500 találat a(z) adószámos magánszemély cimkére

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező magánszemély lakóingatlan bérbeadását adómentes szolgáltatásként végzi. Az idei évben megvásárolt egy telket, rajta egy házzal, melyet autókereskedelemmel foglalkozó vállalkozásnak szeretne bérbeadni. Kérdésem, hogy az autókereskedő vállalkozásnak történő bérbeadás is adómentesen végezhető, vagy vonatkozik rá az áfatörvény 86. § (2) bekezdése? Ha igen, akkor milyen teendője van a magánszemélynek, hogy a telek bérbeadását áfásan végezze? A lakóingatlan bérbeadása attól maradhatna adómentes? Az áfa bevallása, megfizetése ilyen esetben hogyan történik? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Adószámos magánszemély áfa kötelezettsége 2013-ban Kérdés

A magánszemély adózóként adta bérbe a lakást, és végzett szakértői tevékenységet 2013.-ban. Az év során 10-12 millió forint közötti bevételt vallott be, és 10 százalékos költséghányadot számolt el. Az előző évi vizsgálatok során vizsgálták az szja és az egyéb adók bevallási kötelezettségét, most egy újabb vizsgálatot indítottak áfabevallási kötelezettség teljesítésére is. Ezzel kapcsolatosan szeretnénk kérdezni. Alanyi adómentesség felső határba beletartozik-e a bérbeadás utáni bevétel? Bérbeadásból általános szabályok szerint adózott, nem jelentkezett áfakörbe. Nem fizetett áfát a magánszemély a szakértői tevékenysége után sem. Kellett volna? A magánszemély folyamatosan fizetett járulékokat egyéni biztosítottként. Köszönettel.

Adószámos magánszemély – falusi turizmus Kérdés

Tisztelt Szakértő! Falusi turizmussal foglalkozó, ha számlát állít ki cégnek, és a kiállított számlán szereplő összeget teljes egészében megkapja, akkor mi a teendője? A kifizető nem vonta le tőle a szja-t, és nem fizetett utána ehót A kifizetőnek minden esetben kötelessége az adószámos magánszemély után a 08-as bevallást beküldeni, és megfizetni az ehót és a szja-t? Példa: ha kiállítok egy számlát 10 000 forint értékben egy cégnek, akkor a cég ezután, mint kifizető, fizet 27 százalék ehót (2 700 forint), 10 százalékos költséghányaddal számolva 9 000 forint uán fizeti meg a 16 százalék szja-t (ami 1440 forint), ezt a 08-as bevallásában bevallja, és nekem, mint számlát kibocsátónak csak a szja-val csökkentett összeget fizeti ki (8 560 forint). Ebben az esetben adni kell-e a kifizetőnek a részemre erről a befizetésről valami nyilatkozatot? Ha a kifizető nekem a számla teljes összegét kifizeti, akkor én köteles vagyok ennek a számlának a szja-ját és az ehóját is bevallani, megfizetni úgy, mintha magánszemélynek adtam volna ki a szobát? Köszönöm.

Lakásbérbeadás adószámos magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő, Cégként szándékozunk bérelni egy lakást egy magánszemélytől, aki több évvel ezelőtt kiváltotta az adószámot a lakás bérbeadására, azonban ezt az utóbbi időben nem használta, mivel saját maga lakott a lakásban. Kérdésünk az, hogy számlát kell-e adnia számunkra, vagy elég, ha bizonylatot ad, és azon feltünteti az adószámot? Köszönöm szépen. Üdvözlettel: Zoltán

Adószámos magánszemély járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy bt. beltagja, és főállású katásként havi 50 ezer forint adót fizet. Más jogviszonya nincs. A bt. tevékenységétől függetlenül, magánszemélyként, alkalmi tevékenységre szeretne számlát adni, mint adószámos magánszemély. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik, mint adószámos magánszemélynek?

Adószámos magánszemély – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadással foglalkozik, tételes költségelszámolással vallja be a jövedelmét. Cégnek (kft.-nek) adja bérbe az ingatlanát. A bérbeadással kapcsolatban felmerült 2013-ban energiaköltség, melyet 2014. évben számlázott ki az ELMŰ, ezt továbbszámlázta a bérbevevő felé a magánszemély egyösszegben 2014-ben. Mivel a költség nagyösszegű volt, részletfizetést kapott a magánszemély: 2 év alatt, havi egyenlő részletben (lejár 2016 júniusában) kell az összeget megfizetnie. A kérdés az lenne, hogy ezt a költséget mikor és hogyan számolhatja el a magánszemély? Egy összegben 2013-ra (de ekkor még nem is számlázták, és nem fizette ki), esetleg 2014-ben, amikor a számlát megkapta, vagy amikor a részleteket befizeti, annak megfelelően? Mivel áfakörbe van bejelentkezve, így a számla áfatartalmát a befizetett részleteknek megfelelően lehet levonásba helyezni? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

7-es adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék az alábbiak felől: - 7-es adószámmal milyen tevékenységi körök férnek bele (TEÁOR szám)? Hol tudnék ennek utánanézni? - Van-e lista az e körbe tartozó elszámolható dolgokról? - GYED mellett kiválthatom-e az adószámot? (1 éves elmúlt a kicsi) - Milyen kötelezettségekkel kell számolnom, ha kiváltom a 7-es adószámot? Köszönöm, Zsuzsa

Milyen tevékenységet folytassak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kiadványt tervezek kiadni vagy kiadatni (tehát szellemi tevékenységet folytatnék, tehát az alkotás szerzői jogi védelem alatt állna). Végezhetem-e ezt a tevékenységet a 7-es adószámmal? Mi a helyzet akkor, ha a kiadvány reklámfelületet is tartalmazna? És mi a helyzet akkor, ha adományként, szponzorként adnák a hirdetők a kívánt összeget? Mi lenne a legalkalmasabb vállalkozási forma? Egyébként gyeden vagyok még 1 évig. Köszönettel: R. Szabó Zsuzsa

Nyugdíjas adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Nők 40 éves kedvezményes nyugdíjában részesülő adószámos magánszemély (tanár volt, korrepetálást vállal, emiatt kért adószámot, bevallásában 10 százalékos költségghányaddal, önálló tevékenységből származó jövedelemként vallom az adóját). A kérdésem az lenne, hogy neki szükséges-e fizetnie a 6.930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot? Véleményem szerint nem szükséges, mert nem vállakozó, de kollégáim állítják, hogy kötelező neki. Legjobb tudomásom szerint csak a vállalkozónak kell ezt fizetni. Mivel ő nyugdíjasként biztosítottnak minősül, ezért azt gonodlom, hogy emiatt nem kellene fizetnie. Az én gondolatom a helyes, vagy a kollégáimé? Válaszukat előre is köszönöm, Fehérvári Szonja

Adószámos magánszemély – bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy adószámmal rendelkező magánszemély az ingatlan bérleti díjáról számlát állított ki. Viszont a közüzemi díjakat a számlán nem tüntette fel, hanem egy külön elszámolást készített róla. Az szja-bevallásában bevallotta minden bevételét és leadózta. A jelenlegi szabályozás alapján muszáj lenne a közüzemi díjat visszamenőleg számlázni, vagy az elszámolás is megfelel alapbizonylatnak? Elvileg, aki most akar bérbeadni, annak se adószám, se számlatömb nem szükséges. Ezért is gondolnám, hogy nem gond, ha a számlák pótlása nem történik meg. Köszönettel.

Adószámos magánszemély – főállású alkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem főállású alkalmazott egy cégnél, emellett a 2014-es évben 75 ezer forint bevétele volt adószámos magánszemélyként táncoktatásból. Megbízási szerződés és egy darab kiállított számla kapcsolódik ehhez. 2014 ősz óta őstermelő, bevétele őstermelőként nem volt. Kérdés, hogy az adószámos magánszemély konstrukció létezik még? Adóbevallásában hogyan szerepeltetheti ezt a 75 ezer forintos bevételt? A továbbiakban a táncoktatást milyen formában folytathatná (a bevétele ebből minimális, éves szinten 100-200 ezer forint)? Előre is nagyon köszönöm a választ!

Adószámos magánszemély Kérdés

Ügyfelem őstermelőként bejelentett családi gazdálkodó, most kiegészítésként biztosítás-közvetítéssel szeretne foglalkozni. Bejelentheti-e a tevékenységének bővítését adószámos magánszemélyként a meglévő adószámára, vagy vállalkozói igazolványt köteles kiváltani?

Adószámmal, de nem vállalkozásként végzett gazdasági tevékenység Kérdés

Kedves Sinka Júlia! Köszönöm sokrétű válaszát, azonban úgy érzem, hogy a konkrét kérdésemre nem érkezett megnyugtató válasz. Kérdésem során alapfeltételezésem volt az üzletszerűség, a tartósság, a rendszeresség. Pusztán az a körülmény, hogy megbízás nélkül, önállóan (a tevékenység eredményét szabadon meghatározva, eladásra) vagy kizárólag megbízásra (a tevékenység eredményét nem szabadon meghatározva, hanem a megbízó előírásai alapján) végzem a tevékenységet, befolyással bír-e arra, hogy végezhető-e tevékenység adószámmal is vagy csak kizárólag vállalkozásként? Válaszát megköszönöm, Pap Ernő Csatolom eredeti kérdésemet: Tisztelt Adózóna! Amennyiben magánszemély gazdasági tevékenységet kíván folytatni (üzletszerűen, tartósan, független formában, bevétel elérési céllal), de nem önállóan, hanem megbízás alapján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Amennyiben ugyanazon magánszemély teljesen önállóan saját kockázatra kíván tevékenységet folytatni, tehát nem megbízás alalpján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában?

Vállalkozó munkaviszony mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszony mellett, hétvégeken lemezlovasnak DJ-tevékenység esetén milyen lehetőségek vannak, hogy számlaképes legyen, és a legkevesebb adóvonzata legyen a bevételének? Ha egyéni vállalkozóit kell kiváltani, milyen TEAOR-szám felelne meg ennek a tevékenységnek? Ha szellemi szabadfoglalkozásként vált ki adószámot, és a bevétel meghaladja a minimálbér 30 százalékát, milyen járulékok terhelik őt és a kifizetőt? A már meglévő felszerelést hogyan lehet elszámolni majd, mert más költség nem nagyon merül fel? Esetleg átalányadózás szóba jöhet? Melyik lehetőség a kedvezőbb számára? Válaszát előre is köszönöm!

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha adószámos magánszemély ad bérbe cégnek személygépkocsit ellenérték fejében, milyen fizetési kötelezettségek terhelik a céget és a magánszemélyt a kifizetett jövedelem után? A cégautóadó-fizetési kötelezettség a magánszemélyt vagy a céget terheli, ha a tulajdonos és az üzembenntartó is a magánszemély? Köszönjük a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink