészt 2008. évi követelése ragadt bent egy felszámolás alá került társaságba. A felszámolás már befejeződött, kimondta a bíróság, hogy a követelés nem térül meg. A társaság természetesen ezen vevőszámlák után is megfízette az áfát annak idején. A felszámolás alá kereült cég miatt azóta a társaság csak vergődik, de a hatalmas anyagi veszteség miatt nem tud rendesen működni. Nagy segítség lehetne, és végre egy kis megnyugvás, ha legalább ennek az áfája valóban visszaigényelhető lenne.Kérem szíves állásfoglalásukat, hogy valóban van-e lehetőség az áfa visszaigénylésére. Tisztelettel: Bukovics Józsefné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink