500 találat a(z) adószámos magánszemély cimkére

Magánszemély általi lakáskiadás, számlatömbvétel Kérdés

Egyéni vállalkozó, aki szünetelteti a vállalkozását, magánszemélyként adózna ingatlan-bérbeadás után, mint eddig is. A lakáskiadásokat tartalmzaó számlatömbje betelt. A NAV-nál anno bejelentette, hogy nem vállalkozóként akar a lakáskiadás után adózni. A jelenlegi lakásbérlő egy kft., amely számlát kér. A NAV kiad-e új adószámot CSAK a lakáskiadásra, és meg kell-e azt kérni, vagy a magánszemély megveheti-e a számlatömböt a szüneteltetett vállalkozásának az adószámára, és csak a lakásbérbeadását írná bele a számlatömbbe? Az eddig használt számlatömböt a magánszemély a vállalkozói adószámára vette meg, amikor megvette, még nem szüneteltette az egyéni vállalkozói adószámát. Végiggondolva az esetet, ha nem él az adószám, akkor csak az ingatlan-bérbeadásra egy érvényes 7-es számmal kezdődő adószámot kell kérni a NAV-nál, s ha majd a magánszemély újraindítja a vállalkozását, akkor csak az egyik adószám élhet!? ÁLLÍTÓLAG EGY személynek nem lehet több adószáma.

Társas vállalkozó adózása 7-es adóazonosító mellett Kérdés

Egy kft 100 százalékos tulajdonosa nem vesz ki jövedelmet a cégből. Máshol sincs 36 órás munkaviszonya (semmilyen). 7-es adószámmal néhány kisösszegű számlát állít ki évente. Hol, és mennyit kellene adóznia?

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyed és 4 órás munkaviszony mellett (a gyedem már április végén lejár) szeretnék ingatlanközvetítéssel is foglalkozni. Mivel nem számítok rendszeres jövedelemre ebből, ezért olyan megoldást keresek, amivel nem keletkezik fix járulék havonta, hanem csak akkor adóznék, amikor bevételem keletkezik. Kérdés, hogy erre az adószámos magánszemély adózás jó lehet-e, és kérdésem még, hogy hogyan adózom utána, ha magánszemélytől, illetve, ha cégtől szerzek jutalékot? Köszönettel.

Katás egyéni vállalkozó – bérbeadás adószámos magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szépségszalont szeretne bérelni. A szalonban többen dolgoznák, szintén bérlőként. A szalon tulajdonosa katás egyéni vállalkozóval köt bérleti szerződést, aki – a tulajdonos kérésére – további albérletbe adná a helyiségeket. Kérdésem az, ha magánszemélyként köt szerződést a szalon tulajdonosával, és magánszemélyként adószámot vált ki bérbeadásra, akkor végezheti-e a bérbeadási tevékenységet, vagy az a katás tevékenységével összeegyeztethetetlen? Segítségét köszönöm!

Adószámos szobrász adója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Végzős szobrász júniusban adásvételi szerződéssel – saját készítésű – szobrot értékesít számlával 1 800 000 forintért. Júniusban még hallgató, és szeptember végéig hallgatói jogviszonya van. Ez az éves összes jövedelme. Milyen bevallási és adófizetési kötelezettsége van a magánszemélynek? Bízom gyors válaszukban! Segítségüket előre is köszönöm!

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! 40 órás munkaviszonyban állok, növényvédő szaktanácsadást szeretnék végezni, alkalmanként. Hogyan tudom kiváltani az adószámot? Mi kell hozzá? Milyen adó- és járulékvonzata van?

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. 03.12-étől szünetelteti a tevékenységét, máshol 4 órás munkaviszonya van. Április 1-jétől szeretné az üzletét kiadni. A NAV-nál azt az információt kapta, hogy az egyéni vállalkozóként kapott adószámmal üzletét kiadhatja, "7" -es adószámot nem fog kapni. Kérdésem, hogy így számlatömböt vásárolhat-e, és a számlán a meglévő adószámát feltüntetheti-e? Egy kft. szeretné bérbe venni a boltját. Válaszát köszönöm.

Egészségügyi tevékenység szabadfoglalkozású jogviszonyban Kérdés

Intézményünkben szabadfoglakozású jogviszony keretében látna el alkalomszerűen orvos betegeket. Milyen adózási szabályokat kell betartanunk? Értelmezésem szerint adószámos magánszemélyként fog szerződést kötni, és mi, mint kifizetők, le kell vonjuk az szja-előleget, a munkavállalói nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot, munkavállalói járulékot, és meg kell fizetnünk a szochót. Segítségüket előre is köszönöm: Ildikó

Festményvásárlás utáni adókötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném tájékoztatását kérni. Ügyfelem egy olyan társaság, amelyik képkeretezéssel, festéssel kapcsolatos eszközök értékesítésével foglalkozik. Előfordul, hogy festőtől vásárol festményt, melyet a festő festett, és felajánlja eladásra. Nem ügyfelem megrendelésére készülnek ezek a festmények, hanem az üzletbe alkalmi jelleggel érkező festő keresi meg ügyfelemet az adásvétel tárgyában. Azonban a festő adószámos magánszemély, és számlát állít ki a festmény eladásáról. Kérdésem ennek adóügyi megítélésével kapcsolatos: ha adószámos magánszemély, akkor én kifizetőként köteles vagyok őt nyilatkoztatni a költségelszámolásával kapcsolatban, levonni és befizetni az általam megállapított adóelőleget, és befizetni a szociális hozzájárulási adót. A biztosítási jogviszonyt hogyan tudom megállapítani ez esetben? Hiszen a minimálbér 30 százalékát meghaladó összeg után már létrejönne a biztosítási jogviszony is, és egyéni járulékokat is kellene vonnom tőle, valamint a szükséges biztosítotti bejelentést is meg kellene tennem. Hogyan tudom eldönteni, hogy hány napra vonatkozik a díjazás? Mivel nem az én megbízásom alapján festi a képeket, így erről nincs információm. Véleményem szerint én terméket vásárolok tőle, és nem keletkezik köztünk megbízási jellegű jogviszony, ami az előbbi kötelezettségeket maga után vonná. Mi a helyes megoldás ebben az esetben? Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné

Kutyatenyésztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy külföldön biztosított magánszemély kutyatenyésztéssel szeretne foglalkozni. A NAV tájékoztatása szerint nem végezhető ez a tevékenység őstermelőként. Amennyiben nem végezhető, akkor adószámot igényelne a NAV-tól. Ebben az esetben milyen adóterhekkel számoljon, milyen költség-bevétel kimutatást szükséges vezetnie? Amennyiben megszűnik a főállása külföldön, elegendő-e bejelentkeznie az egészségügyi szolgáltatási járulékra? Milyen hatósági engedély szükséges ehhez a tevékenységhez? Válaszát köszönöm.

Adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámmal rendelkező magánszemély eddig ingatlant adott bérbe áfamentesen. A magánszemély egy webshopot kíván üzemeltetni, ahol kizárólag a dedikált könyvét lehet majd megvásárolni tőle. Kérdésem, hogy a könyvértékesítés végezhető-e adószámos magánszemélyként? Év közben kezdett tevékenységnél a könyvértékesítésre választható-e az alanyi mentesség? Adószámos magánszemélyként a bérbeadásnál a 10 százalékos költséghányadot alkalmazza. Kérdés, hogy a könyvre is alkalmazható-e ez? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv.: Bácsi Ferencné

Adószámos magánszemély kontra egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély lehet olyan személy, aki egyéni vállalkozó is? Például ingatlant bérbead, mint adószámos magánszemély, és mint egyéni vállalkozónak, ruhaboltja van? Adószámos magánszemélyként bármilyen tevékenységet lehet folytatni? Konkrétan egy masszőr lehet adószámos magánszemély? Az adószámos magánszemélynek milyen adó- és járulékterhei vannak? Van-e különbség, hogy az adószámos magánszemély cégnek vagy magánszemélynek állít ki számlát az adók és járulékok megfizetésében, bevallásában? Az adószámos magánszemély 1 évben egyszer, az éves szja-bevallásban kötelezett bevallásra? Az adószámos magánszemély egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás szempontjából biztosított-e? Az adószámos magánszemélynek a NAV-nál kell adószámot kérnie, vagy elegendő az adóazonosító jele, és azzal is vásárolhat számlatömböt? Elnézést a sok kérdésért, de bízom benne, hogy sikerül végre átlátnunk, és érthető választ kapnunk! Köszönöm!

Adószámos magánszemély adózása Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Jelenleg álláskereső vagyok, és rendelkezem adószámmal, mint magánszemély. Több tevékenységi kört is felsoroltam, többek között a fodrászatot is. Kérdésem a következő: ha fodrászként dolgozom adószámos magánszemélyként alkalmanként, akkor nyugtát adhatok alkalmanként a vendégeimnek? Az adóbevallásnál a nyugtatömböt is el kell ilyenkor küldeni, amivel igazolom a bevételemet? Válaszát előre is köszönöm!

Iparűzési adó alapja Kérdés

"Alvállalkozás, közvetített szolgáltatás az ipa alapjában" című cikkhez kapcsolódóan lenne egy kérdésem: ha egy tervezéssel foglalkozó kft adószámos magánszeméllyel köt felhasználói szerződést egy szakági terv elkészítésére, amit a kft. által vállalt komplett terv részeként számlázni fog a megrendelő felé, abban az esetben milyen jogcímen vonható le (levonható-e?) az adószámos magánszemélytől befogadott számla nettó értéke az iparűzési adó alapjából?

Adószámos magánszemély járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2014-től vettem át egy kft. könyvelését. 2015-ben számlázott neki egy adószámos magánszemély. Biztosítási jogviszonyt keletkeztet, ennek megfelelően jártam el. Az ügyvezető viszont felhívta a figyelmemet, hogy 2013-ban ugyanez az adószámos magánszemély 10 millió körüli összeget számlázott neki összesen. Visszanéztem a számláit, már ott is adószámos magánszemély volt. Ebben az esetben jól gondolom, hogy utólag önellenőrzést kellene végeznem a 2013-as 08-as bevallásokra, továbbá utólag bekérni a nyilatkozatot a magánszemélytől? Amennyiben az önellenőrzéssel levont járulékokat a magánszemély nem tudja a kft.-nek megfizetni (akkor a teljes összeg kiutalásra került, helytelenül), mi a teendő? Segítéség előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Telephely, társasági szerződés

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink