66 találat a(z) alanyi mentesség cimkére
Használtcikk-kereskedő alanyi mentessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó Ausztriában nem adóalanytól felvásárolt használt ingóságot kíván értékesíteni belföldön. Választhatja-e az alanyi mentességet, illetve a kata szerinti adózást ? Köszönöm válaszát CsCs
Alanyi mentesség és a fordított adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, aki alanyi mentességet választott. Végez olyan szolgáltatást is, amely a fordított adózás körébe tartozik. Számláit értelemszerűen AAM áfakulcs megnevezéssel állítja ki, ráírva azt is, hogy kisadózó. Sajnos több esetben is előfordult, hogy a megrendelő ragaszkodott ahhoz, hogy a számlára legyen felvezetve, hogy a fordított adózás szabályai szerint az adót a vevő fizeti meg. Ügyfelem hiába mondja, hogy ő semmiféle módon nem háríthat át adót, miután alanyi mentes. A megrendelő azonban önkényesen a saját előre gyártott bélyegzőjét használva rányomja a számlánkra a fenti szöveget. Kérem segítsenek, hogyan tudjuk elmagyarázni jogszabályhelyekre hivatkozva, hogy egy alanyi mentes vállalkozó nem szerepeltetheti a számláján ezt a szöveget, mert nem háríthat át semmiféle módon áfát! Nem tudjuk sehogyan megértetni a partnerrel, hogy a számláinkon nem azért nincs áfa, mert az fordított adózású, hanem azért nincs áfa, mert alanyi mentes, azaz a számláink kapcsán neki nincs áfafizetési kötelezettsége. Segítő válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Dobosi Pálné
Áfa, alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatását, hogy az áfa alanyi mentesség választását milyen módon (milyen nyomtatványom) kell a NAV felé bejelenteni. Ügyfelünk eddig az általános szabályok szerint fizette az áfát, de az értékhatár emelése miatt alanyi mentességet szeretne választani. Köszönettel és tisztelettel: Kiss Györgyi
Alanyi adómentesség választása Kérdés
Egyéni vállalkozó tevékenység szüneteltetésének megszüntetése után évközben választhatja az alanyi adómentességet vagy csak az év végén? Köszönettel.
Tárgyi eszköz áfaelszámolása Kérdés
December hónapban vásárolok egy tárgyi eszközt 2 millió forint bruttóért. A decemberi áfabevallásomban visszaigényelem a gép áfáját. De lehetőségem 2019-re alanyi mentességet választani. Kérdésem, mi történik az így visszaigényelt áfával? Illetve a már meglévő és használatban lévő többi tárgyieszközre vonatkozik-e valamilyen fizetési elszámolási kötelezettség? Az áfatörvényt tanulmányozva (135., 136.,153.,187. paragrafusok) nem vagyok biztos, hogy jól értem azokat, így kérdezném a véleményét e konkrét esetre, ha 2019-re alanyi mentességet kérek. Köszönöm válaszát
Alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy társaság, amely tavaly az alanyi mentességet választotta, idén sajnos megint átlépett az áfakörbe augusztusban. A kérdésem az lenne, hogy jövőre választhatja az alanyi mentességet újra? Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!
Kata, kiva: még decemberben érdemes dönteni Cikk
December 1-jétől megduplázódott, ötszázmillióról egymilliárd forintra nőtt a kisvállalati adó (kiva) belépési határa. A vállalkozóknak decemberben érdemes dönteniük arról, hogy az új évben melyik kedvező adózási mód szerint teljesítik közteherfizetési kötelezettségüket – emlékeztet honlapján a Pénzügyminisztérium.
Tárgy naptári év fogalma az áfa alanyi mentességnél Kérdés
Az áfatörvény az alanyi adómentesség választhatóságára a következőképp rendelkezik: "188. § (1) Alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek - forintban kifejezett és éves szinten göngyölített - összege a) sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen, b) sem a tárgy naptári évben ésszerűen várhatóan, illetőleg ténylegesen nem haladja meg a (2) bekezdésben meghatározott felső értékhatárt." A kérdésem: mit kell érteni tárgy naptári éven? Még konkrétabban: ha 2019-re áfa alanyi mentességet szeretnénk választani, akkor - 2018. és 2019-et kell megvizsgálni (azaz a tárgy naptári év = 2019), - 2017. és 2018-at kell megnézni (azaz a tárgy naptári év = 2018). Önök szerint melyik értelmezés a helyes?
Áfa: alanyi mentesség választása Kérdés
Tisztelt Cím! Az egyéni vállalkozó 2017. májusban alakult alakulásnál alanyi mentességet választott az áfa tekintetében. 2017-ben átlépte az értékhatárt, ezért áfás lett. A kérdésem az lenne: a 2019.évre választhatja újra az alanyi mentességet?
Alanyi mentes áfaarányosítás Kérdés
Magánszemély 01. 01-jétől kap saját tulajdonú ingatlan bérbeadásáért bevételt. Év közben egyéni vállalkozó lett, ahol induláskor szintén az alanyi mentességet választotta. Az a kérdés, hogy hogy az áfa alanyi mentesség éves értékhatáraként 2018-ban az éves 8 milliós értékhatár vagy az egyéni vállalkozás inditásának a napjától arányosított értékhatárral kell-e számolni?
Alanyi adómentessség megszűnés és az új felső értékhatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném segítségét, hogy az alanyi adómentesség 2018 évben megszűnt a vállalkozónál, mivel túllépte értékesítésben a 8 milliós felső határt, viszont a 12 milliót nem érte el. Ebben az esetben választhatja 2019-re az alanyi adómentességet, vagy ekkor is érvényes a két éves szigor?
Alanyi mentesség svájci partnernek számlázáskor Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó svájci partnernek tervez, épít és programoz be vasúti öltözőszekrényeket, melyeket egy magyar cégnek ad át további feldolgozásra és kiszállításra Svájcba. A számlát a svájci partnernek állítja ki. Jól gondolom, hogy itt az áfatörvény 37. § (1) és a 193. § (1) szerint kell eljárni, hogy ez mérnöki szolgáltatás és "áfahatály kivüliként" havi áfabevallást kell beadnom? A következő kérdésem, hogy ha a 193. § (1) alá tartozik, ez beleszámít-e az alanyi mentesség 8 milliós határába. Válaszát előre is köszönöm: Renkecz Andrea
Egyéni vállalkozó nyugdíjba vonulása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszony mellett jelenleg evás egyéni vállalkozó is vagyok. Szeretném nyugdíjazásomat kérni, ennek érdekében tudom, a főállású munkaviszonyomat meg kell szüntetni, az egyéni vállalkozás automatikusan kiegészítő tevékenységűvé válik: ezzel együtt milyen bevallási, bejelentési kötelezettségeim vannak: 1858, 18T1041 és 18T101E vonatkozásában, vagy vannak-e? Ha ezek után szeretnék esetleg katás vállalkozó lenni, akkor mit kell tennem, milyen bevallásokat kell beadnom, és főleg az áfaalanyiságom, amely az eva miatt most van hogyan alakul? Ezzel együtt választhatom-e az alanyi mentességet? Bevételem nem haladja meg a 8 millió forintot. Válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel
Áfa alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2018.03.06-án kezdte meg vállalkozói (katás) tevékenységét. Áfa szempontjából alanyi mentességet választott. Számításunk szerint – mivel évközben kezdte a vállalkozását – az ő alanyi adómentessége 6 597 ezer forintnál megszűnik. A magánszemélynek ingatlan bérbeadásból is van bevétele, nem vállalkozóként, hanem magánszemélyként. Az ingatlan bérbeadás tárgyi adómentes. Az áfamentességi értékhatárba viszont bele kell vonni ezt a bevételt is. A vállalkozásában május 31-iég várhatóan kiszámláz 4 500 ezer forintot, bérbeadásból 2 080 ezer forintot, összesen 6 580 ezer forintot. Jól gondoljuk-e? Ha vállalkozásában az év további részében nem lesz bevétele, de bérbeadásból még lesz 1 200 ezer forint, ezzel nem szűnik meg áfában az alanyi mentessége. Válaszukat előre is köszönöm.
Még az idén válasszon kedvezőbb adózást – javasolja a minisztérium Cikk
December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – választási határidő jár le. Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva) – ha már január elsejétől ezen igen kedvező adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó –, illetve az alanyi mentesség az áfában. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2017. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak, írja közleményében az NGM.