71 találat a(z) alanyi mentesség cimkére
Alanyi adómentessség megszűnés és az új felső értékhatár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy az alanyi adómentesség 2018 évben megszűnt a vállalkozónál, mivel túllépte értékesítésben a 8 milliós felső határt, viszont a 12 milliót nem érte el. Ebben az esetben választhatja 2019-re az alanyi adómentességet, vagy ekkor is érvényes a két éves szigor?
Alanyi mentesség svájci partnernek számlázáskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó svájci partnernek tervez, épít és programoz be vasúti öltözőszekrényeket, melyeket egy magyar cégnek ad át további feldolgozásra és kiszállításra Svájcba. A számlát a svájci partnernek állítja ki. Jól gondolom, hogy itt az áfatörvény 37. § (1) és a 193. § (1) szerint kell eljárni, hogy ez mérnöki szolgáltatás és "áfahatály kivüliként" havi áfabevallást kell beadnom? A következő kérdésem, hogy ha a 193. § (1) alá tartozik, ez beleszámít-e az alanyi mentesség 8 milliós határába. Válaszát előre is köszönöm: Renkecz Andrea
Egyéni vállalkozó nyugdíjba vonulása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszony mellett jelenleg evás egyéni vállalkozó is vagyok. Szeretném nyugdíjazásomat kérni, ennek érdekében tudom, a főállású munkaviszonyomat meg kell szüntetni, az egyéni vállalkozás automatikusan kiegészítő tevékenységűvé válik: ezzel együtt milyen bevallási, bejelentési kötelezettségeim vannak: 1858, 18T1041 és 18T101E vonatkozásában, vagy vannak-e? Ha ezek után szeretnék esetleg katás vállalkozó lenni, akkor mit kell tennem, milyen bevallásokat kell beadnom, és főleg az áfaalanyiságom, amely az eva miatt most van hogyan alakul? Ezzel együtt választhatom-e az alanyi mentességet? Bevételem nem haladja meg a 8 millió forintot. Válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel
Áfa alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2018.03.06-án kezdte meg vállalkozói (katás) tevékenységét. Áfa szempontjából alanyi mentességet választott. Számításunk szerint – mivel évközben kezdte a vállalkozását – az ő alanyi adómentessége 6 597 ezer forintnál megszűnik. A magánszemélynek ingatlan bérbeadásból is van bevétele, nem vállalkozóként, hanem magánszemélyként. Az ingatlan bérbeadás tárgyi adómentes. Az áfamentességi értékhatárba viszont bele kell vonni ezt a bevételt is. A vállalkozásában május 31-iég várhatóan kiszámláz 4 500 ezer forintot, bérbeadásból 2 080 ezer forintot, összesen 6 580 ezer forintot. Jól gondoljuk-e? Ha vállalkozásában az év további részében nem lesz bevétele, de bérbeadásból még lesz 1 200 ezer forint, ezzel nem szűnik meg áfában az alanyi mentessége. Válaszukat előre is köszönöm.
Még az idén válasszon kedvezőbb adózást – javasolja a minisztérium
Cikk
December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – választási határidő jár le. Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva) – ha már január elsejétől ezen igen kedvező adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó –, illetve az alanyi mentesség az áfában. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2017. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak, írja közleményében az NGM.
Áfafizetés alanyi mentesség választásakor meglévő készlet után
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! 2018. január 1-től alanyi mentességet választó, kiskereskedelmi tevékenységet folytató társaságot terheli-e áfafizetési kötelezettség a 2017. december 31-én meglevő árukészlete után? Alanyi mentesség választásának feltétele az elfogadott törvénymódosítások szerint maradt 8 millió forint? (Az áfatörvény jelenleg elérhető, 2018. január 1-jétől hatályos állapota szerint ezt találtam a törvényben.) Válaszát előre is köszönöm szépen. Rozika (könyvelő)
Alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyfelem jelenleg áfa hatálya alá tartozik. Jövő januártól szeretne alanyi mentességet választani, de már előre tudjuk, hogy át fog esni az áfatörvény hatálya alá körülbelül áprilistól, arányosítva az évre. A kérdésem az lenne, hogy ez megoldható így? Segítségüket előre is nagyon köszönöm!
Tárgyi eszköz levont áfakorrekciója az alanyi mentességre való áttéréskor
Kérdés
Kedves Szakértők! A minap meglepő dologgal találkoztam: az adóhatóság támogató eljárást indított a cég ellen, arra hivatkozva, hogy a 2012-ben beszerzett (még áfás időszak) tárgyi eszközökre alkalmazott levont áfát fizetendő áfaként állítsa be a 2016-os áfabevallás (2016.01.01-jén lett alanyi mentes a cég) 31-es sorába, az áfatörvény 135. § (2) hivatkozva. Ez létezik? Én eddig csak értékesítéskor foglalkoztam ezzel, de itt nem történt tárgyi eszköz értékesítés az alanyi mentes időszakban. Köszönöm mielőbbi válaszukat.
Alanyi mentesság választása áfában
Kérdés
Mire kell figyeljen a könyvelő áfából való kilépéskor, áfa alanyi mentesség választásakor? Különös tekintettel a tárgyi eszközökre vonatkozóan? Köszönettel!
Kataalany áfa alanyi mentessége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kataalany az alanyi áfamentességet választotta. 2017 decemberében ki kell állítania egy számlát, mellyel meghaladja bevétele a 8 millió forintot – amennyiben ezt az összeget a 2017-es bevételhez hozzá kell számítani. Azonban ezt az összeget csak 2018. január 20. után utalják át neki (30 napos átutalási határidővel). Ennek a számlának az összegét bele kell-e számítani a 8 millió forintos értékhatárba 2017-ben, kell-e rá áfát számolni, illetve be kell-e jelenteni a NAV-nak, az értékhatár túllépése miatti alanyi mentesség megszűnését? Tisztelettel várom válaszukat. Boskóné
Tárgyi eszköz – áfaarányosítás alanyi mentesség miatt
Kérdés
Az azonos témában 2017.01.26-án felmerült kérdéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A korábbi kérdés linkje: http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_26_Targyi_eszkoz_afa_aranyositas_ala_yen A válasz egyik része szerint: "Az Áfa tv. 135. § (2) bekezdésében foglalt utólagos korrekciós kötelezettség eredményeként az adóalany pótlólagos adófizetési kötelezettsége a korábban levont, tárgyi eszközökhöz kapcsolódó előzetesen felszámított adó meghatározott része tekintetében fennáll az alanyi adómentes időszakban is. Az alanyi mentesség időszakában évente tehát 1/5 résznyi áfát kell visszafizetni." A kérdésem arra irányul, hogy az áfatörvény szerint: 153/C § (1) Abban az esetben, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően változás következik be, és ennek eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles a 153/A § (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben ... c) a változás bekövetkezik az a) és b) pontok alá nem tartozó esetekben. Értelmezésem szerint, ha a vállalkozó alanyi adómentességet választ, akkor a teljes korrekciót az utolsó áfabevallásában rendeznie kell. Köszönettel.
Alanyi adómentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katas egyéni vállalkozás alanyi adómentesség számításába beletartozik-e a magánszemélyként kapott értékpapír visszavásárlás értéke, illetve annak nyeresége? Köszönöm
Alanyi mentesség lehetőségei
Kérdés
Milyen lehetőség van az alanyi mentességen belül, milyen határok vannak egyes tevékenységi körökön belül? Konkrétabban: van egy 4939 sofőrszolgálati tevékenységet folytató kft., meddig lehet alanyi mentes? Hallottam olyan, hogy akár 12, illetve 50 millióig is. Szeretném pontosan tudni, esetleg milyen igazolások szükségesek. Üdvözlettel: Kiss Erzsébet
Családi gazdálkodás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság 4 főből áll és áfakörbe jelentkezett be. A számlák a családi gazdaság vezetője nevére szólnak. Az egyik tag (nem a vezető) alanyi mentes egyéni vállalkozó, független a tevékenysége a családi gazdaságtól. Alanyi mentes egyéni vállalkozó éves bevétele: 1 960 000 Ft. Éves bevétel a családi gazdaságban: nettó 16,5 millió forint, melyből terület alapú támogatás 4,8 millió forint. A tagok nyilatkozattételre jogosultak és rendelkeznek 20% költséggel. Hogyan osztható fel ebben az esetben a bevétel? Az egyéni vállalkozó bevétele és a családi gazdaságból származó egy főre jutó bevétel, ha meghaladja az áfa értékhatárát, megszűnik-e az alanyi mentessége? Köszönettel
Alanyi mentes – közösségi adószám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes adószámos magánszemély a budapesti lakását az Airbnb szervezeten keresztül adja ki. A teljes összeget az Airbnb szedi be, és a jutalékával csökkentett összeget utalja át a lakását kiadó magánszemélynek. Az Airbnb a levont 4% jutalékáról 27% áfával növelten számlát állít ki a magánszemély nevére, így pl. a teljes összeg 200 euró (62 500 Ft), ebből az Airbnb 8 euró (2500 Ft) jutalékot és 2 euró (625 Ft) áfát, összesen 10 euró (3125 Ft) összeget von le és számlát ad róla. Kérdéseim a leírtakkal kapcsolatban: 1/ az alanyi adómentes magánszemély rendelkezik közösségi adószámmal, de mivel alanyi mentességet választott, így az Airbnb számlája miatt kell-e neki 17A60-as bevallást benyújtania? 2/ a 17A60 bevalláson a 04 lapot (közösségi szolgáltatás igénybevétel) kell kitöltenie a 2500 Ft összegről (8 euró jutalék)? 3/ ha a 17A60 bevallással egyidejűleg 1765-ös áfabevallást is be kell nyújtania, akkor a havi áfabevallásban melyik sorokban kell ezt szerepeltetni, illetve fizetendő és visszaigényelhető adóként is be kell vallania? 4/ van-e esetleg még valami ezzel kapcsolatban, amire figyelemmel kell lennie a rövidtávú lakáskiadással kapcsolatban? Válaszukat előre is köszönöm.